Μια πολύ περίεργη διαφήμιση του ROL από το 1967...

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας retro98
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Μερικά στοιχεία τα οποία ψάρεψα από τη σχετική δημοσίευση στο Facebook. Ο εκφωνητής ονομάζεται Τζον Βεϊνόγλου και σύμφωνα με έναν άλλο χρήστη ο οποίος έδωσε αρκετά διαφωτιστική τοποθέτηση επί του θέματος, την οποία και παραθέτω αυτούσια:

"Πρόκειται για κινηματογραφική διαφήμιση και όχι τηλεοπτική. Η πρώτη τηλεοπτική διαφήμιση κυκλοφόρησε το 1968 και ήταν φυσικά μαυρόασπρη (σσ εννοεί τη διαφήμιση με τον φακό την οποία αναφέραμε πιο πριν). Η ταινία αναφέρεται στο ROL και η εντυπη εκδοχή της ειχε τον τίτλο: "Φτιάξαμε το μεγαλύτερο εργοστάσιο της Ευρώπης για να μπορεί η κόρη σας να καμαρώνει το λευκό της φόρεμα".Εργο του Νικου Δήμου."

Επίσης, η σχετική δημοσίευση στο Facebook, την ανέφερε ως μια απο τις πρώτες διαφημίσεις η οποία προβλήθηκε στην Ελληνική τηλεόραση επομένως, μιας και αναφέρθηκε η χρονική διάρκεια του διαφημιστικού, τον πρώτο καιρό ύπαρξης της Ελληνικής τηλεόρασης, δεν υπήρχε χρονικό όριο επομένως, μπορούσε να προβληθεί η συγκεκριμένη.

Και φανταστείτε επειδή δεν είχαν κάποια ταινία θρίλερ να προβάλλουν, να έβαζαν το συγκεκριμένο διαφημιστικό σε λούπα :eek: .

Στα του μοντάζ, μην ξεχνάτε ότι για την τότε εποχή, δεν υπήρχε η αντίστοιχη εξειδίκευση σε πολλούς επομένως, δεν αποκλείεται να υπήρξαν και κάποια λάθη, ειδικά αυτό που αναφέρθηκε με το εμβόλιμο σκοτεινό πλάνο, δεν είχε εξελιχθεί τόσο η τεχνική του μοντάζ.
 
Αν σκεφτούμε ότι το μοντάζ τότε γινότανε με μουβιόλες, στις οποίες κόβανε το κενό φιλμ με τα ψαλίδια με τεράστια ακρίβεια και λεπτομέρεια και μετά ένωναν το φιλμ της προηγούμενης σκηνής με το κομμάτι του φιλμ της επόμενης σκηνής, η ιδέα τους να βάλουν ένα σκοτεινό και τρομακτικό πλάνο για μετάβαση σε ένα κόκκινο-άσπρο, ήταν λίγο άκυρη. Θα μπορούσαν να βάλουν το κοριτσάκι να κρατά το κουτί του απορρυπαντικού, να κάνει zoom η κάμερα στο κουτί και μετά zoom-out από το κουτί το οποίο θα βρισκόταν πάνω στο τραπέζι, όπως στο τελευταίο πλάνο. Αυτό θα ήταν ένα πολύ λογικό, σωστό και καθόλου τρομακτικό κλείσιμο.
Η πιο εύκολα θα μπορούσαν να πάρουν εμάς του ρετρο (που ψιρίζουμε τη μαιμού) για σκηνοθέτες, χα, χα, χα
Αφού τα παμε και στο άλλο θρεντ. Πιλότο για θρίλερ έκαναν οι άνθρωποι! ΛΟΛ
 
Η πιο εύκολα θα μπορούσαν να πάρουν εμάς του ρετρο (που ψιρίζουμε τη μαιμού) για σκηνοθέτες, χα, χα, χα
Αφού τα παμε και στο άλλο θρεντ. Πιλότο για θρίλερ έκαναν οι άνθρωποι! ΛΟΛ
Όπως ανέλυσα πιο πάνω η διαφήμιση λίγο είναι το concept του alice in wonderland. Το τέλος συνεχίζει να είναι παράλογο, με το κοριτσάκι να πλησιάζει στην οθόνη. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί με ένα πολύ καλύτερο και μη τρομακτικό πλάνο, όπως αυτό που ανέφερα.
 
Όπως ανέλυσα πιο πάνω η διαφήμιση λίγο είναι το concept του alice in wonderland. Το τέλος συνεχίζει να είναι παράλογο, με το κοριτσάκι να πλησιάζει στην οθόνη. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί με ένα πολύ καλύτερο και μη τρομακτικό πλάνο, όπως αυτό που ανέφερα.
Εντελώς Alice in Wonderland! Μη σου πω και η Αλίκη στη χώρα του LSD (βιβλίο αυτό..)
(Χαβαλέ κάνω..)
 
Πιθανόν δεν βρήκαν κάποιον άλλο τρόπο να το κλείσουν και επίσης, νομίζω ότι αν το δούμε σε συνδυασμό με τη μουσική που παίζει εκείνη τη στιγμή, μάλλον με αυτό τον τρόπο βρήκαν ιδανικό να κλείσει καθώς, όσο κορυφώνει η μουσικη, τόσο πλησιάζει και το κορίτσι στην κάμερα και παράλληλα, γίνεται zoom in. Όταν αλλάζει το πλάνο και δείχνει προϊόν & κουκλάκι, η μουσική αποκλιμακώνεται και γίνεται zoom out.

Πλάκα πλάκα, έχει τα παράξενα της ως διαφήμιση, όσο τη συζητάμε όμως, παρατηρώ ότι έχει έξυπνες λεπτομέρειες μέσα επομένως, ήξεραν τι έκαναν οι δημιουργοί....
 
Μερικά στοιχεία τα οποία ψάρεψα από τη σχετική δημοσίευση στο Facebook. Ο εκφωνητής ονομάζεται Τζον Βεϊνόγλου και σύμφωνα με έναν άλλο χρήστη ο οποίος έδωσε αρκετά διαφωτιστική τοποθέτηση επί του θέματος, την οποία και παραθέτω αυτούσια:

"Πρόκειται για κινηματογραφική διαφήμιση και όχι τηλεοπτική. Η πρώτη τηλεοπτική διαφήμιση κυκλοφόρησε το 1968 και ήταν φυσικά μαυρόασπρη (σσ εννοεί τη διαφήμιση με τον φακό την οποία αναφέραμε πιο πριν). Η ταινία αναφέρεται στο ROL και η εντυπη εκδοχή της ειχε τον τίτλο: "Φτιάξαμε το μεγαλύτερο εργοστάσιο της Ευρώπης για να μπορεί η κόρη σας να καμαρώνει το λευκό της φόρεμα".Εργο του Νικου Δήμου."

Επίσης, η σχετική δημοσίευση στο Facebook, την ανέφερε ως μια απο τις πρώτες διαφημίσεις η οποία προβλήθηκε στην Ελληνική τηλεόραση επομένως, μιας και αναφέρθηκε η χρονική διάρκεια του διαφημιστικού, τον πρώτο καιρό ύπαρξης της Ελληνικής τηλεόρασης, δεν υπήρχε χρονικό όριο επομένως, μπορούσε να προβληθεί η συγκεκριμένη.

Και φανταστείτε επειδή δεν είχαν κάποια ταινία θρίλερ να προβάλλουν, να έβαζαν το συγκεκριμένο διαφημιστικό σε λούπα :eek: .

Στα του μοντάζ, μην ξεχνάτε ότι για την τότε εποχή, δεν υπήρχε η αντίστοιχη εξειδίκευση σε πολλούς επομένως, δεν αποκλείεται να υπήρξαν και κάποια λάθη, ειδικά αυτό που αναφέρθηκε με το εμβόλιμο σκοτεινό πλάνο, δεν είχε εξελιχθεί τόσο η τεχνική του μοντάζ.
Την θυμάμαι την έντυπη εκδοχή της διαφήμισης, την είχα πετύχει στο internet και θεωρώ ότι η έντυπη είναι μέρα με τη νύχτα με την κινηματογραφική. Τζον Βεϊνόγλου... δεν μου λέει κάτι αυτός ο εκφωνητής από μετέπειτα διαφημίσεις, τον πέρασα για τον Βασίλη Μαυρομάτη επειδή η φωνή τους ήταν παρόμοια αλλά ξανασκέφτηκα ότι ο Βασίλης Μαυρομάτης ήταν πολύ νέος τότε για να έχει τόσο βαριά φωνή όπως το 80 που έκανε διαφημίσεις. Επειδή ακούγεται λίγο μεγάλος σε ηλικία (ο Τζον), πιθανόν να απεβίωσε πριν την άνθιση των διαφημίσεων στην Ελληνική Τηλεόραση. Πάντως, το εργοστάσιο υπάρχει ακόμα και λειτουργεί ακόμα σαν μονάδα παραγωγής της rolco...
 
Πάντως, το εργοστάσιο υπάρχει ακόμα και λειτουργεί ακόμα σαν μονάδα παραγωγής της rolco...
Είναι και το κοριτσάκι μέσα και περιφέρεται, τώρα 70 χρονών, και περιμένει το retromaniax να πάει να της πάρει συνέντευξη... :eek: :eek: :eek: :p (αστειεύομαι φυσικά). Αλήθεια, ξέρει κάποιος tsimisde εκεί που ρώτησες για τη διαφήμιση στο facebook πως λέγανε το κοριτσάκι, τι απέγινε κτλ.?
 
Είναι και το κοριτσάκι μέσα και περιφέρεται, τώρα 70 χρονών, και περιμένει το retromaniax να πάει να της πάρει συνέντευξη... :eek: :eek: :eek: :p
Και μια εικαστική μικροπαρέμβαση..Να κρατάει κ αυτό το κουκλάκι δεκαετίας 60-70 και να το χαρίζει στον camera man στο τέλος (σαν κέρινο βουντού) (φωτο: vendora)
IMG_8120.jpeg
 
Εγώ παίρνω την ίδια τρομάρα κάθε φορά που βλέπω την διαφήμιση-παρωδία της Νταιάνα, με τον άντρα που καπνίζει το πούρο και τον κυνηγάει η γυναίκα του με το φαράσι... Πρώτον, η μουσική, που μοιάζει επίσης λες και βγήκε από θρίλερ (τον είχα διαβάσει αυτό το σχολιασμό στο vice και όταν ξαναείδα τη διαφήμιση επιβεβαιώθηκε), η οποία μουσική αρχίζει με συνεχόμενους χτύπους τικ-τακ-τικ-τακ-τικ-τακ σαν από ρολοι, και μετά αρχίζει και το θρίλερ της μουσικής, με περίεργους ήχους και το αποκορύφωμα στην τελευταία σκηνή που ακούμε στη μουσική μαζί με τον creepy ρυθμό να ακούγονται βογγητά και κραυγές. Δεύτερον, το περίεργο βλέμμα της νοικοκυράς που κάθεται σκυμμένη και σαστισμένη και ακούει τι της λέει ο εκφωνητής (Βασίλης Μαυρομάτης) να κάνει δώρο στον άντρα της (τρομερό υπονοούμενο, δεν θέλω να επαναλάβω). Τέλος, γενικώς όλη η διαφήμιση κι ας είναι παρωδία της πραγματικής μου εμπνέει μια κατάσταση θρίλερ και πιστεύω ότι δεν απείχε και πολύ από την πραγματική διαφήμιση. Μπορεί ο Χάρρυ Κλυνν να είναι ο αγαπημένος μου κωμικός, αλλά, Χάρρυ, μου τα χάλασες λίγο με αυτή την παρωδία-θρίλερ... Όμως, ήταν τόσο πετυχημένη αυτή η παρωδία, που πολλοί την έχουν ανεβάσει στο youtube νομίζοντας ότι είναι η πραγματική διαφήμιση...
 
Και μια εικαστική μικροπαρέμβαση..Να κρατάει κ αυτό το κουκλάκι δεκαετίας 60-70 και να το χαρίζει στον camera man στο τέλος (σαν κέρινο βουντού) (φωτο: vendora)
Προβολή συνημμένου 281761
Πλάκα πλάκα πάντως ψιλο-μοιάζει στο κοριτσάκι αυτό το creepy κουκλάκι... :p
 
Εγώ παίρνω την ίδια τρομάρα κάθε φορά που βλέπω την διαφήμιση-παρωδία της Νταιάνα, με τον άντρα που καπνίζει το πούρο και τον κυνηγάει η γυναίκα του με το φαράσι... Πρώτον, η μουσική, που μοιάζει επίσης λες και βγήκε από θρίλερ (τον είχα διαβάσει αυτό το σχολιασμό στο vice και όταν ξαναείδα τη διαφήμιση επιβεβαιώθηκε), η οποία μουσική αρχίζει με συνεχόμενους χτύπους τικ-τακ-τικ-τακ-τικ-τακ σαν από ρολοι, και μετά αρχίζει και το θρίλερ της μουσικής, με περίεργους ήχους και το αποκορύφωμα στην τελευταία σκηνή που ακούμε στη μουσική μαζί με τον creepy ρυθμό να ακούγονται βογγητά και κραυγές. Δεύτερον, το περίεργο βλέμμα της νοικοκυράς που κάθεται σκυμμένη και σαστισμένη και ακούει τι της λέει ο εκφωνητής (Βασίλης Μαυρομάτης) να κάνει δώρο στον άντρα της (τρομερό υπονοούμενο, δεν θέλω να επαναλάβω). Τέλος, γενικώς όλη η διαφήμιση κι ας είναι παρωδία της πραγματικής μου εμπνέει μια κατάσταση θρίλερ και πιστεύω ότι δεν απείχε και πολύ από την πραγματική διαφήμιση. Μπορεί ο Χάρρυ Κλυνν να είναι ο αγαπημένος μου κωμικός, αλλά, Χάρρυ, μου τα χάλασες λίγο με αυτή την παρωδία-θρίλερ... Όμως, ήταν τόσο πετυχημένη αυτή η παρωδία, που πολλοί την έχουν ανεβάσει στο youtube νομίζοντας ότι είναι η πραγματική διαφήμιση...
Εχουμε σχετικό βίντεο; Δεν τη θυμάμαι
 
Εχουμε σχετικό βίντεο; Δεν τη θυμάμαι
Ναι

Και μόνο που την έψαξα φρίκαρα.... Μπορεί να φαίνεται αστεία αλλά αν παρατηρήσεις μουσική, το βλέμμα της γυναίκας όταν ακούει τον εκφωνητή και τα βογγητά στο τέλος, αλλάζει το πράμα... Να θυμίσω το βίντεο δεν είναι η πραγματική διαφήμιση του '75 που μέσα σε 2-3 μέρες κόπηκε λόγω μηνύσεων για το υπονοούμενο-σοκ για τη συντηρητική Ελλάδα του '75, αλλά η παρωδία που έκανε ο Χάρρυ Κλυνν στην ταινία ''Εις Μνήμην Χάρρυ Κλυνν...και κλάμα'' το 1981.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εργο του Νικου Δήμου
Μάλλον ο ιδιοκτήτης της διαφημιστικής εταιρίας ''ΝΙΚΗ Films'' που βλέπουμε το λογότυπό της στην αρχή της διαφήμισης εκεί που το κοριτσάκι κοιτάει το φόρεμα στον καθρέφτη...
 
Προσωπικά μιλώντας, δεν θα την έλεγα τρομακτική τη συγκεκριμένη, πιο τρομακτική βρήκα εκείνη για το Νυχτοκάματο του Τρόμου του ιδίου, δεν μου φαίνεται τρομακτική αυτή για τις Νταϊάνα, στο τελικό πλάνο, έχει πιο έντονη σεξουαλική διάθεση, ειδικά αν δούμε πως χειρίζεται η πρωταγωνίστρια το προϊόν, δεν έχει κάτι άλλο τρομακτικό θαρρώ.

Όσον αφορά τα του Rol, δεν έχω κάποια άλλη σχετική πληροφόρηση, πέραν των όσων ήδη ανέφερα περί δημιουργού και εκφωνητή. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και την αντίστοιχη έντυπη διαφήμιση, εφόσον όπως προαναφέρθηκε είναι διαφορετική, είμαι βέβαια διαφορετικό και το μέσο, προφανώς και θα είναι διαφορετική.
 
Ναι

Και μόνο που την έψαξα φρίκαρα.... Μπορεί να φαίνεται αστεία αλλά αν παρατηρήσεις μουσική, το βλέμμα της γυναίκας όταν ακούει τον εκφωνητή και τα βογγητά στο τέλος, αλλάζει το πράμα... Να θυμίσω το βίντεο δεν είναι η πραγματική διαφήμιση του '75 που μέσα σε 2-3 μέρες κόπηκε λόγω μηνύσεων για το υπονοούμενο-σοκ για τη συντηρητική Ελλάδα του '75, αλλά η παρωδία που έκανε ο Χάρρυ Κλυνν στην ταινία ''Εις Μνήμην Χάρρυ Κλυνν...και κλάμα'' το 1981.
Α, αυτήν λες; Λολ την είχα ποστάρει πριν λίγο καιρό σε κάποιο σχετικό θρεντ
Ναι μωρέ, αυτό τους πείραξε…. Που βρίζανε όλη μέρα ασύστολα στο τιμόνι -ειδικά στα 80ς- ήταν αργία! Λολ
Υποκρισία
 
πιο τρομακτική βρήκα εκείνη για το Νυχτοκάματο του Τρόμου του ιδίου
Εγώ πέφτω ξερός στα γέλια με τον φορτηγατζή στο Νυχτοκάματο του Τρόμου (το οποίο σατιρίζει τα θρίλερ) όταν τον παίρνει ο ύπνος με το ''Κοιμήσου αγγελούδι μου'' και τελικά πέφτει στο γκρεμό με το φορτηγό και καλά... Αντίθετα κάθε φορά που έβλεπα την ταινία Εις Μνήμην του Χάρρυ Κλυνν κοιτούσα σε ποιο σημείο είναι η διαφήμιση της Νταιάνα να το προχωρήσω γιατί η μουσική της κυρίως με φοβίζει...
 
Πίσω
Μπλουζα