Με ποια γλώσσα προγραμματισμού ξεκινήσατε.. [PC]

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.260
Αντιδράσεις
3.232
...την πρώτη σας πιο σοβαρή ενασχόληση με τα PC;

Εγώ πρωτοασχολήθηκα με VB 1.0 τον Οκτ 1993 και δεν το μετάνιωσα, καθώς εξαιτίας της πλέον έχω μετατρέψει το χόμπι μου σε επάγγελμα.

(Μου κάνει κάποια εντύπωση που μετά από 1.5+ χρόνο κανείς δεν άνοιξε θρεντ εδώ μέσα.)
 
Η πρώτη ψιλοεπαφή με τον προγραμματισμό έγινε στα 10 μου περίπου χρόνια με την Commodore BASIC ,στον Commodore 128D! Τόσο αυτός ο υπολογιστής ,όσο και η γενικότερη ενασχόληση μου (σχεδόν από τα πρώτα μου χρόνια) με τους υπολογιστές με οδηγησαν να είναι φοιτητής στο τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο Κρήτης. Εκεί έμαθα C (πρώτα). Μετά ακολουθησαν και άλλες γλώσσες (όπως και αλλες που θα ακολουθήσουν)
 
Τα γνωστά...Basic εντολές όπως ....

πήγαινε εκεί

Σπάσε

Πλοκή

Σύνορα

τυχαιοποιώ

Επιστροφή

Σαφές

Φορτίο

Καθάρισε

Σπρώξιμο

η

Πάγωσε

Συγχώνευση

Εάν

Τρέξε

Νέο

Σώσε

κουνήσου

Ξέρεις ωραία πράγματα..... :D
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!
 
Spectrum Basic...που παρολο που κατηγορηθηκε ειχε πολυ αξιολογα χαρακτηριστικα

Υποστηριζε πραξεις κινητης υποδιαστολης (εξου και ειναι αργη),real time error checking,FuNctions,UDG κτλ κτλ

H μετεξελιξη της ΑΚΑ Super Basic στον QL ειναι μαλλον η καλυτερη 8bit BASIC...by far
 
Μην μιλάς για QL!!!Πριν από λίγο τον άνοιξα για να δω τι σκ*** έχει και δεν δουλεύει..Όχι μόνο δεν δουλεύει αλλά και η μεμβράνη ήταν σπασμένη σε 10 σημεία..Α ρε rgb θα σου ανοίξω το κασίδι αν σε πετύχω πουθενά.. :D
 
Να ρωτήσω κάτι; Υπάρχει μεγαλύτερο μεγεθος fonts περαν του 7 για να μεγαλώσω κι άλλο τη λέξη PC; Δοκίμασα χειροκίνητα στο 26 αλλά παραμένει 7. Ε, ξέρει κανείς;; :D
 
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ρε δεν είσαι καλά...Αν θες μεγάλα γράμματα πάτα Ctrl και πίσω το trackball του ποντικιού και θα εντυπωσιαστείς από το αποτέλεσμα.... :D
 
Commodore Basic. Πήγαινα και φροντιστήριο μικρός γι’ αυτό τρομάρα μου (και δική τους).

Αργότερα PASCAL.

Φφφφφ......

Πόσο βαρετό είναι το PC όταν δεν παίζεις......
 
...ξεκίνησα με την GW Basic σε PC-XT της εποχής (μου "ερχόταν" πιό εύκολα, λόγω παλιότερης εξοικείωσης με την Locomotive Basic του πολυαγαπημένου μου amstrad. Aπο πρωτοτυπία δεν πάω καλά, όπως αντιλαμβάνεστε !! :D ).
 
Rygar, οσμίζομαι θεωρία συνομωσίας! :cool:

Εγώ ξεκίνησα με την ATARI BASIC στον ATARI 800XL και συνέχισα με GFA BASIC και PERSONAL PASCAL στον ATARI ST!

:biglaugh:
 
Qbasic. Πειραματιζόμουν με εντολές και έπαιζα τα συνοδευτικά παιχνίδια Nibbles και Gorillas. Μάλιστα με είδε ένας μεγαλύτερος φίλος μου και έκατσε και μου έγραψε έναν κλώνο των Nibbles στον οποίο εγώ έφτιαξα κάτι άθλια δευτερεύοντα γραφικά με ελάχιστο animation... :animrolleyes:

Δυστυχώς το παιχνίδι δε σώζεται λόγω της ανέμελης νεότητας μου. Μακάρι να το είχα να το πόσταρα εδώ να γελάγαμε. Θα έτρεχε μόνο με slowdown utility βέβαια… :D

Αναμνήσεις… :cool:
 
Εγώ με τη VB1.0 είχα φτιάξει παπατζή. ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!
 
Εγω δεν ασχοληθηκα ποτε με γλωσσα προγραμματισμου.... :icon_cry:
 
εγω θα ξεκινησω συντομα με τον αμστραντακο μου την basic!Yστερα απο 19 χρονια!:nervous:
 
Πίσω
Μπλουζα