Μεγάλες retroκούκλες

Μεγάλες retroκούκλες

Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι υπέροχη και ακόμα πιο υπέροχο είναι η ευγένεια και το επίπεδο που βγάζει αυτή η κούκλα!
 
Αυτό είναι ραπουνζέλ μου! Η κούκλα αυτή ήταν πολύ αριστοκρατική, σύμβολο μιας μακρινής πραγματικότητας για μένα, γι'αυτό την είχα στο πιο ψηλό ράφι, μακριά από όλες τις άλλες και την κατέβαζα μόνο για να την δείχνω καμαρώνοντας! Υπήρχε μάλιστα πρωτόκολλο: μία φορά το κάθε τραγούδι και περπάτημα μέχρι την πόρτα του δωματίου. Ισως να ακούγεται κάπως, αλλά έτσι λειτουργούσε σε μένα αυτή η κούκλα. Αμφιβάλλω αν σήμερα μπορεί ένα παιχνίδι να βγάλει τόσα πολλά συμπλέγματα/συναισθήματα σε ένα παιδί... :xm:
 
Ozen, Made in Japan

MytinyWorld μου, αυτη η κουκλα ειναι και πολυ ψηλη, ισα θα ησασταν στο υψος οταν ησουν μικρη. Πως να μην την αγαπησεις ετσι; :)

Μια κουκλα τοσο μαγικη σε επαιρνε απο το χερι και ταξιδευε! Ειχε και το προσωπακι της στο ιδιο υψος με το δικο σου.

Αυτη η κυρια, απο την Κωνσταντινουπολη, ηξερε τι δωρο εφερνε. :flower:

Ειδα οτι η εταιρεια Ozen εκανε τις κουκλες της στην Ιαπωνια.

Σας βαζω συνημμενη απο εναν πληστηριασμο. Βεβαια μπροστα σε αυτον τον ξανθο αγγελο, απο pvc, που μας εδειξες δεν λεει μια. :) Αλλα φαινεται ο μηχανισμος λιγο και το λογοτυπο. Ετσι γραφει και η δικη σου ε; Η' ειναι Made in USA, μιας και γραφει Ozen US;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, έτσι ακριβώς είναι το ozen! Δεν την έχω μπροστά μου να την ξαναδώ καλύτερα... Μου έκανε εντύπωση όμως που έγραφε US και γι'αυτό το σημείωσα, γιατί μια άλλη κούκλα που θα σας δείξω αργότερα έγραφε στο μηχανισμό ozen made in japan! Και αν είναι η μάρκα ozen γιατί στο σβέρκο γράφει αυτό το Ζ? Επειδή η άλλη που λέει ozen δεν γράφει τίποτα στο σβέρκο, σκέφτηκα μήπως ozen ήταν η εταιρία που έφτιαχνε τους μηχανισμούς! #) :flower:
 
Ζ εγραφε ε; Στο web δεν βρισκω τιποτε... :( Κριμα ρε μαμωτη γιατι ειναι πανεμορφη κουκλα. Ωραια θα ηταν να βρισκαμε καμια πληροφορια παραπανω. :)
 
Οντως πανέμορφη και σικ και σε άριστη κατάσταση με μεταξένια μαλλιά! Μπράβο στη κυρία από την Πόλη! Εμενα οι δικές μου λόγω αλλεπάλληλων μετακινήσεων έχουν υποστεί διάφορες απώλειες σε καπελα, παπούτσια και μαλλιά. Οι κούκλες τέτοιου τύπου πάντα ήταν ακριβές, βρήκα σε ένα μαγαζί εδώ στο Ηράκλειο πανέμορφες κούκλες-κοριτσάκια από μια ισπανική εταιρία και στοιχίζουν 100-140 ευρώ. Εντάξει δεν είναι εξωφρενικό αλλά μια μέση οικογένεια δεν μπορεί να πάρει πάνω από 2-3. Ξέρει κανείς να μου πει πως συντηρούνται? Τις πλένω στο χέρι αφού τις γδύσω? Τις λουζω με σαμπουάν? Βρήκα και άλλες δυο από τα ταξίδια των γονιών μου και θα τις ανεβάσω-είναι επισης λίγο τσακισμένες οι καημενες αλλά κρατιουνται!
 
Μεγάλες retroκούκλες

Domenica εγώ τις μεγάλες κούκλες τις πλένω στη μπανιέρα με σαμπουάν.Βάζω μετά σαμπουάν και κοντίσιονερ στα μαλλιά και με μια μεγάλη βούρτσα τους στεγνώνω τα μαλλιά με το μπιστολάκι.Τα ρούχα τους πάνε πλυντήριο στους 30 και μετά τα σιδερώνω...
 
Αυτή είναι μια άλλη μεγάλη ρετροκούκλα δώρο της καλής κυρίας/νεραϊδονονάς μου! Αν και δεν γράφει το Ζ στο σβέρκο της, έχει κι αυτή το ΟΖΕΝ Made in Japan, όμως!

picture.php


Υ.Γ. Στο δισκάκι της κούκλας αυτής από την μια μεριά είχε σε τραγουδάκι την αγγλική αλφαβήτα και από την άλλη ένα κλασικό αμερικάνικο τραγουδάκι που μετρούσε ινδιάνους!

Παρατηρώ τώρα στη φωτογραφία ότι μάλλον της έχω βάψει τα νύχια!!:ccool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλες retroκούκλες

Απίστευτα γλυκειά πολυαγαπημένη μου! Αυτή η κυρία είχε πολύ καλό γούστο! Να τη χαίρεσαι την υπέροχη κουκλίτσα!
 
Ειναι παρα πολυ ομορφη, οπως και η προηγουμενη κουκλα που σου ειχε διαλεξει αυτη η νεραιδονονα, Mytinyworld μου! :)

Δεν λες που ησουν απο τα καλα παιδιακια που δεν βαζανε μανώ και στο προσωπακι της κουκλας!!! :eek: Εσυ τα νυχακια της εβαψες μονο!!! :flower:

Παντως επειδη το μανώ με τα χρονια θα μπει και στο βινυλιο, και επειδη αυτη η αγαπημενη κουκλα θα περασει ως προικα στις επομενες γενιες, θα σου προτεινα να της το αφαιρεσεις γιατι μετα απο 50 χρονια θα την κανει την ζημια του, Mytinyworld μου! :cry:
 
Αγαπημένες μου rapunjel και Αναστασία σας ευχαρισώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια!!

Λες Αναστασία μου να της το αφαιρέσω ε? Θα βάλω στη βαλίτσα μου και το ασετόν λοιπόν! ;)
 
Οι κούκλες της νονάς μου!

Εχω κι εγώ μια πονεμένη ιστορία νονάς να σας διηγηθώ! :(

Η νονά μου όταν με βάφτισε ήταν 13 χρονών. Στα 18 της έφυγε για Αγγλία για να σπουδάσει ιατρική. Αυτό σημαίνει ότι στα πιο τρυφερά μου χρόνια, το ρόλο της νονάς μου είχε αναλάβει ο πατέρας της. Δεν έχω κανένα παράπονο από τον άνθρωπο, ήταν πολύ συνεπής και τυπικός. Ομως μαζί με τη λαμπάδα μου και το πασχαλινό σοκολατένιο λαγουδάκι που παραδοσιακά μου έφερνε κάθε χρόνο, το δώρο που τα συνόδευε ήταν ένα χρυσαφικό :( . Λαχταρούσα κάθε χρόνο ένα παιχνίδι (ήμουν και λίγο στερημένη σε αυτό τον τομέα!), αλλά μόνο τις δυο φορές που μαζί με τον "νονό" μου είχε έρθει και η original νονά μου, έλαβα δώρο κούκλες! Δύο υπέροχες, μοναδικές, ξεχωριστές κούκλες! #) :D

Η μία σώζεται, είναι από Αγγλία και πρόσφατα έμαθα πως λέγεται holly hobbie.

fetch


Η άλλη δυστυχώς εξαφανίστηκε κάτω από αδιευκρίνιστες μέχρι σήμερα συνθήκες (χέρι μαμάς μου μυρίζεται, αν και δεν το έχει ακόμη παραδεχτεί :xm: ) είναι el greco και υπήρξε λατρεμένη! Θα ήθελα πάρα πολύ να βρω μια ίδια, να πιάσω ξανά στα χέρια μου αυτή την υπέροχη κούκλα! Μου φαίνεται λίγο δύσκολο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.... Μπορεί να υπάρξω τυχερή, όπως και η krios με τον φασόλα! :flower: Σας δείχνω ότι απέμεινε από αυτήν. :cry: Μια παλιά φωτογραφία μου που την κρατάω αγκαλιά.. :cry:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλες retroκούκλες

Πολυαγαπημένη υπέροχες οι κούκλες σου! Εύχομαι να ξαναβρείς την κούκλα που χάθηκε γιατί είναι πανέμορφη και έχει και τόσες αναμνήσεις για σένα!
 
Πολύ γλυκές όντως. Λοιπον απάντηση στην ερώτηση της Αναστασίας- η Ιταλιδα κουκλα γράφει πίσω LAMP-PAVIA-MADE IN ITALY. Εχει δισκάκι εκτός απο μπαταρίες και έχει και θηκη για μεγάλη μπαταρία μπροστά. Μπορώ να την κάνω να δουλέψει? Οι μπαταρίες δεν παιζουν. Ακολούθησα της συμβουλες της rapunjel (ευχαριστώ!) και οι κουκλες δειχνουν καλύτερα, εκτός από δυο μου έχουν ένα στρώμα απο αφρολεξ που ενώνει τα άκρα, το κεφάλι και τυλίγει το πλαστικό της πλάτης που έχει τα δισκάκια. Επειδή αυτό το υλικό είναι σε άθλια κατάσταση ξέρει κανείς πως μπορώ να το αντικαταστήσω?
 
Να σας δειξω και την δική μου την μεγάλη κουκλίτσα? :) :)

Δεν θυμάμαι να έχει όνομα, αλλά είναι ακόμα στον πατρικό μου δίπλα στο κρεβατι μου, καθώς ήταν η πιο αγαπημένη μου (μετά την bibibo..)
 
Αυτη την πηρε δωρο στη γυναικα μου ο παππους της οταν ηταν στη 2α Δημοτικου και τωρα ανηκει στην κορη μας.

Απ'οτι μου ειπε ειναι της ElGreco και το θυμαται επειδη φορουσε ενα μενταγιον που το εγραφε. Εχει χαθει μαζι με ενα γιλεκο που επισης φορουσε.

DoctorGalifrean είπε:
Αυτη την πηρε δωρο στη γυναικα μου ο παππους της οταν ηταν στη 2α Δημοτικου και τωρα ανηκει στην κορη μας.Απ'οτι μου ειπε ειναι της ElGreco και το θυμαται επειδη φορουσε ενα μενταγιον που το εγραφε. Εχει χαθει μαζι με ενα γιλεκο που επισης φορουσε.
εγινε μπερδεμα πριν με το συννημενο... σορρυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλες retroκούκλες

Penny υπέροχη,τέλεια η κούκλα σου,σπάνια και συλλεκτική.Είναι μια furga κούκλα.Οι πιο ξακουστές είναι οι ιταλικές!

DoctorGalifrean υπέροχη και η δικιά σας κουκλίτσα.Ελπίζω η μικρή σας να την αγαπάει πολύ γιατί το αξίζει!
 
Συλλεκτική και σπάνια?! Αλήθεια!Δεν είχα ιδέα! Για να ψάξω να βρω κανένα αδερφάκι της στο διαδίκτυο!!
 
ρετροκούκλα της el greco

mytinyworld είπε:
Δεν είναι πολύ μεγάλη (είναι μωρό ακόμα :p ) αλλά είναι μια ρετροκούκλα της el greco. Ευχαριστώ την ξαδέρφη μου που μου εμπιστεύτηκε την παιδική της κούκλα!
picture.php
Η αγαπημενη mytinyworld μας ειχε ποσταρει αυτην την κουκλιτσα της ξαδερφης της. :)

Σας ποσταρω κι εγω αυτην της μαμας μου, την οποια οταν μας την ειχε φερει δωρο τοτε και ειδα το τεραααααστιο κουτι, ειχε σκιρτησει η καρδια μου γιατι νομιζα οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ειχε κατορθωσει να μου παρει μια Bibi-bo!!!!

Οταν λοιπον την ανοιξα και ειδα αυτην τεραστια μπεμπα, που ουδεμια σχεση ειχε με την πολυποθητη Bibi-bo, πηρα ακομη μια πικρα!

Εδω την βλεπετε με διαφορετικα ασχετα ρουχα. Ειναι η μοναδικη κουκλα που η μαμα μου δεν ειχε εξαφανισει, μαζι με την πατατουφα μου και το πονυ. Δυστυχως ποτε δεν την θεωρησα δικη μου κουκλα, αλλα ονομαζοταν παντα "η κουκλα της μαμας". :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλες retroκούκλες

Λατρεμένη Αναστασία γουστόζικη η παιδική σου κούκλα και σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.Σε καταλαβαίνω για τον καημό σου για τη bibi-bo.Να τη χαίρεσαι πάντως και αυτή τη μοναδική κουκλίτσα! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα