Μερικά προβλήματα που έχω με το Android κινητό μου

Δεν μπαινει playstore μεσω αρχειου apk ;; Χρειαζεται CFW οπωσδηποτε;
 
Αν είχα το συγκεκριμένο κινητό με τόσο bloatware επάνω του θα πέρναγα CFW να τα ξεφορτωθώ μια και καλη όλα σε πρώτη φάση και μετά πέρασμα το google apps για τα υπόλοιπα.

Μια ματιά εδώ αν και λογικά είναι μόνο για custom-ιές και το λιγότερο θα θέλει root και cwm:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.itslightness.gappsmanager

Επίσης υπάρχουν διάφορα gapps, άλλα που είναι 250 mb και έχουν όλο το πακέτο με Google+ και όλο το συρφετό εφαρμογών και άλλα που είναι 50-60 mb και έχουν μόνο τα βασικά: maps, play store κλπ αυτά δηλαδή που πραγματικά χρειάζονται και τίποτα παραπάνω.
 
Δεν έχει νόημα να παρεις smartphone και την επόμενη στιγμή να του βαλεις αλλο firmware για να το κάνεις σωστό smartphone. Θελω να πω, υποτίθεται ότι θα τα έχει αυτά μεσα. Απλά ισχύει πως ό,τι πληρώνεις, παίρνεις. Το θέμα τώρα είναι αν αυτό το μοντέλο επιδέχεται άλλου firmware με το οποίο να δουλεύουν όλα τα περιφερειακά της συσκευής, εννοώ 3g/δίκτυο/gps κλπ. Τώρα ο Τζωνυ είναι άσχετος, πολύ πιθανόν να του κάνει ζημιά. Το κυριότερο είναι ότι δε θα ισχύει η εγγύηση αν το μπρικάρει.
 
Το android δεν είναι όπως πχ το PSP που φλασάρεις τη "rom", αν κολλήσει κατά 95% επανέρχεται από το pc με χρήση κάποιου software για επικοινωνία pc-κινητού όπως το odin το ξέρω καλά γιατί είχα "μπρικάρει" ας το πούμε έτσι ένα galaxy mini που είχα και είχα μπρικάρει χωρίς εισαγωγικά και το παλιό psp slim που είχα (το psp δεν έχει ανοίξει ξανά από τοτε και αγόρασα άλλο).
 
Παιδιά, με το Aptoid μια χαρά εφαρμογές έχω κατεβάσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω google playstore. Τώρα όσον αφορά το τηλέφωνο, σαν χαζός και άσχετος όπως με χαρακτηρίζει ο Rygar δεν πρόκειται να κάνω κάτι. Α, και κακώς τελικά έγραψά ότι έχω πρόβλημα γιατί σε λίγο μετά από χαζός και άσχετος ποιος ξέρει τι θα επακολουθήσει...
 
johnny19818 είπε:
Παιδιά, με το Aptoid μια χαρά εφαρμογές έχω κατεβάσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω google playstore. Τώρα όσον αφορά το τηλέφωνο, σαν χαζός και άσχετος όπως με χαρακτηρίζει ο Rygar δεν πρόκειται να κάνω κάτι. Α, και κακώς τελικά έγραψά ότι έχω πρόβλημα γιατί σε λίγο μετά από χαζός και άσχετος ποιος ξέρει τι θα επακολουθήσει...
Johnny μην αρπαζεσαι , τοσο χρονια στο φορουμ θα εχεις καταλαβει οτι ο Ρυγκαρ ειναι χιουμοριστας :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Παιδιά, με το Aptoid μια χαρά εφαρμογές έχω κατεβάσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω google playstore. Τώρα όσον αφορά το τηλέφωνο, σαν χαζός και άσχετος όπως με χαρακτηρίζει ο Rygar δεν πρόκειται να κάνω κάτι. Α, και κακώς τελικά έγραψά ότι έχω πρόβλημα γιατί σε λίγο μετά από χαζός και άσχετος ποιος ξέρει τι θα επακολουθήσει...
Α, άλλο άσχετος κι άλλο χαζός, εγώ είπα μόνο "άσχετος" και δεν είναι ντροπή να μην ξέρει κανείς. Κι εγώ κάποτε ήμουν άσχετος και με την τριβή, έμαθα :D . Αλλά η ουσία για σένα είναι ότι μπορείς να κατεβάσεις προγράμματα από κάπου. Το αν θα ειναι το play store ή κάποιο άλλο σημείο, μετράει μόνο στην ποσότητα των εφαρμογών που θα βρεις. Εννοώ ότι εκεί που συνδέεσαι με το aptoid μπορεί να μη βρεις εφαρμογές που τις έχει το google play. Αυτό εννοώ πιο πάνω με το ό,τι πληρώνεις παίρνεις και ότι είτε είναι κρίμα να παρει κανείς ενα κινητό και να πρέπει μετά να βαλει επιπλέον προγράμματα για να συνδέεται εκεί που θα έπρεπε εξαρχής να συνδέεται (στο google store).

Και ό,τι είπε ο Ajax για μένα ισχύει. Πάντα κάνω πλάκα και για να μη με παρεξηγήσει κανείς, βαζω και γελάκια δίπλα. Ποτέ δεν ειρωνεύομαι με κακή πρόθεση, αν δεν έχω τον άλλο κατάφατσα.

Αφτα.
 
Johny τo playstore εχει πολλες εφαρμογες που δεν υπαρχουν στα αλλα "stores" πχ με το παλιο μου no name κινεζικο κινητο υπηρχαν εφαρμογες που ηθελα για την δουλεια αλλά και παιχνιδια που υπηρχαν μονο στο official playstore και δεν μπορουσα να τα βρω αλλου oποτε το κινητο μου εχανε τουλαχιστον τις μισες του δυνατοτητες...Γενικα θεωρω κοροιδια να δωσει καποιος 150 ευρω για να παρει κινητο απο Ελληνικο καταστημα (οποιο και εαν ειναι αυτο) και να μην εχει google playstore....να φανταστεις οτι εχω με λιγο παραπανω απο 200 ευρω πηρα αυθεντικο Ιαπωνικο κινητο με official playstore και εξωτικα specs για την τιμη του (θα το παρουσιασω καποια στιγμη..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό ακριβώς λεω Γρηγόρη. Οπως και να'χει, επειδή πεσαμε να τον φάμε και δε θελω να παρεξηγηθεί, ίσως να υπάρχει τελικά καποιο firmware που να μπορούσε να ρίξει επάνω στη συσκευή. Ομως όχι τώρα, ας το αφήσει το κινητό να δουλέψει μερικούς μήνες μπας και βγαλει καμια βλαβη και αναγκαστεί και το επιστρέψει. Το κακό με αυτά τα κινέζικα είναι ότι δεν ασχολούνται πολλοί να βγαλουν firmware.

Εδώ βρήκα καποιες πληροφορίες. Βασικά δε χρειάζεται να αλλάξει το firmware, ενα root είναι αρκετό. Ρίχνει μεσα το google apps και είναι οκ. Το πώς το κάνει είναι το θέμα :D . Και ισχύει ό,τι υπογράμμισα πιο πάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Αυτό ακριβώς λεω Γρηγόρη. Οπως και να'χει, επειδή πεσαμε να τον φάμε και δε θελω να παρεξηγηθεί, ίσως να υπάρχει τελικά καποιο firmware που να μπορούσε να ρίξει επάνω στη συσκευή. Ομως όχι τώρα, ας το αφήσει το κινητό να δουλέψει μερικούς μήνες μπας και βγαλει καμια βλαβη και αναγκαστεί και το επιστρέψει. Το κακό με αυτά τα κινέζικα είναι ότι δεν ασχολούνται πολλοί να βγαλουν firmware.
Εδώ βρήκα καποιες πληροφορίες. Βασικά δε χρειάζεται να αλλάξει το firmware, ενα root είναι αρκετό. Ρίχνει μεσα το google apps και είναι οκ. Το πώς το κάνει είναι το θέμα :D . Και ισχύει ό,τι υπογράμμισα πιο πάνω.
Nικο συμφωνω..καλυτερα να περιμενει να ληξει η εγγυηση γιατι αν το ρουταρει και προκυψει κατι (ακομη και ασχετο να ειναι με το root) δεν θα τον καλυπτουν..
 
Αν η συσκευή rootάρεται, όλα φτιάχνονται αργά ή γρήγορα. Αν δε, η συσκευή σας δέχεται CyanogenMod ή ακόμα καλύτερα OmniROM, ξεχάστε τα αρχικά firmwares :)
 
Dr. SLUMP είπε:
\Αν δε, η συσκευή σας δέχεται CyanogenMod ή ακόμα καλύτερα OmniROM, ξεχάστε τα αρχικά firmwares :)
Έτσι ακριβώς είναι, εγώ έχω το CM11 (4.4.4) επάνω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και το κινητό συμπεριφέρεται καλύτερα από πριν που είχε official 4.1 και δείχνει και πολύ πιο σύγχρονο. Αξίζει το κόπο να παιδευτεί για λίγο να το περάσει.

gsmarena_001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά εγκατέστησα το Google Playstore. Κατέβασα και την 1η μου εφαρμογή. Μου ζήτησε email και password και δουλεύει κανονικά.
 
Ξεκινησα με Android τηλεφωνα απο την εκδοση 1.5.

Δεν νομιζω ποτε να τελειωσουν τα προβληματα με το Android.

Ειναι η μοιρα καθε λειτουργικου που απευθυνεται σε ανοιχτες αρχιτεκτονικες.

Φτιαχνεται το ενα σε μια συσκευη, που χαλαει κατι αλλο σε καποια αλλη.

Και φυσικα δεν υπαρχει η βελτιστοποιηση τηε εκμεταλευσης των πορων καθε συσκευης.

Το Android που θελω να αγορασω εχει ενα thread θεματων σε γνωστο ελληνικο φορουμ οπου μεσα σε 4-5 μηνες εχει 170 σελιδες για προβληματα!!!! Βγαινουν συνεχως μαμισιες ή Cyanogen εκδοσεις που ακομα δεν εχουν καταφερει να λυσουν τα θεματα του.

Φυσικα το προτιμω απο το iOS λογω τιμων (τοσο της συσκευνς, οσο και των εφαρμογων)

Η σχεση με το Android ειναι μια σχεση συμβιβασμου...
 
johnny19818 είπε:
Τελικά εγκατέστησα το Google Playstore. Κατέβασα και την 1η μου εφαρμογή. Μου ζήτησε email και password και δουλεύει κανονικά.

Ωραίος. Ανέβηκες επίπεδο, από άσχετος έγινες rookie:D.

Wally είπε:
Το Android που θελω να αγορασω εχει ενα thread θεματων σε γνωστο ελληνικο φορουμ οπου μεσα σε 4-5 μηνες εχει 170 σελιδες για προβληματα!!!! Βγαινουν συνεχως μαμισιες ή Cyanogen εκδοσεις που ακομα δεν εχουν καταφερει να λυσουν τα θεματα του.
Ποιό θες να παρεις; Το My Big Fat Chinese smartphone; Αυτά συνήθως έχουν τέτοια θέματα :p :p. Ενας συναδελφος πήρε το Neo 003(ετσι λεγεται το μοντελο), αλλα δεν είχε διαβάσει πόσα προβλήματα έχει. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Τελικά εγκατέστησα το Google Playstore. Κατέβασα και την 1η μου εφαρμογή. Μου ζήτησε email και password και δουλεύει κανονικά.
Well done. Το εγκρίνω και 'γω :D
 
Eξακολουθώ να έχω το πρόβλημα να μην μπορώ να εγκαταστήσω αυτόματα applications απευθείας στην external sd των 32GB και τα applications που υπάρχουν στο Google Play σου δίνουν μονάχα την δυνατότητα να μεταφέρεις αρχεία στην εσωτερική κάρτα sd που υπήρχε ήδη με την αγορά του κινητού.
 
Εκτός του ότι όλα τα android κινητά που έχω χρησιμοποιήσει μου κολλάνε συνέχεια,ορισμένα κινητά δεν μπορούν να εγκαταστήσουν εφαρμογές όπως το Google Play Store,το Spotify και άλλα.
 
thebest20 είπε:
Εκτός του ότι όλα τα android κινητά που έχω χρησιμοποιήσει μου κολλάνε συνέχεια,ορισμένα κινητά δεν μπορούν να εγκαταστήσουν εφαρμογές όπως το Google Play Store,το Spotify και άλλα.
Ποια είναι αυτά τα κινητά; Εγώ Turbo X έχω, και το Play Store μια χαρά το εγκατέστησα. Αλλά να σου πω, εφαρμογές που έβρισκα σε άλλα μάρκετ και ήταν και δωρεάν στο Play Store ήταν επί πληρωμή. Γιατί;
 
Βest για πες μας τι κινητο εχεις και με ποιο android..
 
Πίσω
Μπλουζα