Νέος ιδιοκτήτης!!!!!

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.350
Σήμερα το πρωί το παρέλαβα και πριν καμια ώρα το έβαλα μπρος. Δε γράφει Amstrad αλλά Shνάϊντα 6128 καθώς το αγόρασα από Γερμανία για 25 ευρώ μαζί με οθόνη πράσινη και MP2.ΓΙΕΑ!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λίγο στο ζουμί τώρα. Η οθόνη παίζει πολύ καλά, δηλαδή δείχνει το πράσινο σαν πράσινο, αλλά μόλις πειράζω τα τριμεράκια, τρεμοπαίζει κάπως, αλλά ξέρω τί θέλει. Ανοιγμα και κόλληση στις επαφές, καθώς αυτές μάλλον έχουν καταστεί ψυχρές. Εκτός και αν κανένα έμπειρο παληκάρι έχει άλλη γνώμη, την οποία και δύναμαι να ακούσω. Τα πλήκρα είναι καφετιά, αλλά λόγω βρωμιάς, και όχι στο στυλ των κιτρινιασμένων Amiga. Δοκίμασα με άζαξ και οι βρωμιές φεύγουν απλά θέλει υπομονή.

Το φλοπυ τώρα. Αχ αυτό το φλοπυ που ο αγαπητός (γιατί δε θέλω να τον κατονομάσω με άλλες λεξούλες) γερμανός σίγουρα ΔΕΝ δοκίμασε. Βάζω δισκέτα μέσα (ΝΑΙ ΕΧΩ 7 ΔΙΣΚΕΤΕΣ 3" ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΕΣ :D :D:D:D) και το φλοπυ κάνει ΓΚΡΑΓΚΑ ΓΚΡΟΥΓΚΑ ΓΚΡΑΓΚΑ ΓΚΡΟΥΓΚΑ ΓΚΡΑΓΚΑ ΓΚΡΟΥΓΚΑ συνεχώς και μάλιστα βγάζω τη δισκέτα και το ΓΚΡΑΓΚΑ ΓΚΡΟΥΓΚΑ συνεχίζεται. Θυμήθηκα ένα παλαιότερο θρεντάκι εδώ περί FDD 3" και το διάβασα. Το πιθανότερο είναι να έχω κομμένο ιμάντα. Το κάνω βίδες, κοιτάζω ανάμεσα στην πλακέτα και το μηχανισμό του FDD και είδα ένα σκουλήκι....με αρχή και τέλος. Αρα, κομμένος. Ψάχνω για λαστιχάκι, πουθενά! Πάω απέναντι στο ψιλικατζίδικο που είναι γνωστός, του λέω το και το, ψάχνει και δε βρίσκει. Ανεβαίνω απογοητευμένος και θυμάμαι ότι οι συσκευασίες από τα κρεοπωλεία/τυροπωλεία των Σουπερ μαρκετς είναι κλεισμένες με λαστιχάκι. Κοιτάζω στον πάγκο, και βλέπω μια συσκευασία από φέτα "Καλαθάκι Λημνου" (BTW, φοβερή φέτα). ΚΑΙ ΝΑΙ!! Είχε λάστιχάκι. Το βάζω δίπλα στον ιμάντα να μετρήσω το μήκος και καμία σχέση αλλά αμέσως σκέφτομαι ότι είμαι χαζός αφου το λαστιχάκι θα τεντωθεί ενώ ο ιμάντας θα...κοπεί και δευτερη φορά στην προσπάθειά μου να δω εάν είναι ελαστικος. Πλάκα δεν έχει μέχρι τώρα; :D :D:D:D Βάζω προσεκτικά το λαστιχάκι, καθώς την πλακέτα δεν μπορούσα να τη βγάλω τελείως. Ξαφνικά ακούω κάτι να πέφτει πάνω στο τραπέζι. Κοιτάω και βλέπω κάτι που έμοιαζε με λεπτή μακριά βίδα χωρίς σπείρωμα όμως, κάτι σα σφήνα. Αντε να βρεις που πάει. Τεσπά, το κλείνω, το συνδέω και το βάζω μπρόοοοος! Ανάβει, ωραία λέω, δεν κάψαμε τίποτα! Βάζω μία από τις κενές, τρέχω CAT και μου γράφει Read error on drive A:. Εδώ θέλω να κάνω την ερώτηση, Μήπως αυτές οι παρθένες (δισκέτες) θέλουν φορματ; Εάν ναι, πώς ρε παιδιά, γιατί το μανουαλ που συνόδευε το νέο μου σύστημα είναι γερμανικό. Συνεχίζω την προσπάθεια με μία δισκέτα η οποία ήταν σίγουρα γραμμένη και συνόδευε το καλώδιο που έχω αγοράσει, το οποίο συνδέεται στην Centronics του 6128 και στη σειριακή του PC και φτιάχνεις δισκέτες 3" από DSK!!! Και ΝΑΙ (2)!!! Τα περιεχόμενα εμφανίζονται στην οθόνη μου, άρα απ΄ότι δείχνουν τα πράγματα το καλαθάκι λήμνου..τοοοοο φλοπυ εννοώ, διαβάζει σωστάααα. Μόλις βγάλω άκρη με τις δισκέτες, θα δοκιμάσω το καλώδιο και θα ρίξω και ένα ποστάκι για να ξέρετε.

Αυτάααα, τα ολίγα!
 
Με γεια το καλαθάκι Γερμανίας !!! ΚΑΡΑ-LOL !!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Πόσο πήγαν τα μεταφορικά ;
 
ελα καλως τον γερμανο!!!αντε καλα φορτωματα!α οσο αφορα την εικονα ειναι κοινο στα πρασινα μονιτορ απο παλια το ειχα εγω........1989, λιγο καθαρισμα στα ποτενσιομετρα και θα εισαι οκ!!
 
Για format θα χρησιμοποιήσεις κάποιο utility π.χ. Discology, Oddjob, ή και το Disckit 3 που βρίσκεται στις CP/M δισκέτες που έρχονται με τον 6128. Επιλέγεις Data Format (178K).

Νομίζω, είμαι σχεδόν σίγουρος δηλαδή, ότι format μέσα από Basic 1.1, με τις υπάρχουσες ρουτίνες και εντολές της, δεν γίνεται.

Με γεια, ο Γερμανός σου!
 
geoanas είπε:
Με γεια το καλαθάκι Γερμανίας !!! ΚΑΡΑ-LOL !!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Πόσο πήγαν τα μεταφορικά ;
Κάθεσαι;;; Κάτσε. 32€. Το έστειλε με DHL ο τύπος, αλλά τελικά μου ήρθε στο ταχυδρομείο εδώ δίπλα. Το ειδοποιητήριο που είχα στο γραμματοκιβώτιο έγραφε DHLPAKET αριστερά, DHL δεξιά και ένα τεράστιο νούμερο με μαρκαδόρο στη μέση, ε DHL λέω θα είναι. Παίρνω DHL και όλοι με ρωτούσαν αριθμό φορτωτικής, αλλά δεν το έγραφε πουθενά. Αυτό έγινε χθες. Σήμερα το πρωί είπα να τους ξαναπάρω, αλλά την ώρα που καλούσα το νούμερο βλέπω ψηλά ψηλά Deutsche Post. Και μου μπαίνουν ψυλλοι στ'αυτιά, σε συνδυασμό με το νούμερο γραμμένο με μαρκαδόρο που οι κουριεδάδες ΔΕ γράφουν ποτέ, αλλά σου αφήνουν ειδοποιητήριο. Και όντως ήταν στο ταχυδρομείο, ένα τεράααστιο κουτί βάρους 15 κιλών. Μου ήρθε και σε 5 εργάσιμες. Μαγκιά;;; Με μόνο 32 ευρουλάκια.

Από το πρωινό τηλεφώνημα έμαθα επίσης ότι αυτό δεν ήταν τυχαίο και ότι η DHL έχει συγνωνευτεί με τα γερμανικά ταχυδρομεία ή κάπως έτσι. Δηλαδή τα στέλνουν με οχήματα της DHL αλλά μπορεί να τα πάρεις και από το ταχυδρομείο.
 
Δυστυχώς το καλώδιο μεταφοράς από το PC, δεν ταιριάζει από την πλευρά του 6128 καθώς αυτός έχει πόρτα Centronics και όχι PCB edge. Οταν είχα παραγγείλει το καλώδιο, ο τύπος ρώτησε τί μοντέλο έχω, 6128/+/Schneider, κι εγώ ασφαλώς διάλεξα το πρώτο, μη μπορώντας να φανταστώ ότι θα πάρω το 3ο (το schneider). Ξανάστειλα μαιλ ρωτώντας τί μπορούμε να κάνω στο υπάρχον καλώδιο.
 
...Rygar, έχε υπ' όψιν και δύο ακόμη πράγματα:

1) Προσωπικά τις διάφορες πρόχειρες λύσεις για αντικατάσταση του ιμάντα τις φοβάμαι, διότι αν π.χ. το λάστιχο που χρησιμοποιείς είναι πιό σφιχτό ή πιό χαλαρό απο όσο πρέπει, υπάρχει περίπτωση να δυσχαιρένει την λειτουργία του drive.

Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτό (μακροχρόνια) στα μηχανικά μέρη του drive, αλλά καλού κακού ψάξε για κάποια καλύτερη λύση (δοκίμασε παραγγελία απο DataServe στο ebay).

Eπαναλαμβάνω πως ίσως να μην έχει καμία επίπτωση η λύση με το "λαστιχάκι του μπακάλη", και απλά εγώ να είμαι ολίγον τι παρανοϊκός. :D

2) Ο πείρος (η "σφήνα") που σου έφυγε απο την πλακέτα του drive, έχει να κάνει με την αναγνώριση του write protection σε μερικά (παλιότερα συνήθως) μοντέλα drives τριών ιντσών.

Αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο το να φεύγει απο την θέση του κατά την αλλαγή του ιμάντα. Δες σχετικά εδώ, για την επανατοποθέτησή του...
 
Άξιος Rygar που κράτησες την ψυχραιμία σου και αντιμετώπισες το πρόβλημα! Καλορίζικο!!!
 
Καλορίζικος Rygar !!!! Μήπως μπορείς να δώσεις link από που προμηθεύτικες το καλώδιο μεταφοράς από PC σε Amstrad ?
 
billy είπε:
2) Ο πείρος (η "σφήνα") που σου έφυγε απο την πλακέτα του drive, έχει να κάνει με την αναγνώριση του write protection σε μερικά (παλιότερα συνήθως) μοντέλα drives τριών ιντσών.

Αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο το να φεύγει απο την θέση του κατά την αλλαγή του ιμάντα. Δες σχετικά εδώ, για την επανατοποθέτησή του...

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Σε μερσώ μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Πάνω να τον τοποθετήσω τώρα.

Οσον αφορά το θέμα του ιμάντα, να παραγγείλω άλλον, απλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι κοβόταν τόσο μα τόσο εύκολα. Θα μου τώρα, ότι έχουν περάσει 22 χρόνια από τότε. Το μοτέρ γράφει επάνω του 22 Αυγουστου 85. Μάλλον θα παραγγείλω καθώς είναι φθηνοί, απλά ας κάνω τη δουλειά μου με αυτό τώρα μέχρι να έρθει ο ιμάντας.

Ευχαριστώ όλους.

stee είπε:
Μήπως μπορείς να δώσεις link από που προμηθεύτικες το καλώδιο μεταφοράς από PC σε Amstrad ?
Από ebay το πήρα. Ο τύπος πουλάει διαφόρων ειδών καλώδια. Απ'ο,τι κατάλαβα το ebay είναι γι'αυτόν η έυκολη λυση για ένα Online κατάστημα. Ορίστε. Εκεί που διαφημίζει το καλώδιο, αναφέρει ότι πρέπει να του πεις τί μοντέλο έχεις. Και για να αποτρέψω παρεξηγήσεις μαζί του, υπάρχει πιθανότητα να το πάρεις μετά από ένα μήνα, καθώς το πολωνικό ταχυδρομείο είναι πάναργο. Υπομονή, στο κάτω κάτω ένα καλώδιο είναι.
 
καλορίζικος ο amstrad... :)

φυσικά για να μην βλαστημας τις ώρες για το format χρησιμοποίησε τα "μοντέρνα" Crime ή Diskomagic (το τελευταίο είναι και το πιο αξιόπιστο...)

ιμάντα εγώ πριν πολλά πολλά χρόνια βρήκα σε τοπικό κατάστημα ηλεκτρονικών, αφού του έδειξα τον παλιό... δεν είναι και κάτι το σπουδαίο !!
 
Εντάξει παιδιά. Και ιμάντα βρήκα στο ebay, και τη σφήνα έβαλα στη θέση της. Είναι πολύ χρήσιμη καθώς αναγνωρίζει το Write protect των δισκετών. Ηταν και πολύ ευκολο να μπει. Εχω τραβήξει και φωτογραφίες με το σουπερ κινητό μου και θα ήθελα να ποστάρω λινκς εδώ μέσα, αλλά φοβάμαι ότι μετά από 1 με 1.5 μήνα τα λινκς δε θα ισχύουν. Τι μπορούμε να κάνουμε γι'αυτό; Μπορούμε να έχουμε δικό μας χώρο στο GRM και να τις ανεβάζουμε για πιό μόνιμα;

BTW, ο τύπος που μου έστειλε το λάθος καλώδιο, θα μου ξαναστείλει το σωστό για Schneider, και επιμένει να κρατήσω αυτό που έχω. Εγώ σα καλό και άξιο παληκάρι, επέμενα να του στείλω τα μισά χρήματα. Σιγά, 8 ευρώ είναι.
 
Καλορίζικος ο amstrad σου! ;)
 
Το ΣΚ που μας πέρασε, ανοίχτηκε, ξεκοιλιάστηκε, καθαρίστηκε το πληκτρολόγιο με οδοντόβουρτσα, έγινε ΤΖΙΤΖΙ. Η οθόνη θέλει φύσημα και χρήση ενός contact cleaner στα ρυθμιστικά και είναι κομπλέ, αυτό μάλλον το ερχόμενο ΣΚ. Επίσης, καθαρίστηκε το φλοπυ, λαδώθηκε, μπήκε προσωρινά ένα ψευτολαστιχάκι και παραγγέλθηκαν 2 ιμάντες NEW από ebay. Προσέχουμε για να έχουμε... Ακόμη παραγγέλθηκε το οριτζιναλ μανουαλ και οι 2 δισκέτες συστήματος μα ζι με 2 αντίγραφά τους. Επειδή ξέρω ότι μερικοί ψάχνουν τέτοιες δισκέτες, ας μπουν εδώ. Επιπλέον, αγοράστηκε ακόμα μια δεκάδα από 3" δισκέτες. Κάποια στιγμή σίγουρα θα βάλω 3.5, αλλά μέχρι τότε αφήστε με να γευτώ το περιβάλλον του δωματίου μου όπως ήταν πριν 20 χρόνια. Τέλος, λόγω του ότι τσάκωσα και ενα 1571 από ένα παληκάρι από το αδελφο site Amigahellas για το κομοντοράκι μου, παρήγγειλα και 10 δισκέτες DSDD 5 1/4 NEW ("old stock" εγραφε ο πωλητής). Περιμένω και την MMC64 μέσα στην εβδομάδα. Ααααααχ!!! Η χαρά του παιδιού δεν είναι μόνο το ΝΟΥΝΟΥ!! :D :D:D:D:D:D:D

Περιττό να είπω, ότι πετάω στα ουράνια.
 
Φίλε Rygar με την ευκαιρία όλα εντάξει με την Amiga 1200 σου;
 
Γιατί καλέ, τί είχε;;; :nervous:
 
Θυμάμαι παλιά που την είχες παραγγείλει , αλλά μετά έχασα επεισόδια και δεν ήξερα αν παρέλαβες και τι έγινε!!!!! :)
 
A, καλά εσύ έχασες όλη τη σεζόν :D :D

Βρήκα μια κάτασπρη από UK. Εβαλα και μια μνήμη 8ΜΒ, αλλά πλέον ψαχνω για Blizzard. Εντάξει όλα καλά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και επειδή ναι μεν έχω δίσκο 2.5" για να βαλω αλλα δεν εχω και παρα πολυ χρόνο να ασχοληθως, φτιάχνω δισκέτες μεταφεροντας ADFs από το PC.

Ωραία φάση, έστω και χωρίς δίσκο!!
 
αλλος ενας αμστραντοβιος,κοιτα ναδεις που θα παιζουμε με αυτα......αν σου φερω δισκετες μπορω να εχω ενα αντιγραφο απο τα cpm? α.πολι καλο λινκ!
 
Πίσω
Μπλουζα