ΜAME χειριστήριο,αλλά.....

Λοιπόν σήμερα αποφάσισα να πάρω και εγώ ένα joy από το φίλο μας τον Ιορδάνη αλλά δεν ξέρω πιο να διαλέξω το 1 η το 2; Αν και αμφιταλαντεύομαι αν το joy 2 έχει επαρκεί χώρο για τα χέρια σε σχέση με το 1 και αν θα κάνει και για δυο κουμπιά στο πλάι σε σχέση με το 2 που είναι μικρότερο για να παίζουμε και κανα flipper πια είναι οι γνώμη σας;

1)
1-5.jpg


2)
2-2.jpg


:( ???
 
Μια και τα έχω και τα δύο,θα σου πω ότι προσωπικά για τα χέρια το 1 το βρίσκω πολύ πιο βολικό,αλλά έχε υπόψιν ότι....είναι ΜΕΓΑΛΟ! :p

Για το θέμα pinball που λες,μια και δεν έχω ιδίαν άποψη,δε θ' αναφερθώ... :)
 
manos426f είπε:
Μια και τα έχω και τα δύο,θα σου πω ότι προσωπικά για τα χέρια το 1 το βρίσκω πολύ πιο βολικό,αλλά έχε υπόψιν ότι....είναι ΜΕΓΑΛΟ! :p
Για το θέμα pinball που λες,μια και δεν έχω ιδίαν άποψη,δε θ' αναφερθώ... :)

τα χερια σου ακουμπανε στους καρπους η τα εχεις στον αερα στο μικρο?? αν και κατα την γνωμη μου πρεπει ο φιλος μας να φτιαξει κατι ενδιαμεσο ετσι οστε να μην εχει ουτε τεραστια επιφανεια ουτε μικρη.

επισης ψαχνοντας για κουμπια και joys βρηκα ενα σαιτ που φτιαχνει Joys αλλα δεν αξιζει στα μεταφορικα αλλα σου φτιαχνει οπως το θες απλα για να παρετε μια ιδεα.

http://www.ozstick.com.au/prod_desktop.html

και

http://www.ozstick.com.au/prod_custom.html

και κατι αλλο πιο ειναι το αγαπημενο σας joy?? Α η Β ;

A

3-2.jpg


B

4-1.jpg


;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dukepapas είπε:
τα χερια σου ακουμπανε στους καρπους η τα εχεις στον αερα στο μικρο?? αν και κατα την γνωμη μου πρεπει ο φιλος μας να φτιαξει κατι ενδιαμεσο ετσι οστε να μην εχει ουτε τεραστια επιφανεια ουτε μικρη.
Στο μικρό κάνει ο καρπός γωνία,εξ' ου και το μεγάλο με βολεύει περισσότερο. ;)

Πάντως,ο Ιορδάνης είχε κυκλοφορήσει μια ενδιάμεση έκδοση κάποια στιγμή..

dukepapas είπε:
και κατι αλλο πιο ειναι το αγαπημενο σας joy?? Α η Β ;
A

3-2.jpg


B

4-1.jpg


;)
Προσωπικά έχω προτιμήσει το πρώτο...
 
Το πρώτο μακράν και από εμένα!

Και το joystick του arc είναι μακράν ότι πιο ποιοτικό έχω συναντήσει......
 
θα μου αρεσε ακομα περισοτερο αν ειχε ενα plex glass με ενα αυτοκολητο απο μαμε η κατι που να εχει θεμα απο mame game. ;)

http://www.koenigs.dk/mame/cp.pdf
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια γεια σας!!!!Μολις ολοκληρωσα την εγγραφη μου και ειναι το πρωτο μηνυμα που στελνω στη 'ρετροκοινοτητα'.Ο Ιορδανιδης που αναφερετε παραπανω ειναι ο AKISKOUSIS;Πως μπορω να ερθω σε επαφη μαζι του;Κατασκευαζει και καμπινες;ενδιαφερομαι πολυ να αγορασω
 
Καλησπέρα συνονόματε και καλώς ήρθες στο GRM!

Λοιπόν,έχουμε και λέμε:

manosglp είπε:
Ο Ιορδανιδης που αναφερετε παραπανω ειναι ο AKISKOUSIS;
Ιορδάνης είναι,και ναι,πρόκειται για το πρόσωπο που λες

manosglp είπε:
Κατασκευαζει και καμπινες;
Επίσης ναι,η απάντηση κι εδώ..

manosglp είπε:
Πως μπορω να ερθω σε επαφη μαζι του;
http://www.arcade-joystick.gr/info.html ;)
 
Ευχαριστω συνονοματε!!!Καλως σε βρηκα!!!!πριν λιγο επικοινωνησαμε με Μail με τον Ιορδανη κ θα μιλησουμε αυριο για λεπτομερειες.Χαιρομαι γιατι καιρο ψαχνω για καμπινα arcade..Απο τις φωτο στο site του φαινεται οτι κανει φοβερη δουλεια..ελπιζω και η τιμη να μην ειναι το ιδιο 'φοβερη' (τι τσιγκουνης που ειμαι... τς τς τς) :)
 
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από τα παρακάτω arcade joystics;

1.PS3/PC ARCADE FIGHTING STICK JOYPAD PLAYSTATION 3 USB

2.Μάλλον το ίδιο με το πρώτο

3.PS2 PS3 JOY ARCADE STICK JOYSTICK COMPUTER LAPTOP PC

4.HORI REAL ARCADE PRO 3 FIGHTING STICK FOR TEKKEN 6 PS3

5.XBOX360 ARCADE STICK JOYSTICK SANWA PC FREE 6000+ GAMES

6.XBOX360 ARCADE STICK JOYSTICK BLACK SANWA PC TEKKEN NEW

Λογικά όλα δουλεύουν σε pc.

Θέλω κάτι ποιοτικό που να έχει την smooth αίσθηση των arcades. Πριν κάποια χρόνια είχα αγοράσει ένα στικ με 2 κουμπιά και πολλά amiga games, που αν και μεταλλικό, είχε πολύ ... "clicky" αίσθηση. Μπλιαχ!

Από αυτά που διαβάζω εδώ πέρα πάντως, το πιο καλό πρέπει να είναι του Ιορδάνη (arc). Βέβαια δεν ξέρω πόσο κοστίζει, αλλά θα το μάθω και αυτό.

Τώρα για το αν θα είναι αριστερά ή δεξιά ο μοχλός...δε με νοιάζει! Θυμάμαι να σταυρώνω πολλές φορές τα χέρια μου (κυρίως στο street fighter 2) επειδή κουράζονταν τα δάχτυλα του ενός χεριού από το spamming των κουμπιών!

Να απαντήσω και στον φίλο dukepapas. Εννοείται το Α!!!!
 
1) Μετριο προς καλο. Δεν μου θυμισε arcade, επισης δεν θα ελεγα πως εχει και φοβερη ποιοτητα κατασκευης.

4) Πολυ καλο, αν και κανει αρκετα χρηματα. Ωραια ποιοτητα κατασκευης.

5+6) Λεει πως φτιαχνοντε στην Κινα, με sanwa ομως υλικα. 99% εχουν απομιμηση sanwa και οχι τα αυθεντικα.

+1 για Ιορδανη. Εχω πιασει παρα πολλα arcade sticks, ολα ειτε εχουν χαλια υλικα και αντοχη, ειτε δεν βολευουν καθολου. Ασε που στου Ιορδανη σου βγαινει και φτηνοτερο..
 
Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ!!

Μάλλον θα πάρω του Ιορδάνη που όπως μου είπε ο ίδιος πλέον βγαίνει σε μία έκδοση (τη μικρότερη από τις δύο).

Θέλουμε heavy duty καταστάσεις για παιχνίδια τύπου '88 games :D
 
Τελικά πήρα το arcadejoy. Πολύ καλό!!! Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

Να και μια φωτογραφία:

picture.php
 
Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στη παρεα σας, ενδιαφερομαι για ενα τζοιστικ για mame τη μου πρωτινετε??ευχαριστω!!!
 
Αγαπητέ φίλε,είναι ένα μέλος εδώ(ο Arc) ο οποίος κατασκευάζει χειροποίητα joystick στα μέτρα σου,συνιστάται από όλους ανεπιφύλακτα.Υπάρχουν βέβαια και έτοιμες λύσεις,είτε φτηνότερες είτε ακριβότερες χωρίς όμως να φτάνουν τη ποιότητα του Arc.
 
Παιδιά ξέρει κανείς κάποιο τηλέφωνο πέρα απ'το email του Arc γιατι ενδιαφέρομαι για το περίφημο ArcadeJoy ?
 
Ευχαριστω oyama82 ναι το διαβασα παραπανω για τον arc ειναι πολυ καλος
 
oyama82 είπε:
καλα σοβαρολογειτε εδω παιδια?το joystick στα δεξια????αυτο μονο στα pacman και στα tomahawk λειτουργει στη πραξη(για τους παλιους home computers)για arcade ειναι απαγορευτικο,πως μπορειτε και παιζετε???και δυσκολα θυμαμαι να υπηρχε σε μαγαζι καμπινα με το joystick δεξια,μονο ενα τραπεζακι tehkan world cup θυμαμαι οτι ειχε
Εύγε, αυτός είναι δικός μου, αν και ποτέ δε με βόλεψε ο λεβιές δεξιά, και αριστερά που ήταν πάντα με σταυρωτά τα χέρια έπαιζα.

Maddog είπε:
Κάποιος πάει να βάλει φωτιά στο thread... :p
Φίλε, σύντομα θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν στο Retromaniax κάμποσοι ικανοί να σε κρεμάσουν για αυτό που έγραψες. Και με ακριβώς το ίδιο επιχείρημα με εσένα: "Πως μπορείτε και παίζετε με το stick αριστερά" :)

Το debate είναι επιπέδου τουλάχιστον Amiga vs ST. :p

Με το μπιτόνι βενζίνης στα χέρια..

Ποιον ST? :p

Out οφ δε πλάκα όμως, θα στείλω πουμου στον air Jordan γιατί έχω μιαν ιδέα που έτσι και η πίτα θα είναι χορτάτη και ο σκύλος ολόκληρος...για περίμενε κάτι είναι ανάποδα..:Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα πήρα και εγώ το δικό μου Joystick από τον Ιορδάνη. Πολύ καλή δουλειά, τον ευχαριστώ και από εδώ!

Ορίστε το νέο μου απόκτημα , με φόντο το iMac :D ( Δεν ειχα ποτέ ιδιαίτερη προτίμηση για την ακριβή θέση του μοχλού... )

IMG_0205.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα