Νέα κατασκευή Bartop καμπίνας

ababapanos

Retro Member
Joined
7 Φεβ 2013
Μηνύματα
139
Αντιδράσεις
3
Καλησπερα σας

ξεκινησα σιγα σιγα την κατασκευη μιας νεας arcade Bartop καμπινας, στην οποια θα προστεθει και βαση αργοτερα.

Αρχικα αγορασα τα ξυλα (MDF 12mm) , Θα μπορουσα για ακομα καλυτερο αποτελεσμα και 16mm , αλλα επελεξα το 12mm για να ειναι ποιο ελαφρια η καμπινα.

Οι διαστασεις της καμπινας ειναι 57Χ50Χ70 και εχει υπολογιστει για να μπει μεσα 22αρα οθονη.

Συννολικο Κοστος κατασκευης μεχρι τωρα 55 ευρω.

Σας παραθετω καποιες πρωτες φωτογραφιες απο την εξελιξη της κατασκευης:

Προβολή συνημμένου 135930Προβολή συνημμένου 135931Προβολή συνημμένου 135932Προβολή συνημμένου 135933Προβολή συνημμένου 135934Προβολή συνημμένου 135935Προβολή συνημμένου 135936Προβολή συνημμένου 135936Προβολή συνημμένου 135937Προβολή συνημμένου 135938Προβολή συνημμένου 135939Προβολή συνημμένου 135940

Απο δευτερα θα αγορασω ασταρι και χρωμμα νερου για το πρωτο χερι!
 
Καλη αρχη φιλε μου θα το ευχαριστηθεις οταν με το καλο θα το ολοκληροσεις καλη συνεχεια κ κρατα μας ενημερους
 
Καλή αρχή!!! Μου αρέσουν πάρα πολύ οι γωνίες της.

57εκ πιστέυω ότι είναι η διάσταση του μήκους του cp. Καλή επιλογή για να έχεις άνετο διπλό.

Μια ερώτηση. Τα ηχεία θα τα βάλεις πάνω από την οθόνη; Αν ναι πως σκοπέυεις να ανοίξεις τις τρύπες τους; Το ρωτάω γιατί το ξύλο ο έχεις ήδη μοντάρει.

Καλή συνέχεια.
 
Σας ευχαριστω... Θα ανεβαζω καθε σταδιο που θα ολοκληρωνω...

Για τα ηχεια δεν εχω αποφασησει ακομα που θα κανω τις τρυπες. σκεφτομαι η πανω στα πλαινα ξυλα δεξια και αριστερα η στο κατω ξυλο της λεζαντας

Την Διασταση του CP την εκανα 57Χ27 για να ειναι οπως το ειπες αρκετα ανετο για διπλο!

Εχω ομως ενα μεγαλο προβλημα που φοβαμαι οτι θα με καθυστερησει.... λογω των Capital control , ειμαι αποκλεισμενος απο οποιαδηποτε διαδυκτιακη αγορα με αποτελεσμα να μην μπορω να παραγγειλω τα joustics , τα κουμπια τις πλακετες κτλπ...

Αν γνωριζει κανεις καποιο μαγαζι οπουδηποτε στην Ελλαδα που μπορει να πουλαει arcade parts , εστω και σε ακριβοτερες τιμες απο το εξωτερικο ας μου πει, η αν καποιος εδω απο το φορουμ πουλαει η γνωριζει καποιον.

Ευχαριστω πολυ και παλι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια ! Κράτα μας ενήμερους !!!!
 
Ακομα για τον σχεδιασμο του cpanel θα ηθελα μια μικρη βοηθεια αν υπαρχουν ετοιμα σχεδια να κατεβασω για να κανω τις τρυπες.
 
Υπαρχουν ετοιμα σχεδια παρα πολλα απλα κανε ενα google κ θα βρεις κγω απο εκει τα βρεικα
 
Ναι έχω βρει και εγω έτσι πολλά. Αλλά τι να τα κάνω; Πρέπει να τα εκτύπωσω αλλάζοντας τις διαστάσεις με τις δικές μου και το χρησιμοποιώ σαν πατρόν για τις τρύπες ε;
 
ababapanos είπε:
Πρέπει να τα εκτύπωσω αλλάζοντας τις διαστάσεις με τις δικές μου και το χρησιμοποιώ σαν πατρόν για τις τρύπες ε;
Σωστά, αν καταλήξεις σε ένα συγκεκριμένο, άλλαξε τις διαστάσεις σύμφωνα με τα μέτρα του cpanel που έχεις. Μετά απλά τοποθέτησέ το χαρτί επάνω στο πάνελ να δεις αν είναι οι τρύπες εκεί που τις θέλεις.
 
για τα αυτοκολητα που να απευθυνθω και σε τι υλικο να ζητησω? η δεν εχει σημασια?
 
Σε καταστήματα που κάνουν ψηφιακές εκτυπώσεις. Έχω δει καμπίνα με αυτοκόλλητο βυνίλιο με πλαστικοποίηση και ήταν πολύ καλό.
 
σημερα ψαχνοντας ειχα και μια προσφορα απο ενα καταστημα (δεν ξερω αν επιτρεπετε να πω ποιος ειναι) που μου δινει μτχ πλακετα η οποια λεει οτι ειναι η pac 2 , αλλα εμενα δεν μου φαινεται για αυτην και τα 14 κουμπια + τους 2 μοχλους

ολα μαζι 100 ευρω

 


pac.jpg

Ειναι η παραπανω... πιστευετε οτι κανει?

και απο αλλο καταστημα μου δινουν τα παρακατω μτχ κουμπια τα οποια ειναι με λαμπακια (14 ) και οι μοχλοι (2) στα 45 ευρω

 


IMG_0462.jpg

εχετε καμια γνωμη για ολα τα παραπανω?

IMG_0465.JPG

IMG_0466.jpg
 
Καμία σχέση αυτό είναι το J Pac της Ultimarc. Στη πλευρά που είναι τα pin, συνδέεις το βύσμα jamma της καμπίνας. Στην περίπτωσή σου δεν σου κάνει. Δεν έχεις jamma καλωδίωση μέσα στο bartop.

Tα κουμπιά είναι όντως φωτιζόμενα. Τα joystick δεν με πείθουν και τόσο. Αλλά από την άλλη πλευρά, έτσι όπως είναι η κατάσταση πως να παραγγείλεις sanwa η seimitsu από το εξωτερικό; Μεταχειρισμένα δεν προτείνω να αγοράσεις.
 
Προσωπικά θα αγόραζα καινούργια κουμπιά. Δεν ξέρεις αν κάποιο μεταχειρισμένο μένει μέσα ή γενικά έχει πρόβλημα. Τώρα για joystick θα περίμενα όσο χρειαζόταν για να αγοράσω κάποιο επώνυμο. Ναι δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές αλλά αν παίξεις με sanwa ή seimitsu, πίστεψέ με θα χάσεις κάθε ιδέα για τα υπόλοιπα. Τώρα αν είσαι βιαστικός, τι να σου πω;
 
Έτσι όπως θα πάει το πράγμα σε βλέπω για αυτοσχέδια πλακέτα.

Και όπως λέει ο Telonio πάρε καινούρια κουμπιά.
 
Υπαρχει μηπως καποιος οδηγος η καλυτερα σε βιντεακι που να δειχνει πως πρεπει να γινουν οι κολλησεις στην πλακετα απο τα χειριστηρια? και τι καλωδια να ζητησω ?
 
Στην παρακατω φωτο βλεπεις ενα παραδειγμα:

joypad-hacking.jpg

Oπως βλεπεις για τα 4 κουμπια θες 4 καλωδια (τα 2 πρασινα το κιτρινο και το κοκκινο που εχει κολλησει ο τυπος),και μια γειωση για ολα αυτα ,που εαν δεν κανω λαθος ειναι το γκριζο καλωδιο).Η γειωση οπως βλεπεις ειναι κοινη για ολα τα κουμπια.

Γενικα θες λεπτο καλωδιο,μπορεις να χρησιμοποιησεις και καποιο παλιο απο υπολογιστη πχ σειριακο ή παραλληλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια ερωτηση τα φωτιζομενα δεν κανουν για παιχνηδι? γιατι απο το καταστημα μου ειπαν οτι τα φωτιζομενα τα βαζουν ποιο πολυ για start buttons κλπ...

Mε ολο το Θαρος , αν καποιος γνωριζει απο κολλησεις και θελει , μπορει να με βοηθησει? και αν χρειαστει να πληρωσω φυσικα δεν υπαρχει προβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα