Μία φέτα με ψωμί και με μερέντα....

Anestis

RetroActive
Joined
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
416
Αντιδράσεις
5
Αφορμή για το συγκεκριμένο θέμα στάθηκε η

ανάμνηση όλων εκείνων των καλών μητέρων που ετοίμαζαν

βαρβάτα σαντουιτσάκια με ζαμπονάκι,τυράκι και

ντοματούλα και με μια χαρτοπετσέτα το φέρνανε

στην 'γειτονία' για να μην χάσουμε ούτε λεπτό από το

παιχνίδι εκείνα τα καλοκαιρινά βραδάκια.

Χαρακτηριστική μορφή από τα δικά μου χρόνια η ατάκα

του Χ.Θ. 'Μαμάαααααααααα...μαμά μια φέτα με ψωμί και με μερέντα.....'

:D :rolleyes:
 
Μας άνοιξες την όρεξη anesti....Εδώ υπάρχουν γερά στομάχια..γκούχ ονόματα δεν λέμε! :D

θυμάμαι που ζητούσαμε μια δαγκωνιά και πέρναμε απαντήσεις όπως

"Όχι δεν σου δίνω εμένα τι θα μου μείνει,όχι δεν μπορώ δεν έχω άλλο":D
 
Τωρα με την μερέντα θα σας πω κάτι και αν θέλετε με πιστεύετε. Οταν ήμουν στο στρατό θυμάμαι μας έδιναν καμιά κυριακή απο 2 κουτάκια μερέντα ανα ίλη. Λοιπόν το τι ξύλο έπεφτε για την μερέντα δεν περιγράφεται. Μιλάμε για απίστευτα σκηνικά μέσα στο εστιατόριο. Να παίρνει το κουτάκι με την μερέντα ένας και να τρέχει και να πέφτουν επάνω του καμια 30αρια άτομα! Σε σημείο που ο δοιηκητής του στρατοπαίδου μας είχε απογορέψει την μερέντα λογο του πανικού που γινόταν! Σοβαρά μιλάω δεν κάνω πλάκα. Εχουν περάσει τόσα χρόνια αλλα ακόμα δεν κατάλαβα γιατί τόση υστερία με την μερέντα! Λες και δεν μπορούσαμε να πάρουμε μερικά κουτιά μερέντα απο το σουπερμάρκετ όταν ήμασταν εκτός στρατοπαίδου.......
 
Να υποθέσω πως είσουν μαυροσκούφης?
 
Ναι μαύρος ήμουν. Μαύρη μαυρίλα..
 
Από γκοτζίλα καλύτερα μερέντα πάντως! :biglaugh:
 
Υπερβολικό τον βρίσκω τον Δίκα... Θα μπορούσε απλά να δώσει από 20 Σ.Μ.(Στερήσεις Μερέντας) στους υπευθύνους… LOL :p
 
Κάποιοι μάλιστα την έτρωγαν μαζί με το βούτυρο!!! Αντίστοιχο φαινόμενο με αυτό που περιγράφεις telonio, θυμάμαι στην κατασκήνωση να γίνεται, αλλά με τα πουράκια Παπαδοπούλου!!! Υπήρχαν άτομα που το είχαν σκάσει από την κατασκήνωση για να αγοράσουνε πουράκια!!! :D
 
Προς στιγμην τρελλαθηκα :biglaugh:

Κάποιοι μάλιστα την έτρωγαν μαζί με το βούτυρο!!
Δεν θυμαμαι στην Αυλωνα να ειχαμε τετοιες περιποιησεις :eek:

μετα ειδα οτι το γραφε η Candy :thumbup:
 
telamonas.stokos είπε:
Δεν θυμαμαι στην Αυλωνα να ειχαμε τετοιες περιποιησεις
Φυσικά, ΠΟΤΕ δεν βάζανε βούτυρο, βαζελίνη ή οποιοδήποτε λιπαντικό -έστω και με βάση το νερό- πριν την φάτε εκεί στην Αυλώνα. :diablotin:
 
Ψωμί με ζαχαρούχο γάλα ΒΛΑΧΑΣ μόνο εγώ έτρωγα??

:)

κι όταν η μαμά δεν έβλεπε έμπαινε μέσα το κουτάλι και το παιρνε ο διάολος!!!

:biglaugh:
 
Φετα με λαδι και ζαχαρη εφαγε κανεις σας?

Παραλλαγη ήταν και η φετα με ζαχαρη και νερο...

Η δικη μου μαμα που προτιμουσε παντα τα υγιεινα (ιδεα της μαλλον...) μου εφτιαχνε φετα με ..1 κιλο βουτυρο πανω και μισο κιλο ζαχαρη.. παραπανω!

(Τωρα πως γλυτωσα απο χοληστερινη και τα σχετικα... μαλλον επειδη ημουν υπερδραστηρια)

Επισης τρωγαμε και τις γνωστές αβγόφετες. Τις ξερει κανεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυγοφετες? Μα και βεβαια.

Ακομα τις φτιαχνω. Ειναι μια χαρα πρωινο :D
 
φυσικά Λορένα...

οι αυγόφετες ήταν old time classic και για μένα...επίσης δεν ξεχνώ τις φέτες ψωμί με βούτυρο και ζάχαρη η ακόμα τα σαντουιτς με παριζάκι και τυρί...φέτα που μου ετοίμαζαν κάθε απόγευμα...βέβαια σπάνια το έτρωγα διότι πάνω στο παιχνίδι συχνά το έτρωγε το χώμα στις αλάνες ή το πετούσα διότι δεν πεινούσα...(αν με επαιρνε χαμπάρι η μητέρα μου θα είχα βέβαια κήρυγμα δομημένο πάνω στο ...κατοχικό σύνδρομο των γονέων της εποχής :) )
 
Λορένα είπε:
Επισης τρωγαμε και τις γνωστές αβγόφετες. Τις ξερει κανεις?
Αυτό κάτι μου θυμίζει... Που τις τηγανίζαμε κιόλας! Ε;

Φέτα ψωμί με μερέντα ήταν κλασικό! Ακόμα θυμάμαι το κουτί της μερέντας που ήταν καφέ πλαστικό και όχι διαφανές όπως είναι τώρα...

Όταν ήμουν στο χωριό με τη γιαγιά μου και μας τέλειωνε η μερέντα (δηλαδή πολύ συχνά :p ) μας έβρεχε μια φέτα ψωμί και από πάνω έβαζε λίγο ελληνικό καφέ και ζάχαρη. Το έτρωγε κανείς αυτό;
 
Νομιζω οτι το κουτι της μερεντας εξακολουθει να ειναι καφε πλαστικο. Η νουτελα ειναι σε υαλινο βαζακι.

(μηπως κανω λαθος? Αλλα τουλαχιστον η μεραντα που εχω στο ψυγειο ετσι ειναι :) )
 
Εχουν αλλαξει πολλα στο κουτι της Μερεντα.

Το καπακι δεν ηταν ψηλο, ουτε βιδωτο οπως ειναι τωρα.

Επισης ο πατος ηταν πολυ κοιλος και η συσκευασια πιο καφε.
 
Η μερέντα παυλίδης (μικρή συσκευασία) που είχα πάρει πριν από λίγο καιρό είχε άσπρο βιδωτό καπάκι και το δοχείο ήταν διάφανο, ενώ η παλιά που θυμάμαι ήταν με άσπρο "κουμπωτό" καπάκι και καφέ δοχείο... Λάθος τα θυμάμαι;
 
ο κοίλος πάτος που ανέφερε ο wally ήταν ιδιαίτερα...χρήσιμος στις επιδρομές που κάναμε με τα κουτάλια στο βαζάκι της μερέντα αφολυ μπορούσαμε να το...γυαλίσουμε!

Τότε μας συγκινούσαν τέτοια πράγματα...πλέον που μπορούμε να έχουμε πολλά από αυτά δεν τα πλησιάζουμε είτε για λόγους υγείας είτε για να μην παχύνουμε!

σερανο915 καλά τα θυμάσαι...έτσι είναι!
 
Πίσω
Μπλουζα