Μπαταρία Α-500 +

Το amigakit.com έχει original δισκέτες DS-DD και σκέφτομαι σοβαρά να πάρω καμιά 50άδα ίσα για να έχω.
 
Οι HD είναι πιο ποιοτικές από τις DD ρε Νίκο, δεν υπάρχει λόγος να είναι original οι δισκέτες.
 
gtsamour είπε:
Οι HD είναι πιο ποιοτικές από τις DD ρε Νίκο, δεν υπάρχει λόγος να είναι original οι δισκέτες.
LATHOS. lathos. lathos. sfalma.

gia thn amiga, oi kanonikes DD disketes kratane poly perissotero. HD disketes formarismenes se DD mporei na xalasoun kai thn epomenh mera!

oi HD den grafontai poiotika se DD opos mia pragmatikh DD disketa...
 
Με τις HD δισκέττες τα amiga DD drives, έχουν πρόβλημα !!! Πιστοποιημένο ΚΑΙ δοκιμασμένο.

Αν βρεις DD στοκάρισε όσο μπορείς.

Το ίδιο έκανα κι εγώ.
 
Mα γιατί αφού οι HD είναι φτιαγμένες για να κρατάνε 1.44ΜΒ που είναι σχεδόν διπλό από τα 0.8ΜΒ.

Γιατί να χαλάνε πιο εύκολα...

geoanas είπε:
Με τις HD δισκέττες τα amiga DD drives, έχουν πρόβλημα !!! Πιστοποιημένο ΚΑΙ δοκιμασμένο.Αν βρεις DD στοκάρισε όσο μπορείς.

Το ίδιο έκανα κι εγώ.
Ε καλά δεν έχω και τέτοια πόρωση, αν τύχει και χαλάσει καμία την ξαναγράφω από adf.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως το γιατί, οι HD δεν θα έπρεπε θεωρητικά να έχουν πιο ευαίσθητο μαγνητικό υλικό?
 
Τα drives δεν μπορούν να τις επεξεργαστούν όπως τις DD.

Ψάξε και στο Goooooogle και θα δεις.

Πέραν τούτου, όπως περιέγραψα ,δοκίμασα τις HD με ολέθρια αποτελέσματα.

Σε 2-3 μέρες ήταν unreadable !!!

Οι HD έχουν πιο πυκνό μαγνητικό υλικό.

Επίσης όταν μια HD καταστεί unreadable ΔΕΝ μπορεί να ξαναφορμαριστεί σε Amiga (bad sectors)

...KAI αυτό δοκιμασμένο !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι τις δισκέτες HD στις οποίες έχεις βάλει σελοτέιπ για να τις δει ως DS-DD, τελικά τις χαλάει το drive της Αmiga και στο τέλος τα φτύνει και αυτό.

Gtsamour είσαι για μια γερή παραγγελιά από το Amigakit; Η 100αδα κάνει περίπου 43€. Και εάν κανένας άλλος γουστάρει, να βάλουμε όλοι μαζί να πάρουμε αρκετές. Εγώ 2-3 του Σεπ, βάζω παραγγελία.
 
Να τις πάρουμε μισες μισές? 43 ευρώ και πόσο τα μεταφορικά? Τι μάρκα?

Οι HD που δοκιμάσατε και χαλάσανε ήταν καλής μάρκας? Οι HD Dysan που μου έγραψε ο Rygar πριν 2 μήνες δουλεύουν μια χαρά για την ώρα.

Αξίζει να αναβαθμίσει κανείς την kickstart rom από 1.3 σε 3.1?
 
Λοιπόν τα μεταφορικά είναι 16 ευρώ και κάτι ψιλά + 44 ευρώ οι 100 δισκέτες, άρα 60 σύνολο, από 30 ο καθένας. Μάρκα δε γράφουν, δε νομίζω να υπάρχει επώνυμη εταιρία που να φτιάχνει πλέον τέτοιες δισκέτες. Εγώ πάντως είμαι μέσα.

Οι 2 δισκέτες του Workbench 1.3 που σου είχα γράψει μάλλον δε μπορούν να αντιγραφούν. Είναι αυτές που είχα φτιάξει γιά μένα και μετά προσπάθησα να τις αντιγράψω για σένα και χτύπαγαν στα τελευταία track και ...νιετ, γι'αυτό και σου τις έκανα δώρο :D . Μάλλον συμβαίνει αυτό που είπε ο geoanas.

