Μια συλλογή από παιχνίδια παζλ που έφτιαξα την περίοδο 2003-2007

Έλα μην λες τέτοια, θα με κάνεις να κατέβω στην αποθήκη να ψάχνω.

Eυχαριστώ φίλε Rygar :wave:
 
Διάφορα παλιά project.

RADIX - Base Conversion utility
To RADIX είναι ένα Base Conversion utility για Windows. Μετατρέπει έναν αριθμό από ένα αριθμητικό σύστημα σε ένα άλλο στις βάσεις 2 ως 62. Είναι γραμμένο σε win32 assembly και τρέχει από την γραμμή εντολών. Μπορεί να φορτώσει, ή να σώσει έναν αριθμό από/σε εξωτερικό αρχείο. Το πρόγραμμα τρέχει σε Windows XP και 7 αλλά όχι στα 10. Υποστηρίζει αριθμούς μεγάλου μήκους. Πέρα από έλεγχο συμμετρίας (μετατροπή και αντίστροφα για να πάρω τον αρχικό αριθμό πίσω) δεν έχει ελεγχθεί σε μετατροπές πολύ μεγάλων αριθμών για την εγκυρότητα του αποτελέσματος.

Μετατροπή από δεκαεξαδικό σε δεκαδικό.
Η δεύτερη μετατροπή από εξωτερικό αρχείο που περιέχει 1000 δεκαεξαδικά ψηφία F.

1654463352121.png


ShellSpawner - Win32 Shell Spawning Example
Το πρόγραμμα αφού τρέξει στον υπολογιστή Α, περιμένει μια εξωτερική σύνδεση μέσω Telnet από κάποιο υπολογιστή Β στην θύρα 53280. Μόλις αυτή πραγματοποιηθεί ανοίγει μια πόρτα δίνοντας πρόσβαση στον απομακρυσμένο υπολογιστή Β να χειριστεί την γραμμή εντολών του Α σαν να βρισκόταν μπροστά στο pc αυτό. Όλα γίνονται στο παρασκήνιο, χωρίς ο Α να το αντιλαμβάνεται. Όπως καταλάβατε πρόκειται για ένα Win32 Shellcode, στην απλοϊκότερη του μορφή. Είναι γραμμένο σε win32 assembly και θα τρέξει μόνο αν και οι 2 υπολογιστές βρίσκονται στο ίδιο τοπικό δίκτυο. Το πρόγραμμα Θα αναγνωριστεί από την πλειονότητα των Antivirus ως ιός. Για αυτό δεν δίνω το εκτελέσιμο αλλά απευθείας τον κώδικα. Compile & run με ένα κλικ μέσα από το fasmw ide.

Δοκιμάζω το πρόγραμμα στο δίκτυο μου.
Συνδέομαι από Windows 10 μέσω telnet σε υπολογιστή με Windows 7 που τρέχει το ShellSpawner στο παρασκήνιο.

1654462978035.png

Συνδέθηκα. Δίνω την εντολή DIR. Ο κατάλογος που εμφανίζεται είναι του άλλου υπολογιστή.

1654463009455.png


Έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο σε αυτό το project, σκέφτηκα πως αξίζει να γράψω 2 λόγια.

To RIA (Reversi in Assembly) είναι ένα παιχνίδι Reversi για Windows. To GUI μέρος έχει προχωρήσει και είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Τα γραφικά και οι μηχανισμοί που αποτελούν το παράθυρο είναι resizable, το μενού περιλαμβάνει γραφικά όπως φαίνεται στην εικόνα. Χρειάστηκα 2 μήνες ελεύθερου χρόνου για να φτάσω στο αποτέλεσμα αυτό. Πιθανόν σε μια γλώσσα υψηλού επιπέδου να χρειαζόμουν λίγες μέρες, όμως η assembly θέλει υπομονή. Με κούρασε όμως και το παράτησα για λίγο. Αργότερα ξεκίνησα να γράφω την μηχανή του παιχνιδιού. Η μηχανή του παιχνιδιού είναι ένας αλγόριθμος NegaMax με Άλφα-Βήτα περικοπή και κάποιες ακόμα βελτιώσεις, όπως είναι τώρα μπορεί να φτάσει σε βάθος 5-6 κάνοντας το έναν σχετικά δυνατό αντίπαλο που μπορεί να κερδίσει έναν μέτριο παίχτη (σαν εμένα). Η μηχανή του παιχνιδιού αναπτύσσεται ξεχωριστά. Την γράφω σε 32-bit assembly στην κονσόλα με απλούς χαρακτήρες κειμένου για ευκολία. Όταν θα είναι έτοιμη θα την ενσωματώσω στο GUI της RIA. Εκεί έχει μείνει για την ώρα το project, στον πάγο. Ίσως μια μέρα να το συνεχίσω.

