Μόνο για γυναίκες

Κορίτσια ξέρουμε πως έκαναν μαύρισμα το 50' και 60' οι γυναίκες εκτός από θάλασσα και ήλιο , υπήρχε το σολαριουλ τότε η ένα τέτοιο είδος η προϊόντα μαυρίσματος;
Coppertone.jpgs-l400.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπότε βλέπουμε την διαδικασία να γίνεις Μπαρντό αν της μοιάζεις βέβαια όσο η Σιφερ. Η μεικ απ αρτιστ της κάνει το περίφημο μακιγιάζ της μπε μπε και όταν ρώτα την κλωντια ποια είναι το αγαπημένο της φασιον αικον εκείνη απαντά η Τζέιν μπιρκιν :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπότε βλέπουμε την διαδικασία να γίνεις Μπαρντό αν της μοιάζεις βέβαια όσο η Σιφερ. Η μεικ απ αρτιστ της κάνει το περίφημο μακιγιάζ της μπε μπε και όταν ρώτα την κλωντια ποια είναι το αγαπημένο της φασιον αικον εκείνη απαντά η Τζέιν μπιρκιν.
Η Σιφερ μοιαζει παρα πολυ στη Β.Β. οποτε οντως τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα. Διαφορες που βλεπω ειναι πως η Σιφερ εχει γαλαζια ματια, πιο μακρυ προσωπο, μεγαλυτερο πηγουνι και βεβαια δεν εχει το περιφημο στομα της Μπριζιτ.
Αλλα πολυ πραγμα στο βαψιμο, βρε παιδι μου. Για να μακιγιαριστει η κοπελα της βαζουν χιλια διαφορετικα προϊοντα στο προσωπο. Κονσιλερ, μεϊκ απ, πουδρα, πραϊμερ (που εμενα με βολευει να το λεω πριμερ), σιμμερινγκ κι ενα σωρο αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα και επειδη εχασα το μετρημα.
Συγγνωμη, πανε καλα; Τι υπερκαταναλωτισμος ειναι αυτος; Και αυτο δεν το βλεπω μονο εδω, αλλα το βλεπω παντου οταν προκειται για μακιγιαζ. Τι, δηλαδη; Οτι ολα αυτα τα μπιχλιμπιδια ειναι απαραιτητα για να γινουμε ωραιες; Οχι, δεν το δεχομαι.
Προσωπικα χρησιμοποιω στο μακιγιαζ μου τα εξης: Πουδρα, μολυβι ματιων, ρουζ, κραγιον και μολυβι χειλιων. Αυτα και τελος.
Σε πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις μασκαρα και σκια. Τα υπολοιπα μου ειναι περιττα και σιγα μη βαλω στο προσωπο μου την Αρτα και τα Γιαννενα.
Και αυτη η καινουργια μοδα με το σιμμερινγκ που σε κανει να γυαλιζεις λες και επεσες στο κιουπι με το λαδι, τι ειναι; Και γιατι πρεπει να γυαλιζεις; Μεχρι προτινος και για δεκαετιες ολοκληρες βαζαμε πουδρα στο προσωπο για να ΜΗΝ γυαλιζουμε και τωρα επιδιωκουμε το αντιθετο; Και τελος παντων, στα ζυγωματικα κατι γινεται. Αλλα βλεπω πως το βαζουν παντου. Στο μετωπο, στη μυτη, στο πηγουνι, στην εσωτερικη γωνια των ματιων, κατω απο τα φρυδια....και γενικα σου κανουν ενα προσωπο γλομπο.
Μη μασατε απο μοδες, κοριτσια μου, και μην πιστευετε τις βιομηχανιες που προσπαθουν να σας πεισουν οτι χρειαζεστε ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα πραγματα για να γινετε ομορφοτερες. Αυτοι τη δουλεια τους κανουν. Καντε κι εσεις τη δικη σας.
 
