Νάκυ Αγάθου

CAT2008

RetroWannaBe
Joined
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
51
Αντιδράσεις
5
Τη Νάκη Αγάθου τη θυμάστε?? Ο αισθησιασμός που εξέπνεε αυτή η γυναίκα ήταν σκανδαλώδης και έμεινε στην ιστορία. Ο δε θύσανος των μαλλιών της ήταν διπλάσιος σε όγκο από αυτόν του κεφαλιού της. Θα τον ζήλευε ακόμα και η Bonnie Tyler.
 
νομιζω πως το θυμαμαι αγαπητε tsalk,μηπως ηταν το eye in the sky?απο alan parsons project?να προσθεσω ενα βιντεακι απο την παλια παρουσιαστρια της ερτ(νομιζω ειναι η νακυ αγαθου,το αντιπαλο δεος της κελλυς σακακου χα χα)το οποιο χρονολογικα ειναι του 1982.δεν ξερω αν την θυμουνται πολλοι καθως ειναι παλιο το βιντεο...http://rapidshare.com/files/133073643/AGATHOU_82.AVI
 
vosporos είπε:
να προσθεσω ενα βιντεακι απο την παλια παρουσιαστρια της ερτ(νομιζω ειναι η νακυ αγαθου,το αντιπαλο δεος της κελλυς σακακου χα χα)το οποιο χρονολογικα ειναι του 1982.δεν ξερω αν την θυμουνται πολλοι καθως ειναι παλιο το βιντεο...http://rapidshare.com/files/133073643/AGATHOU_82.AVI
Vospore,

και το δικό σου αρχείο φαίνεται ότι είναι πλουσιότατο, με πολλούς θησαυρούς!!

:bow:

Το όνομα Νάκυ Αγάθου το θυμάμαι και σωστά λες ότι ήταν "το αντίπαλο δέος της Κέλλυς Σακάκου", γιατί εκείνη την εποχή οι δύο τους κυριαρχούσαν στην οθόνη της ΕΡΤ!! Απλά τη Νάκυ Αγάθου την θυμόμουν ξανθιά - μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι είναι όντως αυτή? Έχει κανείς άλλα βίντεο (είτε προγενέστερα, είτε μεταγενέστερα) με τις 2 αυτές τηλεπαρουσιάστριες που άφησαν εποχή? Ή μήπως με άλλες τηλεπαρουσιάστριες της ΕΡΤ/ΥΕΝΕΔ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις είδα το βιντεάκι - Μοιάζει, αλλά δεν πρέπει να είναι η Νάκυ Αγάθου... Κι εγώ την θυμάμαι ξανθιά,με μεγαλύτερη αφάνα και νομίζω πιό βαθιά φωνή...

tsalk είπε:
δεν ήταν το eye in the sky ήταν το lucifer.
ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΩΡΑ! ΕΙΧΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ....!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νάκυ Αγάθου (ΕΡΤ, 1967 - 1988/89)

Παρουσιάστρια της ΕΡΤ, η οποία ξεκίνησε την εκφώνηση προγραμμάτων λίγο πριν την έναρξη της δεκαετίας του '70 και σταμάτησε λίγο μετά τα μέσα της δεκαετίας του '80.

picture.php


Σύμφωνα με το site "Ο Ερευνητής της Βέροιας" (βλ. παραπάνω), "τα πράγματα άλλαξαν στην τηλεόραση, όταν οι υπεύθυνοι έδωσαν την ευκαιρία στη νεαρή Νάκυ Αγάθου να ενημερώνει κι αυτή τους τηλεθεατές όσον αφορά το πρόγραμμα. Έγινε ένα από τα πιο αγαπητά πρόσωπα για τον αντρικό πληθυσμό και ταυτόχρονα προκαλούσε μεγάλη ζήλεια στις γυναίκες τηλεθεάτριες. Ήταν μια φινετσάτη και πανέμορφη γυναίκα, πρωτοπόρος στη παρουσίαση προγραμμάτων. Ο αισθησιασμός που εξέπεμπε αυτή η γυναίκα, ήταν το κάτι άλλο και μπορούμε να πούμε ότι έμεινε στην ιστορία για τον τρόπο που ενημέρωνε για το πρόγραμμα. Με το θηλυκό και ταυτόχρονα προκλητικό της στυλ, δημιούργησε «ορκισμένους» φίλους και εχθρούς. Κατά καιρούς είχαν ακουστεί πάρα πολλά, για το πόσα γράμματα λάβαινε καθημερινά από θαυμαστές της που ήθελαν να την παντρευτούν."

picture.php


(φωτογραφία της Νάκυ Αγάθου από τις αρχές της δεκατίας του 1970)

Το site "Ο Ερευνητής της Βέροιας" συνεχίζει:

