Μηχανό-βιος!

Οι Hells Angels ελεύθεροι???LOL! [edit] 'Οταν ξεκίνησαν ναι...τώρα πια έχουν trademark άρα είναι επιχείρηση...Και οι punk και οι ποστ-punk έχουν σχέση με τα ναρκωτικά όσο έχουν και οι λοιποί άνθρωποι,bikers,σκυλάδες,executive, κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι μια κλειστή κάστα που ζει με τους δικους της κανόνες. Αν κάποιος τους γουστάρει είναι μια άλλη υπόθεση. Όταν πρωτοξεκίνησαν μετά τον WW2 ήταν ότι πιο κοντά στη απόλυτη ελευθερία.
 
Shadowdancer2501 είπε:
Αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε μαζί στο ίδιο τσουβάλι τα πρεζάκια που δεν μπορούν καλά καλά να περπατήσουν (στενή έννοια του punk και post-punk), με μάγκες που καβαλάνε μηχανές 250 κιλών και πάνε τάπα.
Συμφωνούμε ότι ξεκινάει από εκεί, αλλά δεν συμφωνώ καθόλου ότι οι αμερικάνοι bikers ήταν πιο μάγκες από τους έλληνες, ειδικά των early 80's, αν αναλογιστείς τους ελληνικούς δρόμους και το γεγονός ότι (οι έλληνες) οδηγούσαν κατά 99% ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΕΣ μοτοσικλέτες, που ήταν απέιρως πιο απαιτητικές για έναν αναβάτη, και για να τις κουμαντάρεις, έπρεπε να έχεις τεράστια αρ...δια!!!
 
Ουδέποτε είπα οτι οι Αμερικανοί μηχανόβιοι είναι καλύτεροι από εμας. Τουναντίον! Άλλωστε οι αγαπημένες μου μηχανες είναι γυμνές γιαπωνέζες στρογγυλοφάναρες! Εκεί πάει άλλωστε και το 250 κιλά (με γεμάτο ρεζερβουάρ) ;) H διαφωνία μου είναι στο ... "punk" .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κύριοι,

Όσοι από εσάς είστε νοσταλγοί άλλων εποχών και γουστάρετε να καβαλάτε θηρία αδάμαστα, υπάρχει λύση. Ακόμα και στις φλώρικες μέρες μας που τα κούτσουρα (αμάξια) και οι ντυμένες πλαστικούρες (μηχανές με fairing :) ) έχουν το πάνω χέρι, υπάρχουν ελάχιστες οάσεις σωτηριάς για να ξεδιψάσουμε το ακόρεστο πάθος για ωμή δύναμη και ροπή. Αν λοιπόν γουστάρετε ρετρό γυμνές γιαπωνέζες, με θηριώδη ροπή, χαρακτήρα, στυλ και ομορφιά κοπιάστε:

zrx1200r_photostudio02.jpg

Καβάσο ZRX1200R

Yamaha-XJR1300-2006.jpg

Yamaha XJR1300

2006-Suzuki-GSX1400a.jpg

Suzuki GSX1400 (παρακαλώ)

cb1300f1024sw7.jpg

και last but not least Honda CB1300

Μηχανές της εποχής μας με άρωμα απο το παρελθον. Προσφέρουν τεχνολογία και χαρακτήρα. Αν πάτε ΣΚ μια βόλτα Επίδαυρο, θα δείτε δεκάδες μηχανές, CBRια Buses R1 κλπ κλπ. Όμως αν περάσει μια από τις παραπάνω Κυρίες, όλοι θα ψαρώσουν ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηχανές που σπέρνουν!!!! :headbangdude:

Naked bikes για πάντα!!!!
 
Έτσι έτσι Ψηλέ. Κάτι μου λέει οτι είσαι δικός μας ;)
 
Φαίνεται πως... Γυμνός είμαι και γώ! ;)
 
Kawasaki%20Z1100GP%2081%20%201.jpg


Kawasaki GPz 1100, 1981, 100 hp @ 8000 rpm, 9.8 kg-m @ 7000 rpm, 11.5 sec / 118 mp/h, 137 mp/h / 220 km/h.
 
Δύο λέξεις... Suzuki Katana!Είχε χαζέψει ο κόσμος με το design της όταν βγήκε το 1981.

Suzuki-GSX1100S-Brochure.jpg

1981_GSX1100S_Katana_520.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
xj750d.jpg

Πανέμορφη, αλλά δες κι αυτήν... 1982 Yamaha XJ 750D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και enduro εμένα η πρώην μου,θα είχε παράπονο αν δεν την εμφάνιζα στο thread αυτό,στην τελευταία πόζα της μάλιστα,πριν χωρίσουν οι δρόμοι μας.

Ορίστε κύριοι,o λόγος του nickname μου,η Yamaha WR 426F,η μηχανή που ήξερα ότι κάπου,κάπως,κάποτε,θα την αγόραζα,με το που την πρωτοείδα στα διάφορα μοτοπεριοδικά,έχοντας ακόμη τότε το DT200WR.... :)

picture.php


picture.php


picture.php
 
.......και που είναι ζήτημα χρόνου να πάρεις καινούργια.

Άσε, και με το Shadowdancer που έμπλεξες, είναι απλά θέμα (λίγου) χρόνου......
 
noxrider είπε:
Καρακουκλάρα αλλά δεν είναι naked...
Αυτό, φαντάζομαι, μπορούσε να διορθωθεί...

Ωραίο και το αγρίμι παραπάνω!

XJ750DII.jpg

YCCS_640x262.jpg

Ψηφιακοί δείκτες παρακαλώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλήθεια τι μηχανές είχατε-έχετε?

Ας ξεκινήσω εγώ(δεν βάζω μέσα παπάκια κτλ.)

Το 1998 αγόρασα μια καινούργια μαύρη-γκρι(δίχρωμη) Yamaha 650 Dragstar

yam_xv650_07.jpg

Το 2001 αγοράζω μία μεταχειρισμένη κίτρινη V2 Honda VTR 1000F Firestorm

Honda%20VTR1000F%20%2001%20%203.jpg


Και εντελώς αψυχολόγητα το 2004 πουλάω την VTR και αγοράζω μια καινούργια κόκκινη Kawasaki Z750 την οποία ποτέ δεν συμπάθησα λόγω μικρών διαστάσεων (και μεγάλων δικών μου :) ) και δεν μπορούσα να συνηθίσω λόγω τετρακύλινδρου εν σειρά κηνητήρα,την πούλησα σχεδόν καινουργια το 2006.Τώρα μόνο αμάξι αλλά σίγουρα στο μέλλον πάλι μηχανή(και σίγουρα V2 ή V4)

Kawasaki%20Z750%202004.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
noxrider είπε:
Αλήθεια τι μηχανές είχατε-έχετε?
10 χρόνια,2 μηχανές,αδερφάκια μεταξύ τους...

1998-2003 DT200WR

wr200.jpg

Διχρονίλα,καπνίλα,πολύ ικανοποιητικό γκάζι για τα κυβικά της,καλή τελική (έβγαζε 135+ πραγματικά χλμ,ειδικά τα πρώτα χρόνια,μετά "έπεσε" λίγο,όπως όλα τα δίχρονα),ήμουν απλά σ' άλλη διάσταση όταν την πήρα.

Την αγόρασα με 7.500χλμ,την πούλησα με 42.000χλμ,με μία μόνο αλλαγή πιστονιού-ελατηρίων ( !!!! ),σκυλί πραγματικό !!

Η πρώτη αγάπη....

2003-2008 WR426F

2001_WR426F_DPBSE_02%20PS%2004_tcm71-244582.jpg


Γκάζι,γκάζι,γκάζι και πάλι γκάζι!

Σούζα όποτε το σκεφτόσουν,έπεφτε μόνο αν ήθελες,τρελή τελική (170 πραγματικά χλμ) για enduro μηχανή,τετράχρονος κινητήρας διαμάντι με συμπεριφορά δίχρονου,45 τροχίσια αλόγατα για 115 κιλά μηχανή,όταν την αγόρασα απλά δεν ήθελα τίποτα άλλο πλέον!

Την αγόρασα με 6.500 χλμ,την πούλησα με 32.000χλμ,μ' ένα ενδιάμεσο πολύ "γενναίο" service,λίγο πριν την δώσω μάλιστα,που την έκανε απλά και πάλι ολοκαίνουργια εσωτερικά.Τυχερός ο πιτσιρικάς που την πήρε!

...και η παντοντινή !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα