ΜAME χειριστήριο,αλλά.....

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
157
....ρε παιδια,ημαρτον,ψαχνουμε με ενα φιλο για ενα διπλο η ακομη καλυτερα δυο μονα,που να εχουν τον μοχλο δεξια των κουμπιων και δε μπορουμε να βρουμε με τιποτα..!!!

Βεβαια,αν βρισκαμε και επι ευρωπαικου εδαφους,θα ηταν πολυ,πολυ καλυτερα!

Εχει παρει κανενος το ματι κατι αξιολογο πουθενα...;;
 
Και εγω οσα arcade χειριστηρια εχω βρει στο internet εχουν τον μοχλο αριστερα.

Τι αναποδια ειναι αυτη, δεν καταλαβαινω...
 
Xm...

Κατι μπορεί να γίνει....

Για δες εδώ.

Εαν σου αρέσει,επικοινώνησε μεσω pm στον arc ή postαρε στο συγκεκριμένο thread και θα σου απαντήσει.... :)
 
Thanks Grip...!!!!

Φιλε,μαλλον βρηκα αυτο που εψαχνα επιτελους.....!!
 
Λοιπον,διαφημιση δε κανω ποτε σχεδον και για κανεναν,αλλα καποια πραγματα και προσωπα το αξιζουν αυτο και με το παραπανω.....

Παρελαβα χθες 2 χειριστηρια απο αυτα που φτιαχνει ο φιλος arc απο το mame.gr.....

Τα λογια ειναι περιττα! (Η Μαρινελλα δε το λεει αυτο..;; :biglaugh: :biglaugh:)

Τα χειριστηρια δοκιμαστηκαν εξαντλητικα χθες αργα το βραδυ επι 4 ( !!! ) συνεχεις ωρες σε mame,ZinC,m2emulator,cps3emulator και αποδειχτηκαν Α-ΨΟ-ΓΑ..!!!

Καταρχην ειναι USB,αρα ξεχνατε οποιοδηποτε πονοκεφαλο περι του πως θα τα δει το συστημα σας,ακριβεστατα,πολυ καλη,στιβαρη και μερακλιδικη πραγματικα κατασκευη οπως φαινεται και απο το link παραπανω στη σελιδα του arc μεσω mame.gr,εχουν δεξια τον μοχλο επιτελους και τελος,σημαντικο ειναι οτι ο ιδιος ο arc εδειξε να ειναι ενα παιδι που οτι κι αν χρειαστεις πανω σε αυτα στο μελλον,ειναι προθυμος να σε ακουσει και να σε εξυπηρετησει....Για μενα,ειναι ιδιαιτερα σημαντικο και αυτο..!

Δε μενει παρα να ευχαριστησω για μια ακομη φορα τον Grip που με εφερε σε επαφη με τον arc και απεκτησα αυτα τα 2 αψογα καλουδια για ΜΑΜΕ -αλλα και οχι μονο-....!!!
 
Πω πω ρε παιδιά τι εμπειρία ήταν αυτή!!!!!!!

Δοκίμασα το joystick σε mame και SNES και τα είδα όλα.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ARCADE ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!!!!!!

Grip, Mano, Arc, ένα πραγματικό ευχαριστώ σε όλους σας.
 
No probl guys....

Χαρά μου που σας βοήθησα,και για ότι άλλο θελήσετε εδώ είμαι...

Have fun με τα νεα σας <<παιχνιδάκια>>.... :)
 
Παιδιά επιτέλους γράφτηκα και εγώ!! Να είστε καλά για τα καλά σας λόγια και την εκτίμηση για το χειριστήριο το οποίο όντως το φτιάχνω κυρίως από αγάπη για το άθλημα. Θα τα λέμε συχνά από εδώ και πέρα.

Στεναχωρήθηκα πολύ που έχασα το meeting στην Καλλιθέα αλλά στο επόμενο θα είμαι παρών και θα γνωριστούμε καλύτερα.

Να είστε καλά και καλές διακοπές σε όλους.
 
Καλώς ήρθες retro συνοδοιπόρε στο φόρουμ που αγαπάει τις αναμνήσεις!!

Πάντως παιδιά είναι σχετικά εύκολο να φτιάξεις ένα δικό σου mame joystick φτάνει να αγοράσεις ένα joypad με τουλάχιστον 6 κουμπιά!
 
Φανατικοι φιλοι του ΜΑΜΕ αγοραστε οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη δειτε εδω και περιμενω γνωμες:

http://www.x-arcade.com/
 
Μετά από το joystick του arc δεν αξίζει να φιάξεις τίποτε. Συνιστάται κάργα ανεπιφύλακτα, είναι ΑΠΙΘΑΝΟ από όλες τις πλευρές. Η κατασκευή απίστευτα στιβαρή και τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί είναι εξαιρετικής ποιότητος.

Ελπίζω αν τυχόν σπάσουμε τίποτε φίλε arc να μπορέσεις να τα επιδιορθώσεις!!!!!! Αν και μάλλον δύσκολα το βλέπω να σπάει!!!!!!!!!!

johnk10 είπε:
Φανατικοι φιλοι του ΜΑΜΕ αγοραστε οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη δειτε εδω και περιμενω γνωμες:
http://www.x-arcade.com/
'Εχει μοχλό στα αριστερά, άρα ΑΧΡΗΣΤΟ για μας που συνηθίσαμε να παίζουμε με μοχλό στα δεξιά. Του arc έχει ακριβώς αυτό το χαρακτηριστικό. Και που να φέρνεις απ' έξω.............
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
arc,ειναι χαρα προσωπικη για μενα αλλα και για ολη τη ρετροπαρεα μας εδω περα πιστευω,που απο σημερα εισαι μελος της/μας....Καλως ηρθες..!!

Απο κει και περα,akmakas πραγματικα οπως ειπε κι ο pooky,μετα απο τα χειριστηρια του φιλου arc,ειναι εντελως,μα εντελως περιττο να ψαξεις για να φτιαξεις οτιδηποτε,εκτος βεβαια αν θες το χειριστηριο σου να ειναι αποκλειστικα δικη σου κατασκευη.Εγω που δεν εχω μια τετοια επιθυμια οπωσδηποτε,δεν ψαχνομαι για οτιδηποτε αλλο..!

Σε οτι αφορα τα x-arcade,φιλε johnk10,δε λεω,ΚΑΛΑ,ΧΡΥΣΑ,αλλα με το μοχλο αριστερα πρωτευοντως και με τοσο υψηλη τιμη για να τα φερεις απ'εξω δευτερευοντως,δε με απασχολησαν ουτε στιγμη να τα αγορασω....Και δικαιωθηκα βεβαια στο τελος.... :)
 
Συμφωνω αλλα ειδατε ρε παιδια πως μας εκμετελλευονται εμας του αριστερους οι ρατσιστες?{εννοω στο χερι}.Φιλε arc φτιαξε και για αριστεροχειρους joy :}
 
To joystick προσαρμόζεται σε κάθε απάιτηση. Αν το θες μπαίνει ο μοχλός αριστερά και τα κουμπιά δεξιά ή γενικά οτιδήποτε χρειάζεσαι. Αν θες στείλε pm ή mail για λεπτομέρειες. Τα λέμε
 
Xμμμμ,arc,μου δινεις ιδεες..... :biglaugh: :biglaugh:

(οχι βεβαια για μοχλο αριστερα !!! )
 
pooky είπε:
'Εχει μοχλό στα αριστερά, άρα ΑΧΡΗΣΤΟ για μας που συνηθίσαμε να παίζουμε με μοχλό στα δεξιά. Του arc έχει ακριβώς αυτό το χαρακτηριστικό. Και που να φέρνεις απ' έξω.............
Εγω να ρωτησω πως γινεται και ολα τα joystick του εξωτερικου εχουν τον μοχλο στ' αριστερα των κουμπιων;
 
Διοτι και τα cabinets των παιχνιδιων στα ''ουφαδικα'' του εξωτερικου ειχαν το μοχλο αριστερα,συνεπως τα joysticks ακολουθουν τη διαταξη αυτη....
 
manos426f είπε:
Διοτι και τα cabinets των παιχνιδιων στα ''ουφαδικα'' του εξωτερικου ειχαν το μοχλο αριστερα,συνεπως τα joysticks ακολουθουν τη διαταξη αυτη....
Οκ. Λογικο μεχρι εδω. Εμεις εδω γιατι τα ειχαμε αναποδα;;;;; (τα joystick)
 
Γιατι οι (παλιες) καμπινες ηταν φτιαγμενες ετσι εδω και απλα αλλαζονταν οι πλακετες τους....

Αν θυμασαι ομως,νεοτερα παιχνιδια που ερχονταν κατευθειαν απο το εξωτερικο με τη δικη τους καμπινα,ειχαν τους μοχλους αριστερα,εξ' ου και παιζαμε σταυρωνοντας τα χερια...!!
 
manos426f είπε:
Γιατι οι (παλιες) καμπινες ηταν φτιαγμενες ετσι εδω και απλα αλλαζονταν οι πλακετες τους....
Αν θυμασαι ομως,νεοτερα παιχνιδια που ερχονταν κατευθειαν απο το εξωτερικο με τη δικη τους καμπινα,ειχαν τους μοχλους αριστερα,εξ' ου και παιζαμε σταυρωνοντας τα χερια...!!
Θυμαμαι που σταυρωναμε τα χερια (και μου εβγαινε η πιστη για να παιξω!).

Για να διατυπωσω καλυτερα την ερωτηση μου. Γνωριζει κανεις γιατι σε μας (Ελλαδα) ηταν αναποδα joystick και κουμπια;;
 
Πίσω
Μπλουζα