Μάρκες - φίρμες που δεν υπάρχουν πια?

Clemence είπε:
πάντως τα babylino όπως και τα pampers υπήρχαν απ΄τη δεκαετία του '80 (φήμες ήθελαν τα 10χίλιαρα μίζες να έβρισκαν το δρόμο για τα υπουργικά και πρωθυπουργικά γραφεία μέσα σε κούτες τους :D )

Αυτές οι πάνες διέφεραν πολύ από τις ανατομικές πάνες σε σχήμα κλεψύδρας που κυκλοφορούν σήμερα. Στην Αμερική τις ονόμαζαν wingfold ή pleated diapers, οι οποίες δεν ήταν τίποτε άλλο από τις γνωστές σ'όλους μας αυτοκόλλητες "βεντάλιες".

2927458367_14668bc554.jpg


Βεντάλιες για ενήλικες έφτιαχνε παλιότερα η Πηγή-Lifecare, αλλά με το πέρασμα του χρόνου το σχήμα αυτό αποσύρθηκε και κατέληξε στο μουσείο.

%21BuJ7jbw%21Wk~_%28KGrHqMH-DcEvsKVUrWNBL%2BH-fJYKg~~_3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια που ειπαμε για την ΔΑΝΕ ας θυμηθούμε και τα πλοία του καπετάν Αγουδημου αυτούς τους γίγαντες των θαλασσών, τα ανυπέρβλητα ᾽᾽Ρομιλντα᾽᾽, ᾽᾽Νταλιάνα᾽᾽, ᾽᾽Μιλένα᾽᾽(ετσι έλεγαν και το πρώτο μου γατάκι), ᾽Ἀνθή-Μαρίνα᾽᾽και ᾽᾽Δημητρούλα᾽᾽ για επικά ταξίδια στο Αιγαίο.
 
Τα αναφέρω σε αυτό το thread λογω των διαφημίσεων στον τοπικο τύπο! Πολύ ρετρό...
 
Οι τηλεοράσεις SABA ήταν αθάνατες. Στη μητέρα μου έχει μείνει η σκηνή που εγώ και ο αδερφός μου μικροί, παίζαμε με τα κουμπάκια. Κι όμως η συσκευή κρατούσε.
 
Επίσης οι τηλεοράσεις LUXOR, το σαμπουάν Glemo, το γάλα εβαπορέ Κρίνος (γερμανικής προέλευσης και πολύ ελαφρύ).

Από τις παλιότερες δεκαετίες, οι γονείς κάποιων θα θυμούνται τα ζυμαρικά VESTA. Το εργοστάσιο βρισκόταν στην Κύμη της Ευβοίας (γεννέτηρας του πατέρα μου). Καταστράφηκε από πυρκαγιά, ο ιδιοκτήτης πέθανε και ο γιος του έφυγε για τις ΗΠΑ.
 
Δυο φωτογραφιες τις ετικετας απο ρετρο πετσετα Πειραϊκη Πατραϊκη

attachment.php


attachment.php
 
Οι Γερμανικες τηλεορασεις LOEWE.

Απο την οποια εχει μεινει μονο το

τηλεκοντρολ για να θυμιζει κατι...

DSC02775.jpg

...δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα

οι συγκρκριμενες αλλα ηταν

"αστερια" στην εποχη τους!!! :)
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Grundig

Άλλες ιστορικές εταιρίες ήταν η Leyland, όπως επίσης η UCAR που πλέον συγχωνεύτηκε με την Energizer αν δεν κάνω λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Ιταλική φίρμα παπουτσιών Τζιάνι-Πέτρι υπάρχει ακόμα;
 
Επίσης γνωστή φίρμα ήταν και η Ολλανδική Fokker, την οποία πήγαν να αναστήσουν ώς "Rekoff Restart".
 
H εκδοτική modern times με τα κομιξάκια της δεν υπάρχει πλέον

Smarties επίσης εχω πολύ καιρό να δω

Επίσης δεν είναι μάρκα αλλά αλυσίδες wendy's , label δεν υπάρχουν επίσης πια
 
Τα παπούτσια ΖΗΤΑ ΕΛΛΑΣ τα θυμάστε; Όλοι οι φίλοι μου είχαν asics tiger κι εμένα οι δικοί μου επέμεναν... Ελληνικά :)
 
retrotassos είπε:
Για αρκετά χρόνια είχα μία τηλεόραση μάρκας ΙΤV, άραγε υπάρχει ακόμα?
Διάνα!!! Κι ο πατέρας μου το '85 πήρε μια μονοφωνική ITV με πορτάκι με κλειδάκι!!! Και άκουσον-άκουσον ο έμπορος τις έδινε τζάμπα για 15 ημέρες για δοκιμή, εάν ήθελες την επέστρεφες!!!! Φυσικά ποτέ δεν την επιστρέψαμε. Δούλευε καθημερινά μέχρι το 1995...
 
Τα αλήστου μνήμης φαρμακευτικά της ΧΡΩΠΕΙ (το Αλγκόν, το υδρόφιλο βαμβάκι κλπ.) του Σωτήρη Σοφιανόπουλου, την ιστορία του οποίου θα πρέπει κάποτε να διαβάσετε, για ιστορικούς, που λέμε, λόγους...Ο άνθρωπος αυτός ζει ακόμα, κατάκοιτος όμως, και αποτελεί ένα δείγμα του πώς αντιμετώπισε το κράτος την ελληνική βιομηχανία, αρκετές δεκαετίες πριν φτάσουμε στο σημερινό χάλι μας...
 
nkarytia είπε:
Τα παπούτσια ΖΗΤΑ ΕΛΛΑΣ τα θυμάστε; Όλοι οι φίλοι μου είχαν asics tiger κι εμένα οι δικοί μου επέμεναν... Ελληνικά :)
Αμέ! Μια χαρά τα θυμόμαστε! :D

Οι δικοί μου δεν επέμεναν μόνο Ελληνικά, αλλά και φθηνά, καθώς τα παπούτσια χαλούσαν απίστευτα γρήγορα! (Σε σημείο που ήταν σίγουροι ότι τα χαλάω επίτηδες! :D )
 
D@redevil είπε:
Αμέ! Μια χαρά τα θυμόμαστε! :D
Οι δικοί μου δεν επέμεναν μόνο Ελληνικά, αλλά και φθηνά, καθώς τα παπούτσια χαλούσαν απίστευτα γρήγορα! (Σε σημείο που ήταν σίγουροι ότι τα χαλάω επίτηδες! :D )
Αν θυμάμαι καλά, εκείνη τη περίοδο είχαν σκάσει μύτη και τα asics gel. Παρ' όλο το κλάμα (κροκοδείλιο φυσικά) και το ξύλο δε μπόρεσα να πείσω τους γονείς μου να μου τα πάρουν :)
 
μια διορθωση για το πρψτο ποστ. η izzy ειναι μετονομασια της seb και η μουλινεξ υπαρχει ακομα. δεν ξερω αν κατα την αλλαγη συγχωνευτηκε και με καποια αλλη ή κλαδο αλλης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WalkerYannis είπε:
Οι τηλεοράσεις SABA ήταν αθάνατες. Στη μητέρα μου έχει μείνει η σκηνή που εγώ και ο αδερφός μου μικροί, παίζαμε με τα κουμπάκια. Κι όμως η συσκευή κρατούσε.
Δεν θα το έλεγα..

Μία SABA που είχα πάρει κάπου στο 1985 με 86, μου έβγαζε όλο προβλήματα..

Το τηλεκοντρόλ χάλασε μέσα σε λίγους μήνες και από τότε ως σήμερα την έβγαλα με 2 ιμιτασιόν που πραγματικά βγήκαν σκυλιά.

Τα κουμπιά επάνω τα έπαιξαν και αυτά μέσα σε 2 με 3 χρόνια..

Σταθερά κάθε 1,5 με 2 χρόνια μου έβγαζε πρόβλημα...

Η υποδοχή της κεραίας χάλασε για πλάκα και ήταν ενωμένη με τον υπόλοιπο μηχανισμό με αποτέλεσμα να μην συμφέρει η αλλαγή. Κλπ...

Τελικά την άλλαξα πριν 2 χρόνια περίπου, και μετά από την κλασική της βλάβη, και με αφορμή και την ψηφιακή και τον αποκωδικοποιητή που θα αναγκαζόμουν να πάρω (Που ακόμα την περιμένουμε..)..

Τώρα από χαμένες μάρκες, θυμάμαι κάποια ραδιοφωνάκια (Και όχι μόνο..) Silver..

Μάλιστα μία θεία μου είχε ένα που δούλευε ακατάπαυστα από το 70κάτι, και ίσως να το έχει ακόμα.
 
Η Eskimo υπάρχει ακόμη και λειτουργεί. Έχω και εγώ ψυγείο από αυτούς.
 
Πίσω
Μπλουζα