"Τον Απρίλιο του 1969, η Ελληνική Εταιρία Προγραμμάτων Τηλεόρασης του Σπύρου Σπυρίδου, διοργάνωσε διαγωνισμό με απονομή βραβείων για τα δημοφιλέστερα πρόσωπα της ελληνικής τηλεόρασης. Στο τομέα της ψυχαγωγίας πρώτευσε ο Νίκος Μαστοράκης, στους δημοσιογράφους ο Φρέντυ Γερμανός, ενώ πρώτη σε δημοτικότητα στους παρουσιαστές με μεγάλη διαφορά, αναδείχθηκε η Νάκυ Αγάθου, αφήνοντας πίσω της "ιδρωμένους" μεγάλα ονόματα της εποχής, όπως τη Σάσα Μανέτα, την Εύα Ιωαννίδου, το Στάθη Γαβάκη, το Νίκο Μπουγά, την Αιμιλία Υψηλάντη κλπ."

Συνέχεια από το site "Ο Ερευνητής της Βέροιας":

"Όλη τη δεκαετία του 1970 η ξανθιά παρουσιάστρια – πάντα με το ίδιο τρομερό της στυλ- ενημέρωνε τους τηλεθεατές για το τι θα παρακολουθήσουν, μαζί με την Κέλλυ Σακάκου (βλ. παρακάτω).

Το 1987 εμφανίστηκε στη ταινία του Χάρρυ Κλυν "Made in Greece", στην οποία υποδύθηκε τον εαυτό της.

Η Νάκυ Αγάθου ποτέ δεν απασχόλησε τη κοινή γνώμη με τη προσωπική της ζωή όσο ήταν "σταρ", ενώ δεν ξανακούσαμε το παραμικρό για αυτήν από τότε που αποσύρθηκε από τη τηλεόραση."

picture.php


(φωτογραφία της Νάκυ Αγάθου από το 1982)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akmakas είπε:
(Ίσως να είναι λίγο άσχετο)Θυμάστε μια παρουσιάστρια της κρατικής τηλεόρασης που παρουσίαζε το πρόγραμμα της ημέρας...?Ήταν ξανθιά με βάψιμο άστα να πάνε.. Τι να πρωτομιλήσω για το κραγιόν απίστευτο....για το σπάτουλο στο μαπίδι.....Για τι!!!!!
Νάκυ Αγάθου... "Και τωρα θα παρακολουθησετε ενα ντοκυμανταιαιαιρ...", με φωνη αισθησιακη και το "αι" τραβηγμενο και με προφορα!
 
υπαρχει σε βιντεο στο youtube η νακυ αγαθου...
 
Η Νάκη ή Νάκυ Αγάθου, εμφανίστηκε στην ταινία του Χάρι Κλιν Made in Greece. Μήπως έχει κανείς την ταινία - δεν την έχω βρει ακόμα!- και μπορεί να ανεβάσει το επίμαχο απόσπασμα, για να δούμε την Αγάθου? Η ταινία γυρίστηκε το 1987 και αυτή ήταν η τελευταία χρονιά που εμφανίστηκε η Νάκυ στις οθόνες μας. Τη θυμάμαι να εμφανίζεται στο φακό καθιστή μεν αλλά ολόσωμη. Πραγματικά γοητευτική και ο τρόπος που έκανε την αναγγελία του προγράμματος,: "Και τώρα θα παρακολουθήσετε..." , πολύ χοντρή φωνή, που τη συνδύαζε με την εκρηκτική εμφάνισή της (κυρίως τα ξανθά μαλλιά). Τη θυμάμαι μόνο ασπρόμαυρη, γιατί έγχρωμη τηλεόραση απέκτησα σχετικά αργά, μετά το 1990.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ βρήκα ότι η Αικατερίνη (Νάκυ) Αγάθου- Μιχαλοπούλου ασχολήθηκε και με την πολιτική. Στις εκλογές του 1996 ήταν υποψήφια στην Α΄ Αθηνών με την Πολιτική Άνοιξη. [http://www.hri.org/news/greek/ant1gr/ekloges/ek/38/sek.htm]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Ευχαριστώ, για το δώρο που θα μου έπαιρνες τότε bernard.
To πρώτο βίντεο το αγοράσαμε τα Χριστούγεννα του 1986 (για να γλυτώσουμε το ΦΠΑ που έμπαινε από 1-1-1987).

Το συγκεκριμένο βίντεο τότε (όπως έχω ήδη πει σε άλλο θρέντ) από 175.000 δρχ που κόστιζε το είχαμε πάρει 150.000δρχ επειδή ειχαμε αγοράσει (όχι μόνοι μας) 3 συσκευές.

Πάντως και οι 150.000δρχ τέλη του 1986 ήταν σαφώς αρκετά χρήματα.
Το 1987 η Νάκυ Αγάθου έλεγε ακόμα το πρόγραμμα. Μακάρι να έσωσες τίποτε!
 
Για τους fan της Νάκυς Αγάθου (stakovieeee...), μια πολύ όμορφη Χριστουγεννιάτικη φωτογραφία από το στούντιο του ΕΙΡΤ (ευχαριστώ πολύ τον nasos kolias για την παραχώρηση της φωτογραφίας):

picture.php
 
Eξαιρετικό εύρημα. Ευχαριστούμε bernard και naso
 
ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 1988 ΜΕ ΤΗΝ ΝΑΚΥ ΑΓΑΘΟΥ..

[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα φίλε ford231 για τα 2 καταπληκτικά βιντεάκια που μοιράστηκες μαζί μας! Η Νάκυ Αγάθου είναι αγαπημένη από την παιδική μου ηλικία και υπάρχουν λιγότερα ντοκουμέντα για αυτήν, παρά για την "σύγχρονή" της Κέλυ Σακάκου, η οποία εμφανίζεται σποραδικά στη μικρή οθόνη.

Επίσης, Καλώς Ήρθες στο forum μας! Όπως θα έχεις διαπιστώσει, εδώ είμαστε όλοι "μανιακοί" με τη ρετρο-τηλεόραση (παρουσιάστριες, σήματα τηλεοπτικών καναλιών, τηλεοπτικές εκπομπές, σήριαλ, τηλεπαιχνίδια). Επομένως, φαντάζομαι ότι θα βρεις αρκετά θέματα που θα σου κεντρίσουν το ενδιαφέρον! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Καλώς όρισες! Χίλια ευχαριστώ! Έψαχνα ένα βίντεο με την ξανθιά Νάκι Αγάθου εδώ και πολύ καιρό. Αγαπημένη πολλών εδώ. Ειλικρινά, η εικόνα αυτού του βίντεο μου έφερε στο νου φοβερές αναμνήσεις, ασπρόμαυρη, όπως την θυμόμαστε. Επιπλέον, είναι ιστορικό ντοκουμέντο, γιατί δείχνει ότι η Νάκυ συνέχισε να παρουσιάζει το πρόγραμμα και το 1988 (νόμιζα ως το 1987 ήταν παρουσιάστρια). Θυμίζω ότι τελευταία φορά που φέρεται να την είδαμε δημόσια ήταν στην ταινία "Made in Greece" του Χάρι Κλιν (1987).

Και πάλι ευχαριστούμε.
 
stakovios είπε:
... Ειλικρινά, η εικόνα αυτού του βίντεο μου έφερε στο νου φοβερές αναμνήσεις, ασπρόμαυρη, όπως την θυμόμαστε. Επιπλέον, είναι ιστορικό ντοκουμέντο, γιατί δείχνει ότι η Νάκυ συνέχισε να παρουσιάζει το πρόγραμμα και το 1988 (νόμιζα ως το 1987 ήταν παρουσιάστρια). Θυμίζω ότι τελευταία φορά που φέρεται να την είδαμε δημόσια ήταν στην ταινία "Made in Greece" του Χάρι Κλιν (1987)...
Κι εγώ έτσι νόμιζα. Η εκφώνηση του Διαγωνισμού Τραγουδιού της EUROVISION τον Μάιο του 1988 πρέπει να είναι λογικά από τις τελευταίες της εκφωνήσεις στην ΕΡΤ. Το 1989 νομίζω είχε σταματήσει.

Την ταινία την βρήκες τελικά που την έψαχνες? Δεν είναι σπάνια, υπήρχε (τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα) στα video-clubs και έχει κυκλοφορήσει και σε DVD.
 
bernard.c είπε:
Την ταινία την βρήκες τελικά που την έψαχνες? Δεν είναι σπάνια, υπήρχε (τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα) στα video-clubs και έχει κυκλοφορήσει και σε DVD.
Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να τη βρω. Α, με την ευκαιρία να ευχαριστήσω κι εσένα και τον Νάσο για την υπέροχη και σπάνια φωτογραφία της Αγάθου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1987 Νακη Αγαθου...το χαμογελο προσεξτε μοναδικο..

[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νακη αγαθου..για σενα stakovie...

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται το video έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

stakovios είπε:
:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:Καλώς όρισες! Χίλια ευχαριστώ! Έψαχνα ένα βίντεο με την ξανθιά Νάκι Αγάθου εδώ και πολύ καιρό. Αγαπημένη πολλών εδώ. Ειλικρινά, η εικόνα αυτού του βίντεο μου έφερε στο νου φοβερές αναμνήσεις, ασπρόμαυρη, όπως την θυμόμαστε. Επιπλέον, είναι ιστορικό ντοκουμέντο, γιατί δείχνει ότι η Νάκυ συνέχισε να παρουσιάζει το πρόγραμμα και το 1988 (νόμιζα ως το 1987 ήταν παρουσιάστρια). Θυμίζω ότι τελευταία φορά που φέρεται να την είδαμε δημόσια ήταν στην ταινία "Made in Greece" του Χάρι Κλιν (1987).

Και πάλι ευχαριστούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα