Νάκυ Αγάθου

Το παζλ "Νάκυ Αγάθου" συνεχίζεται και το πορτρέτο της σκιαγραφείται με επιπλέον πληροφορίες. Οι νεότερες που βρήκαμε είναι:

- Το Νοέμβριο του 1977 αναφέρεται στον Τύπο ότι η Αγάθου είχε αναλάβει την εκφώνηση των εκλογικών συνθημάτων της Νέας Δημοκρατίας του Κωνσταντίνου Καραμανλή, μαζί με την Λιάνα Κανέλλη. Για του λόγου το αληθές, παραθέτω το απόσπασμα (από "Το Βήμα" , 19/11/1977).

agathou ekfwnissi1977.jpg

- Επίσης, το 1973 εκφώνησε το πρόγραμμα στο ΕΙΡΤ με "χαρακτηριστική φωνή και γεμάτη ηδυπάθεια", όπως γράφτηκε αργότερα. Ήταν η ταινία "Δύο εύθυμοι γλεντζέδες", με τους Πίτερ Σέλερς και Ρίνγκο Σταρ.

- Τέλος, δείτε τι πρότεινε γνωστή εφημερίδα, σε δημοσίευμα της 28/7/1985, σε ένα τεστ για την σχέση των αναγνωστών με το χρήμα!

agathouv85.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΞΑΝΑΓΑΡΓΑΛΑΤΑ (1972)

Επιθεώρηση των Μίμη Τραϊφόρου - Γ.Θίσβιου

Θέατρο ΒΕΜΠΟ

Μουσική: Ζακ Ιακωβίδης

Σκηνοθεσία: Μίμης Τραϊφόρος

Ηθοποιοί: Σοφία Βέμπο, Άννα Καλουτά, Ρένα Ντορ, Άννα Μαντζουράνη, Κάτια Αθανασίου, Αντώνης Παπαδόπουλος, Άινα Μάουερ, Κώστας Πανουργιάς, Τζούλια Αργυροπούλου, Νάκυ Αγάθου, κ.α.
 
johnalepou είπε:
ΞΑΝΑΓΑΡΓΑΛΑΤΑ (1972)
Επιθεώρηση των Μίμη Τραϊφόρου - Γ.Θίσβιου

Θέατρο ΒΕΜΠΟ

Μουσική: Ζακ Ιακωβίδης

Σκηνοθεσία: Μίμης Τραϊφόρος

Ηθοποιοί: Σοφία Βέμπο, Άννα Καλουτά, Ρένα Ντορ, Άννα Μαντζουράνη, Κάτια Αθανασίου, Αντώνης Παπαδόπουλος, Άινα Μάουερ, Κώστας Πανουργιάς, Τζούλια Αργυροπούλου, Νάκυ Αγάθου, κ.α.
Πολύ ενδιαφέρον φίλε μου. Μου δημιουργείται όμως μια απορία: Εάν η Νάκυ έπαιζε κάθε βράδυ στο θέατρο εκείνη τη σαιζόν, πότε έλεγε το πρόγραμμα στην ΕΡΤ?
 
Δεν εχω ιδεα...μπορει να ηταν και καλοκαιρινη επιθεωρηση και επισης μπορει να μην επαιζε Δευτερα/Τριτη...δεν εχω αλλες πληροφοριες
 
Η Νάκυ Αγάθου στην αναγγελία προγράμματος


μεταδόθηκε το 1984 από την Ε.Ρ.Τ.


[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Αναγγελία προγράμματος από την τηλεπαρουσιάστρια


της Ε.Ρ.Τ.
Νάκυ Αγάθου μεταδόθηκε το 1987

[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231, ωραία τα δύο βιντεάκια με την αξεπέραστη Νάκυ Αγάθου!!

FORD231 είπε:
Η Νάκυ Αγάθου στην αναγγελία προγράμματος
μεταδόθηκε το 1984 από την Ε.Ρ.Τ.
Θα το ξαναπώ για άλλη μια φορά: το look που είχε το 1984 η αγαπημένη παρουσιάστρια, δυστυχώς την αδικούσε (πολύ) κατά τη γνώμη μου...

FORD231 είπε:
Αναγγελία προγράμματος από την τηλεπαρουσιάστρια
της Ε.Ρ.Τ.
Νάκυ Αγάθου μεταδόθηκε το 1987
Αυτή είναι η Νάκυ που θυμόμαστε και που αγαπήσαμε! :flower:

Και εκτός του φοβερού look που της ταιριάζει πολύ, προσέξτε στυλ εκφώνησης, όλο νάζι και υπονοούμενο:

"... Η εκπομπή "Η παράσταση του μήνα" με το έργο του Shakespeare "Μάκβεθ"...... (σιωπή 1.5 δευτερολέπτου)....... αναβάλλεται".

Παράλληλα, προσέξτε το ανασήκωμα του φρυδιού της όταν λέει τη λέξη "αναβάλλεται" :)

Α ρε Νάκυ, αξεπέραστη! :flower:
 
bernard.c είπε:
FORD231, ωραία τα δύο βιντεάκια με την αξεπέραστη Νάκυ Αγάθου!!


Θα το ξαναπώ για άλλη μια φορά: το look που είχε το 1984 η αγαπημένη παρουσιάστρια, δυστυχώς την αδικούσε (πολύ) κατά τη γνώμη μου...

Αυτή είναι η Νάκυ που θυμόμαστε και που αγαπήσαμε! :flower:

Και εκτός του φοβερού look που της ταιριάζει πολύ, προσέξτε στυλ εκφώνησης, όλο νάζι και υπονοούμενο:

"... Η εκπομπή "Η παράσταση του μήνα" με το έργο του Shakespeare "Μάκβεθ"...... (σιωπή 1.5 δευτερολέπτου)....... αναβάλλεται".

Παράλληλα, προσέξτε το ανασήκωμα του φρυδιού της όταν λέει τη λέξη "αναβάλλεται" :)

Α ρε Νάκυ, αξεπέραστη! :flower:
Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο Μπέρναρντ για το λουκ του 1987 και το νάζι, γι' αυτό άλλωστε ήταν αγαπητή. Όσο για το φρύδι, όντως αξιοπρόσεκτο! Όσο για το βίντεο, θα πρέπει να είναι η αρχή από τα βιντεάκια του Φορντ "Με ανοικτά χαρτιά" και "Τέρατα της τηλεόρασης", που ήδη είδαμε.
 
Για να είμαι ειλικρινής, όταν ήμουν μικρός η Νάκυ Αγάθου με τρόμαζε με τη μαλλούρα που είχε. Η Κέλλυ Σακάκου μου φαινόταν πολύ πιο οικεία και συμπαθής. Αλλά τώρα που μεγάλωσα και ξαναβλέπω τα βίντεο (συγχαρητήρια σε όσους τα κράτησαν και τα ανέβασαν!) λιώνω πραγματικά κάθε φορά! Θεά!
 
Matsablokos είπε:
Για να είμαι ειλικρινής, όταν ήμουν μικρός η Νάκυ Αγάθου με τρόμαζε με τη μαλλούρα που είχε. Η Κέλλυ Σακάκου μου φαινόταν πολύ πιο οικεία και συμπαθής. Αλλά τώρα που μεγάλωσα και ξαναβλέπω τα βίντεο (συγχαρητήρια σε όσους τα κράτησαν και τα ανέβασαν!) λιώνω πραγματικά κάθε φορά! Θεά!
Και εμενα φιλε μου!!! Οταν ημουν πολυ μικρος και την εβλεπα ψιλοσκιαζομουνα....πολυ αργοτερα συνειδητοποιησα το ποσο Θεα ηταν!
 
thanos75 είπε:
Και εμενα φιλε μου!!! Οταν ημουν πολυ μικρος και την εβλεπα ψιλοσκιαζομουνα....πολυ αργοτερα συνειδητοποιησα το ποσο Θεα ηταν!
Χεχε, νομίζω ότι όλοι παρόμοιες σκέψεις κάναμε στα παιδικά μας χρόνια τότε, αλλά και τώρα! :)

Έχει πραγματικά ένα μοναδικό τρόπο εκφώνησης και μια ιδιαίτερη παρουσία.

