Μεγάλες retroκούκλες

Πανυγλικες αυτες οι δυο γιαπωνεζουλες κουκλες σου Domenica! Να της χαιρεσε!

Αχ mytinyworld μου εχω και εγω μια ιδια κουκλα σαν αυτη την μεγαλη που ειναι σχεδον ενα μετρο αλλα με αλλο φορεματακι. Πρεπει να ειναι καπου στο σπιτι του πατερα μου μαζι με τον παιδαρο :eek: ε χμ ετσι νομιζω λεγονταν. Ηταν ενα μεγαλο μωρο που οταν παταγες ενα κουμπακι που ειχε πισω στην πλατη του γελαγε και σου εκανε χαριτωμενιες και εαν το παταγες αντιθετα αυτο το κουμπακι εκλαιγε και τσιριζε. Ποτε δεν μου αρεσε αυτη η κουκλα ιδιαιτερα ομως ηταν πανακριβη και θυμαμαι τι στερησεις-θυσιες εκανε η γιαγιουλα μου να μου την αγορασει δωρο στα γενεθλια μου καπου εν ετη 1990. Τωρα που η γιαγια μου δεν υπαρχει πια το θεωρω χρεος μου να παω να την παρω μαζι με την αλλη την μεγαλη και να την διαφυλαξω απο καμια φαεινη ιδεα του πατερα μου να τις κατεβασει καμια βολτα μεχρι τον πλησιεστερο καδο σκουπιδιων.

Ειναι ομορφο παντως να εχει μεινει πισω χαρισμενο με τοση αγαπη ενα αθωο αντικειμενο οπως μια κουκλα απο ανθρωπους που περασαν απο την ζωη μας και μας χαρισαν τοσο απλετα την αγαπη τους μια αγαπη ανιδιοτελης που μονο η ανθρωποι της οικογενειας μας μπορουν να μας προσφερουν και που τωρα δεν υπαρχουν πια κοντα μας παρα ζουν μοναχα μεσα απο τις αναμνησεις μας.

Domenica αν η κουκλα σου δεν εχει μεσα της μηχανισμο που να περπαταει, μιλαει κ.τ.λ πλυνε την οπως σου ειπε η rapunjel και να συμπληρωσω με ενα σφουγγαρι κατα προτιμηση ανθρωπου οχι πιατων αλλα μαλακο οχι αυτο το αγριο που το χρησιμοποιουμαι για απολεπιση και ενα κανονικο αφρολουτρο πλυνε της και το σωμα. Αν ομως εχει μεσα της μηχανισμο βαλε της στην μπανιερα και φροντισε να ακουμπαει ο σβερκος της στα τοιχωματα της μπανιερας το σωμα να ειναι απεξω καλου κακου να το εχεις τυλιξει με μια πετσετα για να μην τρεξουν νερα και πανε μεσα στο μηχανισμο και του δημιουργησουν προβλημα. Και πλυνε μονο το κεφαλι το σωμα μονο του σε δευτερη φαση αφου εχεις στεγνωσει τα μαλλια και δεν υπαρχουν νερα περασε το με μπολικο βαμβακι που θα εχει γινει σαν μαξιλαρακι και αρκετο οινοπνευμα κυριως στα χερια και τα ποδια. Τωρα στην κοιλια και στην πλατη που ειναι ο μηχανισμος πολυ καλα στημενο το βαμβακι σου να μην σταζει και δημιουργηθει το ιδιο προβλημα οπως και με το νερο. Εγω χρησιμοποιω ασπρο οινοπνευμα. Τα ρουχα βαλε τα σε μια λεκανιτσα με απορρυπαντικο και πλυνε τα στο χερι και οχι στο πλυντηριο γιατι το πλυντηριο συμπεριφερεται πιο brutal στα ρουχα και αυτα δεν ειναι και τοσο ανθεκτικα μπορει να ξεχειλωσουν η να τους φυγει το χρωμα (ξεθωριασουν) και γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο καλυτερα στο χερι σε ενα λεκανακι που θα μπορεις να ελεγχεις την συμπεριφορα τους γιατι μεσα στο πλυντηριο το αποτελεσμα θα το δεις κατοπιν εορτης και ισως τοτε να ειναι αργα για το δυσμοιρο το ρουχο. Τα παπουτσακια της αν ειναι απο πλαστικο πλυνε τα με ενα σφουγγαρι και υγρο πιατων και αν εχουν καπου εντονες μαυριλες τριψε τα μετα με ενα βαμβακι βουτηγμενο στο οινοπνευμα και 70% θα καθαρισουν. Τωρα αν τα ρουχα χρειαζονται σιδερο να προσεξεις πολυ εκει με τις θερμοκρασιες γενικα να εισαι πολυ επιφυλακτικη και να ξεκινησεις απο τις χαμηλες θερμοκρασιες μην το πας κατευθειαν στις δυνατες και τα καψεις και δοκιμασε αν αντεχει πρωτα με τη μυτουλα του σιδερο σε μια ακρουλα του ρουχου και σιγα σιγα προχωρα το πιο μεσα. Θα καταλαβεις ποτε θα βρεις την τελεια θερμοκρασια που και το ρουχο την αντεχει ανετα και σιδερωνετε.

mytinyworld αυτη η holly hobbie σου ειναι παρα πολυ γλυκια! Ηταν πολυ της μοδας εκεινα τα χρονια η holly hobbie. Σε πιατακια, βαζακια, βιβλια, πετσετες και γενικα οτι μπορει να φανταστει κανεις. Αυτη σου η κουκλα στο πισω μερος εχει μια θηκη που μεσα μπορεις να της βαλεις πιτζαμες? Εγω ειχα σχεδον μια ιδια σε γαλαζιο χρωμα (τωρα δυστυχως δεν υπαρχει πια και εχω φαει τον κοσμο να την βρω) οπου μεσα της μπορουσες να βαλεις τις πιτζαμες σου και την κρεμουσες στο πισω μερος της πορτας σου. Πολυ cutie για ενα παιδικο δωματιο. Απο οτι νομιζω ομως η δικια μου ηταν ελληνικης προελευσης και μαλιστα απο el greco. Και η δευτερη κουκλιτσα σου που εχει μονο η φωτο της ειναι πολυ γλυκια. Τα ποδια της θυμασαι ηταν απο πλαστικο η ηταν πανινα? Μηπως ηταν μια Ζιζη? Μοιαζει πολυ η φατσουλα της με της Ζιζη. Εβγαινε θυμαμαι σε δυο version η μια ηταν με λουλουδακια στο σωμα της και η αλλα ηταν με ασπρο σωμα. Α! ξεχασα να πω οτι το σωμα της ηταν πανινο μονο οι πατουσιτσες και οι παλαμες τις ηταν απο πλαστικο.

Penny μου η κουκλιτσα σου με τα γαλαζια τουαλετα ειναι μια el greco. Τυχαινει να εχω και εγω μια ιδια με φουξια τουαλετα. Τα μαλλια της ομως θελουν λιγο φρεσκαρισμα. Ηταν αναγεννησιακες μπουκλες. Αν τα λουσεις, τους βαλεις μαλακτικο και τα ξεμπερδεψεις προσεχτικα για να μην σου σπασουν μετα με ενα ψαλιδι μαλλιων αφου τα χωρισεις σε τουφες τουφες τα γυρισεις ετσι και τα τοποθετησεις μεσα στο ψαλιδι θυμησου οχι πολυ υγρα θα σου δωσουν το αρχικο τους σχημα.

DoctorGalifrean ναι αυτη η κουκλιτσα που μας επισυναπτεις ειναι el greco το μεσαιο μεγεθος και μαλιστα πισω στο σβερκο της εχει ενα Ζ. Την εχω και εγω αυτη καπου σε καποια κουτα.

Κοριτσια ολες αυτες οι κουκλες της el greco ειναι συλλεκτικες και σπανιες μιας και μιλαμε για κουκλες που κοντευουν τα 30 και πολλες τα εχουν κλεισει κιολλας. Ομως οχι αυτη σου η κουκλιτσα penny μου δεν ειναι fourga αλλα el greco πραγμα που κατα την προσωπικη μου αποψη την καθιστα ακομα πιο σπανια μιας και αν μπεις στο ebay ειτε το ιταλικο ειτε το αμερικανικο θα δεις να πουλιουνται πολλες furga αλλα καμια el greco. Η φιλη rapunjel εχει δικιο που μπερδευετε και την περναει για furga γιατι ειναι σχεδον το ιδιο καλουπι με ελαχιστες διαφορες. Μια απο αυτες για να τις ξεχωριζουμε ειναι οτι οι el greco κουκλες αυτης της σειρας δεν ειχαν ποτε τους φρυδια εν σχεση με της furga που ειχαν. Οταν πρωτοξεκινησα πριν χρονια να ασχολουμαι με κουκλες και αρχισα να συλλεγω και μεγαλες αυτης της σειρας οταν μετα απο λιγο γνωρισα το ebay και καποια στιγμη και τις furga δεν ηξερα ποιος πρωτοεκλεψε ποιον η el greco την furga η η furga την el greco και για να ειμαι ειλικρινεις αν και φανταζομαι οτι η el greco το εκανε παλι το θαυμα της στην ξεπατικοσουρα μεσα μου λεω μπας και η ιταλικη furga ζηλεψε τις ελληνικες el greco? (πραγμα αδυνατον θα μου πειτε) Φως στο τουνελ μονο ο φωτεινος παντογνωστης η Αναστασια μας πιστευω θα μπορει να ριξει.
 
Χαίρετε! Το Σάββατο βρήκα μία μεγάλη (καρα)ρετρό κούκλα της El Greco, την οποία σας έδειξα και στο θέμα της συντήρησης των vintage κούκλων. Όνομα δεν είχε στο κουτί, ήταν και πολύ σκονισμένη, μου φάνηκε πως εξαφάνισα και κατά λάθος το ένα της παπουτσάκι και έτσι την είπα ... Σταχτοπούτα. Έκατσα, λοιπόν, δύο μέρες και την έπλυνα μέσα και έξω, της έπλυνα τα ρούχα, στέγνωσαν όλα και... έτοιμη η κούκλα! Το κουτί της ακόμα δεν το καθάρισα, αλλά η χαρά μου είναι τόσο μεγάλη που δεν περίμενα να το τελειώσω και αυτό...

Η.. Σταχτοπούτα μου λοιπόν!

Πριν.......

picture.php


Και μετά...

picture.php


picture.php


Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως δεν έχει το λογότυπο της El Greco πίσω από το λαιμό της, αλλά ένα Z σε ένα δαντελωτό κύκλο και από κάτω το νούμερο 42. Αν δε με απατά η μνήμη μου και η mytinyworld μας είχε πει ότι η πολύ μεγάλη της κούκλα είχε παρόμοιο μαρκάρισμα...

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα πότε μπορεί να βγήκε (το κουτί της έχει Τυχερούληδες)....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fraoulitsa μου πανεμορφη η κουκλα σου και την εκανες σαν καινουργια γιας τα χερια σου! Απο παζαρακι ειναι? Εχω και εγω μια ιδια αλλα η φουστιτσα της ειναι σε πρασινο χρωμα με ασπρα καρο.
 
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :D Όχι Artemis μου, δεν είναι από παζαράκι. Άμα δεις εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=259793&postcount=45 την έχω μέσα στο κουτί της. Απλά, από το κουτί λείπει η προστατευτική ζελατίνα... Αφού έχεις τη ίδια, μήπως έχεις καμιά ιδέα πότε περίπου βγήκε;
 
Φραουλίτσα μου δεν έχω να πω πολλά, απλά ότι η κουκλα σου ειναι....ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ..!!!

Νομίζω ότι η λέξη που κάπου πηρε το μάτι μου ότι έγραψες γι αυτην-κι εγω θα την μεγαλώσω λίγοοο :p - είναι χαρακτηριστική...!

Καρα-ρετρο-κουκλάρα...!!!!!
 
Ευχαριστώ, ευχαριστώ! :p Κάτσε τώρα και σύγκρινε τις σημερινές κούκλες με αυτές... Κατάθλιψη με πιάνει μόνο που το σκέφτομαι! :( Ρετρό και πάλι ρετρό!

(Εσένα σου χρωστάω και φωτογραφία με το κουτί μόλις κάτσω να το καθαρίσω...)
 
Λες να χρειάζομαι φωτό από το κουτί? :p
 
Αααααα δεν ξέρω... εσύ θα μας πεις... :p :p :p Τόσο τζέρτζελο έγινε για το κουτί αυτό... :p Nα μη τη βάλω και ολοκληρωμένη;
 
Fraoulitsa, τέλεια την έκανες, πανέμορφη κούκλα!! :D Χαίρομαι που αυτή η κούκλα έφτασε στα δικά σου χέρια, την είδα κι εγώ την Παρασκευή, ήταν στενόχωρη η εικόνα εκείνη... :( γενικά... :(

Συγχαρητήρια, αν θέλεις, πες μας στο ανάλογο thread με ποιον τρόπο καθάρισες τόσο καλά το πλαστικό της! ;)

Με γεια και να την χαίρεσαι! :)
 
Και ναι έχω μείνει!! Όταν την πρωτοείδα πιάστηκε η ψυχή μου!! Δεν περίμενα τέτοια διαφορά!! Έκανες καταπληκτική δουλειά fraoulitsa μου και γεια στα χέρια σου!! Είναι πραγματικά πανέμορφη η κουκλίτσα σου!! Έχει το πιο γλυκό πρόσωπο ρετροκούκλας που έχω δει και προφανώς έπεσε στα καλύτερα χέρια!!

Να τη χαίρεσαι!!!!!!
 
Άψογη δουλειά Fraoulitsa μου, θερμά συγχαρητήρια!!! Να τη χαίρεσαι την κουκλοκόρη σου!! Δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη κουκλομαμά! ;)
 
Fraoulitsa WOW έκανες πολύ καλή δουλεία μεγάλη η αλλαγή , :thumbup: :thumbup:

Πιο σημαντικό είναι ότι έσωσες άλλο ένα παιχνίδι από το στόμα του κακού λύκου ;)

Σίγουρα έπεσε στα σωστά χεριά δεν υπαρχή αμφιβολία για αυτό

Το να επαναφέρεις ένα παιχνίδι όσο μπορείς καλύτερα στην αρχική του κατάσταση δεν σου προσφέρει μεγάλη ευχαρίστηση??????? :D
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!!! #) #) #) Να φτιάξει τόσο πολύ ούτε κι εγώ το περίμενα, για να είμαι ειλικρινής...

Mytinyworld μου, η εικόνα εκείνη γενικά παραήταν στενάχωρη... :( Θα περάσω αργότερα στο θέμα της συντήρησης αναλυτικά τι έκανα!

El Greco Fanatic, δεν θέλω να σκεφτώ πού θα κατέληγε η κούκλα τόσο βρώμικη που ήταν.. :cry: Και, φυσικά, η επαναφορά ενός παιχνιδιού στην αρχική του κατάσταση, με όλες της τις δυσκολίες, είναι κάτι που μ' αρέσει πάαααααααααρα πολύ, γι' αυτό και τα καινούργια παιχνίδια στη συλλογή μου είναι μετρημένα.. ;)

Και σήμερα τελείωσα την κούκλα, καθαρίζοντας και το κουτί της... Μου πήρε αρκετή ώρα, αλλά έγινε καινούργιο!

picture.php


Στα συνημένα, το χτένισμα της κούκλας, το οποίο ξέχασα να σας δείξω χθες (πριν την καθαρίσω, μιας και αναπόφευκτα όταν της έπλυνα τα μαλλιά χάλασε λιγάκι), το λογότυπο της El Greco που δείχνει και σε ποιες χώρες έκανε εξαγωγές (περασμένα μεγαλεία... :( ) και μερικοί Τυχερούληδες από το κουτί..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fraoulitsa μου η κουκλα σου ειναι απλα μαγευτικη!!!! Και συγχαρητηρια για την δουλεια που εκανες!!! Τα μαλλια της δε ειναι κατι μοναδικο, εχουν τελειο χρωμα σαντρέ!!!! :) :) :)

Artemis είπε:
Οταν πρωτοξεκινησα πριν χρονια να ασχολουμαι με κουκλες και αρχισα να συλλεγω και μεγαλες αυτης της σειρας οταν μετα απο λιγο γνωρισα το ebay και καποια στιγμη και τις furga δεν ηξερα ποιος πρωτοεκλεψε ποιον η el greco την furga ή η furga την el greco και για να ειμαι ειλικρινεις αν και φανταζομαι οτι η el greco το εκανε παλι το θαυμα της στην ξεπατικοσουρα μεσα μου λεω μπας και η ιταλικη furga ζηλεψε τις ελληνικες el greco? (πραγμα αδυνατον θα μου πειτε) Φως στο τουνελ μονο ο φωτεινος παντογνωστης η Αναστασια μας πιστευω θα μπορει να ριξει.
Artemis μου σιγουρα η Ελ Γκρεκο μιμηθηκε τις ιταλικες κουκλες furga! Σε αυτο το ποστ που σας παραθετω ειχα αναλυσει λιγο την ιστορια τους!

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=207777&postcount=111

Η κουκλα Αλικη που μας εχει δειξει η αγαπημενη φιλη Rapunjel ( :flower: :flower: :flower: )

που κυκλοφορησε με σιγουρια απο την Ελ Γκρεκο, ειχε ιταλικη προελευση, οπως αποδεικνυαν οι σταμπες στο σωμα της.

Αν εχετε ορεξη ριξτε μια ματια στο θρεντ οπου καναμε ολοκληρη κουκλοδιατριβη επι του θεματος :)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=14102

Εκει θα ανακαλυψετε πως η ελληνικη εταιρεια Ελ Γκρεκο δεν εμενε αδιαφορη στο εξαπανεκαθεν ιταλικο στυλ! :D
 
Άλλη μια-αρκετά μεγάλη-ρετροκούκλα, της El Greco, που βρέθηκε μια ανάσα πριν την χωματερή , είναι αυτή που σας επισυνάπτω..!! Ολοκαίνουργια, δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ, αλλά ήταν σε τέτοιο χάλι που σκεφτόμουν αν θα την αγοράσω..!! Παρ όλα αυτά είπα να κάνω το χρέος μου στην Ελ Γκρεκο και να την σώσω και δεν το μετάνιωσα διότι κατόπιν καλού καθαρίσματος και συναρμολόγησης του κεφαλιού, νομίζω το αποτέλεσμα μας ανταμοίβει..!! :) Και ως γνωστόν, πίσω στον λαιμό αναγράφει El Greco..!!

Το περίεργο σε αυτην την κούκλα είναι ότι έχει τα γνωστά πλαστικά χεράκια αλλά χοντρά πάνινα πόδια..!! Πολύ περίεργος αυτός ο συνδιασμός..!!

picture.php
 
Μπραβο Μακισιμο μου!!! Ελαμψε η κουκλιτσα! Αν και ποτε δεν συμπαθησα τις μισοπανινες κουκλιτσες, εκτος απο την Παταπουφα, τον Αγκαλιτσα και τον Φασουλετο, οφειλω να ομολογησω οτι εχει την ομορφια της! Ασε που μου θυμιζει μια γνωστη μου και εχω ξεραθει στα γελια!!! :D Μπας σε καλο σου βραδυατικα!!! :D :D
 
Σκουάαααααακ!!! Fraoulitsa έπαθα με το κουτί από τους τυχερούληδες. Δεν είχα δει ποτέ μου κουτί παρόλο που απέκτησα τον πρώτο μου τυχερούλη πολύ μικρή, ποτέ δεν ήταν μέσα σε κουτί. Πάντα είχα απορία πως ήταν η συσκευασία τους. Συγκινήθηκα πάρα πολύ και σε ευχαριστώ ακόμα περισσότερο!
 
Θυμάται κανείς μια κούκλα που της τραβούσες τα μαλλιά και μακραιναν? Και την κουρεύαμε? νομίζω της el greco ήταν και τα μαλλιά ήταν σαν μαλλί για πλέξιμο... πώς την λέγανε?
 
μετά από ένα ψάξιμο στο internet ανακάλυψα ότι τελικά αυτήν την κούκλα με τα μαλλιά που μάκραιναν την έλεγαν πούπου....
 
Απίστευτη δουλειά και της froulitsa και του makisimo!! Μπράβο παιδιά, όποιος τις βλέπει δεν μπορεί ούτε να φανταστεί σε τι χάλι ήταν όταν τις πρωτοβρήκατε!! Αυτό πάλι με τα πάνινα πόδια τι να πω; Τρελοί συνδιασμοί του Αρκά μυρίζει... ;) :D

roza72 καλωσόρισες στη παρέα μας!! Δυστυχώς δεν την θυμάμαι αυτή την κουκλίτσα και δε μου θυμίζει τίποτα και το όνομα. Αν θέλεις πέρασε μας ένα link ή καμιά άλλη πληροφορία.
 
Πίσω
Μπλουζα