Μεγάλες (Σχολικές και Μη) Εγκυκλοπαίδειες

εγκυκλοπ.jpg
ρε παιδιά πήγα στην Ντεντιδάκηδων 8 να πάρω την εγκυκλοπαίδεια και βγήκε ένας έξαλλος τύπος με άσπρα μαλλιά και κάτι μου έλεγε για ένα πειραγμένο DeLorean που θα με πήγαινε λέει πίσω στο '85 αλλά ήθελε λέει πλουτώνιο και να πάω να του βρω στη Ρωσία, τι να κάνω;
 

Και εδώ η διαφήμιση της εγκυκλοπαίδειας:

 
406.jpg

349.jpg

Από τις πιο γνωστές εγκυκλοπαίδειες των 70s για την -τότε- σύγχρονη γυναίκα. Ήταν 6 τόμοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την είχε η μητέρα μου. Δεν νομίζω να την άνοιξε ποτέ!

Επίσης την εποχή των 70s έπαιζε πολύ και μια μοντερνίζουσα εγκυκλοπαίδεια περί σεξ!
 
@Takero72

από αυτές τις εγκυκλοπαίδειες;

Toλμηρό θέμα....:wacko:
 

Συνημμένα

  • 20210719165904_sex_egyklopaideia_gia_olous.jpeg
    20210719165904_sex_egyklopaideia_gia_olous.jpeg
    186 KB · Προβολές: 5
  • 135382--xlbook-medoisa__selas.jpg
    135382--xlbook-medoisa__selas.jpg
    48,5 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:
Την είχε η μητέρα μου. Δεν νομίζω να την άνοιξε ποτέ!
Περιείχε τα πάντα. Απο μαγειρική, οικοκυρικά, μοδιστρική, καθαριότητα σπιτιού, διακόσμηση, σαβουάρ-βιβρ μεχρι ιατρική, πρώτες βοήθειες, ψυχολογία, ανατροφή τέκνων, επικοινωνία με τον σύζυγο, σεξολογία, ψυχολογία, κοινωνικές σχέσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Takero72

από αυτές τις εγκυκλοπαίδειες;

Την Δρ. Ρουθ την θυμάμαι καλά την δεκαετία 80!

Θέλετε να γελάσετε...

Πηγαίναμε μετά το σχολασμα σε ένα βιβλιοπωλείο που ήταν κοντά στο δημοτικό σχολείο για να πάρουμε αυτοκόλλητα και φιγούρες στρουμφάκια (ήμουν εκτάκι τότε και μόλις είχαν έρθει τα κινούμενα σχέδια στην τηλεόραση και ήταν πολύ διάσημες οι φιγούρες και τα αυτοκόλλητα Στρουμφ) και είχε μερικούς τόμους σε ένα απο τα μεγάλα τραπέζια με τα διάφορα βιβλία και τα ανοίγαμε και μας έπιαναν τα γέλια! Φυσικά μας έπαιρνε χαμπάρι η υπάλληλος και μας έδιωχνε αλλά κάθε μέρα μας άφηνε να μπαίνουμε και να κοιτάμε διαφορά γιατί βλέπετε τα παιδιά ήταν οι καλύτεροι πελάτες του βιβλιοπωλείου! :biglaugh:
 
Την Δρ. Ρουθ την θυμάμαι καλά την δεκαετία 80!

Θέλετε να γελάσετε...

Πηγαίναμε μετά το σχολασμα σε ένα βιβλιοπωλείο που ήταν κοντά στο δημοτικό σχολείο για να πάρουμε αυτοκόλλητα και φιγούρες στρουμφάκια (ήμουν εκτάκι τότε και μόλις είχαν έρθει τα κινούμενα σχέδια στην τηλεόραση και ήταν πολύ διάσημες οι φιγούρες και τα αυτοκόλλητα Στρουμφ) και είχε μερικούς τόμους σε ένα απο τα μεγάλα τραπέζια με τα διάφορα βιβλία και τα ανοίγαμε και μας έπιαναν τα γέλια! Φυσικά μας έπαιρνε χαμπάρι η υπάλληλος και μας έδιωχνε αλλά κάθε μέρα μας άφηνε να μπαίνουμε και να κοιτάμε διαφορά γιατί βλέπετε τα παιδιά ήταν οι καλύτεροι πελάτες του βιβλιοπωλείου! :biglaugh:
Ποια οδό ήταν το βιβλιοπωλειο;; (υποθέτω κέντρο Πειραιά).. θα καταλαβω ποιο ήταν...
 
Ποια οδό ήταν το βιβλιοπωλειο;; (υποθέτω κέντρο Πειραιά).. θα καταλαβω ποιο ήταν...

Στην οδό Καραΐσκου λίγο πιο κάτω απο τον Οίκο Ναύτου. Αυτά τα βιβλία τα είχε στο πάνω όροφο του βιβλιοπωλείου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Takero72

από αυτές τις εγκυκλοπαίδειες;

Toλμηρό θέμα....:wacko:
Όχι δεν ήταν αυτά. Ήταν πιο "ψαγμένα". Δεν θυμάμαι τίτλο!

Επιπλέον, κάπου μεταξύ 1982-84 κυκλοφόρησε ένα περιοδικό περί σεξ, το θρυλικό ΑΡΜΟΝΙΑ! Με στάσεις κλπ. Το έπαιρνε κρυφά η μήτηρ μου αλλά εγώ το ξετρύπωνα και μορφωνόμουν! Σύντομα όμως κατάλαβα ότι δεν υπήρχε επαφή.μεταξυ των εικονιζομενων εραστών! Κάτι δεν μου πήγαινε καλά!
 
Στην οδό Καραΐσκου λίγο πιο κάτω απο τον Οίκο Ναύτου. Αυτά τα βιβλία τα είχε στο πάνω όροφο του βιβλιοπωλείου.
Καταλαβα ποιο είναι! Υπάρχει ακόμα!!! Βέβαια η Φίλωνος ήταν η οδός των βιβλιοπωλείων, αν θυμάσαι. Στο κομμάτι μεταξύ Τσαμαδού κι Καθολικής Εκκλησίας, στο ταχυδρομείο. Έχουν απομείνει κάποια απο τα 80s, αλλά τα περισσότερα έκλεισαν.
 
Πίσω
Μπλουζα