Μπλεκ

Ημανε φανατικος αναγνωστης του Μπλεκ στο δημοτικο. Θυμαμαι η αγαπημενη μου μερα ηταν η Τεταρτη επειδη εβγαινε το Μπλεκ. Γυρνωντας απο το σχολειο ετρεχα στο ψιλικατζιδικο που ηταν στον δρομο μου για να παρω το Μπλεκ (και τιποτα χαρτακια) και σφεντονα στο σπιτι. Εκεινη την εποχη θυμαμαι πως γινονταν και αρκετες επανεκδοσεις παλιοτερων τευχων που κυκλοφορουσαν σε τομο ή μαζι με το περιοδικο. Ειχα μαζεψει κυριολεκτικα μια κουτα! Οταν πηγα γυμνασιο συνεχισα να το παιρνω, αλλα καμια φορα το εχανα. Σιγα σιγα το αραιωσα και κατα τα τελη 92 το σταματησα. Αν θυμαμαι καλα ειχε ακριβυνει αρκετα ενω ηταν τιγκα στις αναδημοσιευσεις ιστοριων και μου θυμιζε κατι σαν αγοριστικη σουπερ κατερινα. Το τελειωτικο χτυπημα ηρθε απο την μανα οταν μια μερα εντελως απροειδοποιητα σουταρε ολα τα τευχη μου του Μπλεκ, Μικρου Σεριφη, Τρουενο, Αγορι κτλ. Στην εκρηξη οργης μου μου απαντησε κυνικα οτι τι θα τα εκανα και ειχε γεμισει ο τοπος... Αυτο βεβαια δεν με εμποδισε να διαβαζω και συλλεγω ακομη κομικς. Βεβαια με Μπλεκ δεν ασχοληθηκα ξανα.

Απο τις διαφορες ιστοριες που δημοσιευτηκαν ξεχωριζω ως καλυτερη την ενοτητα της Αρια με τιτλο ''Τα δακρυα της θεας''. Τοσο το κονσεπτ οσο και ο σχεδιασμος με ειχαν αφησει αφωνο τοτε http://ariabd.chez.com/accueil01.html

Επομενη αγαπημενη ηταν μια sword and sorcery φαση. Δεν θυμαμαι καθολου τιτλο, θυμαμαι πολυ αμυδρα πως ηρωας ηταν ενας ηρωικος Κονανοειδης τυπος με μακρυ μαλλι και φρατζα. Νομιζω πως ηταν πριγκηπας και ειχε και καποιο sidekick. Οποιος μπορει ας ριξει μια βοηθεια του κοινου. Ετρεξε για αρκετα τευχη σαν συνεχειες.
Για να δούμε... Το βρήκαμε μετά από τόσα χρόνια;
Το ξίφος του Μίτον (τεύχη 484-498 Γ' Περιόδου)
1706119312399.png


Ωπ, μόλις είδα ότι έχει ήδη ανακαλυφθεί από το 2013 από τον DINO...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα