Μister P (Μίστερ Π)

Μίστερ Π

Παιδιά βρήκα ενα μαγαζί θεσσαλονίκη <<ΓΕΜΑΤΟ>> Mister P

όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm
 
Αυτοκινητόδρομος με αυτοκινητάκια Porsche απο την Mister P (δώρο γεννεθλίων του αδερφού μου)...

DSC01333.jpg

DSC01336.jpg
 
To ειχαμε λαβει με τον αδερφο μου ως δωρο (απο "Παγκοσμιο" στους Αμπελοκηπους)! Ακριβως αυτον. Ειχαμε λιωσει. Θυμαμαι οτι πουλουσαν εξτρα κομματια του δρομου καθως και αυτοκινητα.

Εξαιρετικη φαση που τον εχεις διατηρησει "κουτατο"
 
Φιλοι μου υπεροχα παιχνιδια ,θυμαμαι που ειχα μικρος το τζιπ και το ταξι.Λυπαμαι ομως που πηγανε για πεταμα,αλλα οταν ειμαστε μικρα δεν τα προσεχουμε.Μπραβο στα παιδια που τα χουνε κρατησει και τα βγαλαν φωτο,ωστε να τα βλεπουμε και να συγκινουμαστε.Μου χει τυχει στο γιουσουρουμ της Κυριακης στο Θησειο να χουνε και κανα κουτι του Μr Π, με καποιο παιχνιδι που θα χε ξεμεινει απο τοτε.Αλλα αραγε αξιζει αμα ειναι καλη η τιμη να αγορασεις κανενα ετσι για αναμνηστικο?
 
Veloce είπε:
ειδου μερικα κομματια μου
και μερικες ακομη

Την Μερσεντες την εψαχνα καιρο...παντου, ηταν ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια πιτσιρικας σε μια εποχη που τουλαχιστον οι δικοι μου γονεις μας ειχαν δεμενα τα λουρια στο θεμα "παιχνιδια" και ειδικα στη παρτη μου που οπως πολλοι αλλοι εδω τ ανοιγανε με κατσαβιδια για να βρουνε κρυμμενα μυστικα χαχαχαχ!

Το μπλε μ1 bmw το ειχε ενας γειτονας και το ειχα ψιλοζηλεψει πιτσιρικας και φυσικα εμεινα με τη ζηλια.( screw u mum and dad!)

Το Μ1 ειναι ΛΥΡΑ και το πως το βρηκα ειναι λιγο παλαβο,,,ηταν πεταμενο μεσα σε μια δεξαμενη νερου(!!)

το τελεφερικ σε ενα μαγαζι με παιχνιδια που ειχαν κατι γεροντια που εκλεισε και ξεσαβουρωνε το ιδιο και τη πιστα και το σετ με τα εργαλεια που συμφωνα με τη τελεια μνημη μου απεκτησα γυρω στα 4 δηλ 1983 με το τρυπανι ειχα φαει ΔΑΧΤΥΛΑ ΠΟΛΛΑ.

Στο ιδιο μαγαζι ειχα βρει και ενα κουτι μαυρο με τον κιτ με ταχυτητες το κουρδιστο το οποιο δωθηκε δωρο σε γνωστο οπως επισης και ενα μινι κουπερ μιστερ π που δωρηθηκε κ αυτο σε αλλον συναισθηματια φιλο..

Ενα κομματι μονο λειπει απ τα παιδικα μου χρονια ειναι ισως και το δυσκολοτερο θυμαμαι το απεκτησα εν ετη 1982 δηλ ειμουν 3ετων ενα κρις κραφτ κοκκινο με τηλεχειριστηριο γκρι στυλ μιστερ π αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν μιστερ π...η αλλιως μιτροπλαστ στην αρχικη ονομασια της εταιριας. Θυμαμαι οτι ηταν διθεσιο με φλατ καπως καρινα απο πλαστικο που ζουλιωτανε (χαχα!) οι κινητηρες του ηταν 2 σε μια μαυρη πλαστικη βαση βιδωμενη στο πισω κατω μερος της καρινας ,,,αναζητειται....
Το τελφερικ... κλαίω, το θέλω...
 
Veloce είπε:
Ενα κομματι μονο λειπει απ τα παιδικα μου χρονια ειναι ισως και το δυσκολοτερο θυμαμαι το απεκτησα εν ετη 1982 δηλ ειμουν 3ετων ενα κρις κραφτ κοκκινο με τηλεχειριστηριο γκρι στυλ μιστερ π αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν μιστερ π...η αλλιως μιτροπλαστ στην αρχικη ονομασια της εταιριας. Θυμαμαι οτι ηταν διθεσιο με φλατ καπως καρινα απο πλαστικο που ζουλιωτανε (χαχα!) οι κινητηρες του ηταν 2 σε μια μαυρη πλαστικη βαση βιδωμενη στο πισω κατω μερος της καρινας ,,,αναζητειται....
Να χαρείς, βγάλε την ξυλοκοπτική από το πλάνο, γιατί θα ανοίξεις πολύύύύ μεγάλη κουβέντα, κι ας είναι off topic !
 
Παιδιά, μιας και δεν θυμάμαι να είχα ποτέ παιχνίδι Mister P αν και είμαι παιδί των 80's οπότε έχω μια απορία : Βρήκα σε μαγαζί στην επαρχία δύο κουτιά Mister P με το τελεφερίκ. Η καταστηματάρχης μου είπε ότι δεν δουλεύουν γιατί τα έφτιαχνε ο αδερφός της όταν χαλάγανε αλλά μόνο φτιάξιμο δεν τους έκανε...Απλά σκέφτομαι, αξίζει να τα πάρω κι ας είναι χαλασμένα (μπορεί να φτιάχνονται!); Υπόψη είναι στο κουτί τους αν και ελαφρώς ξεκολλημένο, και τα δίνει φθηνά...
 
kingtiger077 είπε:
Παιδιά, μιας και δεν θυμάμαι να είχα ποτέ παιχνίδι Mister P αν και είμαι παιδί των 80's οπότε έχω μια απορία : Βρήκα σε μαγαζί στην επαρχία δύο κουτιά Mister P με το τελεφερίκ. Η καταστηματάρχης μου είπε ότι δεν δουλεύουν γιατί τα έφτιαχνε ο αδερφός της όταν χαλάγανε αλλά μόνο φτιάξιμο δεν τους έκανε...Απλά σκέφτομαι, αξίζει να τα πάρω κι ας είναι χαλασμένα (μπορεί να φτιάχνονται!); Υπόψη είναι στο κουτί τους αν και ελαφρώς ξεκολλημένο, και τα δίνει φθηνά...
Kαι το ρωτας????Παρτα τωρα!!!!Το τελεφερικ ειχε πολυ απλο μηχανισμο..ενα μοτερακι,ενα διακοπτη ,και 2 λαμπακια..εαν δεν τα εχει διαλυσει ο επιδοξος μαστορας φτιαχνονται...εαν θες βοηθεια στειλε πμ :)
 
:thumbup: Οκ θα τα πάρω τότε την επόμενη εβδομάδα που θα περάσω και αν είναι θα τα πούμε!
 
Ωραια!Ελπιζω να τα ξαναπουμε!!
 
Όπως σου είπε ο Γρηγόρης. Μην τα αφήσεις. Αλλάζεις τον μηχανισμό ;)
 
Υπάρχουν ακόμη ανταλλακτικά Kambia; Το ξέρω ότι είναι η εταιρεία που είχε σαν ατού την παροχή ανταλλακτικών!!! Τρωγόμουν καιρό πάντως να τα πάρω και τώρα με πείσατε!!!!

Ευχαριστώ παιδιά!
 
Από την ίδια την εταιρία δεν ξέρω αν θα βρεις ανταλλακτικά. Αλλά όταν ο μηχανισμός είναι απλός απλά τον αντικαθιστάς με κάποιον ίδιο από κάπου αλλού που θα βρεις η έναν παρεμφερή με λίγη μόντα ;)

Πχ εγώ άλλαξα τον μηχανισμό στις πιγκοϊνοτσουλίθρες (οχι ο,τι ήταν τίποτα το ιδιαίτερο) με μοτεράκι από άλλο παιχνίδι κάνοντας μια ελαφριά μετατροπή στο κουτάκι του.

Πάρτα και μεις εδώ είμαστε για βοήθεια. (Αρκεί να μη σε γδάρει και στην τιμή που θα στα δώσει)
 
Επιτέλους, τα κατάφερα!!! Πήρα και τα δύο τελεφερίκ!!! Στην αρχή η ιδιοκτήτρια δεν μου τα έδινε. Δεν ξέρω γιατί, μπορεί να νόμιζε ότι τα μεταπουλάω σε αλμυρή τιμή και δεν ήθελε να την πιάσω κορόιδο, ποιος ξέρει....Σήμερα ευτυχώς όταν πέρασα ήταν ο γιος της στο μαγαζί και μόλις του είπα να τα πάρω μου είπε αμέσως οκ!!! Μου είπε επίσης ότι έχει δει στο διαδίκτυο ότι αν έχει ένα παλιό παιχνίδι το κουτί του έχει και μεγάλη τιμή! Άρα ξέρει τι παίζει ωστόσο μου τα έδωσε πάμφθηνα!!! Του είπα όμως ότι δεν πουλάω τίποτα γιατί μου αρέσουν τα παιχνίδια που είχα σαν παιδί και αν βρω κάτι το κρατάω!!!

Το ένα είναι καινούριο και αχρησιμοποίητο αλλά το δεύτερο είναι εμφανώς ταλαιπωρημένο καθώς απ' ότι μου είπε το παιδί το είχαν κρεμασμένο στο μαγαζί και το δουλεύανε για επίδειξη. Τα κουτιά είχανε και το χαρακτηριστικό αυτοκόλλητο μέσα με τον Mister P αμεταχείριστο!!!

Παραθέτω φωτό

Εικόνα0241.jpg

Εικόνα0240.jpg
 
Ειχαμε απο ενα με τον αδερφο μου, εχουν μπει και τα δυο, το χρυσαφι και το αστυνομικο.

Το χρυσαφι ηταν αυτοκινητο ιατρου....αν δειτε εχει το γνωστο στρογγυλο αυτοκολλητο στο τζαμι.

Τα διαλυσαμε αργα και σταθερα....δεν εμεινε λεπι...

Το μονο που εχω ακομα, ειναι ο φαρος απο το αστυνομικο..

Οριστε, για να μη με λετε ψευτη...

Μπορειτε να το δειτε και εδω...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24851-Airfix-%F0%EB%DE%F1%E7%F2-%DD%ED%F4%F5%F0%EF%F2-%EA%E1%F4%DC%EB%EF%E3%EF%F2-%281975%29&p=417845&viewfull=1#post417845

Επισης ειχα και το αεροπλανακι, το οποιο το καλοκαιρι το κρεμουσαμε στην αυλη και γυρνουσε γυρω-γυρω. Πηγα να περασω καποια στιγμη και το εφαγα στο κεφαλι! Αουτς!

Οι φωτο ειναι απο Ebay...

Θυμαμαι οτι ηταν ασημι, δεν θυμαμαι αν ηταν Mister P. To ειδα στο ebay και το θυμηθηκα...

MISTER P GREEK EXCLUSIVE SPITFIRE MITROPLAST M4 4.jpg

P1080595 2.jpg

MISTER P GREEK EXCLUSIVE SPITFIRE MITROPLAST M4 3.jpg

MISTER P GREEK EXCLUSIVE SPITFIRE MITROPLAST M4 1.jpg

MISTER P GREEK EXCLUSIVE SPITFIRE MITROPLAST M4  2.jpg
 
ΠΩ ΠΩ ρε φίλε........ αυτό το λευκό αεροπλανάκι το είχα!!!!!

Κρεμασμένο στο φωτιστικό του δωματίου μου, τι μου θύμησες τώρα!

(δεν πήγαινε τώρα ο νους μου ότι ήταν κι αυτό Mister P)
 
Lord_Makro είπε:
ΠΩ ΠΩ ρε φίλε........ αυτό το λευκό αεροπλανάκι το είχα!!!!!
Κρεμασμένο στο φωτιστικό του δωματίου μου, τι μου θύμησες τώρα!

(δεν πήγαινε τώρα ο νους μου ότι ήταν κι αυτό Mister P)
Πιτσιρικια το ειχαμε, που να θυμασαι...

Τωρα θυμηθηκα και κατι αλλο, στο πισω μερος ειχε πτερυγια τα οποια γυρνουσαμε για να στριβει οταν πετουσε δεξια ή αριστερα..

Αλλα εδω δε βλεπω κατι τετοιο...σου θυμιζει τιποτα?
 
Τελεφερίκ

Θυμάμαι πολύ μικρός, κάπου στο 81-82, είχα ένα παιγνίδι, Τελεφερίκ. Ήταν κόκκινου χρώματος κι εάν θυμάμαι καλά το σχοινί από το οποίο κρεμόταν, περνούσε από μέσα του. Στις άκρες του σχοινιού είχε κάτι σαν εμπόδια, για να μην φεύγει εκτός και πέφτει τα οποία μόλις τα ακουμπούσε ξεκινούσε την αντίστροφη πορεία.

το είχε κανείς αυτό; το θυμάται κανείς;
 
Πίσω
Μπλουζα