Νέος κάτοχος Α1200

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.349
Κύριοι, από χθες το βράδι είμαι ευτυχής, ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ θα έλεγα, κάτοχος μίας Α1200. Μου ήρθε παρέα με ένα MBX 1200Z με 8mb fastram. Μετά τις διακοπές μου θα την ψάξω για κανένα Blizzard 1230, τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλό, με τον 68030 επάνω του. Την πήρα λοιπόν, την έκανα βίδες :D , τα πλήκτρα είναι λίγο κιτρινιασμένα αλλά δεν ενοχλούν. Πρέπει να κολλήσεις τη μούρη σου στο πληκτρολόγιο για να πεις ότι ναι ίσως χρειάζονται καθάρισμα. Εβγαλα κάποια πλήκτρα που ήταν ψιλοχάλια από βρωμιές κυρίως. Εκανα γυαλί το επάνω καπάκι, όπως και το κάτω. Τώρα εάν τη δεις θα πεις ότι είναι σχεδόν σαν καινούρια. Εχω παραγγείλει και ενα 2ο fdd και όταν είδα ότι είχε kickstart 3.0 αμέσως έψαξα και βρήκα ένα 3.1. Φαντάζομαι ότι δεν είναι δύσκολο να αλλαχθεί, δηλαδή εκτός του να βγάλεις το παλιό και να βάλεις το νέο, δε χρειάζεται τίποτε άλλο, σωστά; Εχω και ένα δίσκο 2.5" 60GB από τη δουλειά και σκέφτομαι να τον καρφώσω πάνω. Θελω να βάλω OS3.9 το οποίο έχω σε ISO, αλλά διάβασα ότι καλό είναι να έχω 16ΜΒ μνήμης και 030 στα 50Mhz για να έχει ικανοποιητική απόδοση. Για πείτε μου τί άλλο πρέπει να προσέξω. Εσύ ρε Keropi για πες καμιά ιδέα. Αντε και θα σε βοηθήσω κι εγώ να εγκαταστήσεις Windows XP :D :D

Α, τη δοκίμασα στην TFT που έχω, μέσω μιας εξωτερικής κάρτα USB TV , αλλά τα χρώματα με απογοήτεψαν. Δοκίμασα και στην τηλεόραση (εκεί όπου αποκλείεται να τη χρησιμοποιώ) και ήταν αρκετά καλύτερα.

Παίδες ευχαριστώ για τις συμβουλές σας όλο αυτό το διάστημα. Οταν πάρω και την Α500 που έχω παραγγείλει, θα σας ξαναενοχλήσω επί του θέματος :D Επίσης κάποια στιγμή θα ενοχλήσω του "ψυκτράδες" του φόρουμ καθώς περιμένω έναν Spectrum 128, και επίσης και τους κομοντοράδες καθώς περιμένω εάν C 64C στο κουτί του. Είπα κάποια στιγμή ότι αυτό το φόρουμ μου έχει κάνει πολύ κακό :D

Από αύριο βράδι θα είμαι Κρήτη, οπότε και θα τα πούμε στις 2/7, με το δεύτερο μέρος της άδειάς μου :diablotin:
 
Εύγε Rygar! Καλορίζικη η Α1200 σου! Για να αλλάξεις την rom απλά βγάζεις προσεκτικά αυτήν που έχει και μετά βάζεις την 3.1. Για το OS 3.9 όσο ταχύτερο επεξεργαστή και όσο περισσότερο μνήμη έχεις τόσο πιο σβέλτα θα είναι τα πράγματα. Χωρίς έξτρα βοηθητικό επεξεργαστή θα σέρνεται λίγο. Και με τον 68030 στα 40 με 16mb ram σχετικά καλά πήγαινε απο όσο θυμάμαι.
 
συγχαρητήρια!

to na allakseis to kickstart den einai tipota, bgazeis ta palia kai vazeis ta kainouria. na prosekseis omos 2 pramata:

1. ta tsipakia eina 2x10 pins eno oi baseis 2x11pin , opote na thymasai apo poia meria einai to keno pin

2. ta tsipakia einai 0 kai 1 , opote na thymasai se poia thesh mpainei to kathena, an to kaneis lathos apla den bootarei alla kalytera sosta apo thn arxh LOL

gia na baleis 3.9 theleis ontos 030@40+mhz kai toulaxiston 8MB fastram.. paizei kai me poio kato alla einai argo... ram thelei OPOSDHPOTE.

molis baleis to disko mesa na thymasai :

- to 3.9 einai monodromos gia sena afou einai pano apo 4GB o diskos sou

- to 1o BOOT PARTITION na einai KATO apo 2GB , gia na doulepsei, ta ypoloipa partitions den paizei kanena rolo poso tha einai

epsisis mia kalh idea tha htan na kaneis register to WHDLOAD (http://www.whdload.de) gia na gemiseis to disko games :D
 
Ως συνήθως άψογος ο keropi! Γενικά το 3.9 θέλει δυνατό cpu ε;
 
telonio είπε:
Ως συνήθως άψογος ο keropi!
Εγώ του εμαθα ό,τι ξέρει :D :D:D:D

Δε μου είπατε μόνο, για το σκληρό δίσκο τί θα χρειαστώ. Επίσης, το ISO θα το κάψω σε CD αλλά θα χρειαστώ και cdrom, έτσι δεν είναι; Εντάξει τα ξέρω, αλλά θέλω να δώ κι εσείς τί ξέρετε :D . Να πω ότι έχω αγοράσει το Amiga Forever, ίσω με Amiga explorer να μπορέσω να μεταφέρω αρχεία HDF.
 
Rygar είπε:
Από αύριο βράδι θα είμαι Κρήτη, οπότε και θα τα πούμε στις 2/7, με το δεύτερο μέρος της άδειάς μου :diablotin:
Καλορίζικη!

Κρήτη που;;; Αμα περάσεις από Άγιο Νικόλαο, στείλε mail/pm να πιούμε κανα καφεδάκι :)
 
MrZammler είπε:
Καλορίζικη!
Κρήτη που;;; Αμα περάσεις από Άγιο Νικόλαο, στείλε mail/pm να πιούμε κανα καφεδάκι :)
Ρέθυμνο και για την ακρίβεια 25 χλμ νοτιότερα. 1 χλμ πριν από το Σπήλι υπάρχει ενα χωριουδάκι 50 κατοίκων, η Αγ. Πελαγία. Εκεί είναι τα πεθερικά μου. Αποφάσισα φέτος να μην πάω με μοτοσυκλέτα γιατί είναι απίστευτη η ζέστη, κι έμαθα ότι θα η θερμοκρασία θα φτάσει 40+. Πόσο μακριά είναι ο Άγιος Νικόλαος;

Μ, εχθές το βράδι διάβαζα τους guides σου στο Amigahellas. Είναι απίστευτο που ένα μηχάνημα 15 και 20 χρονών υποστηριζεται τόσο ζωντανά και δυνατά. Είναι κι ένας λόγος που αποφάσισα να ξαναγυρίσω στα παλιά, στην παλιά μου γειτονιά :D .

Θα σου στείλω πμ.

Α, και κάτι ακόμα, τώρα που σας έχω μαζεμένους. Οπως είπα η TV στο σαλόνι απο-και-κλείεται. Σκέφτηκα να πάρω μία απλή TV από το Πρακτικερ. Αλλα θα έχει τον όγκο μίας CRT. Εχετε δοκιμάσει να στείλετε σήμα σε TV LCD; Εάν ναι, θα με βόλευε μία μέχρι 19", καθώς εκεί θα μπορώ να συνδέσω και όλα τα υπόλοιπα που έχω παραγγείλει. Αντε! Μέχρι και 68010 και Roms 2.04κατάντησα να έχω παραγγείλει για την Α500 :D :D
 
e nai, thelei 30-40+ ... gia na einai arketa kalo :p prepei na skefteite oti bghke sthn epoxh tou 040/060 ... alla gia na kaneis to 3.0/3.1 na ftasei sto epipedo tou 3.9 , prepei na egkatasthsei POLLA patches kai na psaxtei POLY. eidika sto thema "diskos megayteros ton 4GB" einai mpaxalo! to epsaksa prosfata kai apogoiteutika... :D

theleis CD oposdhpote gia to 3.9 _alla_ mporeis na sindeseis to HD sto pc, kai na kaneis ekei egkatastash... des kai tis etoimes egkatastaseis edo:

http://classicwb.abime.net/
 
Μια φιλοσοφική ερώτηση. Η Α4000 μου είναι μαμά με τον 68030, 16mb ram και 1gb hd. Workbench 3.1. Να κάνω καμιά απόπειρα να εγκαταστείσω το 3.9 ή θα φτιάχνω και καφέ μέχρι να εμφανίζονται όλα τα εικονίδια; :D
 
Rygar είπε:
Ρέθυμνο και για την ακρίβεια 25 χλμ νοτιότερα. 1 χλμ πριν από το Σπήλι υπάρχει ενα χωριουδάκι 50 κατοίκων, η Αγ. Πελαγία. Εκεί είναι τα πεθερικά μου. Αποφάσισα φέτος να μην πάω με μοτοσυκλέτα γιατί είναι απίστευτη η ζέστη, κι έμαθα ότι θα η θερμοκρασία θα φτάσει 40+. Πόσο μακριά είναι ο Άγιος Νικόλαος;
Μ, εχθές το βράδι διάβαζα τους guides σου στο Amigahellas. Είναι απίστευτο που ένα μηχάνημα 15 και 20 χρονών υποστηριζεται τόσο ζωντανά και δυνατά. Είναι κι ένας λόγος που αποφάσισα να ξαναγυρίσω στα παλιά, στην παλιά μου γειτονιά :D .

Θα σου στείλω πμ.
Ναι, λένε για τρελές ζέστες το ΣΚ... Θα δείξει, όπως και να 'χει πάντως οι παραλίες είναι σε walking distance :)

Ο Άγιος είναι εδω: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=35.196256,25.010376&spn=1.607006,2.697144&z=9&om=1 στα δεξιά, Νομός Λασιθίου. Είναι όμως καμια 120-130 km από το Ρέθυμνο. Είμαι εκεί τα ΣΚ, και απογεύματα καθημερινές. Αν σε βολέψει, μου λες :)
 
μεγειά και καλή επιστροφή στη μαγεία...
 
telonio είπε:
Μια φιλοσοφική ερώτηση. Η Α4000 μου είναι μαμά με τον 68030, 16mb ram και 1gb hd. Workbench 3.1. Να κάνω καμιά απόπειρα να εγκαταστείσω το 3.9 ή θα φτιάχνω και καφέ μέχρι να εμφανίζονται όλα τα εικονίδια; :D

Αυτή την ερώτηση μόνο εγώ είμαι ο ειδικός -και φιλόσοφος συνάμα- να σου την απαντήσω. Ο keropi δεν την ξέρει την απάντηση, γιατί δε του την έχω πει ακόμα. Λοιπόν παίρνεις μία καφετιέρα.... για τον καφέ θα σου απαντήσω έτσι; :D :D:D:D:D:D:D
 
Rygar είπε:
Ρέθυμνο και για την ακρίβεια 25 χλμ νοτιότερα. 1 χλμ πριν από το Σπήλι υπάρχει ενα χωριουδάκι 50 κατοίκων, η Αγ. Πελαγία.
Πω πω μικρός που είναι ο κόσμος... Πέρσυ πέρασα και από Αγ.Πελαγία για μπάνιο και από Αγ.Νικόλαο. Αν σας ήξερα το καφεδάκι ήταν σίγουρο :biglaugh:
 
Rygar είπε:
Αυτή την ερώτηση μόνο εγώ είμαι ο ειδικός -και φιλόσοφος συνάμα- να σου την απαντήσω. Ο keropi δεν την ξέρει την απάντηση, γιατί δε του την έχω πει ακόμα. Λοιπόν παίρνεις μία καφετιέρα.... για τον καφέ θα σου απαντήσω έτσι; :D :D:D:D:D:D:D
:D :D:D
 
telonio είπε:
Μια φιλοσοφική ερώτηση. Η Α4000 μου είναι μαμά με τον 68030, 16mb ram και 1gb hd. Workbench 3.1. Να κάνω καμιά απόπειρα να εγκαταστείσω το 3.9 ή θα φτιάχνω και καφέ μέχρι να εμφανίζονται όλα τα εικονίδια; :D
Μια χαρά θα είναι το 3.9, αν της βάλεις και μια gfx, ακόμα καλύτερα. Το πρόβλημα του 3.9 δεν είναι τόσο η cpu, όσο το resolution. Κάτι amidock και newicons χρειάζονται χρώμα και ανάλυση.

@stee

Hope you liked it :)
 
stee είπε:
Πω πω μικρός που είναι ο κόσμος... Πέρσυ πέρασα και από Αγ.Πελαγία για μπάνιο και από Αγ.Νικόλαο. Αν σας ήξερα το καφεδάκι ήταν σίγουρο :biglaugh:
Εσύ πέρασες από τη μεγάλη Αγ. Πελαγία που είναι κεφαλοχώρι και η ευρέως γνωστή. Εκεί που θα πάω εγώ είναι ολο το χωριό μια οικογένεια, και δε φαίνεται ούτε στο χάρτη.
 
telonio είπε:
Μια φιλοσοφική ερώτηση. Η Α4000 μου είναι μαμά με τον 68030, 16mb ram και 1gb hd. Workbench 3.1. Να κάνω καμιά απόπειρα να εγκαταστείσω το 3.9 ή θα φτιάχνω και καφέ μέχρι να εμφανίζονται όλα τα εικονίδια; :D
basika tha einai argh. akoma kai karta grafikon na baleis, pali argh tha einai... o 25mhz 030 pou exei h karta einai ligos... milao ek peiras :D

prepei na koitas oligon ta EAB kai amiga.org , o coze poulhse shmera 50$ (me ta metaforika) mia 3640 rev3 me ta fixes, 68040/25mhz ... tha se kalypte plhros! :)
 
ΦΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧ.

Ωραία μου'κατσε! :D

Και εξηγούμαι. Ειχα βάλει στο πρόγραμμα κάποια στιγμή να αποκτήσω τα πιο κάτω:

1) A1200 Καινούργια και ασπρουλιάρικια από Amiga INC (για τη βιτρίνα)

2) Phase 5 Blizzard IV 1230/030 με ικανοποιητική μνήμη, μέχρι 16ΜΒ καλά είναι, για να μπει στο υπάρχον Α1200.

Κάποιο παληκάρι στο Amigahellas βάζει αγγελία για μια Blizzard IV 1230 με Scsi controller επάνω και συνολικά 96ΜΒ μνήμης (32 της Blizzard + 64 του SCSI). Του απαντάνε 2-3 ότι είναι ακριβά τα 280€ που ζητούσε. Το παληκάρι απαντάει ζητώντας συγνώμη και λέγοντας ότι θεωρούσε αυτονόητο ότι αυτά βρίσκονται σε μια σχεδον ολοκαινουρια του 2004 και ελάχιστα χρησιμοποιημένη Α1200 με 800ΜΒ σκληρό δίσκο και WB3.1 εγκατεστημένο.

Κανω μια κανω δυο, το σκέφτομαι και λέω "Συμφέρει" και την ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!! Εχω μια spare A1200 και μια ολοκαίνουρια μέσα σε ολοκαίνουριο κουτί με όλα τα μανουαλ και τις δισκέτες, έχοντας γλυτώσει πάνω από 120-140 ευρώ μεταφορικών + επιπλέον κόστος από τα χτυπήματα των δημοπρασιών.

Και γλύτωσα και το ψάξιμο, και το άγχος εάν θα δουλεύει το Blizzard, έχω και το SCSI, ο τύπος μου έδωσε και το εξωτερικό καλώδιο SCSI D25. Είναι ηλεκτρονικός και τα Blizzard+Scsi τα έχει πολύ καλά ελεγμένα.

Α, ο τύπος μου έδωσε και ένα τροφοδοτικό 400W από PC τροποποιημένο ώστε να δίνει απλετο ρεύμα στο αμιγκάκι. :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
καλορίζικααααααααααα..!! πολύ καλή αγορά
 
Πίσω
Μπλουζα