Από 1.3 σε 3.1 θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος. Ο keropi θα σου πει σίγουρα τί θα μπορούσες να κάνεις με μια Α500 και rom 3.1. Νομίζω ότι δε μπορείς να παίξεις παιχνίδια.
 
Είμαι μέσα για τις δισκέτες, οπότε ανα πάσα στιγμή θέλεις είναι ΟΚ.

Να πάρει, και πήγα και πήρα 30 δισκέτες TDK σήμερα τσάμπα και βερεσέ και ήμουν έτοιμος το ΣΚ να αρχίσω τις εγγραφές. Να μην κάνω τον κόπο λές?

Λές το workbench να είναι προστατευμένο και δεν μπορεσες? Με το Χ copy προσπάθησες?

Θα αφήσω την amiga με το kickstart 1.3 που είναι σίγουρο για παιχνίδια.
 
Κι εμένα μου μένουν 2 κουτιά με HD επίσης από Πλαίσιο. Δε βαριέσαι, τουλάχιστον βγάλαμε άκρη. Κυριακή ή Δευτέρα θα τις παραγγείλω.

Οσον αφορά τη Rom 1.3 δεν υπάρχει λόγος για κάτι περισσότερο, ενώ με μια Α1200 υπάρχει λόγος σοβαρός να πας από 3.0 σε 3.1, π.χ. υποστήριξη partition 2GB εάν θυμάμαι καλά.
 
ΟΚ λοιπόν. Την επόμενη φορά που θα συναντηθούμε τα βρήσκουμε ή αν προτιμάς στα στέλνω με paypal.
 
A500 me 3.1 ? mpa, ektos kai an exeis 020/030 accelererator... h exeis disko kai paizeis me whdload... alla mallon disketes douleueis, opote den nomizo na sou xrhsimepsei to neo KS, mallon xeirotera tha sta kanei gtsamour....
 
Rygar είπε:
Ακμάκας +1, geoanas +2, amigos +200, gtsamour +4*3-1/4*(x*y*z) :nervous: :nervous: :nervous: :nervous:
Rygar.....Πάει...μουρλάθηκες τελείως...χα χα χα.το έχει η ηλικία μας φαίνεται!!! :D

Είμαι και εγώ μέσα για άδειες τσίλικες δισκετούλες...έχω πάθει στέρηση..θέλω να γράψω με τo XCopy!!!!!!
 
Δηλαδή τί να κάνω τώρα, να πάρω και για σένα; Εάν ναι, πες μου πόσες. 43€ οι 100, περίπου 20€ οι 50 κλπ κλπ, + μεταφορικά βεβαίως βεβαίως.
 
Πάντως απότι είδα από η διαφορά του να αγοράσεις 100 ή 50 δεν είναι παρα 2 ευρώ (44 οι 100 και 24 οι 50). Δεν κερδίζεις κάτι σοβαρό δηλαδή οπότε και ο akmakas θα πρέπει να ξαναπληρώσει μεταφορικά μετά από Αθήνα-Θεσσαλονίκη.

Δεν ξέρω αν σε συμφέρει φίλε akmakas.
 
Θα του τα στείλω με ταχυδρομείο από το εργοστάσιο και δε θα πληρώσει δραχμή. Υπάρχει βέβαια και το άλλο σκεπτικό, να τσακιστεί να κατέβει στην επόμενη αθηναϊκιά συνάντηση και να τις πάρει ιδιοχείρως :D
 
Πάντως σήμερα το έσκισα το Ελληνικό powerplay που κάθε 3 και λίγο διαβάζει από δισκέτα (ΗD) και δεν χάλασε το παιχνίδι.

Eίναι σίγουρο ότι με τις HD κινδυνεύει να χαλάσει το drive? Να μην παίζω αν είναι έτσι.
 
Εγώ πάντως έκανα καβάτζα με 100 DD noname από Vessalia και άλλες 40 Verbatim από Αμερική.

Πήρα και άλλες 40 5,25 DD 3Μ επίσης από Αμερική για τον Commodore-άκο μου.
 
exo me amiga games grammenes gyro stis 300+ disketes... se 2 koutes sthn ntoulapa mou... na tis ksethapso na sas tis doso an einai!

untested fysika! :p
 
Πίσω
Μπλουζα