Μεγάλες retroκούκλες

Παιδια για την Ιταλιδα μου που εχω ανεβασει μηπως γνωριζει κανεις κατι; Απο πισω γραφει LAMP PAVIA MADE IN ITALY. Αγοταστηκε απο το Μπαρι το 78 περιπου! Ειναι η κουκλα με το ροζ φορεμα και τον βατραχο. Φοβερες οι κουκλες σας! Ξεκινησα και εγω να μαζευω ξανα μεγαλες ρετροκουκλες για την κορη μου και εχω μαζεψει διαφορες ειδικα πανινες. Θα τις ανεβασω συντομα!
 
Οι κούκλες σας είναι πολύ ξεχωριστές και εντυπωσιακές. Να τις χαίρεστε. :)
 
Το καλοκαιράκι σιγά σιγά μας αφήνει...αλλά μενουν κάποιες ανακαλύψεις από αυτό..!! Μαι απ αυτες ήταν μια ρετρο κουκλα , σιγουρα παλιά αν κρινω απο το μενταγιόν της Ελ Γκρεκο..!!!

attachment.php


Το πρόσωπό της μου θυμιζει την Bibi Βο σε μεγένθυση..!! :)

attachment.php
 
makisimos είπε:
Το καλοκαιράκι σιγά σιγά μας αφήνει...αλλά μενουν κάποιες ανακαλύψεις από αυτό..!! Μαι απ αυτες ήταν μια ρετρο κουκλα , σιγουρα παλιά αν κρινω απο το μενταγιόν της Ελ Γκρεκο..!!!
attachment.php


Το πρόσωπό της μου θυμιζει την Bibi Βο σε μεγένθυση..!! :)

attachment.php
το νεο σου αποκτημα ειναι;παντως δικιο εχεις σα να ειναι μεγεθυνση της bibi bo :)
 
Με γεια σου Makisime! Πολύ ωραία η κουκλίτσα, έχει πολύ γλυκειά μουρίτσα κι αυτό το μενταγιόν της El greco, που μοιάζει με μετάλλιο, με ξετρελαίνει Πράγματι, μοιάζει με Bibi bo, μόνο που έχει πιο μεγάλο σώμα!!! :D

Να τη χαίρεσαι!!
 
Πολύ γλυκιά η κούκλα που βρήκες makisimos. Να τη χαίρεσαι. :D
 
Ωραία η κούκλα σου makisime, αυτό όμως που με τρελαίνει είναι η πιστοποίηση της el greco,κανονικό μετάλλιο. :)
 
Σας ευχαριστω όλους σας..!! :) Ναι ειναι μια τυπικη Ελ Γκρεκο κούκλα, πιστοποιημένη και με μετάλλιο..!! :D Bibi-boφέρνει κι όλας..!! :p
 
spirtoulis είπε:
Aυτή είναι μία μεγάλη ρετροκούκλα μου που γράφει στο κεφάλι της b.b. made in Spain. Φοβερό είναι το τραγουδάκι που λέει : :p Ξεκινά "Αγαπώ πολύ τον μπαμπά μου , κάθε πρωϊ τον φιλώ και του τραγουδώ :

Σ' αγαπώ πολύ μπαμπά μου,

που κουράζεσαι πολύ

για εμέ και τη μαμά μου

που ρυζάκι σε καλεί"

Αυτή η κούκλα καταργεί την ισότητα των δύο φύλων. :D
Η κούκλα σου spirtouli είναι πολύ ωραία-έχει πολύ παιδική μουρίτσα, που δεν έχουν οι περισσότερες σύγχρονες.

Όσο για το τραγούδι...τί να πώ? Δεν έχω λόγια! Έσκασα στα γέλια μόλις το διάβασα!! :D :D:D

Δε μας γράφεις πόσο παλιά είναι όμως...ίσως να μην υπήρχε ισότητα των δύο φύλων όταν κατασκευάστηκε...νομίζω το 1975 καθιερώθηκε-στην Ελλάδα τουλάχιστον.
 
Ζήλεψα τις Furga κούκλες που έχετε και αγόρασα και εγώ μία. Αυτή είναι η Rosellα και κυκλοφορούσε σε μία σειρά με παρομόμοιες κούκλες γύρω στο 1975. 'Εχω ένα πρόβλημα με το παπούτσι της που έχει σχιστεί και είνα πολύ λεπτό σαν μπαλαρίνας καμία συμβουλή πως να το κολλήσω?

Rosella.JPG
 
Με γεια σας μακίσιμε και σπιρτούλη, να τις χαίρεστε! Πολύ όμορφες και οι δύο! :)

spirtoulis είπε:
Ζήλεψα τις Furga κούκλες που έχετε και αγόρασα και εγώ μία.
Χα, χα, κάπως έτσι ξεκινά η... κατρακύλα! :D

Το παπουτσάκι μήπως είναι καλύτερα να το ράψεις?
 
Spirtouli, να χαίρεσαι την καινούρια σου κουκλίτσα!! Είναι πανέμορφη!!! :eek:

Δυστυχώς, δεν ξέρω να σε βοηθήσω με το παπουτσάκι!
 
Ακόμη ένα και φεύγω...

Spirtouli και Makisimako μου "με γειές" οι υπέροχες κοπέλες!!! :D

Makisimako μου το μετάλλιο αξίζει σε σένα που την βρήκες!!! Νομίζω πως έχω και εγώ μια της ίδιας σειράς που ΒΙΒΙ ΒΟφέρνει αλλά με μακριά μαλλάκια. Και για του λόγου το αληθές...

DSC02475.JPG

DSC02480.JPG

DSC02479.JPG
 
Spirtouli και Makisimako μου "με γειές" οι υπέροχες κοπέλες!!! :D

Spirtouli μου καλή επιτυχία με το παπουτσάκι!!

Makisimako μου το μετάλλιο αξίζει σε σένα που την βρήκες!!! Νομίζω πως έχω και εγώ μια της ίδιας σειράς που ΒΙΒΙ ΒΟφέρνει αλλά με μακριά μαλλάκια. Και για του λόγου το αληθές...

Προβολή συνημμένου 36078

DSC02475.JPG
 
Πολύ ωραία κι αυτή η κουκλίτσα soufle! Ναι Bibi boφέρνει και το μαλλί της έχει χρώμα ίδιο με της Betty Bo!

Μου αρέσουν πολύ και τα ρούχα και τα παπούτσια της-μοιάζουν μ'εκείνα που φορούσαμε κι εμείς εκείνη την εποχή!

Να τη χαίρεσαι! #)
 
spirtoulis είπε:
Ζήλεψα τις Furga κούκλες που έχετε και αγόρασα και εγώ μία. Αυτή είναι η Rosellα και κυκλοφορούσε σε μία σειρά με παρομόμοιες κούκλες γύρω στο 1975. 'Εχω ένα πρόβλημα με το παπούτσι της που έχει σχιστεί και είνα πολύ λεπτό σαν μπαλαρίνας καμία συμβουλή πως να το κολλήσω?
μπορεις να ανεβασεις μια φωτο του παπουτσιου? (κ του σχισμενου κ του αλλου αν ειναι ευκολο)μηπως ετσι βρεθει ευκολοτερα λυση...:-D

α! κ με γεια σου!!
 
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. :) Mitinyworlid έχεις δίκιο για την κατρακύλα. :D
 
βρηκα αυτη τη φωτογραφια στο ιντερνετ με μια κουκλα Κεχαγιας kexagias.jpg απ οτι βλεπω στο λογοτυπο γραφει http://www.toymuseum.gr ,αρα απο εκει ειναι η φωτο..

Κυκλοφορουν στην αγορα αυτες οι κουκλες;
 
Katerinak, Ο Κεχαγιάς κατασκευάζε κούκλες το 60 και το 70. Στο ίντερνετ έχω δει μόνο να πουλιούνται. Δημοφιλής σειρά που έβγαζε στο εξωτερικό είναι η Fairy Tale Series.
 
Πίσω
Μπλουζα