Μεγάλες retroκούκλες

Ευχαριστώ πολύ makisime!Έχει ραμμένη την καρδούλα της el greco στο φορμάκι. Απ' όσο θυμάμαι δε γράφει τίποτα στο κεφαλάκι, μόνο στον μηχανισμό made in Italy. Θα το ξαναδώ και θα σου πω σίγουρα.
 
Σε ρωτησα αν γραφει, γιατι πλεον με τοση διατριβη στο θέμα , με το που ειδα φωτογραφίες, αμέσως υποψιάστηκα ότι δεν ειναι το κλασσικό πλαστικό της El Greco και η κλασσικές φατσούλες που παρήγαγε..!! Τωρα που μου ειπες οτι δεν γραφει το λογότυπο της, έχω ακόμη περισσότερες υποψίες..! Δεν λέω ότι δεν ειναι Ελ Γκρεκο, αλλά φαίνεται να ειναι από τις αρχές του 90, τότε που έπαιρνε έτοιμα παιχνιδια απο εξωτερικό και τα έβαζε απλά σε κουτιά με το λογότυπό της..!! Διατηρω επιφυλάξεις σε αυτα που λέω, αλλά προς τα εκεί κλίνω..!!

Οταν λες οτι ειναι ραμμένη η καρδούλα της Ελ Γκρεκο, εννοείς με παραμάνα? Γιατι τότε παίζει να έχει κάνει και απάτη ο καταστηματάρχης και να πηρε παιχνιδι ασχετο βαπτίζοντάς το Ελ Γκρεκο, γνωρίζοντας την πέραση που έχουν..!! Μου το εχουν κανει κι εμενα αυτο..!! ;)
 
Makisime, το μωρούλι δε γράφει τίποτα στο κεφαλάκι του.

Πάνω στο μηχανισμό γράφει μόνο:

miniphone srl

made in Italy.

Η καρδούλα, ασημένια, ήταν ραμμένη με κλωστή στο ρουχαλάκι, στο στέρνο περίπου-ξηλώθηκε πολύ εύκολα, αλλά όπως προανέφερα ίσως να ήταν μεταχειρισμένο το παιχνίδι. Πάντως, ο καταστηματάρχης δε μου το προώθησε, ούτε κάν μου το έδειξε, εγώ πήγα και το ξετρύπωσα! Ακόμη κι αν το μωρό αποδειχθεί "μαϊμουδάκι" δε μετανιώνω την υιοθεσία του, γιατί το αγάπησα από την πρώτη στιγμή που το είδα!! :flower:

Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία, ασφαλώς, είναι ευπρόσδεκτη!
 
Αν ηταν ραμμενο τοτε οκ ηταν Ελ Γκρεκο..!! Απλα μου εκανε εντυπωση το πλαστικο του διοτι δεν θυμιζε σε τιποτα το πλαστικο της Ελ Γκρεκο..!! Ειναι όπως σου ειπα από τις περιπτώσεις αυτες που ουσιαστικά αγόραζε παιχνιδια απο το εξωτερικό αλλα τα πουλούσε κατόπιν η Ελ Γκρεκο...οπότε όπως και αν έχει ειναι..El Greco..!! :)

Και μεταχειρισμένο αποκλείτεται να ηταν...απλά ίσως τα ειχε στην βιτρίνα..! Εχω πάρει πολλά κι εγω απο βιτρίνα της, όπως επίσης στο ίδιο μαγαζάκι ειχα βρει στην βιτρίνα του την bibi bo νύφη..!! ;) Ήμουν τότε πραγματικά ποπόφαρδος..!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποπόφαρδος??αχαχαχαχαχαχαχα :D :D:D

Ναι ναι, πράγματι ήσουν πολύ!!!!!

Σκέφτηκα πως ίσως ήταν μεταχειρισμένο, επειδή ήταν σχεδόν κρυμμένο, χωρίς συσκευασία και με χαλασμένο μηχανισμό! Μα τι διάλεξα ε??? #)

Η άλλη κούκλα, που ανέφερα πως έχω, με επίσης χαλασμένο μηχανισμό, ήταν της el greco και μοιάζει κάπως με αυτό το μωρό, μόνο που έχει κοντά μαλλιά-δεν την πολυσυμπάθησα ποτέ γιατί έμοιαζε με μεγάλη γυναίκα και καθόλου δεν της ταίριαζαν τα παιδικά τραγουδάκια που έλεγε (Το ένα ήταν σίγουρα το "Πόσο μ'αρέσουν οι καραμελίτσες", το δεύτερο δεν το θυμάμαι πια! Τη συγκεκριμένη μου την είχαν δωρίσει μεταξύ 1986 και 1990, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ ποιά χρονιά ακριβώς. Την έχω στο πατρικό μου. Με πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφία της να τη δείτε.

Ποπόφαρδος!!!!! :D :D
 
Επανέρχομαι, για να σας παρουσιάσω την κούκλα, στην οποία αναφερόμουν παραπάνω. Θα επισυνάψω ξανά και τη φωτογραφία του μωρού, να μου πείτε κι εσείς αν μοιάζει.

DSCN3086.jpg

Προβολή συνημμένου 34809

Παρακαλώ και πάλι αν κάποιος έχει υπ'όψιν του αν και που επισκευάζονται αυτοί οι μηχανισμοί, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους.

DSCN3084.jpg

DSCN3085.jpg

DSCN3071.jpg
 
Το κλασικό που μας λέγαν παιδιά "Χτύπα το λίγο" η "κούνα το", το δοκίμασες? :D
 
Spirtouli, είχα ξεχάσει αυτή την παλιά αλλά παραδοσιακή μέθοδο!! Με εντυπωσίασες!! :worship:

Να σου πω ότι το μωράκι όταν το βάλεις να τραγουδήσει από άγγελος μεταμορφώνεται στην κούκλα του σατανά!!! Κάνει κάτι απαίσιους τρομακτικούς ήχους!! Θα το χτυπήσω μήπως στρώσει :takethat: ...στην ανάγκη θα το σαπίσω στο ξύλο!!! :frypan:

Όσο για τον μηχανισμό της μεγαλοκοπέλας μου, δεν νομίζω να διορθωθεί έτσι... Είχε χαλάσει όταν ήμουν 10 χρονών κι αφού κανείς δε μου την έφτιαχνε πήρα μόνη μου τα κατσαβίδια και με τα μαγικά μου χεράκια την αποτελείωσα! :cry:

Μια δοκιμή πάντως θα μας πείσει!!! Θα την κάνω και σας πω τα αποτελέσματα!!
 
Το χτύπησα το μωρό, το ξαναχτύπησα, αλλά τίποτα....

Ρίχνοντας μια πιο προσεκτική ματιά είδα ότι είναι κομμένο το λαστιχάκι του μηχανισμού, ένα από τα προβλήματα που είχε και η άλλη...μάλλον ήταν αρκετά ευαίσθητοι. :(

Παρακάτω σας παρουσιάζω τις υπόλοιπες από τις μεγάλες ρετροκούκλες μου!

DSCN3130.jpg

Αυτό το μωρό το κληρονόμησα από την αδερφή μου (να' ναι καλά!), που είναι μεγαλύτερη. Επαιζε μ'αυτό στη δεκαετία του '70, εγώ αργότερα.

Το ρουχαλάκι του είναι από τα μωρουδιακά του αδερφού μου!

Είναι από τα πιο ωραία μωρά, που έχω δει, εκείνης της εποχής (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... :D ). Έχει μέγεθος αληθινού παιδιού και πολύ φυσικά χαρακτηριστικά.

Όταν κάποτε ήρθε στο σπίτι η νονά μου να επισκεφθεί εμένα που ήμουν νεογέννητο, η αδερφή μου το τύλιξε σε μια κουβερτούλα και της το παρουσίασε αντί για εμένα!! Προς στιγμήν την είχε ξεγελάσει!!! Δεν άργησε βέβαια να καταλάβει πως δεν ήταν αληθινό!

Η φωτογραφία το αδικεί.

Δυστυχώς δε γραφει πανω ούτε εταιρία παραγωγής, ούτε χρονολογία.

**********

DSCN3124.jpg

Αυτό το μωρό μου το είχε δωρίσει η μαμά μου κάποια χρονιά που γιόρταζα ανάμεσα σε 1986-1988.

Στο κεφαλάκι του γράφει Sebino 1980.

Ήρθε στο σπίτι μαζί με το λίκνο, με το οποίο δε γνωρίζω αν ήταν σετ.

DSCN3129.jpg

DSCN3127.jpg

DSCN3090.jpg
 
DSCN3132.jpg

Συνεχίζω με την κούκλα ναυτάκι.

Ήρθε στο σπίτι-την ίδια εποχή με την προηγούμενη (1986-1988)-καθισμένη σε ένα σπαστό καρότσι και φορώντας λευκά, πλαστικά πέδιλα,τα οποία δεν υπάρχουν πια..

Ήταν ένα τεράστιο πακέτο τυλιγμένο με χρωματιστό χαρτί, που έστεκε υπομονετικά δίπλα στην πόρτα και με περίμενε να ξυπνήσω!!!

Δεν ευχαριστήθηκα ιδιαιτέρως την κούκλα αυτή, γιατί ήταν τεράστια και δε μπορούσα να την κουμαντάρω - εκείνη την εποχή είχαμε σχεδόν το ίδιο μπόι! ::)

Τώρα πια που γέρασε βέβαια πολύ τη συμπονώ..

Το ωραίο ήταν το καρότσι! Την είχα κάνει άπειρες βόλτες γύρω από την τραπεζαρία και το μπαλκόνι.

Είναι της El greco, αλλά δεν ξέρω ποιάς χρονολογίας...

**********

DSCN3083.jpg

Αυτή είναι μια κούκλα El greco της οποίας επίσης δε γνωρίζω τη χρονολογία γέννησης!

Μου τη δώρισαν στις αρχές της δεκαετίας του ΄90.

Νομίζω φορούσε αθλητικά παπουτσάκια που έχω φορέσει σε κάποια άλλη παραπάνω.

Ίσως είναι από τη σειρά "Μικρή αδερφούλα".

Η επιτυχία με αυτή την κούκλα είναι πως μυρίζει ακόμη El greco....

**********

Η τελευταία μεγάλη κούκλα που μπήκε στο σπίτι ήταν το Μωρουλίνι Μαμ Μαμ της Hasbro

Γι'αυτό,όμως, θα ανοίξω ένα νέο θέμα κι εκεί θα ανεβάσω τις φωτογραφίες του, ώστε αν κάποιος το αναζητά να μπορεί να το εντοπίσει.

Πέρασαν κι άλλες πολλές κούκλες από το σπίτι μου, αλλά μόνο αυτές σώθηκαν. Ελπίζω να σας άρεσαν!

Αν κάποιος έχει πληροφορίες γι' αυτές θα χαρώ πολύ να τις παραθέσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα πολυ ομορφες ολες αυτες οι κουκλες μωρα Aggalitsa μου! :) Σε ευχαριστουμε πολυ που τις μοιραζεσαι μαζι μας!

Παντως δεν μπορει, μια κουκλα που εχει τετοια ποιοτητα (οπως το μωρο με τα γαλαζια, του 70) να μην γραφει πουθενα την φιρμα της.

Προσωπικα πιστευω οτι η κουκλα ειναι απο Ιταλια (η ελ γκρεκο η ιδια χρησιμοποιουσε κουκλες απο Ιταλια και τους εβαζε την φιρμα της)

Στις barbie του 60/70 π.χ. η φιρμα και η χρονολογια ηταν γραμμενες στο εσωτερικο μερος της τρυπας του κεφαλιου (επρεπε δηλαδη να βγαλεις τελειως το κεφαλι απο το σωμα και να το κοιταξεις μεσα).

Στις αλλες, του 80/90 ομως, το γραφανε στο πισω μερος, κατω απο το τελειωμα των μαλλιων.

Χωρις να θελω να σε βαλω σε πειρασμο να ξυλωσεις κεφαλια, πιστευω πως καπου σιγουρα κρυμμενη ειναι η μαρκα του μωρου! ;)
 
Αχ! Τι μάνα είμαι εγώ? Το ένα το παιδί μου το βαράω για να μιλήσει, το άλλο θα το αποκεφαλίσω, αφού δε λέει την ηλικία του...γνωστοποιώ και τα εγκλήματά μου στο διαδίκτυο.....πότε θα με μαζέψει η Πρόνοια δεν ξέρω.... :D

Παρά το ότι δεν είμαι πολύ τολμηρή με βλέπω να το κάνω το έγκλημα!! :cool:

Μετά δεν ξέρω πως θα συμμαζέψω το κακό!!!
 
'Οχι βία στις κούκλες :D . Με αφορμή μία κούκλα που αγόρασα θυμήθηκα πως στη δεκαετία του 80 κυκλοφορούσαν και πολλές κούκλες με ρούχα εποχής. (μακριά φορέματα, μισοφόρια, μεγάλα καπέλα κτλ) και η el greco σε μεγάλες κούκλες έβαζε ως εσώρουχα μισοφόρια. Τώρα οι περισσότερες μεγάλες κούκλες που κυκλοφορούν έχουν σύγχρονη ενδυμασία.
 
Νομίζω ότι σήμερα δεν παράγονται και πολλές μεγάλες κούκλες, πάντως έχεις δίκιο spirtouli, όσες έχω δει κι εγώ είναι μοντέρνα ντυμένες. Μόνο δύο σειρές από μεγάλες κούκλες έχω δει που είναι πιο προσεγμένες και πιο κλασσικές-ίσως πιο κοντά σ'αυτό που λες, αλλά είναι πανάκριβες. H όψη τους είναι σαν της πορσελάνης, έχουν άψογα χαρακτηριστικα και το υλικό είναι βινύλιο, αν δεν κάνω λάθος. Θα φαντάζεστε βέβαια ότι είναι εισαγόμενες... Πολύ στεναχωριέμαι που δεν παράγουμε σχεδόν τίποτα... :(
 
Aggalitsa να τις χαίρεσαι όλες τις πανέμορφες κουκλίτσες σου! :) Είναι πολύ όμορφες και ιδιαίτερα ξεχώρισα αυτό το μωρό που φοράει τα μωρουδιακά του αδερφού σου! Θα έλεγα να μη το εγχειρίσεις, γιατί καμμιά φορά τα κεφάλια μετά μπαίνουν δύσκολα... :( Οσο για τους μηχανισμούς είναι σίγουρο ότι φτιάχνοναι από κάποιον που έχεις γνώσεις από ηλεκτρονικά, αρκεί να μην έχει καταστραφεί κάτι ή λείπει κάτι που δεν μπορεί να αντικατασταθεί με κανένα τρόπο... Εχω κι εγώ δυο χαλασμένους μηχανισμούς από παιδικές μου κούκλες και εδώ και κανα χρόνο ο άντρας μου μου υπόσχεται ότι θα τους φτιάξει, αλλά δεν έχει ευκαιρίσει... :( Αν τα καταφέρουμε με τους δικούς μου, θα σου πω να δοκιμάσουμε αν θέλεις να φτιάξουμε και τους δικούς σου! ;)

Λοιπόοοοοον!!! :D

Χάρη στην αγαπημένη fraoulitsa μας που για πρώτη φορά εδώ μας μίλησε για τις κούκλες του Κεχαγιά, έμαθα κι εγώ την ύπαρξή τους! :D Αν και δεν συλλέγω μεγάλες ρετροκούκλες (αυτές που έχω είναι οι παιδικές μου και έχω πάρει και την παπαγαλίτσα και τρία φατσάκια για να παίζει η μικρή μου και όχι για συλλογή) μπήκα στον πειρασμό και είπα να πάρω μια κούκλα Κεχαγιάς, μιας και την βρήκα σε πολύ καλή τιμή! #)

Είναι η kathrin όπως γράφει το κουτί και πρέπει να είναι από το ΄60-΄70!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Από τα λίγα που έχω διαβάσει, αυτές οι κούκλες εξάγονταν πολύ σε Αμερική και Καναδά.
 
Εμένα από την άλλη οι μεγάλες κούκλες είναι αδυναμία μου, πολύ ωραία κούκλα :dribble:mytinyworld, μέχρι τώρα έχω δει ότι ο Κεχαγιάς έφτιαχνε ηρωϊδες από παραμύθια όπως η Σταχτοπούτα και η Χιονάτη και την μπαλαρίνα βλέπω να πουλιέται. Αυτή την κούκλα πρωτη φορά την συναντάω.
 
Πω πω Μytinyworld μου!!! Τι ομορφη κουκλιτσα που πηρες! Με γεια!!! Τι υψος εχει; Πιανει χωρο η ατιμη ε? Αλλα χαλαλι της ειναι πανεμορφη και εχει μια μουριτσα ολο σκελτσο!!! :)

Και ειναι και μελαχροινακι, μεσογειακη ομορφια, που εχουμε τρελλαθει στην ξανθια γαλανοματα. Made in Greece παρακαλω!

Ποσο γελασα με αυτα που γραφει η Aggalitsa και την Προνοια! :D
 
mytinyworld, η κούκλα αυτή είναι πολύ ωραία!! Με γεια!

Πως θα λέγαμε για μια κοπέλα ότι έχει φυσική ομορφιά και δε χρειάζεται μακιγιάζ, παρά μόνο λίγο ρουζ?

Κάτι τέτοιο θέλω να πω για την κούκλα σου, αλλά δε βρίσκω τις σωστές λέξεις...πόσο φυσική μπορεί να πει κανείς την πλαστική ομορφιά της? Μμμμ...Είναι πολύ ωραία...και κλασσική! :)

Να τη χαίρεσαι κι εσύ και η μικρή σου!!!

Όσο για τους μηχανισμούς, να εξηγήσεις στον καλό σου ότι άνοιξαν οι δουλειές του :D ...να φτιάξει τις δικές σου πρώτα, γιατί περιμένουν κι άλλες στη σειρά!!!! Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για την καλή σου πρόθεση!! Να είσαι καλά!! :flower:
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια! :flower:

Συμφωνώ κι εγώ Αναστασία μου ότι οι μελαχροινές κούκλες έχουν άλλη χάρη! Και όσο για το made in greece κι εγώ όταν το είδα... φούσκωσα από περηφάνεια! :cool:

Αυτή η κούκλα Αναστασία μου είναι 14" δηλαδή περίπου 35 εκατοστά, όχι πολύ πιο ψηλή δηλαδή από μια fashion doll, αλλά έχει όγκο λόγω του φορέματος (βαρύ βελούδινο φόρεμα στο οποίο δεν τσιγκουνεύτηκαν καθόλου το ύφασμα) και φυσικά λόγω του κουτιού της. Αλλά πραγματικά, χαλάλι! ::) Ωχ, ελπίζω να μην κατρακυλίσω και στις μεγάλες ρετροκούκλες...:nervous:

Κορίτσια, θα προσπαθήσω να... στριμώξω τον καλό μου τώρα στην άδειά του, να φτιάξει τους μηχανισμούς. Θα βάλω και τα μεγάλα μέσα, θα πω στη μικρή μου ότι αυτές οι κούκλες μπορούν να πουν τραγουδάκια αν τις φτιάξει ο μπαμπάς, οπότε καταλαβαίνετε, η πίεση θα είναι μεγάλη! :biglaugh:

Aggalista, να'σαι καλά, μακάρι να καταφέρουμε να τις κάνουμε να ξαναμιλήσουν!
 
Aυτή είναι μία μεγάλη ρετροκούκλα μου που γράφει στο κεφάλι της b.b. made in Spain. Φοβερό είναι το τραγουδάκι που λέει : :p

Ξεκινά "Αγαπώ πολύ τον μπαμπά μου , κάθε πρωϊ τον φιλώ και του τραγουδώ :

Σ' αγαπώ πολύ μπαμπά μου,

που κουράζεσαι πολύ

για εμέ και τη μαμά μου

που ρυζάκι σε καλεί"

Αυτή η κούκλα καταργεί την ισότητα των δύο φύλων. :D

IMG_0049.jpg

IMG_0048.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα