Μetal t-shirts που φορούσατε τοτε,με καμάρι

Φίλε gothic θα σου απαντήσω εγώ τι έπαιζε παλιότερα, μια και το γυμνάσιο το τέλειωσα το 1987, οπότε καταλαβαίνεις......

Μια φορά έφαγα αποβολή βαρβάτη γιατί φορούσα μπλουζάκι Iron Maiden. Το γελοίο του θέματος όμως είναι ότι το μπλουζάκι δε το φορούσα κοινή θέα αλλά μέσα από πουλόβερ μια και ήταν καραχείμωνο μεριά. Η μαθηματικός (μια σκύλα στην κυριολεξία) με είχε βάλει στο μάτι μια και ήταν θεούσα και δεν με πήγαινε καθόλου (καλά ένας άλλος λόγος ήταν ότι δεν έκανα ιδιαίτερα με αυτή αλλά δεν πειράζει) και με ανάγκασε να ξεντυθώ μέσα στην τάξη, προσβαλοντάς με με τα λόγια της για την "ακολασία" που καταμαρτυρούσε η ένδυσή μου.

Φυσικά δεν της την χάρισα και της βούλωσα το μάτι με μια ξεγυρισμένη χλέπα που της ήρθε από κει που δεν περίμενε. Τα επακόλουθα μπορείς να τα φανταστείς. Φυσικά έφαγα καμπάνα, αλλά τότε δεν με πείραζαν οι απουσίες μια και το όριο ήταν αρκετά μεγάλο (αργότερα έγιναν τα πράγματα πιό αυστηρά).

Το καλό ήταν ότι με πήγαινε πολύ ο αναπληρωτής λυκειάρχης που ήταν κοινωνιολόγος (κι εγώ τέτοιο ρεμάλι κατέντησα να γίνω), με άκρως τολμηρές και προοδευτικές ιδέες για την εποχή εκείνη και με γλύτωσε από τα χειρότερα. Περιττό να σου πω ότι μονίμως είχα κάτω από τη βάση στα μαθηματικά στην πρώτη λυκείου αλλά δεν με ένοιαζε μια και πέρναγα με το μέσο όρο και οι βαθμοί για μένα ήταν κάτι στο οποίο ποτέ δεν έδωσα σημασία.

Φυσικά εκτός από τους βαθμούς, το σχολείο, τους κολημένους καθηγητές, τα χαζογκομενάκια, τη φιγούρα, είχα και ΕΧΩ γραμμένα τον κόσμο όλο με τις βλαμμένες αντιλήψεις του, τη δουλειά (δουλεία αν θες), τα πάσης φύσεως "αφεντικά" και όλο το κακό συναπάντημα που ανομάζεται "κοινωνικό σύστημα".
 
ti na proto8imi8o... afto pou 8iamame kala einai oti stin ST' dimotikou protoebala tin mplouza trooper ton iron maiden kai egine enas mikros xamos .... :)
 
pooky είπε:
Μια φορά έφαγα αποβολή βαρβάτη γιατί φορούσα μπλουζάκι Iron Maiden. Το γελοίο του θέματος όμως είναι ότι το μπλουζάκι δε το φορούσα κοινή θέα αλλά μέσα από πουλόβερ μια και ήταν καραχείμωνο μεριά. Η μαθηματικός (μια σκύλα στην κυριολεξία) με είχε βάλει στο μάτι μια και ήταν θεούσα και δεν με πήγαινε καθόλου (καλά ένας άλλος λόγος ήταν ότι δεν έκανα ιδιαίτερα με αυτή αλλά δεν πειράζει) και με ανάγκασε να ξεντυθώ μέσα στην τάξη, προσβαλοντάς με με τα λόγια της για την "ακολασία" που καταμαρτυρούσε η ένδυσή μου.
Η αμαρτωλή γενιά του 50-60 λοιπόν πίστευε πως κινδύνευε από παιδιά επειδή τους άρεσε μια συγκεκριμένη μουσική και ντυνόταν ανάλογα.

Φοβόντουσαν άραγε πως θα μπούνε το βράδυ στα σπίτια τους και θα τους .... ;

Η γενιά εκείνη λοιπόν που δεν άφησε τίποτα για τις επόμενες, ξεκοκαλίζοντας μέχρι την τελευταία δεκάρα της εθνικής οικονομίας και παραλύοντας τις δημόσιες υπηρεσίες με παράλογες μαζικές προσλήψεις στο δημόσιο αμόρφωτων βλάχων (τα αποτελέσματα τα βλέπουμε ακόμη και τώρα) με τη βοήθεια των πολιτικών που έβγαζαν.

Ακόμη πληρώνουμε την ηλιθιότητα και την απληστία τους...Πώς;;

Πληρώνοντας τη σύνταξη αυτών που δούλεψαν το πολύ μια 10ετία και αργότερα ονόμαζαν τεμπέληδες τις επόμενες γενιές που δουλεύουν πλέον 20 ώρες τη μέρα για τη σύνταξη των... «ηρώων» του γλειψίματος. Αυτοί θορυβήθηκαν λοιπόν μην τυχόν κανένας πιτσιρικάς φορέσει καμία metal μπλούζα και προσβάλει έτσι την ηλιθιότητά της «ηθικής»τους (ο διάβολος πρέπει να είναι πιο ηθικός από πολλούς από αυτούς).

Άραγε αποδίδεται δικαιοσύνη έστω και στον άλλο κόσμο;
 
Alucard είπε:
Ακόμη πληρώνουμε την ηλιθιότητα και την απληστία τους...Πώς;;

Πληρώνοντας τη σύνταξη αυτών που δούλεψαν το πολύ μια 10ετία και αργότερα ονόμαζαν τεμπέληδες τις επόμενες γενιές που δουλεύουν πλέον 20 ώρες τη μέρα για τη σύνταξη των... «ηρώων» του γλειψίματος. Αυτοί θορυβήθηκαν λοιπόν μην τυχόν κανένας πιτσιρικάς φορέσει καμία metal μπλούζα και προσβάλει έτσι την ηλιθιότητά της «ηθικής»τους (ο διάβολος πρέπει να είναι πιο ηθικός από πολλούς από αυτούς).

Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία του anus είναι και η νοοτροπία που εγώ πολεμούσα, πολεμώ και θα πολεμώ πάντοτε. Μην πας μακριά, ακόμα και σήμερα τα ίδια γίνονται. Το εύκολο βόλεμα δίνει και πάιρνει. Από την μία πλευρά όλες οι μαμάδες και οι μπαμπάδες που ονειρεύονται για το παιδί τους μια θέση στο δημόσιο, κάγκουρες, καράβλαχοι που δεν ξέρουν ότι το "αορίστου χρόνου" δεν ισοδυναμεί πιά με "μόνιμος". Από την άλλη τα βλαμμένα που παροτρύνονται από τους γονείς τους και πάνε να γίνουν ρεζίλι των σκυλιών δημοσίως για να κάνουν επιτυχία από τα κάθε λογής ριάλιτυ. Ε, μην ξεχάσω να ανφέρω και τα κάθε λογής γκομενίδια, κάθε φύλου, ιδιαίτερα τα μικρά κοριτσάκια που νομίζουν ότι από τα 20 πρέπει να τα έχουν όλα και γρήγορα. Λες και είμαστε υποχρεωμένοι εμείς, αν έχουμε κάτι, να τα διαθέσουμε σε αυτά.

Δεν με νοιάζει πιά που πάει αυτός ο κόσμος. Πραγματικά συμμερίζομαι την οπτική γωνία ενός καλού, κατά τα άλλα, φίλου, ο οποίος δουλεύει ψιλό γαζί κοριτσάκια που θέλουν να προοθηθούν μέσω μόντελινγκ και ριάλιτυ. Φυσικά αυτός είναι ακίνδυνος. Τους τάζει για να τις ρίξει στο κρεβάτι, για να κάνει το κέφι του. Φανταστείτε όμως, πόσοι επικίνδυνοι υπάρχουν που είναι πραγματικά αδίστακτοι και δεν σταματούν πουθενά. Και από την άλλη οι κάθε λογής "ψαγμένοι" γονείς που δεν καταλαβαίνεουν τίποτε, που νομίζουν ότι δεν θα πεθάνουν ποτέ.

Πόσο κάρβουνο τελικά έχουν τα κεφάλια τους μέσα δεν περιγράφεται.

Πριν από λίγες μέρες, την εβδομάδα που έκανε καλό καιρό, είχα σκάσει μύτη από το σπίτι των "πεθερικών" με μπλουζίτσα "Iced Earth". Ασορτί με στρατιωτική αρβύλα, με παντελόνι αγγαρείας, αξυρισιά και πάει λέγοντας. Έπρεπε να βλέπατε την έκπληξή τους στα μάτια τους. Το πρώτο που με ρώτησαν είναι πώς περιμένω να βρω δουλειά με τέτοια εμφάνιση!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!

Ρε καρβουνιάριδες, ΔΕΝ θέλω να βρω δουλειά. Σιγά μην αφήσω το κάθε λογής "αφεντικό" να μου φορέσει θηλειά στο λαιμό (γραβάτα) για να με ξεζουμίζει κατά το δοκούν. Αυτή ήταν και η απάντησή μου προς αυτούς. Αν τους αρέσει. Στα @@ μου η γνώμη τους. Ανάθεμα αν τελικά μπορέσουμε να βρούμε το έλεος που ζητάμε από τέτοιους ανθρώπους.

Α! Κλείνοντας να αναφέρω ότι ο ένας εξ αυτών των βρωμερών και άθλιων υπανθρώπων (η μάνα της κοπελιάς μου) δεν έχει δουλέψει ώρα στην ζωή της. Ο πατέρας της, φυσικά, δημόσιος υπάλληλος. Με 20 χρονάκια "εργασία" και 2500 μηνιαία σύνταξη που κάποια κακόμοιρα δουλεύουν 24άωρα με βασικό μισθό για να του παρέχεται.

Αυτά τα κοπρόσκυλα είναι που έρχονται να μας κρίνουν. Δυστυχώς.
 
pooky είπε:
Φυσικά δεν της την χάρισα και της βούλωσα το μάτι με μια ξεγυρισμένη χλέπα που της ήρθε από κει που δεν περίμενε.
Δεν την χάλασε.
 
Εκείνη την εποχή δεν φόραγα tees καμίας μπάντας, μιας και εκείνη την εποχή (επαναλαμβάνω) τυπικά απαγορευόταν δια ροπάλου οι κοπέλες να φορούν μπλουζάκια metal συγκροτημάτων, για τον λόγο αυτό και δεν κυκλοφορούσαν γυναικεία.

Τώρα πλέον πολλά ακόμα και κάποια από τα κλασικά metal συγκροτήματα έχουν βγάλει και γυναικεία μπλουζάκια (τα λεγόμενα bady-dolls) τα οποία είναι σε διαφορετικό πατρόν που κολακεύει την γυναικεία συλουέτα και τα σύμβολά του είναι πιο διακριτικά από τα ανδρικά. Τώρα πλέον λοιπόν φοράω κι εγώ που και που ειδικά στις καλοκαιρινές υπαίθριες συναυλίες. Judas Priest, Twisted Sister, Black Sabbath, Manilla Road (που το έφτιαξα μόνη μου) και σιγά σιγά θα μεγαλώσει η συλλογή.
 
Όταν ημουν Λονδίνο οι Ρόκερ δεν φορούσαν μπλουζάκια αλλά ντύσιμο δερμάτινα με μπότες σκισμένα παντελόνια και έτσι ποζεραδικα με άλλα λόγια (οι παλιοί ροκάδες και Μεταλλάδες όμως φορούσαν). Την δεκαετία του 80, φόρεσα Helloween - Pumpkin Fly, Nuclear Assault - Survive (μαύρο και ασπρo μπλουζάκια από το Live 1988 Electric Ballroom), SLAYER - Captors of sin, Metallica - And Justice for all απο την συναυλία στο Hammersmith 1988

Μετα 90s The London Era

Mr Big - They Call Me Big

TESLA - The Band

SKID ROW - No Fuckin' Frills

BADLANDS - Vooddoo Highway

CULT - Indian

Γενικά όμως δεν φορούσα t-shirts αλλά περισσότερο σκισμένα jeans μπότες και έτσι. μερικά τα έχω ακόμα και πάνε χρυσάφι στο ebay...Αν είχα και αυτά τα οποία κλασσικά κατέληγαν σφουγγαρόπανα ίσως να μη χρειαζόταν να δουλέψω για ένα δυο χρόνια.
 
Alucard είπε:
Η αμαρτωλή γενιά του 50-60 λοιπόν πίστευε πως κινδύνευε από παιδιά επειδή τους άρεσε μια συγκεκριμένη μουσική και ντυνόταν ανάλογα. Φοβόντουσαν άραγε πως θα μπούνε το βράδυ στα σπίτια τους και θα τους .... ;

Η γενιά εκείνη λοιπόν που δεν άφησε τίποτα για τις επόμενες, ξεκοκαλίζοντας μέχρι την τελευταία δεκάρα της εθνικής οικονομίας και παραλύοντας τις δημόσιες υπηρεσίες με παράλογες μαζικές προσλήψεις στο δημόσιο αμόρφωτων βλάχων (τα αποτελέσματα τα βλέπουμε ακόμη και τώρα) με τη βοήθεια των πολιτικών που έβγαζαν.

Ακόμη πληρώνουμε την ηλιθιότητα και την απληστία τους...Πώς;;

Πληρώνοντας τη σύνταξη αυτών που δούλεψαν το πολύ μια 10ετία και αργότερα ονόμαζαν τεμπέληδες τις επόμενες γενιές που δουλεύουν πλέον 20 ώρες τη μέρα για τη σύνταξη των... «ηρώων» του γλειψίματος. Αυτοί θορυβήθηκαν λοιπόν μην τυχόν κανένας πιτσιρικάς φορέσει καμία metal μπλούζα και προσβάλει έτσι την ηλιθιότητα της «ηθικής»τους (ο διάβολος πρέπει να είναι πιο ηθικός από πολλούς από αυτούς).

Άραγε αποδίδεται δικαιοσύνη έστω και στον άλλο κόσμο;
Alucard....+10 Ναι.....αποδίδεται δικαιοσύνη στον άλλο κόσμο μην αγχώνεσαι!

Και για να μην είμαστε εκτός θέματος..Η μοναδική μπλούζα που είχα ήταν μια μαύρη μακρυμάνικη Iron Maiden πολύ υψηλής ποιότητας με πολύ καλό και δυνατό τύπωμα..Γενικά δεν φόρεσα ποτέ ούτε κονκάρδες ούτε μπλούζες...Το metal το άκουσα και το ακούω χωρίς κονκάρδες αρβύλες στενά παντελόνια μακρυά μαλλιά (Μια χρονική περίοδο είχα)..
 
Στο γυμνάσιο θυμάμαι επικρατούσε μια περίεργη ατμόσφαιρα όσο αφορά τις μπλούζες rock/heavy. Εκτός απο μιά κολλημένη φανατική χριστιανή καθηγήτρια θρησκευτικών που είχαμε (και τα μυαλά στα κάγκελα), οι άλλοι καθηγητές δεν σχολίαζαν περι του θέματος. Περισσότερο ήταν ανάμεσα στα παιδιά, μεταξύ μας δηλαδή. Αν κάποιος ερχόταν σχολείο με κάποια ανάλογη μπλούζα τότε όλοι ψυθίριζαν πίσω απο την πλάτη του ααααα κοίτα αυτός τι φοράει. Ηταν σίγουρα ένας τρόπος να ξεχωρίζεις στο σχολικό πλήθος.

Τωρα για το αν υπάρχει δικαιοσύνη στον άλλο κόσμο διαφωνώ και αγχώνομαι αλλα αυτό είναι άλλο θέμα για συζήτηση. :)
 
στο γυμνάσιο νομίζω αγόρασα ένα μπλουζάκι των wasp με τη νεκροκεφαλή των wasp από το "the headless children" και τη φορούσα παντού !!! αποτέλεσμα : διήμερη αποβολή από το σχολείο και διακοπή διπλωματικών σχέσεων με γονείς !!! πάντως τη φόρεσα μέχρι που έλιωσε !!! κι ακολούθησαν κι άλλες ... crimson glory , queensryche , annihilator , megadeth , κτλ !!!
 
είχα το somewhere in time των Maiden σε t-shirt
 
Ως φανατικός των Scorpions μέχρι κάποιας χρονολογίας, είχα κανά δυο μπλουζάκια. Η πρώτη φορά που τους είδα ήταν το 93 στο γήπεδο του Πανιωνίου και το ενα από τα δυο αναλώθηκε εκεί καθώς με ένα φίλο μου (δικηγόρος τώρα) είμασταν μπροστά μπροστά και τραβιόμασταν με τους υπολοίπους από τις μπλούζες και βέβαια δεν έμεινε τίποτε. Επίσης είχα κονκάρδες των Bon Jovi και , μερικώς σχετικό , στο κέντρο του θρανίου μου στην 3η λυκείου είχα σχεδιάσει ένα τεράααααστιο AC/DC με έναν τεράαααστιο κεραυνό ανάμεσα στα AC και DC. Οταν η αίθουσά μας χρησιμοποιούνταν για δέσμη άλλου τμήματος, δεν καθόταν κανείς σε αυτό το θρανίο :D :D:D
 
flotsam and jetsam no place for disgrace celtic frost one in their pride tour megadeth clash of the titans tour exodus thrash forever atrophy jester sepultura in the graveyard αρε εποχες...
 
Λοιπόν με χαρά βλέπω ότι το μέταλ καλά κρατεί και σε αυτό το φόρουμ! Προσωπικά ζω και αναπνέω για το μέταλ όχι τόσο με την οπαδική νοοτροπία του όρου -μιας και κοντεύομε να τριανταρίσουμε.. οκ κοντεύουμε είπα όχι ότι τα απιάσαμε ακόμα- αλλά με τη νοοτροπία ενός αφοσιωμένου μουσικόφυλου που εξερευνά το αγνό ατσάλι συλλέγοντας βινύλια, μαθαίνοντας καινούριες μπάντες που τιμούν το είδος και αποτελόντας ενεργό κομμάτι μιας σκηνής που ζει και αναπνέει κόντρα στις μόδες!

Metal Is Forever λοιπόν!

Τώρα από μπλουζάκια έχω πραγματικά άπειρα, τα αγαπημένα μου είναι Manilla Road, Solitude Aeturnus, Warlord κυρίως εξαιτίας των αντίστοιχών σχημάτων που παρουσίαζουν και όχι των σχεδίων.
 
Αυτη η μουσικαρα ποτε δεν θα πεθανει!!! Τα αγαπημενα ,celtic frost-morbid tales, accept-summer festivals 2005,judas priest-defenders και πολλα αλλα που δεν μουρχονται...
 
Eιχα ενα των Metallica που ειχε τον παππου απο το enter sandman μπροστα, καθως και ενα των priest με το εξωφυλλο του unleashed in the east μπροστα και του metal works πισω.... Αψογο.
 
τις "παλιές εποχές" ότι bootleg t-shirt έβλεπα στα τσιγκέλια της Ηφαίστου με Scorpions - Maiden - Black Sabbath τα τσίμπαγα.

Αργότερα με τα live, αγόραζα official stuff. Αυτά των maiden είναι και τα πιο αγαπημένα μου. Είμαι οπαδός; MΠΑΑΑΑΑΑ :biglaugh::biglaugh:
 
kala egw eimai ligo metagenesteros alla ta kalytera pisteyw einai

motorhead--logo

metallica--logo

ac/dc--logo

iron maiden--opoiodhpote...
 
audiodee είπε:
Metal T-shirt...Κάτι τέτοιο πιάνεται;

Δεν το φόρεσα, το είχα κάνει δώρο.

Και μεταλλικό ρούχο είναι, και ρετρό είναι!

metaldress.jpg


Paco Rabanne, 1967, Paris
Να υποθέσω ότι είναι από το Remember (καραρετρό μαγαζί!!!) ?
 
Απο t-shirt είχα:

Iron Maiden = Ten Years

Iron Maiden = Powerslave Eddie μούμια με αλυσιδες

Anthrax = Presistence of Time

Anthrax = Got The Time

Megadeth = Mary Jane

Obituary = Cause Of Death

Μερικα απο αυτα απο μαυρα εχουν γινει γκρι απο τα πολλα πλυσιματα. Καποια τα φοραω ακομη.
 
Πίσω
Μπλουζα