Μεγάλες retroκούκλες

Μεγάλες retroκούκλες

Λατρεμένη Αναστασία δεν γράφει τίποτα πίσω το μωρό.Πάντως το 80 ήταν πολύ της μόδας τα ροκ μωρά,δηλαδή τα μωρά με τα έντονα μαλλιά....
 
Υστερα απο 10 μερες που μου εχετε κανει BAN επειδη θεωρουσατε υπερβολικα καλα για να ναι αληθινα για την κουκλα της Ραπουνζελ, και επειδη προφανως ανεφερα θετικους και καλους χαρακτηρισμους συμφωνα φυσικα με τους οποιους, οπως φανηκε στην πορεια σας φανηκαν ψευτικοι και οτι δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Χαιρομαι λοιπον που καταφερατε με αυτον τον τροπο να αποδειξετε και σεις οτι αυτη η κουκλα ειναι μια πολυ ασχημη κουκλα! Αφου το να λεω θετικα σχολια γι αυτη ειναι ψεματα, δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

ποιο ασχημη κουκλα δεν εχω ξαναδει ποτε μου και γι αυτο την κοριδευουνε ολοι στο site. Συνεχιστε λοιπον να λετε ποσο πανεμορφη ειναι αυτη η κουκλα και οταν καποιος μπαινει και τη βλεπει, στην καλυτερη περιπτωση βλεπει εφιαλτες το βραδυ.

Και ξερω φυσικα πως θα σβησετε αμεσως αυτο το σχολιο μιας και πρεπει να μεινουν τα σχολια που την εκθιαζουν και την λενε πανεμορφη...

Και μιας και το site σας φιλοξενει συνεντευξεις σαν του Μαστορακη και σβηνετε και εκει οποια σχολια δεν σας αρεσουν συνεχιστε να στε και εδω τοσο "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΙ".

Γιατι φυσικα ολες οι αποψεις...ΔΕΝ εχουν θεση εδω μεσα...

Η ανθισμενη πρεπει να ναι πανεμορφη και κουκλα. Οποιος αντικριζει την πραγματικοτητα μην τολμισει να την ξεστομισει θα φαει ΒΑΝ! Ε τι να πω και γω η κουκλα σου ραπουνζελ μου ειναι υπερλαμπρη και καταπληκτικη!! Σου ευχομαι να την δει καποιος και να την αναπαραγει, οπως επιθυμεις. ειδικα αν δει την ανθισμενη θα το κανει σιγουρα...
 
Και αρχίζω σιγά σιγά να σας δείχνω τις παιδικές μου μεγάλες ρετροκούκλες! :)

Αυτή γράφει LYRA S.A. πίσω στο κεφάλι της. Το βινύλιο που χρησιμοποιούσε η lyra για το κεφάλι σε πολλές από τις κούκλες της, αποχρωματιζόταν με τα χρόνια. Στην κούκλα αυτή, έχει γίνει πλέον σχεδόν άσπρο!

picture.php
 
Μεγάλες retroκούκλες

Πολυαγαπημένη mytinyworld οι μεγάλες κούκλες έχουν άλλη γοητεία! Είναι πολύ όμορφη αλλά αυτό με το βινύλιο και το πλαστικό δείχνει κακή ποιότητα;

Βλέπω και τις bibi-bo και στενοχωριέμαι! Ενώ οι Sindy Pedigree δεν παρουσιάζουν τα ίδια προβλήματα και είναι και παλιότερες!
 
Ποιος ξερει που οφειλεται στην συγκεκριμενη κουκλα... στον ηλιο, στο φως, στην τρελη ζεστη του καλοκαιριου. Ειναι ομως σε αψογη κατασταση! :)

Επισης ειναι η πρωτη μεγαλη κουκλα της Λυρα που βλεπω!!!
 
Κορίτσια, πιστεύω ότι οφείλεται στην κακή ποιότητα του βινυλίου... Γιατί αυτή η κούκλα, βρίσκεται στο ίδιο ράφι του δωματίου μου περίπου 30 χρόνια, οπότε δεν έχει ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα... :xm:

Ξέχασα να σας πω ότι ο κότσος πάνω ψηλά στο κεφάλι είναι δικής μου (παιδικής) εμπνεύσεως!:animeek:
 
mytinyworld είπε:
Ξέχασα να σας πω ότι ο κότσος πάνω ψηλά στο κεφάλι είναι δικής μου (παιδικής) εμπνεύσεως!:animeek:
Εμ χμ... :p :p:p Φαινεται οτι εγινε απο μικρα παιδικα χερακια!!! :D :D:D

Το σημαντικο ειναι οτι δεν ελιωσε, ουτα απλωθηκαν τα χρωματα του μακιγιαζ της. Ειναι μια χαρα!!! :)
 
Μεγάλες retroκούκλες

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld πολύ χαριτωμένος ο κότσος! Τουλάχιστόν ασπρίζει και δεν πρασινίζει όπως γίνεται το βινύλιο σε άλλες κούκλες...

Είναι πάντως ξεχωριστή!
 
Αυτός ο κούκλος είναι ο "Νικολάκης" μου! :) Η πιο αγαπημένη και παιγμένη κούκλα μου αυτής της κατηγορίας. Δεν ήταν και πολύ του γούστου μου οι μεγάλες κούκλες. Αυτός ο κούκλος όμως, είχε μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Είχε μια πιπίλα μπλε που όταν την έβγαζες έκλαιγε, ίσως να έλεγε και κάτι. Ο μηχανισμός λείπει ολόκληρος, μάλλον ο αδερφός μου θα του έκανε κάποια ανεπιτυχή εγχείρηση... :xm:

Πρόσφατα τον βρήκα σε ένα παλιό παιχνιδάδικο και τον είδα στο κουτί του. Λέγεται "Πεπίνο" και μοιάζει να είναι ελληνικότατη κούκλα, αν και στο κεφάλι του δεν γράφει τίποτα. Πρέπει να είναι από το 1979-1980 περίπου.

picture.php
 
Μεγάλες retroκούκλες

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld πολύ γλυκός ο Νικολάκης! Τον θυμάμαι λίγο.Πρέπει να του έβγαζες την πιπίλα και να έκλαιγε. Λογάκια δε θυμάμαι να έλεγε.
 
Το Peppino παντως παιδια ειναι ιταλικο ονομα και πολυ συνηθισμενο στην κατω Ιταλια! :)

Μηπως σας ελεγε

"Dammi indietro il mio ciuccio!!!", δηλαδη

Δωσε μου πισω την πιπιλα μου

για αυτο δεν το καταλαβαινατε και δεν το θυμαστε :p :D:flower:

Εχει πολυ ομορφα ρουχαλακια! :)

Αληθεια το Νικολακης απο που βγηκε MytinyWorld μου;
 
Παιδιά, μπορεί το κουτί να έλεγε και Πεπίτο, τώρα που το καλοσκέφτομαι, θα πάω να δω ξανά! :xm:

Αναστασία μου, το όνομα ήταν γραμμένο στα ελληνικά πάνω αριστερά στο κουτί, αλλά δεν αποκλείεται η κούκλα να είναι ιταλική! :D Πάντως σίγουρα δεν έλεγε ιταλικά, μόνο μια άλλη κούκλα μου που θα σας δείξω στη συνέχεια έλεγε δύο τραγούδια στα αγγλικά, όλες οι αλλες έλεγαν ελληνικά! Οπότε, δεν έλεγε τίποτα για την πιπιλα του τουλάχιστον στα ιταλικά! :p :)

Το Νικολάκης από που να βγήκε άραγε, χμμ..... Θα ρωτήσω και τη μαμά μου μήπως θυμάται, εγώ δεν θυμάμαι καθόλου! :xm:
 
Καμια ελληνοιταλικη συνεργασια μαλλον θα ηταν και ο Πεπιτο/Πεπινο :D :D:D....Σαν την Σιντυ Χασμπρο/Τανυα Τσεπιρατι, καλη ωρα!!!

Οταν ημουν μικρη μεναμε σε ενα διαμερισμα, και θυμαμαι η κορη του ιδιοκτητη (πολλα λεφτα...και πολλεεεες κουκλες8)) ειχε φερει μια κουκλα της που μιλαγε και τραγουδαγε.

Δεν θυμαμαι καθολου το προσωπο της, ημουν γυρω στα 4 μισι αφου μετα φυγαμε απο εκει, θυμαμαι ομως ποσο εντυπωση μου εκανε οτι ειχε τον μηχανισμο απο πισω με ενα ειδους δισκακι.

Οφειλω να ομολογησω οτι ειχα αγριευετει λιγο οταν μας την εβαλε να μιλαει. Και αυτη καμαρωνε αλλα εγω την κοιταγα περιεργα :xm: :p
 
Γεια σας κοριτσια,να μερικές από αυτές που είχα!.Θα ανεβάσω και άλλες φώτο,από 4-5 πραγματικά ωραίες κούκλες που τις λυπήθηκα όταν καθάριζα το πατρικό μου. Από αυτέ εδώ τις δυο τελευταίες τις πήραν κάτι ξένα παιδάκια από την γειτονιά,τις είχα αφήσει με αγάπη σε ένα πεζουλι, η πρώτη σώθηκε, δεν την έδωσα. Παίρνει μπαταρίες.περπατάει και λέει "μαμά σε αγαπώ¨
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πρωτη πραγματικα ειναι πολυ ομορφη. Γραφει κατι στο κεφαλι της απο πισω; Καποια μαρκα; Δωσε μας κι αλλες πληροφοριες, αν θυμασαι, το ετος κτλ. :)
 
Μαμά σε αγαπώ αλλά στα ιταλικα!Επίσης περπατούσε (το είχα ξέχασει πως ήταν Ιταλίδα μου το θύμησε η μαμά μου-εγώ έχω χρόνια να ακούσω την φωνή της). Την είχε αγοράσει ο ναυτικός πατέρας μου από το Μπάρι γύρω στο 1978, είχε και μαύρα παπουτσάκια. Δουλεύει με ένα περίεργο σύστημα στην πλατούλα της, δυστηχώς δεν δουλευει πια και δεν παίρνει τις μπαταρίες που βάζω.
 
Μερικές ακόμη που γλίτωσαν (εκτός από αυτή την πλαστική που μοιάζει με την κο΄θκλα του Σατανά!).Οι μαυρομαλούσες ήρθαν απο Ιαπωνία γύρω στο 1977-1979 και όσο για την Σπανιόλα πρέπει μα είχατε και εσείς μια τέτοια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλες retroκούκλες

Domenica έχεις πολύ ιδιαίτερες κούκλες! Να τις χαίρεσαι! Σε ευχαριστούμε που μας τις δείχνεις!
 
Η δεύτερη γιαπωνέζα σου Domenica είναι πανέμορφη!

Η δική μου σπανιόλα είναι μικρή, πιο μικρή και από την bibi-bo.. Και χρονολογείται από το 1960-1970, χαρισμένη από μια γειτόνισσα που είχαμε στο πρώτο σπίτι που μέναμε μέχρι το 1983.

Σήμερα θα ήθελα να σας δείξω το.... βαρύ πυροβολικό μου! :) Αυτή η κούκλα, είναι περίπου ένα μέτρο ψηλή, περπατάει και μιλάει! Εχει παιχτεί από ελάχιστα εώς καθόλου, ήταν η καλή μου κούκλα που δεν επιτρεπόταν κανένας να αγγίξει!! :flower:

Ολες αυτές οι κούκλες που σας δείχνω και οι επόμενες που θα ακολουθήσουν, είναι όλες δώρα μιας πολύ καλής κυρίας, οικογενειακής μας φίλης από την Πόλη, η οποία ήταν ιδιαίτερα ευκατάστατη και επειδή δεν είχε παιδιά μου έφερνε συνέχεια δώρο μεγάλες κούκλες. Αυτές τις κούκλες ήταν αδύνατο να μου τις αγοράσουν οι γονείς μου, ειδικά αυτή που σας δείχνω σήμερα, είχε εκείνη την εποχή μια μικρή περιουσία! Να'ναι καλά που ομόρφυνε με μοναδικές αναμνήσεις τα παιδικά μου χρόνια! :flower:

Η κούκλα στην πλάτη της έχει ένα Ζ μέσα σε έναν δαντελωτό κύκλο και κάτω από αυτό γράφει G.O. και παρακάτω 18. Στο καπάκι του μηχανισμού που μπαίνει το δισκάκι (στην πλάτη) γράφει ΟΖΕΝ U.S.

Το τραγούδι που έλεγε ήταν το "πλάθω κουλουράκια" από την μια μεριά του δίσκου και το "πόσο μ'αρέσουν οι καραμελίτσες" από την άλλη!

picture.php
 
Απιστευτη κουκλα.... Γιατι οι γονεις μας δεν μας εκοβαν απο τα ρουχα και απο το φαγητο να μας παρουν κουκλες; Εγω πιστευω οτι θα ειχα λιγοτερα απωθημενα :D

Μιλαμε ειναι Φανταστικη!!!! Τα μαλλια της ειναι πολυ αριστοκρατικα!!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα