Μεγάλες (Σχολικές και Μη) Εγκυκλοπαίδειες

Aardvark είπε:
Tελικα η Ασπρη "Χαρη Πατση" που περιγραφω παραπανω αναζητειται προς το παρον αλλα εβρεθη το συμπληρωμα της.

Aard, κάπου την πήρε πρόσφατα το μάτι μου. :cool:

Την επόμενη εβδομάδα θα βγω για ρεπορτάζ με τη φωτογρ. μηχανή... :p
 
Μαλλιάρης ΠΑΙΔΕΙΑ (φρεσκες φωτο απο την εκδοση του 1978 )

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Juanita[/USER]

fetch


fetch


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AEON είπε:
Μην ξεχνάμε φυσικά και την 12τομη "Για σας Παιδιά" (άλλη μια νίκη στην σχολική σας βιβλιοθήκη έλεγε η διαφήμιση!) που ήταν για πολύ καιρό must σε δημοτικά & γυμνάσια και αποτέλεσε τον πρόδρομο της Encarta και του Wikipedia για πολλούς από εμάς. Κυκλοφόρησε σε πολλές επανεκδόσεις με διάφορα λίφτινγκ και οι 2 τις τελευταίοι τόμοι αποτελούνταν από ένα αρκετά πλήρες ερμηνευτικό λεξικό.
επειδη προσφατα μου χαρισε την παραπανω ενας φιλος(10 τομοι)και επειδη δεν γραφει πουθενα ημερομηνια εκδοσης,γνωριζουμε ποτε εκδοθηκε?
 
Διαφημιστικο απο το αρχειο μου με την εγκυκλοπαιδεια "Φαρος"......

Την ειχε κανεις αραγε;;;;;;

Καπου εχω και τριτο φυλλαδιο απο το '79 που μας ειχαν στειλει οπου γραφει και τις τιμες που κοστιζε η καθεμια ξεχωριστα. :D

 

 


fetch


 

 


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλο ενα διαφημιστικο μου απο το 1984.

Εγκυκλοπαιδεια "ΒΑΣΗ" Δρχ.9400 10 τομοι,3.200 σελιδες,3.000 εικονες.

Αν την θυμαται κανεις εχω και οπισθοφυλλο να βαλω. :)

 


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω ακόμα σε αψογότατη κατάσταση την 12τομη (10 τόμοι και δύο τόμοι λεξικό) της "Για Σας Παιδιά" (μην με ρωτήσετε εκδότικο οίκο τώρα). Μάλιστα έχω την version 1 (κόκκινη) γραμμένη στο πολυτονικό. Όταν εφαρμόστηκε το μονοτονικό βγήκε η version 2 που ήταν μπλε...
 
Εμένα η δασκάλα μου στο δημοτικό τότε, είχε συστήσει τη ΣΧΟΛΙΚΗ ΥΔΡΙΑ , η οποία με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε όλο το σχολείο
 
...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμόσαστε μία πολύ πολύ παλιά "Θησαυρός Γνώσεων", είχε περισσότερα σκίτσα και λίγες σχετικά φωτογραφίες. λόγω... εποχής (έκδοση δεκαετία 1960!). Η έκδοση που έχω - θα φέρω και φωτό σε λίγες εβδομάδες, ελπίζω- έχει 5 ροζ-κόκκινους τόμους. Από ό,τι θυμάμαι την επιμέλεια της σύνταξης είχε κάνει ο εκπαιδευτικός Χαρ. Μιχιώτης. Η πρώτη μου πάντως ήταν η "Εγκυκλοπαίδεια 2002" σε έκδοση του 1983, με μια υδρόγειο σφαίρα από έξω και χαρακτηριστικό καστανό εξώφυλλο, 20 τομη. Σε κάθε τόμο είχε στο τέλος και 300-400 σελίδες από ένα καλό λεξικό.
 
Λοιπόν, από τα δικά μου βιώματα, να κάποιες εγκυκλοπαίδειες ή εγκυκλοπαιδικές εκδόσεις που δεν έχετε αναφέρει :

- Χρ. Γιοβάνη, κόκκινη δερματόδετη, με μικρές σελίδες, μικρές φωτογραφίες (Α/Μ), πολλές στήλες στη σελίδα και μικρά γράμματα.

- Λαογραφική Εγκυκλοπαίδεια Ελλάς-Greece, πράσινη δερματόδετη, με μια χαρακτηριστική ζελατίνα.

- Εγκυκλοπαίδεια μουσείων (ή κάτι τέτοιο) Mondatori-Φυτράκη.

- Εκπαιδευτική Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια, θεματική αλφαβητική, της Εκδοτικής Αθηνών. Τη μάζευα σε τεύχη μετά το 80 (έβγαινε κάθε Πέμπτη), και σήμερα την έχω σε τόμους κατά το 70%. Είχε χωριστά το "Παγκόσμιο Βιογραφικό Λεξικό", καμιά 15αριά τόμους, και μετά θεματικούς τόμους "Φυσική", "Χημεία" κλπ. Ήταν πολύ καλή προσπάθεια, πριν να τα καταπιεί όλα το Internet...

- "Πάπυρος-Λαρούς-Μπριτάνικα", και αυτή συνομίληκη με την παραπάνω, και από τις τελευταίες που κυκλοφόρησαν σε τεύχη.
 
Ο πατέρας μου είχε πάρει μια εγκυκλοπαίδεια στα μέσα της δεκαετίας του 50, η οποία υπάρχει ακόμη σε εξαιρετική κατάσταση διότι είχε πολύ καλό χαρτί. 28 τόμοι, μαύρο εξώφυλλο με χρυσά γράμματα, "Νέα Μεγάλη Ελληνική εγκυκλοπαίδεια" ή κάπως έτσι (δεν θυμάμαι εκδότη). Ήταν μια υπερβολικά φιλόδοξη εκδοτική προσπάθεια. Ο πίνακας των συνεργατών της ήταν σαν το Who is Who της ελληνικής διανόησης του καιρού εκείνου. Το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο - εμπορική αποτυχία. Πράγμα που φαινόταν από το ότι το Α ήταν κάπου 6 τόμοι αλλά τα τελευταία γράμματα της αλφαβήτας είχαν στριμωχτεί σε έναν.
 
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου παιδί, μέχρι και σήμερα βρίσκεται στη βιβλιοθήκη του σπιτιού μου:

attachment.php


Την αγόρασαν οι γονείς μου ~ το 1972!

Μερικές φωτός (επέλεξα τον αγαπημένο μου τόμο! ;) )

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Αυτό που είναι σημαντικό ν' αναφερθεί είναι ότι η συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδεια, έχει κι ένα επιπλέον τόμο (είναι ο εκρού, τέρμα δεξιά) που λέγεται "Πινακοθήκη" & έχει μέσα μεγάλα έργα κλασικών ζωγράφων! Ήταν η πρώτη μου επαφή με την τέχνη, καθώς μου άρεζε πολύ να ξεφυλλίζω τις εικόνες με τους πίνακες και να βυθίζομαι στη μαγεία των χρωμάτων!

attachment.php


Χωρίς λοιπόν να έχω ιδιαίτερο γούστο ή βαθύτερη γνώση, κατόρθωσα να ξεχωρίσω μερικούς ζωγράφους, των οποίων έργα αναγνωρίζω ακόμα και σήμερα!

Μεγάλη αγάπη έμελλε να γίνει ο Καντίνσκι! :flower:

attachment.php


Ενώ η απόλυτη μαγεία του φανταστικού (σχεδόν "ολογραμματικές" εικόνες - σου έδιναν την εντύπωση ότι μπορείς να μπεις μέσα στον πίνακα!) είναι ένας άλλος μεγάλος έρωτας - ο Νταλί! :flower:

attachment.php


Γενικά, το θεωρώ εξαιρετική ιδέα - δεν ξέρω αν το ακολούθησαν και άλλες εγκυκλοπαίδειες!....
 
Η παραπάνω Δομή κοσμεί το σύνθετο στο σαλόνι μας! Την είχε αγοράσει ο πατέρας μου κάπου στη δεκαετία του '70. Δυστυχώς όταν έπρεπε να τη χρησιμοποιήσω, στο δημοτικό δηλαδή, μου ήταν κάπως άχρηστη, μιας και ήταν γραμμένη στην καθαρεύουσα, οπότε και μου ήταν πολύ δύσκολο να κατανοήσω τα λήμματα. Όμως, της έριχνα μια στις τόσες καμιά ματιά. Τον τόμο "Πινακοθήκη" πρέπει να τον ξεφύλλισα μια φορά μόνο, αλλά με τις φωτογραφίες που παρέθεσες... με τρώει το χέρι μου να τον κατεβάσω και να τον ξεφυλλίσω!

Αντί της Δομής, χρησιμοποιούσα συστηματικά την εγκυκλοπαίδεια Υδρόγειος, έκδοση του 1991, και θυμάμαι ότι συμπεριελάμβανε τα στοιχεία της απογραφής του 1991. Πρέπει να την είχαν πάρει οι γονείς μου από πλασιέ βιβλίων, μαζί με άλλα βιβλία, όπως κάτι κόκκινα βιβλία του Ιούλιου Βερν ή κάτι βιβλία φυσικής σε κόμιξ.

Ως δεύτερη είχα την εγκυκλοπαίδεια του Γιοβάνη, έκδοσης 1983, που μου την είχε δώσει η γιαγιά μου. Πράγματι, ήταν μια πυκνογραμμένη εγκυκλοπαίδεια, με τρεις (ναι, τρεις!!!) στήλες ανα σελίδα: δύο για το κυρίως κείμενο και μια για τις πολύ μικρές ασπρόμαυρες και σχεδον δυσδιακριτες φωτογραφίες με τις λεζάντες τους, και με πολύ μικρά γραμματάκια. Δεν είχε και το τέλειο δέσιμο, αλλά την έβρισκα αρκετά πρακτική και μου άρεσε το μικρό μέγεθος των τόμων της.

Εσχάτως, γύρω στο 2005, πήρα σε προσφορά την εγκυκλοπαίδεια Δομή. Πεταμένα λεφτά, αφού δεν της έκανα ποτέ ουσιαστική χρήση, εκτός από μια φορά μόνο που έβγαλα μια σχετική εργασία, αλλά δεν είχα ανακαλύψει ακόμη τις χάρες της Wikipedia...
 
nwntas είπε:
....Τον τόμο "Πινακοθήκη" πρέπει να τον ξεφύλλισα μια φορά μόνο, αλλά με τις φωτογραφίες που παρέθεσες... με τρώει το χέρι μου να τον κατεβάσω και να τον ξεφυλλίσω!...
Να το κάνεις - θα με θυμηθείς! :)

Τώρα που τον κοιτούσα, προσπαθώντας ν΄αποφασίσω ποιες φωτογραφίες θα τραβήξω, έχασα σίγουρα κανένα μισάωρο χαζεύοντας τους πίνακες! :)

Το θεωρώ εξαιρετικό ανάγνωσμα (στο τέλος έχει επιγραμματικά την ιστορία του καλλιτέχνη / πίνακα) και το κυριώτερο έχει πίνακες για όλα τα γούστα! :)
 
D@redevil είπε:
Να το κάνεις - θα με θυμηθείς! :)
Τώρα που τον κοιτούσα, προσπαθώντας ν΄αποφασίσω ποιες φωτογραφίες θα τραβήξω, έχασα σίγουρα κανένα μισάωρο χαζεύοντας τους πίνακες! :)

Το θεωρώ εξαιρετικό ανάγνωσμα (στο τέλος έχει επιγραμματικά την ιστορία του καλλιτέχνη / πίνακα) και το κυριώτερο έχει πίνακες για όλα τα γούστα! :)
Αυτό που θυμάμαι από εκείνο το ξεφύλλισμα είναι η εξαιρετική ποικιλία εικόνων και η ποιότητα της εκτύπωσης. Ήταν ένα βιβλίο γεμάτο τέχνη, γεμάτο χρώμα! Πόσο ωραίοι έδειχναν οι πίνακες στο ιλουστρασιόν χαρτί. Να σημειώσω ότι είναι ο μοναδικός τόμος που φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκε, μιας και απ'όσο θυμάμαι είχαν "ανοίξει" οι σελίδες του, σημάδι ότι και ο μπαμπάς μου τον αγαπούσε αυτόν τον τόμο. Δε μπορώ να θυμηθώ αν υπήρχει συνοδευτικό κείμενο που να σου περιγράφει την κάθε τεχνοτροπία και την κάθε σχολή. Μου φαίνεται ότι αύριο έχω δουλειά να κάνω... Αν τα καταφέρω, θα επανέλθω για εντυπώσεις ;)

(edit)

Πιστός στην υπόσχεσή μου, μόλις τελείωσα το ξεφύλλισμα του τόμου! Όπως το θυμόμουν, πολύχρωμο και γεμάτο εικόνες βιβλίο! Πρόσεξα τη δομή του, άψογη χρονολόγηση και με πολύ καλή διαλογή εικόνων. Σίγουρα η ομάδα που τον έφτιαξε έκανε πολύ καλή δουλειά. Στα 2/3 του βιβλίου εικόνες σε ιλουστρασιόν χαρτι και στο 1/3 του βιβλίου σε κανονικό αλλά σκληρό χαρτί ένα μικρό επεξηγηματικό κείμενο για κάθε μιά από τις εικόνες, με ασπρόμαυρη εκτύπωση και στο πολυτονικό. Δυστυχώς δεν κάθισα να διαβάσω αρκετές από αυτές τις επεξηγηματικές παραγραφούλες, αλλά σε όσες έπεσε το μάτι μου, μου φάνηκαν αρκετά περιγραφικές ώστε να εντάξουν τον αναγνώστη/θεατή στο κάθε έργο. Μια άλλη λεπτομέρεια που πρόσεξα είναι η έκδοση του τόμου, καθώς έγραφε 1973, αλλά δεν ξέρω αν και η υπόλοιπη εγκυκλοπαίδεια είναι έκδοση του 1973. Μπορεί, δηλαδή, ο τόμος πινακοθήκη να αποτελεί προσθήκη από το 1973 και μετά. Επίσης, πρόσεξα ότι στο οπισθόφυλλο είναι "χαραγμένη" η τιμή του: ΔΡ 600.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Θυμόσαστε μία πολύ πολύ παλιά "Θησαυρός Γνώσεων", είχε περισσότερα σκίτσα και λίγες σχετικά φωτογραφίες. λόγω... εποχής (έκδοση δεκαετία 1960!). Η έκδοση που έχω - θα φέρω και φωτό σε λίγες εβδομάδες, ελπίζω- έχει 5 ροζ-κόκκινους τόμους. Από ό,τι θυμάμαι την επιμέλεια της σύνταξης είχε κάνει ο εκπαιδευτικός Χαρ. Μιχιώτης. Η πρώτη μου πάντως ήταν η "Εγκυκλοπαίδεια 2002" σε έκδοση του 1983, με μια υδρόγειο σφαίρα από έξω και χαρακτηριστικό καστανό εξώφυλλο, 20 τομη. Σε κάθε τόμο είχε στο τέλος και 300-400 σελίδες από ένα καλό λεξικό.
Πρόσφατα (20/11/2012) έφυγε από τη ζωή ο συγγραφέας της εγκυκλοπαίδειας, Χαρίλαος Θ. Μηχιώτης, σε ηλικία 98 ετών.

Οι φωτογραφίες που σας χρώσταγα. Η εγκυκλοπαίδεια ήταν πεντάτομη και το εξώφυλλο ήταν ροζ. Δείτε τις φωτό που βρέθηκαν από το εσωτερικό της εγκυκλοπαίδειας.

DSC01839.jpg

DSC01840.jpg

DSC01841.jpg
 
Στη βιβλιοθήκη μου (βασικά στο πατρικό μου) βρίσκονται τα εξής:

- η 6-τομη (5 + 1 τόμος λεύκωμα) της Αντιγόνης Μεταξά

- 15-τομη (12 + 3 τόμοι λεξικό) Υδρία

- 20-τομη εγκυκλοπαίδεια του Κουστώ
 
Πίσω
Μπλουζα