ΜAME χειριστήριο,αλλά.....

Μόλις έκανα και ένα εξαντλητικότατο Test στo Street Fighter IV για PC με το Arcade Joy μου, και το joystick δούλεψε περίφημα με το auto config μάλιστα !! Ο πιό arcade και ελληνικός (μοχλός δεξιά γάρ) τρόπος να παιχτεί το SF4 !!
 
καλα σοβαρολογειτε εδω παιδια?το joystick στα δεξια????αυτο μονο στα pacman και στα tomahawk λειτουργει στη πραξη(για τους παλιους home computers)για arcade ειναι απαγορευτικο,πως μπορειτε και παιζετε???και δυσκολα θυμαμαι να υπηρχε σε μαγαζι καμπινα με το joystick δεξια,μονο ενα τραπεζακι tehkan world cup θυμαμαι οτι ειχε
 
Κάποιος πάει να βάλει φωτιά στο thread... :p

Φίλε, σύντομα θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν στο Retromaniax κάμποσοι ικανοί να σε κρεμάσουν για αυτό που έγραψες. Και με ακριβώς το ίδιο επιχείρημα με εσένα: "Πως μπορείτε και παίζετε με το stick αριστερά" :)

Το debate είναι επιπέδου τουλάχιστον Amiga vs ST. :p
 
Εγω κουραστικα, δεν ξαναασχολουμε με το θεμα. Οπως βολευεστε. :fever:
 
Maddog είπε:
Κάποιος πάει να βάλει φωτιά στο thread... :p
Φίλε, σύντομα θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν στο Retromaniax κάμποσοι ικανοί να σε κρεμάσουν για αυτό που έγραψες. Και με ακριβώς το ίδιο επιχείρημα με εσένα: "Πως μπορείτε και παίζετε με το stick αριστερά" :)

Το debate είναι επιπέδου τουλάχιστον Amiga vs ST. :p
απλα μου φαινεται πολυ αφυσικο,δε θα επαιρνα ποτε δεξιοθεσιο joystick.ελπιζω το παιδι που φτιαχνει τις καμπινες και τα joystick(ιορδανης,σωστα?)να μη φτιαχνει μονο για δεξια,γιατι θα τον χρειαστω σε λιγο καιρο
 
Περί ορέξεως τελικά... :cool:
 
Αυτό είναι ένα τεστ για να δείς ποιός είναι ο ποιό παλιός gamer,στα 80's οι καμπίνες ήταν made in greece εξου και ο μοχλός δεξια - οπου είμαι κι εγω υπέρμαχος αυτης της διάταξης.Oι εισαγώμενες-μεταγενέστερα φυσικα,εχουν το μοχλό αριστερά ;)
 
A1200 είπε:
Αυτό είναι ένα τεστ για να δείς ποιός είναι ο ποιό παλιός gamer,στα 80's οι καμπίνες ήταν made in greece εξου και ο μοχλός δεξια - οπου είμαι κι εγω υπέρμαχος αυτης της διάταξης.Oι εισαγώμενες-μεταγενέστερα φυσικα,εχουν το μοχλό αριστερά ;)


απο το 1988 ως το 1990 ο πατερας μου ειχε ουφαδικο στο παγκρατι.οι καμπινες ηταν ολες αριστεροθεσιες.υπηρχαν δεξιοθεσια αλλου,αλλα αυτη η ανωμαλια ηταν μαλλον μονο στην ελλαδα.το κανονικο ειναι αριστερα και εχει μελετηθει για να ειναι σε αυτη τη θεση,οπως και ο σταυρος στο joypad.σε οσους αρεσει μονο το δεξιο,απλα δεν ειστε orthodox gamers.και μη συγκρινει κανεις τα joystick τυπου pacman και tomahawk που ειχαμε στα 8 και 16bit home computers γιατι αυτα λειτουργουν διαφορετικα απο τα arcade
 
