Μελλοντικό ρετροφόρουμ

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.168
Θέματα σε ένα μελλοντικό retromaniax του 2034-2038 ....


1. Παλιοί υπολογιστές : laptops...


2. Retro τηλεοπτικοί σταθμοί : Mega, Αντ1 , Star κλπ




3. Ρετρο γεγονότα που σας συγκλόνισαν

- Η οικονομική κρίση του 2010

-Ο πόλεμος στην Συρία

- Ο συγκρούσεις στην Ουκρανία

-Το τσουνάμι στην Ινδονησία -2004

- Ο σεισμός στην Ιαπωνία το 2011

- Η επίθεση στους δίδυμους πύργους το 2001

4. '00ς ελληνική μουσική- θυμάστε τους Οικονομόπουλο , Παντελίδη και Κιάμο;

5. Το πρώτο μου DVD


6. Aναζήτηση παλιάς ελληνικής ταινίας


- φίλε η ταινία που ζητάς είναι ο Κυνόδοντας

- που την θυμήθηκες αυτή; Μόνο αν υπάρχει ξεχασμένη σε κανα παλιό μαγαζί με dvd....)


7. Τριάντα χρόνια από τον θρίαμβο του Euro 2004



8. Ουοοοοι.... Καλησπέρα σας. Λέγομαι Κωνσταντίνος Μητσοτάκης και παρακολουθώ το φόρουμ για καιρό. Αποφάσισα να γραφτώ γιατί χάρις στα μέλη, θυμήθηκα πολλά πράγματα που είχα ζήσει στα 95 και τα είχα ξεχάσει....





- Καλώς όρισες

Προβολή συνημμένου 137464

- Μια τουρτίτσα για το καλωσόρισμα


9- Σε ανασκαφή στο πατάρι ανακάλυψα κάτι παλιά cd με ελληνικά τραγούδια και σας τα παρουσιάζω


- Χα ! Πάολα; φαντάσου από πότε είναι....

- Πραγματικός θησαυρός !

10- Ρετρο τρόποι γνωριμιών. facebook κλπ
 
Χε χε καλο και μεις γεροντια θα ειμαστε οι σεβασμιοι γεροντες που ειχαν ξεκινησει τον θεσμο
 
Kορυφαιο Rιο!!!Αστειρευτος πραγματικα!!! :bow: :bow:Το 8 απλα δεν υπαρχει!!! :rofl: :rofl: :rofl:
 
Και πάλι ένα πολύ ωραίο θέμα από τον αγαπητό μας RIO!!!
 
Έλιωσα πραγματικά!!! :animlaugh:
 
Κινητη τηλεφωνια, μια παλαι ποτε τεχνολογια που τεινει να εκλειψει.

Selfies, η μοδα που κατεκλησε τα '10s.

Ωραιο θεμα. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να' στε καλά παιδιά... :) ευχαριστώ για τα καλά λόγια...
 
Atari st vs amiga pg 432765.

Κατόπιν ενδελεχούς ανάλυσης διαπιστωσαμε οτι ο st έχει 3 εξτρα κβαντικές καταστάσεις στον shifter αν τον βάλεις σε πηγάδι δυναμικού 24V. Αν οι εταιρείες παιχνιδιων το είχαν εκμεταλλευτεί θα βλέπαμε υπέροχα πραγματα
 
Angry Birds Και αλλα retro casual games

Η μοδα των MMORPG

-Εγω ειχα φτασει 50 λεβελ το Paladin μου στο WoW.


-WoW! Οι γονεις μου γνωριστηκαν σε ενα raid!!



-"Λίνετζ" προφερεται τελικα;;


"Κρέμα μπαλσαμικου" και αλλες ρετρο γευσεις.

Με ποιο Τουρκικο σιριαλ ριχνατε το περισσοτερο κλαμα;

Ρετρο διλημματα: Android ή iOS;

Που βρισκεται σημερα ο Justin Bieber;

Ρετρο εκφρασεις: λαικ, φολοου, μπλοκ κλπ

Ρετρο οικονομικη κριση: πως την αντιμετωπισαν οι γονεις σας;

-Ρε σεις, θυμαστε το "μνημόνιο"; Το ακουγα συνεχεια και ποτε δεν καταλαβα τι ειναι

Εσεις ειχατε instagram;

-Παντως ειδα ενα παλιο αλμπουμ με φωτογραφιες στο χαρτι, και μπορουσαν να κανουν αυτο το εφε χωρις Retrica.

Παραξενη ανακαλυψη σε μπαουλο. Ξερει κανεις τι ειναι; [Κασέτα]


-Βρηκα ενα πλαστικο παραλληλογραμο με δυο τρυπες. Πανω γραφει "ΝΙΡΒΑΝΑ" και κατι τιτλους τραγυδιουων και απο τις δυο πλευρες. Οι τρυπες εχουν κατι γραναζια, αλλα στο εσωτερικο. Προσεξα οτι υπαρχει μια γυαλιστερη ταινια στο κατω μερος. Δεν μπορω να φανταστω τι ειναι!


Κολλαγονο, υαλουρονικο: η ρετρο τρελα

Ρετρο μεσημεριαναδικα [Στεφανίδου vs Λαμπιρη]

Η ρετρομοδα των τατουαζ

-Η γιαγια μου εχει ακομα το ονομα του παππου μου στον ωμο


-Εχετε δει τον Πετρετζικη πως ειναι σημερα; Καπως ετσι ειναι ο πατερας μου.


Game of Thrones: η ρετρο σειρα που αλλαξε την τηλεοραση

Star Trek (2009-)

-Ο πατερας μου λεει οτι ειχε υπαρξει μια σειρα πριν απο αυτο


-Μια με δυο ρομποτ;



-Οχι αυτο ηταν το Star Wars


Robocop (2014)

Ολικη Επαναφορα (2012)

-Λιγο ξεπερασμενα τα εφε για την εποχη μας, αλλα ακομα βλεπεται ευχαριστα

Star Wars (2015-)

-Βρηκα ενα παλιο BluRay με τις παλιες και εβαλα να τις δω για να μαθω τι γινεται "πριν". Χαλια, δεν βλεπονταν! Πρεπει να γινουν remake καποτε

Remake των Expendables στα σκαρια;

-Λενε ο Jason Momoa θα υποδυθει το ρολο του Σταλονε.


-Αλλη μια κλασσικη τριλογια που θα ξεπαστρεψουν! Δεν θα αφησουν τιποτα ορθιο πια;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ειμαστε και μεις τοτε επιτομα μελη ως η πρωτη ομοδα ρετρομανιακ. Μερικα θρεντ επικα του μεταλ θα παιζουν και τοτε ως διαχρονικες αξιες οπως και οι ρετρο ταινιες τρομου. Θα παιζουν και ατακες της ρετροφαν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ροή της πληροφορίας και της ζωής μετά την έλευση του internet είναι διαφορετικοί για τον καθένα. Λίγο πολύ τους πριν από το 1990 μας συνδέουν τα 2 και μοναδικά κρατικά κανάλια και το γεγονός ότι τις διάφορες "μόδες" τις βιώναμε από στόμα σε στόμα και είχαν μεγαλύτερη διάρκεια. Π.χ. σήμερα δεν υπάρχει ένα παιχνίδι ή μικροπαιχιδο (π.χ. μπουγελοφατσες, χλαπατσες, χερακια που κολλάνε κτλ) που να το έχουν όλα τα παιδιά. Στην εποχή μου όλη είχαν ένα transformer, είτε μεγάλο είτε μικρό, όλοι είχαν κάτι από thundercats, όλοι γνώριζαν 5-6 βασικά επιτραπέζια και 5-6 ομαδικά παιχνίδια. Ενημέρωστε με όσοι έχετε παιδιά πάνω από 5-6 χρονών αν το ομαδικό παιχνίδι μήλα ή στρατιωτάκια παίζονται ακόμη.
 
Π.χ. σήμερα δεν υπάρχει ένα παιχνίδι ή μικροπαιχιδο (π.χ. μπουγελοφατσες, χλαπατσες, χερακια που κολλάνε κτλ) που να το έχουν όλα τα παιδιά. Στην εποχή μου όλη είχαν ένα transformer, είτε μεγάλο είτε μικρό, όλοι είχαν κάτι από thundercats, όλοι γνώριζαν 5-6 βασικά επιτραπέζια και 5-6 ομαδικά παιχνίδια
Digital Age,ολα τα παιδακια εχουν μια εκδοση του Angry Birds για να συγκρινουν εντυπωσεις.
 
μουχαχαχαχα ο Μητσοτάκης σταθερή αξία!!! Πολύ ωραίο.
 
Rakeesh πραγματικά.... :worship: :worship:
 
Και να μην ξεχασουμε και το κλειδωμενο θεμα:Να παει το ρετρο-οριο στο 2024??? :p
 
To 8 είναι σίγουρο. Τα άλλα παίζονται. Αλλά:

RIO είπε:

9- Σε ανασκαφή στο πατάρι ανακάλυψα κάτι παλιά cd με ελληνικά τραγούδια και σας τα παρουσιάζω


- Χα ! Πάολα; φαντάσου από πότε είναι....
Από το 1930, νεαρέ :p

Διότι μία είναι (ή μάλλον ήταν) η Πάολα, για την οποία ο Χρήστος Χαιρόπουλος έγραψε και το ομώνυμο τραγούδι που έγινε τεράστια επιτυχία. Όποιες άλλες ονόμασαν έτσι τον εαυτό τους αργότερα απλώς καταχρώνται το όνομα.


το οποίο ηχογραφήθηκε μετά το 1972 (αφού περιέχει το "Apres tois" της Βίκυ Λέανδρος). Ακόμη κι αν το τραγούδι "Πάολα" ήταν η πρώτη της δισκογραφική εμφάνιση (απίθανο) κι αν το άλμπουμ ηχογραφήθηκε ακριβώς το 1972 (επίσης απίθανο), έχουμε ένα διάστημα 42 ετών, και η φωνή της ήταν ακόμη καμπάνα. Και σας ερωτώ, κύριοι: Πόσα χρόνια θα κρατήσουν οι νεότερες Πάολες?
 
Aardvark, δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο. Στη μια περίπτωση τα ζουλας, τα κοβεις, τα χαϊδεύεις, τα πετάς, τα ανταλλασεις, τα χαριζεις. Είναι δικά σου κατά δικά σου, χειροπιαστά. Στην άλλη περίπτωση δεν το έχω για να γράψω τα θετικά της.
 
Εγω προσωπικα την δικια σου παολα επιλεγω ελεφας
 
foutix είπε:
Aardvark, δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο. Στη μια περίπτωση τα ζουλας, τα κοβεις, τα χαϊδεύεις, τα πετάς, τα ανταλλασεις, τα χαριζεις. Είναι δικά σου κατά δικά σου, χειροπιαστά. Στην άλλη περίπτωση δεν το έχω για να γράψω τα θετικά της.
Ναι βεβαια ιδια ειναι απο την αποψη οτι οπως τοτε ετσι και τωρα οι συζητησεις μεταξυ των παιδιων γινονται για τα ιδια (μεν διαφορετικα) πραγματα.
 
Πίσω
Μπλουζα