Μια όμορφη ιστορία για το NES μου

Εριξα λίγο ψάξιμο, καλοκαίρι 1994 την εποχή δηλαδή που μεσουρανούσαν οι κονσόλες αυτές με τις κασέτες.
Τρελες μπουρδες του αρθρου. Καλοκαιρι 1994 το Teleclub ειχε  το Mortal Kombat 1 SNES προς 15.300. Παιχνιδι με σχεδον 2 χρονια πανω στη πλατη του, και παλι ακριβο το ειχαν. Καπου στα 13-15.000 επαιζε γενικοτερα. Οι "ενδεικτικες τιμες" ειναι εκτος τοπου και χρονου, λογικο απο ενα ξεπεσμενο εντυπο που λιγα τευχη μετα εκλεισε.

Για τις τιμες του Gamers Club τωρα, λειτουργουσε κυριως ως εξεις. Εφερνε τους ΑΑΑ τιτλους ο ιδιος απο ταξιδια στο εξωτερικο, και το πρωτο διαστημα τους πουλουσε για υπερπολλαπλασια χρηματα. Προσεξε την ενδειξη USA / JAP που εχει απο καποια παιχνιδια. ΔΕΝ ηταν ενδεικτικες οι τιμες για τις ευρωπαικες εκδοσεις των παιχνιδιων ως μεσο ορο. Αν ηθελες καποιο πολυ συγκεκριμενο παιχνιδι τις πρωτες μερες κυκλοφοριας απο ΗΠΑ/Ιαπωνια/Ευρωπη, και ειχες τα χρηματα, το επαιρνες με οσα ζητουσε. Αν περιμενες, το αγοραζες απο μετεπειτα, αλλα αργη εισαγωγη για πολυ λιγοτερα χρηματα.

Θυμαμαι χαρακτηρηστικα το Yoshis Island που ειχα παρει για το Snes ειχε τιμη πανω στο κουτι 24,900 δρχ. 
Ναι, η Itochu στο τελος της υπαρξης της, και η Nortec κοπανουσαν τις τιμες. Γιαυτο το εβρισκες απο τριτους προς 18.000δρχ. Ηταν παντως απο τα ακριβα παιχνιδια του Snes λογω του SFX2.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@Getta Robo[/USER] εισαι εγγυηση σε τετοιες πληροφοριες. Οντως τα πολυκαταστηματα κοστολογουσαν τρελα. Θυμαμαι τις τιμες του Μινιον...

 

1@Getta Robo[/USER] εισαι εγγυηση σε τετοιες πληροφοριες. Οντως τα πολυκαταστηματα κοστολογουσαν τρελα. Θυμαμαι τις τιμες του Μινιον...
χα, ουτε καν.  Ωστοσο ναι, πισω τοτε ζουσαμε αλλιως την φαση. Τα μεγαλα εμπορικα ανεκαθεν κοπανουσαν τις τιμες, σκοπος τους ηταν να πας και να βρεις τα παντα κατευθειαν, οχι να παρεις κατι φθηνα. Θυμαμαι ο κολλητος στο δημοτικο ειχε παρει τα Mario Bros 2 και Snake Rattle N' Roll για το NES. Οι δικοι του ειχαν δωσει πανω απο 30.000δρχ και τα 2, ενω θα μπορουσανε να πανε σε αλλο καταστημα και να παρει σχεδον 3 παιχνιδια με τα ιδια χρηματα! Αλλα.. Ειπαμε, εκει βασιζοντε τα εμπορικα καταστηματα, ολοι λενε 'σιγα που να τρεχω να παω αλλου' και τα πληρωνουν υπερπολλαπλασια.

Τωρα για το Games / Console / Gamer's club που μπηκε στην εξισωση, ο ιδιοκτητης, ο κυριος Ακης, πηγαινε αρκετες φορες το χρονο στο εξωτερικο και εφερνε γεματες βαλιτσες με παιχνιδια, κονσολες και περιφερειακα. Δεν τα πλησιαζες για αγορα, εκτος αν ησουν εθισμενος και με παχυ πορτοφολι, οι συνηθεις πελατες με λιγα λογια για τετοιες καταστασεις. Οπου ηταν και απειρες!

Φθηνοτερα, η μαλλον παιχνιδια σε προσιτοτερες τιμες το πολυ ευρυτερο χρονικο διαστημα εβρισκες και επαιρνες στα Teleclub, Software Center και Athens Club. Που μεν εκαναν επισης εισαγωγες οι ιδιοι, αλλα μαζικα με μεταφορικη. Δεν θα τα επαιρνες σε καμια περιπτωση σε τετοιες τιμες την πρωτη βδομαδα κυκλοφορια τους, αλλα θα σου εβγαιναν σχεδον στη μιση τιμη.

 
Φθηνοτερα, η μαλλον παιχνιδια σε προσιτοτερες τιμες το πολυ ευρυτερο χρονικο διαστημα εβρισκες και επαιρνες στα Teleclub, Software Center και Athens Club. Που μεν εκαναν επισης εισαγωγες οι ιδιοι, αλλα μαζικα με μεταφορικη. Δεν θα τα επαιρνες σε καμια περιπτωση σε τετοιες τιμες την πρωτη βδομαδα κυκλοφορια τους, αλλα θα σου εβγαιναν σχεδον στη μιση τιμη.
Αυτο πραγματικά δεν το ήξερα καθόλου. Νόμιζα οτι οι τιμές είναι φιξ σε τέτοιου είδους προϊόντα και δεν ψάχτηκα ποτέ μου.

Μόνο μία φορά έπεισα την μητέρα μου να πάμε στην Κάραγιώργη Σερβίας στο κέντρο που ήταν η Νιτεντο προκείμένου να βρω κασετα σε φθηνότερη τιμή.

Εγώ περίμενα ότι θα αντικρύσω τον ΝΑΟ της Νιντεντο με πληθώρα games κτλ κτλ και τελικά μπήκα σε ενα μικρο γραφείο που σαν λογιστηριο ήταν και ποικιλία ΔΕΝ είχε .

Το παιχνίδι που αγόρασα ήταν το SNOW BROS το οποίο θεωρείται και σπάνιο πλέον.
 
Αυτο πραγματικά δεν το ήξερα καθόλου. Νόμιζα οτι οι τιμές είναι φιξ σε τέτοιου είδους προϊόντα και δεν ψάχτηκα ποτέ μου.

Μόνο μία φορά έπεισα την μητέρα μου να πάμε στην Κάραγιώργη Σερβίας στο κέντρο που ήταν η Νιτεντο προκείμένου να βρω κασετα σε φθηνότερη τιμή.

Εγώ περίμενα ότι θα αντικρύσω τον ΝΑΟ της Νιντεντο με πληθώρα games κτλ κτλ και τελικά μπήκα σε ενα μικρο γραφείο που σαν λογιστηριο ήταν και ποικιλία ΔΕΝ είχε .

Το παιχνίδι που αγόρασα ήταν το SNOW BROS το οποίο θεωρείται και σπάνιο πλέον.
Οι επισημες αντιπροσωπιες, καλη ωρα η Itochu, ειχαν οντως προκαθορισμενες τιμες για τα επισημως συνεργαζομενα καταστηματα και επιχειρησεις. Αυτοι ομως που εκαναν δικη τους εισαγωγη, ειχαν χαμηλοτερες τιμες. Δεν ξερω τι κολπα εκαναν, πχ για να αποφευγουν τον ΦΠΑ κτλ, αλλα ναι μπορουσες να τα βρεις φθηνοτερα.

Απο περιεργια, ειχες αγορασει απο τα κεντρικα τους; Πηγαινα για να παρω το περιοδικο Nintendo Club, δεν ειχα ιδεα αν μπορουσες να αγορασεις απο εκει, ουτε θυμαμαι να το διαφημιζαν ως επιλογη καπου. Πραγματι και εγω θυμαμαι το χωρο και να γινεται πανικος μεσα, καμια σχεση σαν σημειο πωλησης με λιανικη.

Ωραιος για το Snow Bros!
 
Απο περιεργια, ειχες αγορασει απο τα κεντρικα τους; Πηγαινα για να παρω το περιοδικο Nintendo Club, δεν ειχα ιδεα αν μπορουσες να αγορασεις απο εκει, ουτε θυμαμαι να το διαφημιζαν ως επιλογη καπου. Πραγματι και εγω θυμαμαι το χωρο και να γινεται πανικος μεσα, καμια σχεση σαν σημειο πωλησης με λιανικη.

Ωραιος για το Snow Bros!
Το περιοδικό το λάμβανα ταχυδρομικός. Όντως δεν το διαφήμιζαν. Δεν ξέρω πώς μου είχε δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση.Ισως το είχα συνδυάσει όπως τα "πρατήρια" με μάρκες ρούχων όπυ μπορείς να βρείς αρκετα προϊόντα σε καλές τιμές. Πάντως αν δεν με γελά η μνήμη μου τους είχαμε κάπως αιφνιδιάσει που τους επισκεφθήκαμε.   Το SNOW BROS νομίζω το είχα αγοράσει 13.000 δραχμές.
 
Δειτε παιδια κι ενα πολυ ενδιαφέρον βιντεο αμεσα σχετικο με το ποστ!

 
3 hours ago, Jackie dragon said:

Δειτε παιδια κι ενα πολυ ενδιαφέρον βιντεο αμεσα σχετικο με το ποστ!

Το nes mini classic με hdmi θεωρειται οτι εχει καλη εικονα λογο hd??τι θεωρουν καλη εικονα στα παλια 2d παιχνιδια??
Την αφαιρεση των scanlines και οτι εχει σχεση με crt τηλεοραση και την αυξηση αναλυσης με hdmi για πιο καθαρη εικονα σε hd tv??

Ισως ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ακομα πιο καλη η εικονα στο nes classic αν γινει λιγο πιο καθαρη.Θα πρεπει να βγαλουν νεα εκδοση ωστε να βγαζει τουλαχιστον 4k αναλυσεις και max 8k για να θεωρειται πιο καλη η εικονα!!!ακομα εχει χαμηλη αναλυση.

Να πεταξουμε αμα ειναι και τις crt τηλεορασεις οσοι παιζουμε ακομα εκει παλια 2d αφου το pc παιζει emulators με hdmi για hd που θεωρειται καλη εικονα!!!ποιος θα παιζει πλεον σε παλιες crt τηλεορασεις??αφου τωρα μπορουμε να εχουμε παρομοιο αποτελεσμα με το nes mini classic σε υψηλες αναλυσεις hd σε καινουργιες hd τηλεορασεις μεσω emulator.

O καθενας φυσικα παιζει εκει που του αρεσει αλλα για μενα τα παλια 2d παιχνιδια σε hd (χωρις crt φιλτρα) οπως απο pc σε emulator,nes classic mini κλπ σε καινουργιες hd τηλεορασεις εχουν ενα τραγικο αποτελεσμα στην εικονα και δεν εχουν καμια σχεση οπτικα με τα παλια παιχνιδια που ηξερα.

Καμια σχεση το αποτελεσμα σε emulator με 15khz vga to scart και αυθεντικες αναλυσεις σε καλη crt τηλεοραση με το αποτελεσμα του emulator nes classic σε hd...Οσον αφορα τα crt φιλτρα του δεν εχει καν νοημα να τα αναφερω

Απορησα με το <<θεωρειται>>
 
Πες τα φίλε milntov.

Το χειρότερο είναι που πολλοί indie developers φτιάχνουν και καλά "8-bit" γραφικά στα παιχνίδια τους και έχουν σαν βάση ακριβώς αυτό, αφιλτράριστα 2D γραφικά παλαιάς κοπής, να φαίνονται τα pixels κοφτερά κοφτερά. ?

Οχι μόνο είναι τραγικά τα "αφιλτράριστα" 2D retro γραφικά σε HD αναλύσεις όπως λες, είναι και τελείως λάθος. Δεν τίθεται θέμα γούστου δηλαδή. Οι developers τότε έφτιαχναν τα γραφικά γνωρίζοντας το πως τα επηρεάζουν οι CRT οθόνες οπότε και έκαναν ανάλογες αλλαγές ή πατέντες ώστε το αποτέλεσμα να είναι αυτό που θέλουν. Ουσιαστικά, η CRT οθόνη είναι μέρος της συνταγής, χωρίς αυτόν τον παράγοντα, χωρίς το φιλτράρισμα που δίνουν ή ακόμα και το color blending (βλέπε Mega Drive + Dithering) έχεις ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήθελαν οι σχεδιαστές. Τόσο απλά.
 
Πίσω
Μπλουζα