oyama82 είπε:
απο το 1988 ως το 1990 ο πατερας μου ειχε ουφαδικο στο παγκρατι.οι καμπινες ηταν ολες αριστεροθεσιες.υπηρχαν δεξιοθεσια αλλου,αλλα αυτη η ανωμαλια ηταν μαλλον μονο στην ελλαδα.το κανονικο ειναι αριστερα και εχει μελετηθει για να ειναι σε αυτη τη θεση,οπως και ο σταυρος στο joypad.σε οσους αρεσει μονο το δεξιο,απλα δεν ειστε orthodox gamers.και μη συγκρινει κανεις τα joystick τυπου pacman και tomahawk που ειχαμε στα 8 και 16bit home computers γιατι αυτα λειτουργουν διαφορετικα απο τα arcade
Ανωμαλία ξεανωμαλία, ορθόδοξοι και... καθολικοί παίχτες, το θέμα είναι το ότι γουστάρουμε τα arcades, ο καθένας παίζει με τον τρόπο του και ας είναι και με τα πόδια... ;)
 
Εγώ παίζω και με τους δύο τρόπους, αλλά βασικά ο Α1200 μάλλον έχει δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.

Και φυσικά δεν μιλάει για 1988-90, κάποιοι από εμάς έπαιζαν στα ουφάδικα το 1980-82.

Τα περί "ορθοδοξίας" τα προσπερνώ. Αν αρχίζουμε τέτοια "επιχειρήματα", η "Ιερά Εξέταση" (βλ. admins) δεν αργεί καθόλου.
 
δε μιλησε κανεις για θρησκειες αν αυτο εννοεις,το ορθοδοξος δεν εχει μονο θρησκευτικη εννοια
 
Ναι, ξέρω επαρκή Ελληνικά.

Γνωρίζω και τις εναλλακτικές έννοιες της λέξης "ορθοδοξία".
 
oyama82 είπε:
Το κανονικο ειναι αριστερα και εχει μελετηθει για να ειναι σε αυτη τη θεση,οπως και ο σταυρος στο joypad.σε οσους αρεσει μονο το δεξιο,απλα δεν ειστε orthodox gamers.
Δεν υπάρχει σωτηρία...
 
Δεν ξερω σε τι μελετες αναφερεται ο oyama82.

Οι υπολοιποι ξεκινησαμε να παιζουμε με αυτο...

atari2600joystick.jpg
 
Πάντως θυμάμαι τον εαυτό μου να παίζω με τα χέρια σταυρωτά από ένα σημείο και μετά λόγω των διαβολεμένων ξενόφερτων εθίμων.

Το stick του Ιορδάνη πάντως, μπορείς να το αντιστρέψεις και να έχεις εύκολα και τον μοχλό αρισετερά αλλάζοντας παράλληλα και τα settings.
 
Wally είπε:
Δεν ξερω σε τι μελετες αναφερεται ο oyama82.
Οι υπολοιποι ξεκινησαμε να παιζουμε με αυτο...

atari2600joystick.jpg
Μάλλον εννοείς μ'αυτό:

atari2600joystick.jpg


:tongue:

Μιχάλης
 
Οι "ορθοδοξοι" gamers εκαναν μοντιφα και στο CX40?? :)
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Michpan ζωγράφισες! :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
Wally είπε:
Δεν ξερω σε τι μελετες αναφερεται ο oyama82.
Οι υπολοιποι ξεκινησαμε να παιζουμε με αυτο...

atari2600joystick.jpg
λοιπον αυτου του τυπου τα joystick δεν εχουν την ιδια λογικη με τα arcade joystick γιατι το κουμπι βασιζεται στον αντιχειρα και το joystick σε πληρη λαβη του χεριου.

και εγω ειχα τετοια joystick οταν ειχα το 2600,χαιρω πολυ χαιροπουλος
 
Ας παιξει λοιπον ο καθενας οπως βολευεται και ας παμε παρακατω.
 
Πίσω
Μπλουζα