1654463517153.png
 

Συνημμένα

  • ShellSpawner.txt
    4,7 KB · Προβολές: 6
  • RADIX.zip
    3,4 KB · Προβολές: 6
H Σιρκά είναι ένας Multi User Chat Server για τα Windows γραμμένος σε win32 assembly. Είναι ένα project που δεν προχώρησα, έμεινε για πάντα στην έκδοση 0.0.1 που ναι μεν έχει κάποια bugs αλλά δουλεύει. Το εκτελέσιμο είναι διαθέσιμο για όποιον θα ήθελε να την δοκιμάσει σε τοπικό home δίκτυο, ας μου στείλει απλώς ένα pm. Θα πρέπει να έχει μια σχετική εμπειρία στην γραμμή εντολών, να απενεργοποιήσει το AV του, ίσως και το firewall. H Σιρκά είναι γραμμένη για τα Windows XP αλλά θα δείτε στις εικόνες τρέχει στα 7 και στα 10. Η σύνδεση με την Σιρκά γίνεται μέσω Telnet στην θύρα 23. Υποστηρίζει πολλούς χρήστες ταυτόχρονα, ANSI χρώματα, private μηνύματα βάζοντας την δίεση # πριν το όνομα χρήστη και μετά το μήνυμα. Η έκδοση 0.0.1 δεν υποστηρίζει Ελληνικά.

Ένα session της Σιρκά με 4 χρήστες (σημερινό run).

Ο Server τρέχει σε Windows 10.
1655302564309.png

O Dr. Frank Poole συνδέθηκε μέσω telnet στον server από Windows 10.
1655302925194.png

Ο David Bowman συνδέθηκε μέσω telnet στον server από Windows 7.
1655302721367.png
 
Ακόμα ένα remake του Blix για Windows/Linux/Mac γραμμένο από τον Jacob M. Peck, το ανακάλυψα εδώ. Το κατέβασα αλλά δεν το έτρεξα. .jar αρχεία όμως βλέπω υποθέτω σε Java θα΄ναι γραμμένο. Καλοσύνη του που με αναφέρει σαν τον δημιουργό του αρχικού παιχνιδιού. Βάζω ένα screenshot πριν εξαφανιστεί.

Blix για Windows/Linux/Mac από τον Jacob M. Peck.
1657286216033.png
Το πρωτότυπο Blix που έγραψα το 2005. Το Blix υπάρχει σε Flash, GP32, GP2X και Wiz, Atari ST/STE/TT/Falcon 030, iPhone και iPad, Android kai Intellivision.
1657291176221.png
To Blix για Windows που θα βρείτε στην συλλογή μου.
1657291182764.png
Blix2x για GP32, GP2X και Wiz από τον Alex Margarit.
1657291191401.png
1657291199369.png
KolMik για Atari ST/STE/TT/Falcon 030 από Paradize.
1657291209632.png
Blix για Android από TK Software.
1657291215935.png
Blix για Intellivision από Michael Hayes.
1657291221912.png

 
Τελευταία επεξεργασία:
Το CyberBox είναι ένα κλασικό παζλ του 1991 για το DOS. Είναι ενδιαφέρον και δύσκολο παζλ.

Σκοπός είναι να φτάσετε στην έξοδο μετακινώντας κιβώτια και λύνοντας τον γρίφο κάθε πίστας.

Μοιάζει με Sokoban αλλά εδώ οι πίστες είναι μεγαλύτερες και τα κιβώτια διαθέτουν ξεχωριστές ιδιότητες.

Πριν κάμποσα χρόνια έκανα ένα remake του παιχνιδιού με ActionScript., σας το παρουσιάζω εδώ.

1661415160200.png

Σιγά σιγά αρκετές ιστοσελίδες έχουν αρχίσει να τρέχουν ξανά τα flash παιχνίδια.

Ενδεικτικά βάζω ένα νέο σύνδεσμο για το CyberBox.

Εδώ μπορείτε να το παίξετε online. Όταν φορτώσει, πατήστε τα βέλη για full screen.

1661414891261.png
 
Flash banner και demo που φτιάξαμε πριν από πολλά χρόνια μαζί με την σύζυγό μου (τότε που ήμασταν μικροί και ανέμελοι). Είναι πολύ περισσότερα, κάποια τα έχασα, κάποια κατάφερα και πούλησα, μας έχουν μείνει όμως αρκετά. Παρουσιάζω λίγα από αυτά.
Θα τα βρείτε στην συλλογή μου με καλύτερη ποιότητα εικόνας. Enjoy!

Flash banner και demo, μέρος πρώτο.

Blue Banner

Kaba

Underwater

Butterfly

Crazy People
 
Μόλις το κατέβασα.. Ωραία μουσική/λούπες ... Τι είναι; :)
Κατάφερα και βρήκα τις λούπες που έχω κάνει, όλες από την περίοδο 2003-2007. Κάνε ένα άκουσμα, νομίζω θα σου αρέσουν. Ανέβασα μερικές από αυτές στο drive. Υπόψη πως είναι φτιαγμένες αποκλειστικά για τα παιχνίδια μου, και εκεί παίζουν πολύ καλά.

Το Poux που έγραψα το 2005, θα σου δώσει μια ιδέα.

1677599648296.png
 
Συνεχίζω να ανακαλύπτω remakes ή hacked versions των παιχνιδιών μου.

Το Ledix θα το βρείτε στην συλλογή μου αλλά και Online την πρώτη version που έγραψα.

Σήμερα ανακάλυψα ακόμα μια hacked έκδοση του Ledix με αλλαγμένα γραφικά. Αυτήν τη φορά με τίτλο Ceefer's Flowerbed Challenge! Χαριτωμένη ομολογώ. Είχα δημοσιεύσει τον κώδικα του Ledix με αποτέλεσμα να εμφανιστούν αρκετά μικρά Sokoban που περιείχαν τμήματα του, ή ατόφιο τον κώδικα μου.

Ceefer's Flowerbed Challenge!.png
 
Συνεχίζω να ανακαλύπτω remakes ή hacked versions των παιχνιδιών μου.

To Sweety Thingies από Paradise Software είναι ένα παιχνίδι arcade για Atari Falcon 030 and Hatari. Είναι εμπνευσμένο από το δικό μου Poux (και χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό). To Poux -στην ανανεωμένη του έκδοση- θα το βρείτε στην συλλογή μου σε μορφή εκτελέσιμο για Windows, ή online για browser την πρώτη του έκδοση.



Sweety Thingies is a conversion of Poux by Nick Kouvaris.

 
Συνεχίζω να ανακαλύπτω remakes των παιχνιδιών μου.

Σήμερα ανακάλυψα ακόμα ένα, το Blix GBA, remake του Blix που έγραψα το 2005 (θα το βρείτε στην συλλογή μου). 1 2

1693556121142.png

To Blix υπάρχει στα ακόλουθα format: (πιθανόν θα υπάρχουν άλλα που αγνοώ)

GBA
GP32, GP2X και Wiz
Atari ST/STE/TT/Falcon 030
iPhone και iPad
Android
Intellivision (σε μορφή cartridge)
Windows/Linux/Mac
 
Πίσω
Μπλουζα