Και (για μένα) το σημαντικότερο: μια σχέση με τον φακό πολύ "αγαπησιάρικη"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τέλος του προγράμματος από την


τηλεπαρουσιάστρια της ΕΡΤ Νάκυ Αγάθου


μεταδόθηκε το 1988

[edit] Το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο καθώς ο λογαριασμός με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Το τέλος του προγράμματος από την
τηλεπαρουσιάστρια της ΕΡΤ Νάκυ Αγάθου


μεταδόθηκε το 1988
Η αγαπημένη μας Νάκυ Αγάθου με το μοναδικό της στυλ εκφώνησης/παρουσίασης του προγράμματος.

Σε ευχαριστούμε FORD231

stakovieeeeeeeeeeeeee, πού είσαι να δεις τη Νάκυ; :)
 
Και γω με τη σειρα μου σε ευχαριστω για ακομη μια φορα FORD231. Σπανια η προσφορα σου και αξιοζηλευτο το αρχειο σου.
 
τι μαλλι αυτη η νακυ πολυ τινα ταρνερ..(στην καλυτερη)
 
georgeikos είπε:
τι μαλλι αυτη η νακυ πολυ τινα ταρνερ..(στην καλυτερη)
Και το αγαπημενο της κολιε- μενταγιόν με το αστέρι. Το φορά και σε άλλο βιντεάκι του Φορντ, αυτό με την Γιουροβίζιον όταν προλογίζει τον "Κλόουν!".
 
Το τελευταίο διάστημα, το site του Ψηφιακού Αρχείου της ΕΡΤ, ολοένα και εμπλουτίζεται με ρετρό-αγαπημένο υλικό!

Πριν από 1,5 μήνα περίπου, η ΕΡΤ ανέβασε στο Αρχείο της την εκπομπή "Εκτός" της Δάφνης Μπόκοτα, στην οποία έχει καλεσμένη (ποιαν άλλη; ) - την Νάκυ Αγάθου!!

Η εκπομπή είναι του 1995, έχει διάρκεια 35 λεπτά περίπου και είναι πολύ ενδιαφέρουσα, διότι γίνεται αναδρομή στην καριέρα της αγαπημένης παρουσιάστριας (από το 1966 μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '80) και έχει και κάποια σύντομα αποσπάσματα από εκφωνήσεις προγράμματος.

Το βίντεο θα το δείτε πατώντας στο παρακάτω link:

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=75415&tsz=0&act=mMainView

Ευχαριστούμε πολύ την Διεύθυνση Μουσείου-Αρχείου της ΕΡΤ για αυτό το όμορφο "δώρο"!!
 
Ειλικρινα ευχαριστουμε την διευθυνση μουσειου-αρχειου της ΕΡΤ για την ψηφιοποιηση και αναρτηση τετοιων εκπομπων και φυσικα περιμενουμε και ελπιζουμε σε περισσοτερες ρετρο-εκπληξεις. Με το καλο να δουμε να ανεβαινουν και καποια παλια σηριαλ με αγαπημενους ηθοποιους.
 
Πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή την οποία μόλις παρακολούθησα. Ελπίζω και εγώ όπως και ο Χρήστος τη ανάρτηηση στο αρχείο της ΕΡΤ και άλλων τέτοιων εκπομπών και γενικά παλαιού υλικού.
 
Έφτιαξα αυτό το κολάζ από το βίντεο του αρχείου της ΕΡΤ. Φυσικά τα δικαιώματα ανήκουν στους συντελεστές.

[video=youtube;1E-WrDVUR1k]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Έφτιαξα αυτό το κολάζ από το βίντεο του αρχείου της ΕΡΤ. Φυσικά τα δικαιώματα ανήκουν στους συντελεστές.
Ωραίο είναι!

Στα αποσπάσματα από 1.18 μέχρι 1.26 στο βίντεό σου είναι (κατ' εμέ) στα πιο ωραία της! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα