Μπομπίνες (Reel to Reel)

όντως Γουάλη αλλά όπως είπες είναι χόμπι για πλουσίους. Μια γραμμένη μπομπίνα μπορεί να κάνει και 200 €.Και ένα λειτουργικό μπομπινόφωνο πάνω από 1000 €.Άσε που για να ακούσεις τον (καλύτερο) του ήχο θέλεις ακριβό στερεοφωνικό (όχι entry level όπως το δικό μου).
 
Αυτο δεν θα 'ναι μπομπινοφωνο ε;

Ταινιες παιρνει,απο την μια πλευρα διπλωνουν στην αλλλη.

Μου το χαρισανε σημερα.

2.JPG1.JPG
 
Τι ειναι τουτο ωρε? κανε μια ψακτικη
 
Τραβηξα και ενα μικρο βιντεακι με  μερος απο την προικα του.

Ακυρο lol,αυτα στο βιντεο ειναι 45αρια δισκακια,ειναι απο αλλο μηχανακι.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BookReaderImages.php


PORTABLE TAPE RECORDER

The TRQ-310 mono tape recorder/player is a true portable unit which operates either from its 9-volt battery pack or from standard house current. Weighing just 5 pounds and less than 12 inches high, the recorder operates at 3 3 4 and 1% in/s speeds. The amplifier has special jacks for “line” recording from a radio, phono, or other sound source; a microphone jack accepts the electronically matched dynamie mike supplied with the unit or any other high-level, high- impedance microphone. The amplifier is fully transistorized and uses a low-noise thermistor and SCR as well. Amplifier output is 700 mW, sufficient to drive either the built-in 4-incli oval speaker or a high-efficiency external speaker through the speaker jack. Frequency response is 150-7000 Hz at 3 3 4 in/s. Maximum reel capacity is 3".
Kι ένα μίνι review από το archive.org >>> Electronics World 1969 03  

(Με γεια) 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thnx Nemo σ'ωραιος.

Απο τα 70ς απο οτι διαβασα.

Εκανα λαθος με το βιντεακι παραπανω.

Anyway το αφηνω,lol.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
enjoy the "music only"FM programms.Αχ!Όσο σκέφτομαι ότι έχω πάψει τελείως να ακούω ραδιόφωνο γιατί σιχαίνομαι τις ανόητες διαφημίσεις. Μόνο το Τρίτο τρώγεται κάπως αν και εκπέμπει μονοφωνικά στο Ηράκλειο και με κακό σήμα. Φυσικά η μπάντα ΑΜ είναι τελείως άδεια.
 
Ενα συγκριτικο ταινιών απο τον Ιουλη του '76.

Capture.JPG
 
Σε οσους τα βρισκουν ακριβα τα συγκεκριμενα μηχανακια υπαρχουν και τα Μπομπινοφωνα των φτωχων που βρισκονται σε καλη τιμη και σε πληθωρα.

Ξερετε ποια ειναι;
 
Δεν ξερω αν αξιζει να ασχοληθεις με reel2reel με ταχυτητα κατω του 7ips  :(
 
Nope δεν λεω τα χαμηλοτερης ποιοτητας reel to reel recorders αλλα αμα θες ηχο παρομοιο και αυτην την αναλογικη "ζεστασια" του ηχου την δουλεια την κανεις μια χαρα και με ενα HIFI-VCR γνωστα και ως "a poor man's reel to reel."

[SIZE=14.6667px]Γραφοντας ηχο σε στερεοφωνικο vcr χρησιμοποιει ολο το πλατος της ταινιας μια βιντεοκασσετας και μπορεις να γραψεις 4-6 ωρες ασυμπιεστης μουσικης με ποιοτικο ηχο σουπερ σε LP ταχυτητα.[/SIZE]

[SIZE=14.6667px]Περισσοτερα στον γουγλη "record music on vhs cassette".[/SIZE]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βιντεο πρεπει να ειναι και Stereo και HiFi και να εχει Record Level ρυθμιστη. Serious euros δηλαδις :)
 
ααρντυ εντάξει αλλά τα πιο συνηθισμένα hifi βίντεο δεν ήταν φτιαγμένα για να ηχογραφούν μουσική αλλά βίντεο (!) και έτσι δεν έχουν τα απαραίτητα μπλιμπλίκια που είμαστε συνηθισμένοι (δηλ.ο Γουάλη κι εγώ,λολ) και αν πας σε "βαρβάτο" βίντεο πάλι θες πολλά λεφτά όπως λέει κι ο Γουάλη δηλ.back to square one.
 
Eιχα την εντυπωση οτι ολα τα hi-fi vcr's ειναι και στερεο οσο για το record level το θεωρω προς το παρον πολυτελεια. o_O

Τις κασσετες τις βρισκεις τζαμπα σχεδον κατι σημαντικο,εχεις τρομερη ποιοτητα αναλογικου ηχου και δεν ταλαιπωρεισαι με την συντηρηση σε σχεση παλι με τα rtr's.

Δεν ειπα οτι θα ειναι και τζαμπα αλλα φθηνοτερο απο τα rtr's,εχω ενα hi-fi vcr με optical in και dolby,dts κτλ δεν ξερω τι αλλο γραφει lol και ελεγα να κανα καμμια δοκιμη.

Oσο για το οτι δεν ηχογραφουν μονο ηχο αλλα και εικονα μαζι ,το μελεταω να δω κατα ποσο ειναι αποτρεπτικο κατι τετοιο!:)
 
α συγγνώμη άαρνυ μιας κι έχω άγνοια στο θέμα.οπωσδήποτε πιο φτηνό πιο βολικό πιο διαθέσιμο από μπομπίνα.όσο για την εικόνα μην σε νοιάζει γράφει στο ίχνος της εικόνας από την περιστρεφόμενη κεφαλή με πολυπλεξία συχνότητας τον ήχο.δηλ.με απλά λόγια με και χωρίς εικόνα το ίδιο του κάνει.δεν είχα ποτέ hifi vcr μιας και το μόνο που είχα απλό μόνο κι έτσι δεν ήξερα ότι είναι τόσο απλό σ αυτά να γράψεις μόνο ήχο.όντως πολυτέλεια.στέρεο φυσικά όλα (τι νόημα θα είχε hifi μόνο);και τα μπομπίνα πολύ ακριβή και δύσκολη συντήρηση. 
 
Thanks για τα ινφο και εγω τωρα διαβαζω και ενημερωνομαι περι αυτων!

Εχω ενα toshiba dvd-vhs-hdd combo που ετυχε να ειναι και hi-fi μαζι με τα dolby dts των αλλων φορματ μεσα και το ψαχνω τι μπορω να κανω,αλλα ας μην ξεφευγω αλλο με τα vhs.
 
Χθες έψαχνα κάτι άσχετο σε ένα από τα ντουλάπια του γραφείου κι έπεσα πάνω σ' αυτό το Uher (Ούχα όπως λένε και οι Γερμανοί). Ανάμεσα σε όσα έχουμε, αυτό το λάτρεψα με την πρώτη ματιά γιατί είναι μικρό και βολικό. Ίσως δεν είναι τυχαίο που του έδωσαν το όνομα report. Έχει και τη θήκη του αλλά είναι σε τρισάθλια κατάσταση για να ανεβάσω φωτό.

IMG_20200701_095857.jpgIMG_20200701_095912.jpg

Πρέπει να κυκλοφόρησε τέλη του '70. Μένει να το δοκιμάσω αν δουλεύει ακόμη. Κουκλί δεν είναι;
 
Στη μικρή επιθεώρηση που του έκανα διαπίστωσα ότι αφενός δουλεύει και με μπαταρίες (6V) και αφετέρου ότι έχει 4 ταχύτητες με μικρότερη αυτή των 15/16 ips, κάτι που δεν είχα δει σε άλλο μπομπινόφωνο μέχρι τώρα. Σίγουρα δεν το χρησιμοποιούσαν για να ακούν κρυστάλλινο ήχο από συγκλονιστικές στουντιακές ηχογραφήσεις αλλά για καθαρά πρακτικούς λόγους (πχ. συνεντεύξεις). Στην αναζήτηση που έκανα για την ιστορία του report έμαθα μεταξύ άλλων ότι το εν λόγω μοντέλο ήταν περιζήτητο στην Ευρώπη για εξιχνίαση εγκλημάτων (παρακολούθηση και ηχογράφηση τηλεφωνικών συνομιλιών), για διευκόλυνση των μυστικών υπηρεσιών (πχ. μεταφορά μηνυμάτων γραμμένων στη χαμηλότερη ταχύτητα) και φυσικά για καθαρά δημοσιογραφική χρήση. Το δικό μας είναι 4-track οπότε με μια μπομπίνα μπορούσες να βγάλεις μισή μέρα ηχογράφησης (και μόνο που το έγραψα κουράστηκα!). Από απόψε θα το δοκιμάσω να δω τι δουλεύει και τι όχι.
 
Πίσω
Μπλουζα