Μηχανό-βιος!

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
59
Χαρακτηριστικός διάλογος μηχανόβιου με "μπάτσο" τη δεκαετία του '80:

'Διπλωμα'

'Δεν εχω'

'Ασφάλεια'

'Δεν εχω'

'Αδεια'

'Δεν εχω'

'Κρανος γιατι δε φορας;'

'Δεν εχω'

'Πινακιδα;'

'Δεν εχω'

'Και τι εχεις;'

'Μια πρωτη που [edit]!!!' :ccool:

Και φευγεις με τις μπαντες. All time classic.

[edit] no video [edit]

Τότε που οι μηχανές ταυτίζονταν με τα "άγρια νιάτα". Ηταν εμμονή, τρέλα, μαγκιά, τρόπος ζωής, μέσο προβολής και αναγνώρισης και ισοδυναμούσαν με τη δίψα για ελευθερία, ανεξαρτησία και κατάργηση στεγανών και συμβάσεων, αλλά δυστυχώς με πολύ υψηλό τίμημα σε ανθρώπινες ζωές. Όπως και να 'χει ήταν μια ολόκληρη κουλτούρα και το προφιλ των αναβατών πολύ διαφορετικό από το σημερινό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο διάλογος που περιγράφεις υπάρχει στην ταινία "ταχύτητα και αγάπη". Μηχανόβιος ο Χρήστος Κάλοου
 
αυτη την ταινια στο δευτερο βιντεο πρωτη φορα την βλεπω... αυτος ειναι ο τιτλος; ρωσσικη ρουλετα;
 
Ethaniel είπε:
αυτη την ταινια στο δευτερο βιντεο πρωτη φορα την βλεπω... αυτος ειναι ο τιτλος; ρωσσικη ρουλετα;
Ο τίτλος είναι η "πόλη ποτέ δεν κοιμάται". Εκεί ακούγεται και το "Άσε με να κάνω λάθος" του Παπακωνσταντίνου.
 
Της Πωλίνας είναι τέλειο video!!!!!!!!!Οι μηχανόβιοι ήταν όντως έτσι?Νόμιζα ότι ήταν και καλά με καλό ντύσιμο και μπουφάν τέτοιο!
 
thebest20 είπε:
Της Πωλίνας είναι τέλειο video!!!!!!!!!Οι μηχανόβιοι ήταν όντως έτσι?Νόμιζα ότι ήταν και καλά με καλό ντύσιμο και μπουφάν τέτοιο!
Έτσι και χειρότερα. Το καλό ντύσιμο ήταν για λίγους. Πλαστικό μπουφάν, αθλητικό παπούτσι και από κράνος... σπάνια.

tzias57 είπε:
Ο διάλογος που περιγράφεις υπάρχει στην ταινία "ταχύτητα και αγάπη". Μηχανόβιος ο Χρήστος Κάλοου
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες διευκρινήσεις! Την ταινία θα την ψάξω, δεν το ήξερα ότι ήταν από εκεί ο διάλογος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
demis είπε:
Έτσι και χειρότερα. Το καλό ντύσιμο ήταν για λίγους. Πλαστικό μπουφάν, αθλητικό παπούτσι και από κράνος... σπάνια.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες διευκρινήσεις! Την ταινία θα την ψάξω, δεν το ήξερα ότι ήταν από εκεί ο διάλογος.

Όχι μερικοί έβαζαν καλό παντελόνι-πουκάμισο,καλά παπούτσια μοκασίνια και αυτό το μπουφάν!
 
thebest20 είπε:
Όχι μερικοί έβαζαν καλό παντελόνι-πουκάμισο,καλά παπούτσια μοκασίνια και αυτό το μπουφάν!

phil_vr είπε:
Αλλοι παλι.. φορουσαν και ρασσα!! Mega respect στον παπασουζα!! :)
Mega Respect, πράγματι. Πάντοτε ήθελα να το κάνω στις απόκριες. Να βάλω ράσα και να καβαλήσω μια παλιά yamaha που έχω... δεν ξερω γιατί, δεν το έχω κάνει ακόμα.

Φίλε thebest20, όντως, κάποιοι έβαζαν πιο κυριλέ ρούχα, ειδικά όταν επρόκειτο για βραδινή έξοδο, και το κράνος γινόταν διακοσμητικό αξεσουάρ, για να μη χαλάει και το μαλλί!
 
Λοιπόν μάγκες μηχανόβιοι του GRM πάρτε μάτι το μπουφανάκι που σας βρήκα

Feature_HDMM-med.jpg


Aξίζει αν έχεις τα φράγκα...

http://bartelsharley.com/catalog/product_info.php?cPath=42_69_93&products_id=283&osCsid=v6c1hqhfs4rmogim5jusjfcd94
 
DSCN0961.JPG


33-116.png
Προτιμώ ένα τέτοιο λουκ!
 
Πλάκα με κάνεις; Κατμαν δηλαδή; O Demis ελπίζω να κάνει χαβαλέ...

Anywayz σε συνέχεια του post μου περί jacket, σας δίνω και αυτό...

http://www.youtube.com/watch?v=XZA99vWZ0vQ

Ο Μ.R σε αυτή τη σκηνή ενσαρκώνει τον Lone Wolf (και όχι πάντα easy) Rider, που καβαλάει για πάρτη του και δε σηκώνει... βλακείες.

Kαι για να πούμε και δυο λογάκια για το εργαλείο: Καραμονταρισμένη Harley Davidson 1200 XL Softtail με σκελετό FXR, μοντέλο '89

bike.jpg


Υ.Γ Αντε να μαζευόμαστε οι bikers του GRM να γουστάρουμε λέμε...
 
Shadowdancer2501 είπε:
Πλάκα με κάνεις; Κατμαν δηλαδή;
Δεν σε κάνω πλάκα. Εννοώ το Πανκ λουκ, τα πλαστικά μπουφάν και τα μπλουτζήν της παραπάνω φωτό. Για αυτά σε λέω. Όσο για ακριβά μπουφανάκια και φορμίτσες, αυτά προέκυψαν πολλλύ μετά.
 
Κοίτα... το συγκεκριμένο "μπουφανάκι" είναι ακριβό διότι είναι replica από την ταινία. Tώρα το punk (look)-με τη στενή έννοια του όρου- δεν έχει καμία σχέση με την Biker κουλτούρα.
 
Shadowdancer2501 είπε:
Tώρα το punk (look)-με τη στενή έννοια του όρου- δεν έχει καμία σχέση με την Biker κουλτούρα.
Κατά τη γνώμη μου έχει, και μάλιστα μεγάλη. Οι γνώμες, όμως, είναι πάντα γνώμες!

moto7.jpg

[edit] no video [edit]

Και ένα "οργισμένο" απόσπασμα του "Πεταλούδα", όταν η μηχανή ήταν πολύ κοντά στο "περιθώριο":

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Whatever...

Φυσικά δεν θα μπορούσε να μην γίνει και μια αναφορά στους UBER-RETRO μηχανόβιους, τους Hells Angels.


Tα παλικαράκια απλά δε παλεύονται! Με όλα τα αρνητικά τους (που είναι πάρα πολλά), είναι οι τελευταίοι Ελεύθεροι στο πλανήτη! Μaximum Respect
 
Shadowdancer2501 είπε:
Whatever...Φυσικά δεν θα μπορούσε να μην γίνει και μια αναφορά στους UBER-RETRO μηχανόβιους, τους Hells Angels.
Η κουλτούρα στην οποία αναφέρεσαι είναι καθαρά αμερικάνικη και δεν έχει καμία σχέση με την ελληνική ρετρό πραγματικότητα. Ελεύθερος είναι ο μοναχικός καβαλάρης και όχι αυτός που έχει ανάγκη από ομαδοποίηση KAI δημόσια αναγνώριση.

luckyluke.jpg
 
Ναι Demis... αυτα τα τραγούδια καθώς και η ταινία είναι ογκόλιθοι του 80 και της Ελληνικής μηχανόβιας σκηνής. Αν κοιτάξεις πιο παλία τα έχω ποστάρει εγώ σε άλλα threads ;)

Αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε μαζί στο ίδιο τσουβάλι τα πρεζάκια που δεν μπορούν καλά καλά να περπατήσουν (στενή έννοια του punk και post-punk), με μάγκες που καβαλάνε μηχανές 250 κιλών και πάνε τάπα. Δυστυχώς η εγχώρια βιομηχανία βιντεοταινιών χαβαλέ (και προφανώς δεν αναφέρομαι στις "φυλακές" και στη "πόλη") είχαν ταυτίσει στα μάτια του κοσμάκη τους μηχανόβιους με τα εγχώρια "πανκιά". Ουδεμία σχέση κύριοι!!!

Η κουλτούρα των Bikers ξεκινάει στα 50's στις HΠΑ, είτε μας αρέσει είτε όχι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα