Νέος ιδιοκτήτης!!!!!

Rygar είπε:
Κοιτάτε....Εβγαλα τα πλήκτρα με τη ΜΕΓΙΣΤΗ προσοχή. Τα έχω ξεβγάλει 2 φορές με απιονισμένο νερό, γιατί όπως είπα, το κάθε πλήχτρο έχει ενα ελατηριάκι μέσα του σφηνωμένο, και είναι αυτό που πατάει στη μεμβράνη για να κάνει επαφή, και σε καμία περίπτωση δεν το θέλουμε σκουριασμένο.
Σήμερα το βράδι εάν δεν πάω για αμιγκοιδιαίτερα στον ΜανοN00B, θα βάλω τα πλήκτρα στη θέση τους. Τα έχω και στραγγίζουν από Κυριακή μεσημέρι. Πάντως έχουν καθαρίσει παντελώς.

Πεστε τώρα ότι ζηλεύετε την κίνησή μου αυτή, και αφήστε τις σάπιες συμβουλές.

gtsamour είπε:
Ναι κάτι μας είπες τώρα.... έλα παππούλη μου να σου δείξω τ'αμπελοχώραφά σου :D
Εγώ ρε σύ λύνω ακόμα και τα τροφοδοτικά για να τα καθαρίσω ΚΑΙ από μέσα, τι με λες τώρα.... :D

Σιγά τι κάνετε εσείς......!:animrolleyes:

Εγώ λύνω και ένα σταυρόλεξο, ταυτόχρονα και αν δε βαριέμαι κατεβάζω και το moter του kadett, για λύσιμο, έτσι για να μη κάθομαι............:loco::biglaugh:
 
Rygar είπε:
Κοιτάτε....Εβγαλα τα πλήκτρα με τη ΜΕΓΙΣΤΗ προσοχή. Τα έχω ξεβγάλει 2 φορές με απιονισμένο νερό, γιατί όπως είπα, το κάθε πλήχτρο έχει ενα ελατηριάκι μέσα του σφηνωμένο, και είναι αυτό που πατάει στη μεμβράνη για να κάνει επαφή, και σε καμία περίπτωση δεν το θέλουμε σκουριασμένο.
Εξαιρετική ευαισθησία σου Rygar η ποιότητα και η λεπτομέρεια κάνουν την διαφορά!
 
Rygar δηλαδή με απιονισμένο νερό δεν προκαλείται σκουριά;

Δεν το είχα υπόψη μου αυτό.......
 
Αει στο καλό, θα πω καμια βλακεια και οι γραπτές βλακειες μένουν στον αιώνα τον άπαντα. Οχι σκουριά μωρέ Pooky!!! Άλατα εννοούσα. Το έπλυνα με κανονικό νερό και σαπούνι πιάτων και το ξεβγαλα με απιονισμένο για να φύγουν τα νερά της βρύσης ώστε όταν στεγνώσει να μη μείνουν αλατα. Πάντως για να είμαι και σίγουρος το άφησα 2-3 μέρες να στεγνώσει εντελώς ακόμα και μέσα στα πλήκτρα που είναι δύσκολο να στεγνώσει σε 2-3 ώρες. Το 80% από ολα αυτά κατόπιν οδηγιών του gtsamour που είναι ο ΜΕΓΑΣ :worship: . Αρχίζω σιγά σιγά να μην τον έχω ανάγκη :D

Λοιπόν μόλις έδεσα και το πληκτρολόγιο. Ορίστε και μια φωτό:



Η φωτογραφία το αδικεί, είναι πολύ καλύτερο. Πρέπει να ομολογήσω ότι από τα 4 πληκτρολόγια που έχω λύσει, αυτό είχε το πιο δυσάρεστο και επικίνδυνο λύσιμο και το πιο εύκολο και ευχάριστο δέσιμο. Ακούγεται βιτσιόζικο αλλά ηταν απόλαυση. Η μόνη ζημια που μπορεί να γίνει (την έκανα ήδη, ευτυχώς μονο για μια βίδα) είναι να βάλει κανείς σε λάθος σημεία τις 3 βίδες που στηρίζουν το πληκτρολόγιο σε 6 βάσεις επάνω από τη μητρική. Το πληκτρολόγιο που λέτε βιδώνει με 3 βίδες από μέσα και 3 απ'εξω. Εάν βάλετε σε λάθος θέσεις τις μέσα 3 βίδες, οι βίδες απ'εξω εννοείται δε θα βιδώνουν γιατί θα βρίσκουν εμπόδιο στις βίδες από μέσα. Οταν το πάρετε χαμπαρι και τις ξεβιδώσετε, θα έχετε 3 τρύπες με μεγαλύτερο άνοιγμα, κατα συνέπεια, οι απ'εξω βίδες δε θα βιδώνουν, θα χρειαστείτε πιο χοντρές. Οπως είπα, την πάτησα σε μια βίδα και όταν ξεβαρεθώ θα βάλω ζεστή σιλικόνη εκεί μέσα και θα ξαναβιδώσω μετά από 1 λεπτό.

Αυτά...
 
pooky είπε:
Rygar δηλαδή με απιονισμένο νερό δεν προκαλείται σκουριά;
Δεν το είχα υπόψη μου αυτό.......
Τα άλατα του νερού είναι αυτά που προκαλούν τη σκουριά και μόνο όταν το νερό στεγνώσει επάνω στο μέταλλο και αφήσει τα κατάλοιπά του (άλατα).

Το απιονισμένο νερό δεν αφήνει κατάλοιπα όταν στεγνώσει γιατί δεν περιέχει άλατα οπότε είναι ασφαλές, επίσης δεν είναι αγώγημο από το ρεύμα γιατί δεν περιέχει ιόντα.

Γιαυτό στην αρχή πλένεις και σαπουνίζεις όσο χρειάζεται αλλά δεν το αφήνεις να στεγνώσει έτσι, πριν το αφήσεις να στεγνώσει ξεπλένεις με απιονισμένο νερό ή οινόπνευνα (πιο ακριβό οπότε δεν συμφέρει) για να συμπαρασύρει και να απομακρύνει το νερό της βρύσης. Μετά το αφήνεις να στεγνώσει.
 
Κανένα σχόλιο για τον Αμσταρντ, δεν..δεν;;; Ε;;; Φανταστικέ SPECCOΜΑΣΤΟΡΑ;
 
Ε τι να πω, αφού ακολούθησες τις οδηγίες μου είναι εμφανές ότι δεν έχει μείνει ίχνος μπίχλας :D

Έτσι ακριβώς είναι όλα μου τα μηχανήματα :)
 
Πίσω
Μπλουζα