Νέος ΑTARI user !!!

Αμέ, γιατί όχι????

Και μάλιστα θα πρότεινα μια νέα γεύση : Λευκή σοκολάτα, ινδοκάρυδο, φραουλες, ρούμι και σαντιγύ.......:hungry::hungry:

:biglaugh::biglaugh:
 
Και γέμιση από τραγανιστά πλήκτρα Atari 520 :D
 
παιδιά εγώ δεν είμαι νέος αταρι χρήστης

αλλα παλιος πολύ παλιός..

αλλα είμαι καινούργιος στο υπέροχο αυτό forum..

δεν θα πιστέψετε παιδιά την συγκίνηση

όταν διάβασα τα πρώτα ποστ για τα πολυ αγαπημένα μου Home computers... και

ααχχχχ το pixel .... που έκοβα συνεχώς βόλτες

στο περίπτερο μέχρι να ερθει μπας και διαβάσω κανένα νέο παιχνιδάκι για τον πολυαγαπημένο μου mega ste.

καθε μέρα βόλτα στην αγγελάκη (θεσσαλονίκη)

και στον καννέλη computers...(του είχα σπάσει τα @@)

συγνώμη παιδιά για το δακρύβρεχτο αλλα είμαι πολύ συγκινημένος.. :icon_cry:

ακόμα μου βρίσκεται το falcon030 (με το φοβερο DSP :animrolleyes: ) και έναν ακόμη παλιότερο cpc6128.

βέβαια δεν τα ανοίγω πιά (εώς καθόλου) αλλα τα καμαρώνω σαν απομεινάρια μιας άλλης εποχής
 
Παλικάρι μου ... standard θα σε έχω πετύχει στον Κανέλλη ... ξέρεις τι egine; Εγώ πάλι ανοίγω το falcon κάθε μέρα... can't live without it
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ενα Falcon θα το ηθελα και εγω φιλε Insomniac ;)
 
Wally είπε:
ενα Falcon θα το ηθελα και εγω φιλε Insomniac ;)
χι χι

σου εύχομαι να βρείς

falcon.jpg


falconlogo.jpg


@ChrisTOS αν γυρνούσες εκεί

1991-1996 σίγουρα.. :)
 
Wally o Pytzamarama είσαι;

:)

voulgeor.. ήρθες στο χώρο σου μάλλον..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
voulgeor είπε:
χι χι σου εύχομαι να βρείς

falcon.jpg


falconlogo.jpg
Ρε 'σεις!! Πως τις πετάτε έτσι τις φωτό?????? :mad:

Εγω γίνομαι ανθρωποσκότωνος για ένα FALCON :lasercannon::pistolies::target::behead::rip:
 
Ο τελευταίος έκλεισε 201eur στο ebay.fr ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
teflon είπε:
Ρε 'σεις!! Πως τις πετάτε έτσι τις φωτό?????? :mad:
Εγω γίνομαι ανθρωποσκότωνος για ένα FALCON :lasercannon::pistolies::target::behead::rip:
Ναι συμφωνώ, δεν μπορώ να φανταστώ χειρότερη κατάσταση για ένα falcon από το να είναι έτσι γυμνό... χωρίς καλώδια να προεξέχουν χωρίς να έχει ένα monitor συνδεδεμένο και το κυριότερο turned off. Απαράδεκτη κατάσταση. Χωρίς μομφή για τον φίλο γιατί αυτός το αγόρασε όταν ήταν νέο, θεώρησε ότι δεν μπορεί να του προσφέρει κάτι πια και το έχει κρατήσει ως ενθύμιο. Απόλυτα κατανοητό και δεκτό.

Και μια γενικότερη παρατήρηση, τι μανία τους (σας) έχει πιάσει όλους να πάρετε falcon? Τι θα το κάνετε δηλαδή? Στο 90% των περιπτώσεων θα ανοίγει μια φορά το τρίμηνο για λόγους επίδειξης και στο 10% των περιπτώσεων λίγο συχνότερα για λόγους το να παίξουμε κάνα παιχνιδάκι να δούμε κάνα demo etc.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oτι ειναι σπανιο,ακομα και οταν ειναι ψιλο-χρεπι οπως ο Falcon,ειναι ποθητο...
 
Τι είναι αυτά που λες βρε ChrisTOS ; Δηλαδή τι σοβαρή δουλειά μπορεί να γίνει πλέον με έναν falcon (η με μια amiga κατ' επέκτασιν για να μη παρεξηγηθώ) που θα είναι κρίμα να τον πάρει κάποιος και να τον ανοίγει οποτε γουστάρει; Σε ποιον θα λείψει και θα πειράζει που κάποιος άλλος τον έχει για "έκθεμα" ;

Όλα τα παλιά καλά μηχανάκια έχουν αυξημένη ζήτηση, όποιος όμως πραγματικά θέλει, πληρώνει και βρίσκει. έτσι είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες voulgeon στο φόρουμ...Θα σε πρότεινα να στίσεις τον falcon σε ένα τραπεζάκι και να του ξαναδώσεις την ζωή...και πρόσεχε τον σαν τα μάτια σου!!! :)
 
θα συμφωνήσω απόλυτα με τον akmakas. άλλωστε έχεις ένα σπάνια μηχάνημα...
 
Wally είπε:
Oτι ειναι σπανιο,ακομα και οταν ειναι ψιλο-χρεπι οπως ο Falcon,ειναι ποθητο...
Και η ευλογιά πολύ σπάνια είναι αλήθεια σου λέω. Νομίζω ότι υπάρχουν μόνο δυο δείγματα στον κόσμο, δεν βλέπω όμως κανένα να ενδιαφέρεται σοβαρά να την αποκτήσει έτσι ώστε να νιώσει στο πετσί του τι ακριβώς σημαίνει ;) . Ακραίο παράδειγμα μεν ταιριαστό δε. Σε ότι αφορά το κακεντρεχές σχόλιο έχετε δίκαιο το μηχάνημα είναι παντελώς άχρηστο. ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ

@keropi

Πες μου τι είναι θεός να σου πω αν πιστεύω... Ή πες μου τι θεωρείς σοβαρό να σου πω αν μπορείς να το κάνεις. Βέβαια η διαφορά νοοτροπίας και αντίληψης επί του συγκεκριμένου μεταξύ εμου και ίσως των περισσότερων εδώ μέσα απέχει έτη φωτός και δεν βρίσκω το λόγω για περισσότερη συζήτηση. Πάντως για μένα ένα μηχάνημα το οποίο υπάρχει για αυτό το σκοπό, της επίδειξης, είναι το ίδιο με το να βρίσκεται σε μια χωματερή. Εμένα ως χρήστη, προγραμματιστή ή ότι άλλο μου είναι το ίδιο άχρηστο γιατί παράγει το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με το να ήταν στην χωματερή. Και αν με ρωτάς αν λείπει, ναι λείπει γιατί αν όλα αυτά τα μηχανήματα ήταν στην αγορά θα ήταν πολύ ευκολότερα προσβάσιμα σε ανθρώπους που σε ένα ποσοστό θα είχαν το μεράκι να ασχοληθούν πραγματικά να δημιουργήσουν και να παράγουν έργο. Με άλλα λόγια αγαπητέ keropi, προσβάλλεις όλους όσοι παράγουν κάποιο έργο χρησιμοποιώντας έναν παλιό υπολογιστή γιατί υπονοείς ότι αυτό που κάνουν είναι στην πραγματικότητα άχρηστο. Μπορεί να έχεις δίκαιο και αυτή να είναι η πραγματικότητα, αλλά αφενός θεωρώ ότι τα πράγματα που μας δίνουν χαρά και μας ψυχαγωγούν έχουν τεράστιο βαθμό σοβαρότητας και οτί αυτό είναι σε συνδυασμό με το βαθμό δημιουργίας. Και θα συμφωνήσω ότι η παθητική κατανάλωση προσφέρει ευεξία αλλά εμένα αυτό με αφήνει αδιάφορο. Όπως και να χει κανένας δεν απαγορεύει σε κανέναν να αγοράζει ότι θέλει εφόσον μπορεί και κανένας δεν μου απαγορεύει να ασκώ αυστηρή κριτική και να διαφωνώ στους λόγους αυτής της αγοράς. Υπόσχομαι λοιπόν να μην ξανα-αναφερθώ στο 2007 και να περιορίσω τα ποστ μου εως το 1993 μιας και από ότι φαίνεται με το πρώτο βγαίνω εκτός κλίματος...

Θενκς φορ ρίντινγκ
 
Αγαπητέ ChrisTOS, αυτά που γράφεις .... πως να το πω.... δεν θέλω να τα σχολιάσω πολύ... αλλά να μου λες ότι προσβάλω και άτομα... αδερφέ, ΑΝ εγώ προσβάλω 100 άτομα, εσύ με τις θεωρίες σου προσβάλλεις 10.000 ... μου φαίνεται δεν σκέφτεσαι λογικά, σε έχει καταλάβει το συναίσθημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα... κάποιος έχει στο στρώμα του 10000000 Euros τα οποία δεν τα κινεί ποτέ. Τα χρήματα αυτά είναι πολύ σημαντικά για αυτόν αλλά τελείως αδιάφορα για την υπόλοιπη οικονομική δραστηριότητα μιας και δεν χρησιμοποιούνται για να παράγουν πλούτο. Είναι λοιπόν δέκα εκατομμύρια ευρώ λιγότερα από την οικονομική δραστηριότητα => 10 εκατομμύρια ευρώ που λείπουν από την αγορά. Δικά του είναι, κανένας δεν μπορεί να του πει τίποτα. Αυτό δεν το κάνει και σωστό..

Όσον αφορά το προσβάλλει, έχεις δίκαιο έπρεπε να το είχα βάλλει σε εισαγωγικά... Η apologise
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν χρειάζεται να απολογηθείς, ξέρω τι εννοείς

αλλά δεν είναι σωστό αυτό που λες... διαφωνώ γιατί μπορεί κάποιος να πάρει ένα παλιό μηχάνημα, να γουστάρει και να προσφέρει περισσότερα από χρήστες 20 χρόνων του ιδίου μηχανήματος... by the way, τα xmas θα έχουμε full-speed USB2.0 zorro κάρτες για amiga :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειρήνη υμήν αδέρφια...
 
Πίσω
Μπλουζα