Μια συλλογή από παιχνίδια παζλ που έφτιαξα την περίοδο 2003-2007

Blue Max

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
13 Οκτ 2020
Μηνύματα
3.885
Αντιδράσεις
12.367
Το CyberBox είναι ένα κλασικό παζλ του 1991 για το DOS. Είναι ενδιαφέρον και δύσκολο παζλ.

Σκοπός είναι να φτάσετε στην έξοδο μετακινώντας κιβώτια και λύνοντας τον γρίφο κάθε πίστας.

Μοιάζει με sokoban αλλά εδώ οι πίστες είναι μεγαλύτερες και τα κιβώτια διαθέτουν ξεχωριστές ιδιότητες.

Πριν κάμποσα χρόνια έκανα ένα remake του παιχνιδιού με actionscript., σας το παρουσιάζω εδώ.

Το download είναι αυτόνομο εκτελέσιμο (.exe) για Windows, χωρίς εγκατάσταση ή κάποιο πρόσθετο.

Download
Play Online

cyberbox.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίο puzzle,και αρκετά δύσκολο..:)
 
Ωραίο παιχνιδάκι. Μου αρέσουν αρκετά αυτα τα puzzle games. Θα ήθελα να υπήρχε μια επιλογή undo της τελευταία κίνησης αλλά no prob :)
 
Ναι δεν έχεις άδικο. Δεν θέλησα τότε να το κάνω από σεβασμό στο original. Έχει όμως κρυμμένο ένα hack. Η online έκδοση είναι παλαιότερη από αυτή των Windows. Στην δεύτερη, υπάρχει ένα μικρό αόρατο κουμπί στην αρχική οθόνη, στα κουτάκια που σχηματίζουν την λέξη cyberbox, πάνω στο o. Όσο το κλικάρεις προσθέτει 1 στη μεταβλητή level. :)
 
Παίρνω το θάρρος να παρουσιάσω λίγα παζλ ακόμα.

Το πρώτο μέρος μιας συλλογής παιχνιδιών παζλ που έχω φτιάξει.
Είναι φτιαγμένα την περίοδο 2003-2007, ανέβηκαν στο διαδίκτυο και βρέθηκαν σε πολλές ιστοσελίδες.
Η μορφή είναι αυτόνομο εκτελέσιμο (.exe) για Windows, χωρίς εγκατάσταση ή κάποιο πρόσθετο.
Προηγήθηκε ένα ρετουράρισμα που σημαίνει πως οι εκδόσεις αυτές εμφανίζονται για πρώτη φορά.


Tilt Maze
Μαζέψτε όλα τα μπλε κουτάκια με την κόκκινη μπάλα. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου. Πατήστε 'Ctrl' για επαναφορά. Η ιδέα του παζλ ανήκει στην Andrea Gilbert. Download
TILTMAZE.png

Box Up
Τοποθετήστε το μαύρο τετράγωνο μέσα στο μπλε κουτί. Αν βάλετε ένα μικρό μέσα σε ένα μεγάλο κουτί μπορείτε να τα μετακινήσετε ταυτόχρονα. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου. Η ιδέα του παζλ ανήκει στην Andrea Gilbert. Download
BOXUP.png

Eliminator
Ταιριάξτε όλες τις μπάλες του ίδιου χρώματος. Δεν πρέπει να περισσέψει καμία μπάλα. Η γκρι 'donut' μπάλα δεν μπορεί να αφαιρεθεί. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Riza Purwo Nugroho. Download
ELIMINATOR.png

Cubilus
Τοποθετήστε τα τουβλάκια στα αντίστοιχα χρωματιστά τετράγωνα. Κάντε κλικ με το ποντίκι και σύρτε το τουβλάκι προς την κατεύθυνση που θέλετε να πάει. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Klas Kroon. Download
CUBILUS.png

Colorsok
Ενώστε τα τουβλάκια του ίδιου χρώματος. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου. Remake ενός java παζλ που λέγεται Socolor. Download
COLORSOK.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το δεύτερο μέρος της συλλογής παιχνιδιών παζλ που έχω φτιάξει.
Η μορφή είναι αυτόνομο εκτελέσιμο (.exe) για Windows, χωρίς εγκατάσταση ή κάποιο πρόσθετο.
Όπως και στο πρώτο μέρος, οι εκδόσεις αυτές εμφανίζονται για πρώτη φορά.


Freefall
Ταιριάξτε όλα τα τουβλάκια του ίδιου χρώματος. Δεν πρέπει να περισσέψει κανένα τουβλάκι. Σημειώστε πως τα τουβλάκια υπόκεινται στον νόμο της βαρύτητας. Κάντε κλικ με το ποντίκι και σύρετε ένα τουβλάκι προς την κατεύθυνση που θέλετε να πάει. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Denis Auroux. Download
FREEFALL.png

Q Game
Οδηγήστε τις χρωματιστές μπάλες στις αντίστοιχες εξόδους. Κάντε κλικ με το ποντίκι και σύρετε μία μπάλα προς την κατεύθυνση που θέλετε να πάει. Πατήστε 'Ctrl' για επαναφορά, 'Q' για έξοδο. Το Q είναι ένα παιχνίδι που κυκλοφόρησε για το Ericsson T68i. Download
Q.png

Threesome
Οδηγήστε τους 3 παίκτες (μπάλες) στις 3 κενές θέσεις. Για να ανοίξει μια πόρτα τοποθετήστε ένα παίκτη πάνω στον αντίστοιχο διακόπτη. Δύο πόρτες ίδιου χρώματος απαιτούν 2 διακόπτες ταυτόχρονα. Αλλάξτε παίχτη ανά πάσα στιγμή με το πλήκτρο 'Ctrl'. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Oskar van Deventer. Download
THREESOME.png

Full Board
Περάστε πάνω από όλα τα κουτάκια μία φορά (μονοκοντυλιά). Κάντε κλικ με το ποντίκι και επιλέξετε το σημείο εκκίνησης. Κινηθείτε ελεύθερα οριζόντια ή κάθετα μέσα στην πίστα. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Erich Friedman. Download
FULLBOARD.png

Ledix
Τοποθετήστε τα διαμάντια πάνω στις σωστές θέσεις. Μικρές πίστες αλλά με αυξημένο βαθμό δυσκολίας. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου. Πατήστε 'Ctrl' για επαναφορά. Download
LEDIX.png
 
Το τρίτο μέρος της συλλογής παιχνιδιών παζλ που έχω γράψει.
Η μορφή είναι αυτόνομο εκτελέσιμο (.exe) για Windows, χωρίς εγκατάσταση ή κάποιο πρόσθετο.
Όπως και στα προηγούμενα, οι εκδόσεις αυτές εμφανίζονται για πρώτη φορά.


D-Star
Μαζέψτε όλες τις μπλε μπάλες με την κόκκινη μπάλα. Η κόκκινη μπάλα προχωράει χωρίς να σταματήσει μέχρι να βρει εμπόδιο. Ανταλλάξτε την θέση της κόκκινης με την γκρι 'donut' μπάλα με το πλήκτρο Space. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου. Πατήστε 'Ctrl' για επαναφορά. Έχετε διαθέσιμες 1024 κινήσεις για συνολικά 9 επίπεδα. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Joe Wingbermuehle. Download
DSTAR.png

Full Hex
Περάστε πάνω από όλα τα εξάγωνα από μία φορά. Κάντε κλικ με το ποντίκι πάνω στα βελάκια για να επιλέξετε κατεύθυνση. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Erich Friedman. Download
Image3.png

Chain Reaction
Σκοπός σας να μαρκάρετε όλα τα σχήματα. Επιλέξτε με το ποντίκι οποιαδήποτε ελεύθερη θέση στον οριζόντιο ή κάθετο άξονα. Προϋπόθεση είναι η επόμενη θέση να έχει ίδιο χρώμα ή σχήμα. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Erich Friedman. Download
CHAINREACTION.png

Blix
Μετακινείστε τις οριζόντιες στήλες αριστερά και δεξιά για να σχηματίστε κάθετες τριάδες από τουβλάκια του ίδιου χρώματος. Κάντε κλικ με το ποντίκι σε ένα από τα πλευρικά κουμπιά. Download. Remake του Blix υπάρχει σε Atari ST και gp2x WIZ.
BLIX.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια διόρθωση, στο Box Up έγραψα
Τοποθετήστε το μαύρο τετράγωνο μέσα στο μπλε κουτί. Αν βάλετε ένα μικρό μέσα σε ένα μεγάλο κουτί μπορείτε να τα μετακινήσετε ταυτόχρονα...
Το σωστό είναι
Τοποθετήστε το κόκκινο κουτί μέσα στο μπλε κουτί. Αν βάλετε ένα μικρό μέσα σε ένα μεγάλο κουτί μπορείτε να τα μετακινήσετε ταυτόχρονα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
(έχω και άλλα παζλ αλλά θέλω χρόνο να τα ανανεώσω πριν τα ανεβάσω σε μορφή .exe)

Κάτι διαφορετικό, ένα παιχνίδι πλατφόρμας με μικρά gif animation, background εικόνες και λίγο actionscript.
Η μορφή είναι αυτόνομο εκτελέσιμο (.exe) για Windows, χωρίς εγκατάσταση ή κάποιο πρόσθετο.
Ή έκδοση με μουσικές εμφανίζεται πρώτη φορά (Retromaniax special στα end credits).


The Adventures of...
Οδηγήστε το ξυλοπόδαρο φάντασμα στην έξοδο της πίστας (κόκκινος κύκλος). Μαζέψτε τα νομίσματα, αποφύγετε τις φωτιές και τους εχθρούς. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου, Space για άλμα. Download
TheAdventuresOf.png
 
Είναι λούπες κομμένες από ηλεκτρονικά/ambient κομμάτια αλλά έχω χάσει τους τίτλους. Με το shazam ίσως να βρεις τα κομμάτια.
 
Παζλ συνέχεια, το τέταρτο μέρος με παλιότερο υλικό.
Η μορφή είναι αυτόνομο εκτελέσιμο (.exe) για Windows, χωρίς εγκατάσταση ή κάποιο πρόσθετο.
Οι εκδόσεις αυτές εμφανίζονται για πρώτη φορά.

Spy
Το Spy είναι μια απλή ιδέα που είχα και την έκανα παιχνίδι (αρχικά στα Windows και μετά στο flash). Κινηθείτε χρησιμοποιώντας τους αριθμούς που βρίσκονται γύρω σας. Κάντε κλικ με το ποντίκι σε έναν αριθμό και θα προχωρήσετε τόσες θέσεις όσες και ο αριθμός που πατήσατε. Αποφύγετε τις βόμβες και προσοχή στις άκρες της πίστας. Download. Remake του Spy έχω βρει σε Atari SΤ και σε GP2X (Squaresliding).
Spy1.png

Quarda
Περιστρέψτε τα τουβλάκια μέσα στο πλαίσιο και σχηματίστε 5 κάθετες στήλες ίδιου χρώματος για να κερδίσετε. Χειρισμός με τα βελάκια του πληκτρολογίου, πλήκτρα 'Z' και 'X' για περιστροφή. Ένα δύσκολο παζλ. Download
QUARDA.png

Plinx
Οδηγήστε τα τουβλάκια που βρίσκονται στο πάνω μέρος στις σωστές θέσεις στο κάτω μέρος. Κινηθείτε με τα βελάκια του πληκτρολογίου και σπρώξτε τα τουβλάκια. Η ιδέα του παιχνιδιού ανήκει στον William Soleau. Download
Plinx.png

Znumbers
Κάθε τουβλάκι έναν αριθμό από το 1 έως το 4 και βάση αυτού του αριθμού μπορεί να μετακινηθεί σε μια ελεύθερη θέση (X). Ο στόχος σας είναι να μετακινήσετε κάθε τουβλάκι μία φορά. Η ιδέα του παιχνιδιού ανήκει στον Karl Bartel. Download
ZNUMBERS.png

Themis
Ένα sliding παζλ με την εικόνα της Τεμίς (Thémis) από το Ulysse 31. Κάντε κλικ με το ποντίκι για να ξεκινήστε, πατήστε 'Ctrl' για ανακάτεμα ή 'Space' για επαναφορά. Download
THEMIS.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου άρεσε πολύ το Quarda. Έφαγα κόλλημα :) 'Εξυπνο Puzzle.
Tο Τhemis απλά νοσταλγικό παιχνίδι. Θα είχε φάση αν ανανεώνονταν οι εικόνες με τους ήρωες απο το Ulysses 31.
Τhanks και πάλι Blue Max για τα παιχνιδάκια.
 
Εγώ ευχαριστώ για την φιλοξενία.
Είναι εύκολο, μόλις μπορέσω θα βάλω περισσότερους ήρωες από το Ulysses 31. Ο κώδικας είναι έτοιμος, τις εικόνες πρέπει να προσθέσω.
 
Έχω αρκετό υλικό γραμμένο με διαφορετικές γλώσσες. Προτιμώ να μην κάνω νέα topic αλλά να συνεχίσω εδώ, που και που να προσθέτω κάτι.

Ξεκινάω με ένα απλό παράδειγμα sprite animation σε parallax scrolling. Αποτελείται από τρία layer που κινούνται με διαφορετική ταχύτητα δίνοντας έτσι την ψευδαίσθηση του βάθους. Χειρισμός του ήρωα αριστερά ή δεξιά με τα βελάκια πληκτρολογίου. Είναι γραμμένο σε assembly και την βιβλιοθήκη SDL. Αποσυμπιέστε τον φάκελο SDL και τρέξτε το εκτελέσιμο. Ο κώδικας συμπεριλαμβάνεται. Download

SDL_Animation.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παζλ συνέχεια με παλιότερο υλικό.
Η μορφή είναι αυτόνομο εκτελέσιμο (.exe) για Windows, χωρίς εγκατάσταση ή κάποιο πρόσθετο.

Poux
Το Poux είναι ένα arcade παιχνίδι που πρέπει να κάνετε κλικ σε συνεχόμενα χρωματιστά διαμάντια για να τα αφαιρέσετε. Ο χρόνος τρέχει γρήγορα και προσθέτει μια νέα γραμμή από διαμάντια στο κάτω μέρος της οθόνης. Download
POUX.png

Ledix 2
H συνέχεια του Ledix είναι ένα παιχνίδι arcade παζλ. Τώρα ο Ledix μπορεί να σπρώξει πολλά αντικείμενα ταυτόχρονα. O χρόνος τρέχει και πρέπει να αποφασίσετε γρήγορα. Κινηθείτε με τα βελάκια του πληκτρολογίου και σπρώξτε τα αντικείμενα. Σκοπός σας είναι να τοποθετήσετε το μπλε διαμάντι στην μπλε έξοδο. Προσοχή μην βάλετε νεκροκεφαλή στην έξοδο. Download
LEDIX2.png

Warehouse
Βρίσκεστε σε μια αποθήκη γεμάτη κουτιά. Κάποια από τα κουτιά έχουν έναν αριθμό. Ξεκινάτε από ένα συγκεκριμένο κουτί. Κάντε κλικ σε μια διπλανή θέση γύρω από αυτό και αν υπάρχουν άδεια κουτιά όσα και ο αριθμός του, ο δρόμος θα ανοίξει. Σκοπός σας είναι να φτάσετε στην έξοδο Ε. Η ιδέα του παιχνιδιού ανήκει στον James W. Stephens. Download
warehouse.png


Θα ήθελα να σταθώ λίγο στα γραφικά.

Όπως μπορείτε να δείτε τα περισσότερα παιχνίδια είναι λιτά από εικαστικής άποψης. Ένας λόγος είναι γιατί δεν το είχα ποτέ με τα γραφικά, οπότε θα έπρεπε να απευθυνθώ σε κάποιον designer για κάτι καλύτερο. Ο βασικός όμως λόγος είναι πως τα παιχνίδια αυτά για μένα είναι απλές ασκήσεις προγραμματισμού και τίποτα παραπάνω. Πάντα με απασχολεί αν μπορώ να υλοποιήσω μια ιδέα και μόλις αυτό γίνει ξεκινάω την επόμενη.

Τώρα, έχω ανακαλύψει στο παρελθόν παιχνίδια μου ανεβασμένα στο internet με αλλαγμένα τα γραφικά, τη μουσική, συχνά και την ονομασία. Κάποιες φορές ρωτήθηκα ενώ άλλες όχι. Υπήρξε περίπτωση που βρήκα παιχνίδι μου να πωλείται σε comercial συλλογή, σε μια μάλιστα περίπτωση το βρήκα να πωλείται στο Amazon. Ενδεικτικά παραθέτω λίγες εικόνες, έχουν περάσει τα χρόνια και έχω χάσει τα ίχνη των περισσότερων.

Το Poux βρέθηκε σε πολλές ιστοσελίδες κάποια στιγμή. Με πίνακες high-score, με διαφορετικά γραφικά και μουσική. Στην δεύτερη εικόνα βλέπετε μία από τις ωραίες εκδόσεις του με τίτλο Crystal Crunch. Περιέχει τον κώδικα μου σχεδόν απείραχτο, αλλά τα γραφικά και η μουσική είναι αλλαγμένα.
Poux1.png
CrystalCrynch.png

Το The Adventures of... που ανέβασα σε προηγούμενο ποστ, το έχω βρει ακόμα και σε έκδοση με τον super mario. Εδώ βλέπετε μια ομολογουμένως ωραία έκδοση που περιέχει τον κώδικα μου αλλά είναι ντυμένο με διαφορετικά γραφικά. Πολύ καλό.
tao.png
Major-Wrong.png

Το Tilt Maze το βρήκα να λέγεται Knight Maze. Με τον ίδιο κώδικα.
TILTMAZE.png
knight-maze.png

Το Ledix το βρήκα με το όνομα Hard Ledix αλλά και Blue Orb Ledix.
Ledix18.png
hard-ledix.png
blue-orb-ledix.png
 
Παζλ συνέχεια και κάποια μικρά project που έχω γράψει με διάφορα εργαλεία.
Μαζεύω πρώτη φορά τόσο υλικό σε μια σελίδα. Έτσι και τα θυμάμαι και τα μοιράζομαι μαζί σας.

Double Maze
Στο Double Maze ελέγχετε ταυτόχρονα 2 παίχτες σε 2 διαφορετικά σημεία. Πρέπει να τους οδηγήσετε την ίδια στιγμή πάνω στις εξόδους. Αν ο ένας παίχτης συναντήσει τοίχο, ο άλλος μπορεί να συνεχίσει να κινείται. Προσοχή στα κενά. Χειρισμός με τα βελάκια πληκτρολογίου. Πατήστε 'Ctrl' για επαναφορά ή 'Space' για να περάσετε level (cheat). Η ιδέα του παζλ ανήκει στον by Scott Kim. Download
DOUBLEMAZE.png

Lights Out
Στο Lights Out πρέπει να σβήσετε όλες τις λάμπες με όσο το δυνατόν λιγότερες κινήσεις. Κάνοντας κλικ μια λάμπα αλλάζει η κατάσταση σε αυτή και στις διπλανές της. Υπάρχουν 14 level με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας. Download
lightsout.png

D-Star (Yabasic)
Το D-Star είναι ένα παιχνίδι αρχικά γραμμένο σε Z80 assembly για TI-83/84 Plus calculator. Είναι ένα μικρό και έξυπνο παζλ που περιστασιακά το γράφω σαν άσκηση. D-Star γραμμένο σε Yabasic για την κονσόλα. Download
yab-dstar.png
Αν δείτε το παρακάτω μήνυμα ή κάτι παρόμοιο αγνοήστε το και επιλέξτε διατήρηση. Τα Windows απλώς δεν συμπαθούν τα pseudo-exe ή τα μικρά εκτελέσιμα της assembly. Είναι πιθανό και το AV σας να γκρινιάξει.
η_λήψη_του_αρχείου_δεν_είναι_συνήθης.png

Sokoban (Yabasic)
Ένα κλασικό Sokoban (που πρέπει να τοποθετήστε τα κιβώτια στις σωστές θέσεις) γραμμένο σε Yabasic για την κονσόλα. Download
yab-sokoban.png

D-Star (RFO Basic!)
To D-Star για Android κινητό (3,5" 480x200). Το zip περιέχει το εκτελέσιμο apk. Για τους τολμηρούς, εγκατάσταση με το apk installer. Είναι γραμμένο σε RFO BASIC!. Download
DStar_Android.png

Flip Flop
Στο Flip Flop πρέπει να κάνετε όλα τα τουβλάκια κίτρινα. Κάνοντας κλικ ένα τουβλάκι αλλάζει η κατάσταση σε αυτό και τα διπλανά του. Είναι γραμμένο σε 32-bit assembly. Download
FLIP-FLOP.png

Four Bit Mazes
Στο Four Bit Mazes σκοπός σας είναι να σβήσετε τους 4 διακόπτες. Το όνομα κάθε maze είναι ταυτόχρονα hint για την λύση. Η ιδέα του παζλ ανήκει στον Oskar van Deventert. Είναι γραμμένο σε 32-bit assembly. Download
four_bit_mazes.png

MiniBon
To MiniBon είναι ένα παζλ που θυμίζει και παίζει σαν το Plinx. Είναι γραμμένο με την scripting γλώσσα του Autoit V3. Έκανα μερικά playable levels αλλά δεν το ολοκλήρωσα. Download
MINIBON.png

Τρίλιζα
Τρίλιζα γραμμένη σε 32-bit assembly. Αλγόριθμος NegaMax με Άλφα-Βήτα περικοπή που δεν χάνει ποτέ. Χρησιμοποιεί asm ρουτίνες από την Hobby Basic. Παίζει με το ποντίκι. Download
tic-tac-toe_console.png

Σιρκά
Η Σιρκά είναι ένας Multi-User Chat Server για την κονσόλα γραμμένος σε 32-bit assembly. Διαθέτει login σύστημα με username/password, λίστα χρηστών, ιδιωτικά μηνύματα, κρυπτογράφηση, κ.α. To project έχει μπει στον πάγο για την ώρα. Download
Chat-Server-Sirka.png

Mini-Basic
Μετατροπή στον πηγαίο κώδικα της MINI-BASIC του Sylvain Bizoirre (01-2001) από Μasm32 σε σύνταξη fasm. Συμπεριλαμβάνεται το PITMAN ένα παιχνίδι γραμμένο στην MINI-BASIC. Γράψτε load pitman και μετά run. Download
MINI-BASIC.png
 

Συνημμένα

  • 4bitmazes.zip
    3,6 KB · Προβολές: 6
  • TRILIZA.zip
    4 KB · Προβολές: 6
  • flipflop.zip
    3,7 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι ήταν μια δημιουργική περίοδος από πλευράς προγραμματισμού, υπήρχε και αρκετός ελεύθερος χρόνος. Έχω χάσει και αρκετά πράγματα. Προγράμματα για C64 και Amiga, μπόλικο υλικό σε C (πολλές ασκήσεις), κάποια παιχνίδια με το GameMaker κ.α, ίσως να σώνονται κάπου αλλά δεν μπορώ τώρα να τα βρω.

Λίγα προγράμματα που έχω γράψει με την Visual Basic. Είναι παλιό υλικό και προτιμώ να μην βάλω download σύνδεσμο, κάνω όμως μια αναφορά σε αυτά κυρίως για συναισθηματικούς λόγους. Υπάρχουν τα εκτελέσιμα αρχεία και το πιθανότερο και οι κώδικες τους παρκαρισμένοι σε κάποιο σκληρό μου δίσκο.

Παιχνίδι μνήμης με εικόνες που σκάναρα από μια τράπουλα Μίκυ Μάους που είχα βρει σε περιοδικό.
MICKEY.png
Παιχνίδι μνήμης με εικονίδια.
ICONMASTER.png
Slot machine με γραφικά που βρήκα σε κάποιο CD.
SLOT.png
Ένα παιχνίδι κρεμάλας με αγγλικές λέξεις.
HANGMAN.png
Ένα μικρό sliding puzzle.
slidingpuzzle.png
Ένα παιχνίδι τρίλιζας.
vbtriliza.png
Ένα bot που λέγεται Edgar και μιλάς μαζί του.
EDGAR.png
Το γνωστό παιχνίδι μνήμης Simon.
simon.png
Το Spy που αργότερα έκανα flash.
vbspy.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακόμα λίγα μικρά project γραμμένα σε actionscript.

Frogger
To βατραχάκι είναι από τα πρώτα παιχνίδια που αποπειράθηκα να φτιάξω στο flash. Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο. Ακόμα και έτσι το παιχνίδι βρέθηκε σε πολλές ιστοσελίδες. Χειρισμός με τα βελάκια πληκτρολογίου. Download
FROGGER.png

Fast Lap
Μία πίστα ράλι, τρέξτε και προσπαθήστε να κάνετε όσο το δυνατόν μικρότερο χρόνο. Δανείστηκα την εικόνα από το παλιό παιχνίδι Super Sprint. Χειρισμός με τα βελάκια πληκτρολογίου. Download
FASTLAP.png

2D Platform Engine
Μια απλοϊκή 2D μηχανή παιχνιδιού πλατφόρμας. Το πράσινο τετράγωνο είναι ή έξοδος, κάθε κόκκινο εχθρός, το κίτρινο διακόπτης, το μπλε τηλεμεταφορέας. Την ίδια μηχανή χρησιμοποιώ στο The Adventures of... Χειρισμός με τα βελάκια πληκτρολογίου. Donwload
2DEngine.png

SpongeBob
Ένα sliding παζλ με την εικόνα του Μπομπ Σφουγγαράκι. Κάντε κλικ με το ποντίκι στα βέλη για να μετακινηθούν οι οριζόντιες στήλες αριστερά - δεξιά. Κλικ στο κενό τουβλάκι για να αλλάξει θέση. Download
SPONGEBOB.png
 
Πίσω
Μπλουζα