Μεγάλες retroκούκλες

spirtoulis είπε:
Με την ευκαιρία έχεις κανείς καμία διαφήμιση από μικυ μαους για τις μεγάλες κούκλες που έβγαζε η ελ γκρέκο?
Απ ὀσο έχω κοιτάξει εγώ τουλάχιστον, διαφημίσεις για μεγάλες κούκλες της El Greco στα Μίκυ Μάους της εποχής (1983-1987) δεν υπάρχουν, δυστυχώς... :(
 
Για αποκατάσταση

Οι μεγάλες κούκλες έχουν το εξής πρόβλημα, εγώ για την δικιά μου θέλω να της αλλάξω το φόρεμα γιαττί έχει ξεβάψει και δεν βρίσκω τίποτα, έχει κανείς καμία ιδέα τι να κάνω?
 
spirtouli καλημέρα.Αν μπορείς βάλε φωτογραφία τη συγκεκριμένη κούκλα να δω το μέγεθος της και αν έχω κάποιο που να της κάνει θα στο στείλω.
 
Για λογους ενημερωτικούς ανεβάζω και εδώ την αγαπημένη μου μεγάλη ρετρο κουκλα που ακουει στο ονομα Ἰταλιδα᾽. Γραφει Made in Italy απο πισω και ειχε και και δισκακι. Την έχω ξαναανεβάσει αλλά δειτε την εδώ στο ρολο της πριγκηπισσας με τον βάτραχο και ενώ την έπλυνα. Το κεφαλι απο την αλλη κουκλα ειναι El Greco την οποια και ξαναέφτιαξα διοτι το υλικο μέσα ειχε αρχισει να χαλάει και το αντικατεστησα με καινουργιο αφρολεξ και ξανακολλησα τα χερακια και τα ποδαρακια. Οταν ερθω Ελλάδα θα την βαλω ολοκληρη. Μια καλή ιδεα για τα φορέματα ειναι να αγορασεις μωρουδιακο φουστανι κατα προτιμηση ελληνικης κατασκευης (εχουν πολύ ρετρο σχέδια με φιογκους και δαντελες) για ηλικια 0-3 ή 3-6 μηνών και ειτε να βαλεις χρυσοχερα γνωστη να το εφαρμοσει ειτε μοδιστρα. Κανονικά η μοδιστρα δεν θα σου πάρει πάνω απο 5 ευρώ. Επισης σε μαγαζια με μεταχειρισμένα πουλάνε καμια φορά ρουχα για κούκλες.

DSC08925.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El greco ευχαριστώ για την προσφορά, αμά δεν βρω κάτι θα σε ειδοποιήσω. Κάνεις συλλογή από μεγάλες κούκλες?
 
spirtouli κάνω γενικά συλλογή από παλιά παιχνίδια, κυρίως κούκλες μιας και μεγάλωσα εγώ την αδερφή μου και τις θυμάμαι από όταν ήταν εκείνη μικρή. Επειδή εγώ δυσκολεύτηκα πολύ και έδωσα πολλά λεφτά για να μαζέψω διάφορα, σε ότι μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως.

Μήπως θυμάται κάποιος ή κάποια κάποιες μεγάλες κούκλες που κυκλοφορούσαν τη δεκαετία του 70 και ήταν φτιαγμένες από τις εκάστοτε Σταρ Ελλάς;
 
Domenica είπε:
Για λογους ενημερωτικούς ανεβάζω και εδώ την αγαπημένη μου μεγάλη ρετρο κουκλα που ακουει στο ονομα Ἰταλιδα᾽. Γραφει Made in Italy απο πισω και ειχε και και δισκακι. Την έχω ξαναανεβάσει αλλά δειτε την εδώ στο ρολο της πριγκηπισσας με τον βάτραχο και ενώ την έπλυνα. Το κεφαλι απο την αλλη κουκλα ειναι El Greco την οποια και ξαναέφτιαξα διοτι το υλικο μέσα ειχε αρχισει να χαλάει και το αντικατεστησα με καινουργιο αφρολεξ και ξανακολλησα τα χερακια και τα ποδαρακια. Οταν ερθω Ελλάδα θα την βαλω ολοκληρη. Μια καλή ιδεα για τα φορέματα ειναι να αγορασεις μωρουδιακο φουστανι κατα προτιμηση ελληνικης κατασκευης (εχουν πολύ ρετρο σχέδια με φιογκους και δαντελες) για ηλικια 0-3 ή 3-6 μηνών και ειτε να βαλεις χρυσοχερα γνωστη να το εφαρμοσει ειτε μοδιστρα. Κανονικά η μοδιστρα δεν θα σου πάρει πάνω απο 5 ευρώ. Επισης σε μαγαζια με μεταχειρισμένα πουλάνε καμια φορά ρουχα για κούκλες.
Artemis ποσο χαιρομαι που βρηκες τον χρονο να επισκευασεις τις κουκλιτσες σου! :)

Επισης τελεια η ιδεα σου για τα μωρουδιακα ρουχαλακια στις μεγαλες ρετροκουκλες!
 
Ευχαριστώ! Εχω κρατησει ολα τα κουκλιστικα φουστανάκια της μικρής. Οταν ερθω Ελλάδα θα ντυσω τις κούκλες μου (δηλαδή κυρίως την Ἰταλίδα᾽) και θα ανεβάσω φώτος! Ασχετο αλλά τα Ελληνικά μωρουδιακά φουστανάκια ειναι εκπληκτικά ολο βολάν, φιογκάκια και δαντελίτσες εντελώς 60ς και 70ς σχέδια. Εχω βρει μαγαζι στο Ηράκλειο που πουλάει τέτοια και ειχα αγοράσει μερικά για την κορη μου. Τα φορεσε πολύ λίγο γιατί πρώτον μεγάλωσε και δευτερον ο πατερας της δεν ηθελε να την ντυνω σαν ρετροκούκλα (αν και αυτη ειναι η χαρα του να εχεις κοριτσάκι!) και τα κρατησα για τις κουκλες -τις δικές μου και αυτες που ελπιζω να αποκτησει η κορουλα μου.

Και μια που λέω για την αγαπημένη μου Ἰταλιδα᾽ μηπως Αναστασια μου ξέρεις τι σημαινει το 'LAMP–PAVIA' που γράφει; Λεει Made in Italy.

Fraoulitsa η Σταχτοπουτα σου ειναι απο τις ωραιοτερες κουκλες που έχω δει! Ειναι και η αγαπημένη μου ηρωιδα παραμυθιου! Εκανες σπουδαια δουλεια!

Εχω βρει εδώ ενα βινταντζάδικο που έχει και ρουχα για κούκλες καμιά φορά κυρίως πλεκτά. Θα κοιτάω αν θέλει κανεις σας-εχει ομως κυριως στυλ ᾽μωρουδιακά᾽ και οχι φουστανάκια αν και μια φορά ειχα βρει ενα στυλ ᾽τσιγγάνα᾽.

Ερωτησεις οσον αφορα την επισκευή

1.Εχω αντικαταστήσει το παλιο αφρολεξ με καινούργιο αλλά δεν έχω καταφέρει να του δώσει ακριβώς το σχήμα που θέλω. Υπάρχει κάποιο άλλο υλικο που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω για το σώμα της κουκλας;

2. Πως κάνω τα διακάκια να δουλέψουν πάλι; Δεν κάνουν δουλειά οι μπαταριες! Εχω 3-4 απο κουκλες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spirtoulis είπε:
Πρόσφατα ανακάλυψα τις κούκλες furga και μπαίνοντας σε αυτό το site http://dollreference.com/furga_luigi_dolls.html ερωτεύτηκα την fashion doll της furga. Απλά πανέμορφη.
Εδω εχουμε φτιαξει ενα θρεντ και για την υπεροχη ιταλιδα Furga Alta Moda!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16767-Furga-Alta-Moda-%C9%F4%E1%EB%E9%E1-60-70&p=261959&viewfull=1#post261959
 
Το διάβασα το θρεντ Αναστασία, με μία περιδιάβαση στο ιντερνετ είδα πως πολλές κούκλες αυτής της εταιρείας είχαν πολυ γλυκά πρόσωπα και ιδίως στην δεκαετία 60 και 70 πολύ μακριές βλεφαρίδες. Στην δεκαετία του 80 όμως δεν είδα πολλές γιατί?
 
λοιπον δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος γι αυτη την αναρτηση, αν κανω λαθος να μου το πειτε! απλα δεν κανουν στις μικρες fashion dolls...λοιπον εχω αυτα τα ρουχαλακια, ειναι σε καλη κατασταση κ τα χαριζω. αν ενδιαφερεται καποιος να επικοινωνησει μαζι μου;-)

IMG_7228.jpg

IMG_7227.jpg

IMG_7229.jpg

IMG_7230.jpg
 
Δεν άντεξα και.... υπέκυψα!!! #) Πρόσφατα αγόρασα κι εγώ μια κούκλα Κεχαγιάς της δεκαετίας του 1960.... Οταν την παραλάβω θα σας τη δείξω! :D
 
Χρονολόγηση κούκλας

Βρήκα μία κούκλα el greco και πάνω στο κουτί εκτός από το τηλέφωνο γράφει και τέλεξ? Ξέρεις κανείς τι είναι αυτό? Μήπως έτσι μπορέσω να την χρονολογήσω.
 
Αν μας βάλεις μια φωτογραφια με το κουτί ίσως βοηθηθούμε περισσότερο..!! :)
 
spirtoulis είπε:
Βρήκα μία κούκλα el greco και πάνω στο κουτί εκτός από το τηλέφωνο γράφει και τέλεξ? Ξέρεις κανείς τι είναι αυτό? Μήπως έτσι μπορέσω να την χρονολογήσω.
To τέλεξ είναι ο "παππούς" του fax. Λειτουργούσε ως γραφομηχανή αλλά ότι έγραφες εμφανιζόταν σαν fax στη "γραμμή" που το έστελνες. Αν δεν κάνω λάθος αποσύρθηκε κάπου στα μέσα ή τέλη του 80. Θα συμφωνήσω όμως με το makisimo ότι μια φωτό θα βοηθούσε περισσότερο ;) . Άλλωστε η el greco χρησιμοποιούσε πολλά παλιά κουτιά όταν υπήρχε απόθεμα, λιτότητα.... :D
 
Για να καταλάβω, πιθανότερο είναι να βρω ηλικία απολιθώματος, παρά ελληνικού παχνιδιού της δεκαετίας του 80? :cry: Δεν πειράζει καλά να είμαστε να ψάχνουμε και να βοηθιόμαστε. :)
 
Πρόσφατα, αγόρασα ένα πανέμορφο μωρό της el greco#). Ήταν εκτός κουτιού, μάλλον μεταχειρισμένο ή ελαττωματικό. Έχει πλαστικό κεφάλι, χέρια και πόδια, μαλακό σώμα και πανέμορφα ματάκια. Στην πλατη του έχει μηχανισμό που παίρνει δισκάκι, αλλά δε λειτουργεί.

Θα κάνω μια προσπάθει να επισυνάψω τις φωτογραφίες του.

Θα ήθελα να μάθω, αν ξέρει κανείς να μου πει, πότε κυκλοφόρησε και αν επιδιορθώνεται η βλάβη του μηχανισμού-έχω κι αλλη μια κούκλα που έχει χαλασμένο μηχανισμό :( .

DSCN3071.jpg

DSCN3069.jpg

DSCN3071.jpg

DSCN3072.jpg

DSCN3069.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόσφατα, με τη βοήθεια ενός φίλου, απέκτησα ένα πανέμορφο μωρό.... της el greco:D. Ήταν εκτός κουτιού, μάλλον μεταχειρισμένο ή ελαττωματικό. Στην πλάτη του έχει μηχανισμό που παίρνει δισκάκι, αλλά δε λειτουργεί.

Θα ήθελα να μάθω, αν ξέρει κανείς να μου πει, πότε κυκλοφόρησε και αν επιδιορθώνεται η βλάβη του μηχανισμού-έχω κι αλλη μια κούκλα που έχει χαλασμένο μηχανισμό :( .

DSCN3072.jpg

Με την προσδοκία να μη χρονολογώ απολιθώματα μαζί με τον spirtouli!! ;)

DSCN3069.jpg

DSCN3071.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγειά σου Αggalista..!! Θέλω να κοιτάξεις στην πίσω πλευρά του κεφαλιού αν γράφει Ελ Γκρεκο..!! Πάντως φαίνεται πολύ εντυπωσιακό..!!

Οσο για τους μηχανισμους με τον καιρο χαλάνε..! Δεν εχει τυχει να εχω καποιο κουκλακι με μηχανισμο οπότε και δνε ξερω πως διορθώνεται..!!
 
Πίσω
Μπλουζα