Η Σιφερ μοιαζει παρα πολυ στη Β.Β. οποτε οντως τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα. Διαφορες που βλεπω ειναι πως η Σιφερ εχει γαλαζια ματια, πιο μακρυ προσωπο, μεγαλυτερο πηγουνι και βεβαια δεν εχει το περιφημο στομα της Μπριζιτ.
Αλλα πολυ πραγμα στο βαψιμο, βρε παιδι μου. Για να μακιγιαριστει η κοπελα της βαζουν χιλια διαφορετικα προϊοντα στο προσωπο. Κονσιλερ, μεϊκ απ, πουδρα, πραϊμερ (που εμενα με βολευει να το λεω πριμερ), σιμμερινγκ κι ενα σωρο αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα και επειδη εχασα το μετρημα.
Συγγνωμη, πανε καλα; Τι υπερκαταναλωτισμος ειναι αυτος; Και αυτο δεν το βλεπω μονο εδω, αλλα το βλεπω παντου οταν προκειται για μακιγιαζ. Τι, δηλαδη; Οτι ολα αυτα τα μπιχλιμπιδια ειναι απαραιτητα για να γινουμε ωραιες; Οχι, δεν το δεχομαι.
Προσωπικα χρησιμοποιω στο μακιγιαζ μου τα εξης: Πουδρα, μολυβι ματιων, ρουζ, κραγιον και μολυβι χειλιων. Αυτα και τελος.
Σε πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις μασκαρα και σκια. Τα υπολοιπα μου ειναι περιττα και σιγα μη βαλω στο προσωπο μου την Αρτα και τα Γιαννενα.
Και αυτη η καινουργια μοδα με το σιμμερινγκ που σε κανει να γυαλιζεις λες και επεσες στο κιουπι με το λαδι, τι ειναι; Και γιατι πρεπει να γυαλιζεις; Μεχρι προτινος και για δεκαετιες ολοκληρες βαζαμε πουδρα στο προσωπο για να ΜΗΝ γυαλιζουμε και τωρα επιδιωκουμε το αντιθετο; Και τελος παντων, στα ζυγωματικα κατι γινεται. Αλλα βλεπω πως το βαζουν παντου. Στο μετωπο, στη μυτη, στο πηγουνι, στην εσωτερικη γωνια των ματιων, κατω απο τα φρυδια....και γενικα σου κανουν ενα προσωπο γλομπο.
Μη μασατε απο μοδες, κοριτσια μου, και μην πιστευετε τις βιομηχανιες που προσπαθουν να σας πεισουν οτι χρειαζεστε ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα πραγματα για να γινετε ομορφοτερες. Αυτοι τη δουλεια τους κανουν. Καντε κι εσεις τη δικη σας.
Bambi εδώ λίγες είναι οι φυσικές πλέον χωρίς πλαστικό. Δεν είναι τίποτα το μεικ απ, από τις διασημότητες.
Εδώ η κοπέλα αυτή δυσκολευτηκε να βρει φυσικές. Την Αλίσια Σίλβερστοουν και την Κέιτ Γουίνσλετ, την Κρίστεν Στιούαρτ από ένα Χόλυγουντ ολόκληρο. Θα μου πεις τι σημασία έχει αυτό; Πλέον να σου πω ότι και εδώ κάνουν μποτοξ πολλές στην ηλικία μας . Πολλές κάνουν σολαριουμ και χίλια δύο .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλο ειναι να βελτιωνουμε την εμφανιση μας, αρκει να μην το παρακανουμε και να μην μας γινεται εμμονη.
Ειτε το πιστευεις, ειτε οχι, δεν εχω κανει απολυτως τιποτα στο προσωπο μου μεχρι στιγμης. Πλαστικες, μποτοξ και μεσοθεραπειες μονο εξ ακοης τα γνωριζω. Δεν τα κατακρινω καθολου, αλλα για την ωρα δεν τα χρειαζομαι και μακαρι να αργησει οσο γινεται περισσοτερο η ωρα που νομοτελειακα θα τα χρειαστω.
Καλη η κοκεταρια, αλλα μην τρελαθουμε κιολας. Εχουμε κι αλλα πραγματα για να ασχοληθουμε.
 
Καλο ειναι να βελτιωνουμε την εμφανιση μας, αρκει να μην το παρακανουμε και να μην μας γινεται εμμονη.
Ειτε το πιστευεις, ειτε οχι, δεν εχω κανει απολυτως τιποτα στο προσωπο μου μεχρι στιγμης. Πλαστικες, μποτοξ και μεσοθεραπειες μονο εξ ακοης τα γνωριζω. Δεν τα κατακρινω καθολου, αλλα για την ωρα δεν τα χρειαζομαι και μακαρι να αργησει οσο γινεται περισσοτερο η ωρα που νομοτελειακα θα τα χρειαστω.
Καλη η κοκεταρια, αλλα μην τρελαθουμε κιολας. Εχουμε κι αλλα πραγματα για να ασχοληθουμε.
Παραξυσμος Μπάμπι από τα τριάντα ξεκινούν σήμερα. Γνώμη μου αλλά γιατί να κάνουμε; Ας γεράσουμε φυσιολογικα, όπως λέει και η μπε μπε δεν κοροϊδεύεις κανέναν με αυτα
 
Παραξυσμος Μπάμπι από τα τριάντα ξεκινούν σήμερα. Γνώμη μου αλλά γιατί να κάνουμε; Ας γεράσουμε φυσιολογικα, όπως λέει και η μπε μπε δεν κοροϊδεύεις κανέναν με αυτα
Oχι, δεν θελω να αφησω τον εαυτο μου να γερασει. Καλως εχοντων των πραγματων, σιγουρα κατι θα κανω οταν θα ερθει η στιγμη.
Δυστυχως η φυση δεν ειναι φιλη μας σε αυτη την περιπτωση. Μας κανει σαν παραγινομενες σταφιδες και δεν το αντεχω αυτο το πραγμα. Με θλιβει η ιδεα.
Σε αυτο το ζητημα θεωρω πως η χρυση τομη ειναι η καλυτερη λυση. Ουτε να αφησουμε τον εαυτο μας στην τυχη του, αλλα ουτε και να γινουμε εμμονικοι και να τρεχουμε σε ινστιτουτα και πλαστικους χειρουργους καθε τρεις και λιγο.
 
Oχι, δεν θελω να αφησω τον εαυτο μου να γερασει. Καλως εχοντων των πραγματων, σιγουρα κατι θα κανω οταν θα ερθει η στιγμη.
Δυστυχως η φυση δεν ειναι φιλη μας σε αυτη την περιπτωση. Μας κανει σαν παραγινομενες σταφιδες και δεν το αντεχω αυτο το πραγμα. Με θλιβει η ιδεα.
Σε αυτο το ζητημα θεωρω πως η χρυση τομη ειναι η καλυτερη λυση. Ουτε να αφησουμε τον εαυτο μας στην τυχη του, αλλα ουτε και να γινουμε εμμονικοι και να τρεχουμε σε ινστιτουτα και πλαστικους χειρουργους καθε τρεις και λιγο.
Bambi η κοπέλα στα βίντεο που ανεβάζω λέει πως οι γυναίκες που μικρό δείχνουν είναι αυτές που το λίπος του προσώπου τους κατεβαίνει λιγότερο και εξαφανίζεται πιο δύσκολα ( δεν καταλαβαίνω τι εννοεί)
images.jpeg
Το πρόσωπο και πάλι της Γουίλιαμς πάντα θα μικρό δείχνει ,ίσως αυτό να εννοούσε και η μπαχαραρχείο λήψης.jpeg( επίσης και η κιστερν ντάνς και μάλιστα μην σου πω και περισσότερο)
ba0f69038f6194f57b3dd708fbdf1af5.jpg
Και η Κέιτ Γουίνσλετ το ιδιο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αλλα πολυ πραγμα στο βαψιμο, βρε παιδι μου. Για να μακιγιαριστει η κοπελα της βαζουν χιλια διαφορετικα προϊοντα στο προσωπο. Κονσιλερ, μεϊκ απ, πουδρα, πραϊμερ (που εμενα με βολευει να το λεω πριμερ), σιμμερινγκ κι ενα σωρο αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα και επειδη εχασα το μετρημα.
Συγγνωμη, πανε καλα; Τι υπερκαταναλωτισμος ειναι αυτος; Και αυτο δεν το βλεπω μονο εδω, αλλα το βλεπω παντου οταν προκειται για μακιγιαζ. Τι, δηλαδη; Οτι ολα αυτα τα μπιχλιμπιδια ειναι απαραιτητα για να γινουμε ωραιες; Οχι, δεν το δεχομαι.
Προσωπικα χρησιμοποιω στο μακιγιαζ μου τα εξης: Πουδρα, μολυβι ματιων, ρουζ, κραγιον και μολυβι χειλιων. Αυτα και τελος.
Σε πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις μασκαρα και σκια. Τα υπολοιπα μου ειναι περιττα και σιγα μη βαλω στο προσωπο μου την Αρτα και τα Γιαννενα.
Και αυτη η καινουργια μοδα με το σιμμερινγκ που σε κανει να γυαλιζεις λες και επεσες στο κιουπι με το λαδι, τι ειναι; Και γιατι πρεπει να γυαλιζεις; Μεχρι προτινος και για δεκαετιες ολοκληρες βαζαμε πουδρα στο προσωπο για να ΜΗΝ γυαλιζουμε και τωρα επιδιωκουμε το αντιθετο; Και τελος παντων, στα ζυγωματικα κατι γινεται. Αλλα βλεπω πως το βαζουν παντου. Στο μετωπο, στη μυτη, στο πηγουνι, στην εσωτερικη γωνια των ματιων, κατω απο τα φρυδια....και γενικα σου κανουν ενα προσωπο γλομπο.
Μη μασατε απο μοδες, κοριτσια μου, και μην πιστευετε τις βιομηχανιες που προσπαθουν να σας πεισουν οτι χρειαζεστε ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα πραγματα για να γινετε ομορφοτερες. Αυτοι τη δουλεια τους κανουν. Καντε κι εσεις τη δικη σας.

Πέρασαν οι μέρες και δεν σας πρόλαβα για να απαντήσω αλλά θα το κάνω τώρα: Bambi συμφωνώ γενικά στα όσα λες περί υπερκαταναλωτισμού αλλά έχω και κάποια ένσταση. Σίγουρα δεν μας χρειάζονται όλα, ούτε τα highlighters, ούτε το shimmering, ούτε τρία διαφορετικά χρώματα για contouring, ούτε δέκα διαφορετικές επώνυμες παλέτες σκιών (οι οποίες τελικά έχουν παρόμοια χρώματα αλλά επειδή είναι της τάδε εταιρείας ή τις έχει προτείνει η δείνα celebrity πρέπει οπωσδήποτε να τις έχουμε αλλιώς θεωρούμαστε ότι ζούμε πίσω απο τον ήλιο), ούτε μισό κιλό bronzer πριν βγούμε από το σπίτι, το οποίο μπορεί και να μην μας πηγαίνει καθόλου (επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μέσα στο καταχείμωνο πρέπει να δείχνεις ντε και καλά ηλιοκαμένη). Αλλά υπάρχουν και προϊόντα που κάποια γυναίκα σίγουρα μπορεί να τα έχει ανάγκη με βάση τον τύπο της για να δείχνει περιποιημένη. Σε αυτή την περίπτωση το μέτρο είναι απαραίτητο. Εσύ λες ότι χρησιμοποιείς πούδρα, μολύβια ματιών και χειλιών, ρουζ και κραγιόν και σπάνια βάζεις μάσκαρα και σκιά. Εγώ πάλι αν βγω χωρίς μάσκαρα, επειδή έχω ξανθές βλεφαρίδες, δείχνω τελείως άχρωμη και μοιάζω σαν να έχω να κοιμηθώ μια βδομάδα. Οπότε για μένα η μάσκαρα είναι απαραίτητη για να μην τρομάζω τον κόσμο. Όσο για την πούδρα, από μόνη της δεν είναι ικανή να μου καλύψει την κοκκινίλα γύρω από τη μύτη, οπότε λίγο μέικαπ χρειάζεται για τον ομοιόμορφο χρωματικό τόνο. Λίγο όμως! Ούτε να φαίνομαι παστωμένη λες και έχω βάλει σοβά αλλά ούτε και καθόλου και να φαίνεται σαν να με έχουν δείρει. Όσο για το primer, ναι, το φοράω αλλά μόνο στα μάτια κι αυτό γιατί στις 10 ώρες που είμαι καθημερινά εκτός σπιτιού, η οποιαδήποτε σκιά, έστω και η πιο ελαφριά, δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνει σταθερή στα βλέφαρά μου για παραπάνω από 20 λεπτά χωρίς αυτή την βάση από κάτω. Διαφορετικά θα μοιάζω με την Αλίκη στο "Η αγάπη μας": -Αφήστε με να νοιώσω σαν άνθρωπος! Αφήστε με να κλάψω χωρίς τα ψεύτικά σας δάκρυα, χωρίς τους χάρτινους κόσμους που φτιάχνετε για να δημιουργήσετε ψεύτικες ευτυχίες!
Θέλω να πω δηλαδή πως πιο πολύ με τρομάζει πλέον η υπερπροσφορά καλλυντικών και η προώθηση της ιδέας πως όσο πιο πολλά κι επώνυμα έχουμε τόσο το καλύτερο, παρά το πόσα πραγματικά πια χρειάζεται να βάλουμε πάνω μας.
Α και για να απαντήσω και στην Αριάδνη για το μαύρισμα. Η τρέλα του μαυρίσματος και των καλλυντικών που βοηθούσαν στο να το πετύχεις ξεκίνησε με τον Jean Patou το 1928 όταν κυκλοφόρησε το πρώτο λάδι μαυρίσματος με το όνομα Huile de Chaldée (το οποίο Chaldée κυκλοφόρησε και σε κανονικό άρωμα μετά). Πολύ σύντομα, την επόμενη χρονιά νομίζω, κυκλοφόρησε και το πρώτο καλλυντικό μαυρίσματος χωρίς ήλιο το οποιο ουσιαστικά ήταν μακιγιάζ για όλο το σώμα στην απόχρωση της καραμέλας. Πραγματικό self -tan πάντως πρέπει να εφευρέθηκε γύρω στο 1950 από μια χημικό (ή γιατρό, δεν θυμάμαι καλά). Κι από τότε δεν έφυγε ποτέ από την μόδα, μόνο που τα τελευταία χρόνια έχει παραγίνει το κακό. Προσωπικά δεν μου αρέσει να μαυρίζω, ειδικά στο πρόσωπο, αφενός γιατί πιστεύω ότι δεν μου πηγαίνει, αφετέρου γιατί είμαι πολύ ανοικτόχρωμη και για να έχω έστω και ελάχιστα πιο σκούρα απόχρωση από τη φυσική μου, μοιραία περνάω πρώτα από τη φάση του καψίματος.
 
Kοριτσια δεν είμαστε πια στην φάση υπερκαταναλωτισμού των καλλυντικών , αυτό ήταν περίπου από το 2004 έως το 2012. Έχουμε περάσει πια σε άλλη φάση ,του πλαστικού,όπου για την ομορφιά θυσιάζεται και η υγεία και που 20χρονες κάνουν ειδικό face lift, ναι ναι καλά ακουτε. Τα ίδια και για το μαύρισμα μπαχαρ , υπάρχουν νέοι άνθρωποι τελείως εξαρτημένοι από το να μαυρίζουν ακόμα και όταν πάθουν μελανώματα. Δεν αξίζει δηλ.τα πάντα με μέτρο σε αυτήν την ζωή.6ee960e6d9ff2ab77b5a9a3971ff1630--tanning-salons-airbrush-tanning.jpg
Δεν ξέρω αν εδώ ο νεαρός έχει μηχάνημα μαυρισματος, δεν ξέρω τι ακριβώς κανει
 
Ρετρό προϊόν nivea για μαύρισμα , δείτε το πριν και το μετά
8d84cd8f342b03d4d14fa8fdcc40af6c--nivea-antigua.jpg
 
@Bajar Καλα κανεις και ενιστασαι γιατι συμφωνω απολυτα με οσα λες, αλλα δεν εννοουσα να μη χρησιμοποιουμε μασκαρα και μεϊκ απ. Με τιποτα δεν θα εβαζα αυτα τα προϊοντα στα αχρηστα. Ειναι κλασικα στο μακιγιαζ και τα δυο και με χρησιμοτητα αποδεδειγμενη. Το θεμα ειναι πως εγω δεν τα χρειαζομαι. Η πουδρα με καλυπτει μια χαρα. Η μασκαρα παλι, επειδη εχω κουκουλωτα ματια, τη βαλω - δεν τη βαλω η διαφορα δεν ειναι μεγαλη ιδιως οταν φαινομαι ανφας.
Αυτο που θελω να πω ειναι να χρησιμοποιουμε μονο ο,τι πραγματικα χρειαζομαστε και να μην αγοραζουμε με απερισκεψια και ταση υπερκαταναλωτικη. Για σενα ειναι απαραιτητο το πραϊμερ και η μασκαρα και πιστευω πως ιδιως αυτη η τελευταια ειναι το πιο αγαπημενο προϊον στο μακιγιαζ παγκοσμιως. Για μενα ειδικα, οχι. Προτιμω ας πουμε να μην αποχωριζομαι ποτε το μολυβι μου για τα χειλη που ισως εσυ να το βρισκεις και εντελως αχρηστο. :)
Οποτε, μια που το' φερε η κουβεντα μας, πειτε μου, κοριτσια μου, ποια ειναι τα πιο αγαπημενα σας προϊοντα στο μακιγιαζ, που δεν μπορειτε χωρις αυτα, και ποια ειναι τα προϊοντα που και να μην υπηρχαν δεν θα σας ενοιαζε καθολου.

Για μενα, ειπαμε: Δεν αντεχω χωρις μολυβι χειλιων, μολυβι ματιων (καλα, αυτο θα ηταν εφιαλτικο), πουδρα και τελος κραγιον.
Μπορω ανετα χωρις μασκαρα, μεϊκ απ, σκια, λιπ γκλος και ολα αυτα τα πιο καινουργια που αναφερθηκαν λιγο πιο πανω.
Αλλα θελω πολυ να ακουσω και εσας. :)
 
Κραγιόν κόκκινο , ρουζ ,λιπ γκλος ροζουλι και γαλάζια σκια
 
Οποτε, μια που το' φερε η κουβεντα μας, πειτε μου, κοριτσια μου, ποια ειναι τα πιο αγαπημενα σας προϊοντα στο μακιγιαζ, που δεν μπορειτε χωρις αυτα, και ποια ειναι τα προϊοντα που και να μην υπηρχαν δεν θα σας ενοιαζε καθολου.

Για μενα, ειπαμε: Δεν αντεχω χωρις μολυβι χειλιων, μολυβι ματιων (καλα, αυτο θα ηταν εφιαλτικο), πουδρα και τελος κραγιον.
Μπορω ανετα χωρις μασκαρα, μεϊκ απ, σκια, λιπ γκλος και ολα αυτα τα πιο καινουργια που αναφερθηκαν λιγο πιο πανω.
Αλλα θελω πολυ να ακουσω και εσας. :)
Δεν μπορώ χωρίς primer βλεφάρων (για μένα είναι ότι πιο έξυπνο έχει βγει όλα αυτά τα χρόνια για να μένει το μακιγιάζ στα μάτια σταθερό όλη τη μέρα), μέικ απ, πούδρα, μαύρο μολύβι, μάσκαρα, κραγιόν.

Μπορώ άνετα χωρίς μολύβι χειλιών και μπορώ ανετότατα χωρίς ρουζ αφού με το κραγιόν μπορώ να βάλω λίγο χρωμα και στα μάγουλα, αν χρειαστεί. Το κονσίλερ αν και κανονικά το χρειάζομαι γιατί η έλλειψη ύπνου φαίνεται πλέον κάτω από τα μάτια μου, μπορώ να το παραλείψω αφού έχω μέικ απ να κάνει την όλη δουλειά. Επίσης δε χρειάστηκα ποτέ μολύβι ή σκιά για τα φρύδια. Ευτυχώς φρόντισε η φύση να είναι τόσα ώστε να έχω τη δυνατότητα να τα μαδάω παρά να τα ζωγραφίζω. Ούτε το contouring το χρειάζομαι. Προορίζεται για φωτογραφίες και άλλες συναφείς καλλιτεχνικές καταστάσεις και εγώ δεν είμαι ούτε μοντέλο, ούτε ηθοποιός να βγω στο πανί, ούτε εμφανίζομαι σε εκπομπή.
Κι εννοείται δε χρειάζομαι τίποτα που να γυαλοκοπάει σαν τη ντισκομπάλα στη Boom Boom γιατί έχω λιπαρό δέρμα, αλλά ούτε και μπρόνζερ γιατί είμαι περήφανη ανοικτόχρωμη Ελληνίδα του κάμπου κι όχι Κουβανή.
Αυτά από εμένα.
 
Τι λέτε για την περίπτωση αυτή. Το μεικ απ της και τα μαλλιά της, τα νύχια της τα ζήλεψα να πω την αλήθεια.
 
Τι λέτε για την περίπτωση αυτή. Το μεικ απ της και τα μαλλιά της, τα νύχια της τα ζήλεψα να πω την αλήθεια.
Bambi, εσύ είσαι;

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, όσο κι αν θαυμάζω το γεγονός ότι υποστηρίζει πάρα πολύ αυτό που αγαπάει (εκτός κι αν είναι κάποιο τρυκ για περισσότερα views στο ΥΤ), βρίσκω λίγο υπερβολικό το μακιγιάζ της για πρωί (η κοκκινωπή σκιά στις κόχες και το μήκος των βλεφαρίδων), σύμφωνα βέβαια με την εποχή εκείνη. Μόλις προχθές συζητούσαμε για το πόσο λιγότερα "βαφτικά" χρησιμοποιούσαν οι γυναίκες στις παλιότερες δεκαετίες και τούτη εδώ μοιάζει σαν εξαίρεση στον κανόνα.
Σε συνάφεια με αυτό, πρόσφατα πέτυχα μια ιστοσελίδα σχετική με το μακιγιάζ των 50s στην Αμερική και μου τράβηξαν την προσοχή οι παρακάτω φωτογραφίες.

1959-makeup-eye-shadow.jpg


1959-makeup-eyeshadow.jpg


Είναι εμφανής η απλότητα στο πρωινό μακιγιάζ, κάτι που δεν συνάδει με την εικόνα της εν λόγω You-tuber.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα