Με ποιον Emu-Game πεσατε απο την καρεκλα!!

βρε παλιοpitsunami, πες μας τώρα ότι είχε πάνω και το hack με celeron1.4 το ΧΒΟΧ σου να κουφαθούμε! που μένεις είπαμε;
 
Ethaniel είπε:
Χαραγμενο στη μνημη μου μετα απο αυτο, ηταν γυρω στο 2000-1 οπου ενα περιοδικο υπολογιστων (νομιζω PC Master) ειχε κυκλοφορησει ενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ CD γεματο με Emulators ZX, ST, CPC (μαλλον...) C64, Amiga κλπ μαζι με ενα καρο roms για το καθενα. Φυσικα κολλησα, ετσι; Αυτο το CD λοιπον καποια μερα το εχασα και απο τοτε οποτε κατεβαζω καποιο καινουριο emu, παντα θυμαμαι το αγαπημενο μου CD, το οποιο παρεπιπτοντως, αν το εχει κανεις ή ξερει για ποιο λεω, θα ηθελα ενα αντιγραφο :(
Ήρθε η ώρα μου να συνεισφέρω στο GRM. Παιδιά το CD το έχω και το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού. Πείτε μου πόσα αντίγραφα θέλετε και που να τα στείλω. Wally θα βοηθήσεις?
 
Και γω πρέπει να το έχω, θα το τσεκάρω...
 
Καθε νέο μηχάνημα (για να μην πω παιχνίδι) που εξομοίωνα ήταν ένα πέσιμο από την καρέκλα.

Θα ξεχώριζα πάντως την πρώτη μου εμπειρία με τον Chankast. Δεν χρειάστικε καν να βάλω κάποιο παιχνίδι. Απλά και μόνο το Bios. Για καίρο ζούσα για τη στιγμή που θα έβγαινε η έκδοση 1.0 του Chankast. Τελικά το project έμεινε στο ράφι και τώρα βολευόμαστε με nullDC και Makaron.

ΥΓ: Όσο για το δισκάκι του PC Master Gold (DVD νομίζω ήταν) ακόμα πιο ΓΑΜΑΤΟ ήταν το περιοδικό το οποίο συνόδευε. Παρουσίαση δεκάδων Home Computers και κονσόλων.
 
Καλημερα παλικαρια!! Διαβαζω καθε μερα ολα τα ωραια που γραφονται στο φορουμ και πραγματικα ταξιδευω, οσο για το δισκακι θα το ηθελα και εγω αν ειναι ευκολο, να προτεινω κατι? γιατι δεν το κοβεις σε κομματια και να το ανεβασεις σε κανενα server? ftp or rapidshare ?
 
Πρωτον ξεφυγαμε απο το θεμα ,δευτερον για οτιδηποτε σχετικα με το cd ισως θα επρεπε να ρωτησετε την compupress Που το εβγαλε,anyway εδω θα συνεχιστει η κουβεντα που γραφει ο τιτλος!!

Οτι αλλο θελετε υπαρχουν και τα pm.
icon14.gif
 
Τα arcade emulators με ειχαν τρελανει με το που τα πρωτοειδα. Οχι μονο το ΜΑΜΕ που τοτε ηταν απλα ενα απο τα πολλα. Τελη '96 αρχες '97 υπηρχαν πολλοι emulators 1 μονο παιχνιδιου αλλα και multi-game emulators που διεκδικουσαν τα πρωτεια (θυμαται κανεις το SAGE?)

Θυμαμαι να τα δειχνω στους φιλους μου για να τσεκαρω τις αντιδρασεις τους. Ελαχιστοι βεβαια διναν δεκαρα για παλια παιχνιδια ενω κανεις δεν καταλαβαινε οσο και αν τονιζα οτι "δεν ειναι ΣΑΝ το arcade. EINAI το arcade".

Απο amiga τοτε υπηρχε το UAE βεβαια αλλα το fellow ηταν πιο γρηγορο και προτιμοτερο σε οσα παιχνιδια επαιζε. Το shadow of the beast ηταν το παιχνιδι για το οποιο αγορασα amiga και ο fellow το ετρεχε σχεδον σε full speed στον pentium 133 που ειχα τοτε.
 
Όντως ο Fellow ήταν πιο γρήγορος, ειδικά όσο ήταν ακόμα DOS.
 
Για εμένα το σοκ ήταν διπλό.

Όταν ανακάλυψα την ύπαρξη του MAME σε μια παρουσίαση που έκανε το pc master. Δεν μπορούσα να το πιστέψω πως μέσω αυτού του προγράμματος είχα την δυνατότητα να παίξω το αυθεντικό pacman και άλλα κλασσικά arcades του 80.

Όταν έμαθα πως υπάρχουν emulators για το snes, κονσόλα που ποθούσα πολύ αλλά δεν απέκτησα ποτέ όταν ήμουν παιδί (την κονσόλα την απέκτησα πολύ πρόσφατα σε μια τυχαία μου βόλτα στο Μοναστηράκι!). Το σοκ που έπαθα όταν αναλογίστηκα πως μπορούσα να παίξω όλα αυτά τα παιχνίδια που ποθούσα πολύ όταν τα έβλεπα σε φίλους, μαγαζιά, περιοδικά κλπ κλπ στην οθόνη του pc μου, και μάλιστα δωρεάν, ήταν τεράστιο! Είχα γίνει μόνιμος πελάτης στο internet cafe της γειτονίας όπου κατέβαζα μανιωδώς ότι rom για snes έβρισκα στα γνωστά καταγώγια της εποχής.
 
Ethaniel είπε:
Χαραγμενο στη μνημη μου μετα απο αυτο, ηταν γυρω στο 2000-1 οπου ενα περιοδικο υπολογιστων (νομιζω PC Master) ειχε κυκλοφορησει ενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ CD γεματο με Emulators ZX, ST, CPC (μαλλον...) C64, Amiga κλπ μαζι με ενα καρο roms για το καθενα. Φυσικα κολλησα, ετσι; Αυτο το CD λοιπον καποια μερα το εχασα και απο τοτε οποτε κατεβαζω καποιο καινουριο emu, παντα θυμαμαι το αγαπημενο μου CD, το οποιο παρεπιπτοντως, αν το εχει κανεις ή ξερει για ποιο λεω, θα ηθελα ενα αντιγραφο :(
Darth21 είπε:
ΥΓ: Όσο για το δισκάκι του PC Master Gold (DVD νομίζω ήταν) ακόμα πιο ΓΑΜΑΤΟ ήταν το περιοδικό το οποίο συνόδευε. Παρουσίαση δεκάδων Home Computers και κονσόλων.
vorlon είπε:
Ήρθε η ώρα μου να συνεισφέρω στο GRM. Παιδιά το CD το έχω και το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού. Πείτε μου πόσα αντίγραφα θέλετε και που να τα στείλω. Wally θα βοηθήσεις?

Για να αποφυγουμε παρανοησεις ...,το Pcmaster εδωσε 2 τετοια cd και το pcm gold 1 dvd (emulators festival στο περιοδικο με το Amerzone,btw το συγκεκριμμενο dvd το δανειστηκε φιλος του αδελφου μου και απο τοτε αγνοειται..)

Τα 2 Cd τα εχω ακομα σε καποιο παταρι .....

update

Eπειδη εχει δικιο ναι μεν ο Aardvark για το θεμα του offtopic αλλα για να τους διευκολυνουμε

την επικοινωνια με pm

η παραπανω εικονα (λιγο προχειρα βεβαια) περιεχει 2 Cd και το 1 DVD .

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης τρομερή ποζεριά για την εποχή (2004) ήταν να παίζω παλιά adventures της LucasArts με την Symbian έκδοση του ScummVM στο smartphone μου...
 
Μου είχαν κάνει εντύπωση οι Bleem! και UltraHLE αφού ήταν η πρώτη φορά που εξομοιώνονταν σύγχρονες κονσόλες. Ήταν σαν να εξομοιώνονταν τώρα τα PS3 και 360.
 
Όταν πρωτοείδα μετά από δεκαετίες το Moon Cresta (αγαπημένο coin op of all time) στις πρώτες εκδόσεις του MAME. Ήταν η στιγμή που βρήκα το νόημα της ζωής! Από τότε οι emus έγιναν αναπόσπαστο μέρος της ζωής μου!
 
Aardvark είπε:
Πρωτον ξεφυγαμε απο το θεμα ,δευτερον για οτιδηποτε σχετικα με το cd ισως θα επρεπε να ρωτησετε την compupress Που το εβγαλε,anyway εδω θα συνεχιστει η κουβεντα που γραφει ο τιτλος!!Οτι αλλο θελετε υπαρχουν και τα pm.
icon14.gif
Απαραίτητη διευκρίνηση πριν σταματήσει οριστικά η σχετική κουβέντα, γιατί μπορεί κάποιοι να πιστεύουν ότι ήταν νόμιμα αδειοδοτημένα:

Τα συγκεκριμένα δισκάκια ήταν μάλλον το μεγαλύτερο copyright infringment που έχει κάνει ποτέ η Compupress και μάλιστα με διαφορά. Άλλοι είναι οι κάτοχοι των copyrights. Η΄νομίζετε ότι πήρε άδειες για όλα αυτά που υπήρχαν μέσα; Και ειδικά τα Nintendo stuff; Που ποτέ δεν έδωσε σε κανέναν η Big "N" άδεια να τα μοιράζει...

Από εκεί και πέρα, όντως είναι εκτός κανόνων η δημόσια ανταλλαγή copyrighted ή "γκρίζου" υλικού, οπότε η συμβουλή για τα pm παραμένει ορθή. ;)
 
εγώ είχα πάθει σοκ όταν πρωτοείδα κάπου στο 1999-2000 το vmware να τρέχει και να μου ανοίγει παράθυρο με το bios να μετράει μνήμη! ένα ανεξάρτητο pc μέσα στο pc!
 
Και εγώ μάλλον με το MAME έπαθα το μεγαλύτερο σόκ, καθώς οι υπόλοιποι emulators (Snes, Amiga, MegaDrive, Spectrum,Gameboy κλπ) εξομείωναν μηχανήματα που λίγο ώς πολύ τα είχα παιδέψει ή τα παίδευα ακόμα. Τα arcades όμως του MAME ήταν μεγάλη συγκίνηση, καθώς μέχρι τότε πληρώναμε αδρά για να τα παίξουμε στις σκοτεινές και καπνιασμένες αίθουσες. Ειδικά στις αρχές, κάποιο εξομειωτές του NeoGeo σε DOS ακόμα (δέν θυμάμαι τώρα ακριβώς ποιοί) με έκαναν να κάνω κωλοτούμπες όταν φόρτωσα το Super Sidekicks, το Windjammers, το Street Hoops και όλα τα beat'em'ups της πλατφόρμας που πάντα μου έκανε τα σάλια να τρέχουν, είτε στα arcades, είτε στα screenshots κάποιου review για την κονσόλα ! Ειδικά με τα φιλαράκια που πηγαίναμε μαζί στα arcades, περάσαμε απίστευτα βράδυα και κάναμε σάν χαζά (ώωω, έχει και το γκόλφ...βάλε, βάλε !!)

Μετά απο το ΜΑΜΕ, ο Winuae μου κράτησε (και μου κρατάει ακόμα) συντροφιά όταν για κάποιο λόγο η Amiga δέν είναι δίπλα, και φυσικά μου έδωσε την δυνατότητα να παίξω όλα τα games που δέν είχα παίξει ποτέ. Πρόσφατα δέ, προσφέρει και ουσιαστική βοήθεια στις πραγματικές μου αμίγκες.

Παρόμοια φάση με του Άλκη στα smartphones, είχα όταν είχα πάρει το ngage της Nokia και είχα περάσει στο symbian διάφορα emulators (κυριως snes, gameboy και megadrive που έπαιζαν άψογα). Δέν πίστευα ποτέ ότι θα είχα τηλέφωνο-φορητό snes-MD-GB !! Tώρα πιά έχω το PSP γι'αυτές τις δουλειές...
 
Να μην λησμονησω να αναφερω την καταιγιδα που ακουει στο ονομα Xport.

Για οσους δεν γνωριζουν ειναι ο coder που εν μια νυχτι δημιουργησε την homebrew σκηνη του XBOX1 port-αροντας με εξαιρετικα μερακλιδικο και μελετημενο τροπο πανω απο 20 emulators. Ο εργολαβος του emu-θαυματος XBOX.

Ειχε την προνοια να κανει ενα κοινο GUI, skin μηχανη και να μην αγνοει τις επιθυμιες του community.

Οπως παντα βρεθηκαν καποιοι "φωστηρες" να τον λοιδωρησουν επειδη δεν ανεβαζε ολοκληρο τον source κωδικα του...
 
offtopic mode on

Ethaniel είπε:
Χαραγμενο στη μνημη μου μετα απο αυτο, ηταν γυρω στο 2000-1 οπου ενα περιοδικο υπολογιστων (νομιζω PC Master) ειχε κυκλοφορησει ενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ CD γεματο με Emulators ZX, ST, CPC (μαλλον...) C64, Amiga κλπ μαζι με ενα καρο roms για το καθενα. Φυσικα κολλησα, ετσι; Αυτο το CD λοιπον καποια μερα το εχασα και απο τοτε οποτε κατεβαζω καποιο καινουριο emu, παντα θυμαμαι το αγαπημενο μου CD, το οποιο παρεπιπτοντως, αν το εχει κανεις ή ξερει για ποιο λεω, θα ηθελα ενα αντιγραφο :(
Darth21 είπε:
ΥΓ: Όσο για το δισκάκι του PC Master Gold (DVD νομίζω ήταν) ακόμα πιο ΓΑΜΑΤΟ ήταν το περιοδικό το οποίο συνόδευε. Παρουσίαση δεκάδων Home Computers και κονσόλων.
vorlon είπε:
Ήρθε η ώρα μου να συνεισφέρω στο GRM. Παιδιά το CD το έχω και το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού. Πείτε μου πόσα αντίγραφα θέλετε και που να τα στείλω. Wally θα βοηθήσεις?


Nemo είπε:
Για να αποφυγουμε παρανοησεις ...,το Pcmaster εδωσε 2 τετοια cd και το pcm gold 1 dvd (emulators festival 2003 ειδικη εκδοση 2 με το Amerzone,το συγκεκριμμενο dvd το δανειστηκε φιλος του αδελφου μου και απο τοτε αγνοειται..)Τα 2 Cd τα εχω ακομα σε καποιο παταρι .....

Aardvark είπε:
Πρωτον ξεφυγαμε απο το θεμα ,δευτερον για οτιδηποτε σχετικα με το cd ισως θα επρεπε να ρωτησετε την compupress Που το εβγαλε,anyway εδω θα συνεχιστει η κουβεντα που γραφει ο τιτλος!!
Eπειδη εχει δικιο ναι μεν ο Aardvark αλλα για να τους διευκολυνουμε

την επικοινωνια με pm

η παραπανω εικονα (λιγο προχειρα βεβαια) περιεχει 2 Cd και το 1 DVD .



offtopic mode off
 
callus και callus 95, φοβερός emulator για cps. Ετρεχε χωρίς frape skip ακόμα και σε 486 τα αγαπημένα μου beat em up arcade. Επίσης η 95 έκδοση για win95-98 είχε και network για διπλά...απλά φοβερός.
 
pcx fin κόλησα πολύ ώρα με αυτον παιζοντας παλια παιχνίδια του ps1
 
Πίσω
Μπλουζα