Νίκος Ξανθόπουλος

Tην ταινια Ζουσα μοναχος χωρις αγαπη (1971) λες, RIO.

Στη φωτο ο Νικος σε σκηνη απο την ταινια, μαζι με τη Μαιρουλα Ευαγγελου, τη γνωστη μας Ρενα, απο το Λουνα - Παρκ.

zousa-monaxos-xwris-agapi.jpg
 
bambinella 100 είπε:
Ενα εχω να πω μονο: Νικος Ξανθοπουλος = Λατρεια
θα συμφωνησω κι εγω μαζι σου Βιβη!! μπορει οι ταινιες στις οποιες πρωταγωνιστουσε να ειναι μεγαλης διαρκειας απο τις υπολοιπες ελληνικες ταινιες αλλα δε χορταινω να τις βλεπω και δε βαριεμαι καθολου(οχι μονο τωρα αλλα κι οταν ημουν μικρη).Μου αρεσαν οι χαρακτηρες που ενσαρκωνε καθε φορα.Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη συμπρωταγωνιστρια του ηταν η Αντζελα Ζηλια και μετα η Μαρθα Βουρτση

ΥΓ. Θυμαμαι που πριν μερικα χρονια ηταν καλεσμενος σε μια εκπομπη(μαλλον στη Σεμινα Διγενη) και ελεγε οτι δε φιλουσε ποτε τη συμπρωταγωνιστρια του στο στομα για να μην κριθει ακαταλληλη δι ανηλικους η ταινια.. Νομιζω ομως οτι υπαρχει μια εξαιρεση στην ταινια "ο αλητης του λιμανιου" http://www.youtube.com/watch?v=SqpHiQSRESI
 
bambinella 100 είπε:
Tην ταινια Ζουσα μοναχος χωρις αγαπη (1971) λες, RIO.Στη φωτο ο Νικος σε σκηνη απο την ταινια, μαζι με τη Μαιρουλα Ευαγγελου, τη γνωστη μας Ρενα, απο το Λουνα - Παρκ.

zousa-monaxos-xwris-agapi.jpg


Nαι αυτή η ταινία ήταν! :) Παρά την απλοικότητα της, ο Ξανθόπουλος κέρδιζε αμέσως την συμπάθεια του θεατή...
 
Με τη Δώρα Σιτζάνη στο "Εσένα μόνο αγαπώ" (1970) του Απόστολου Τεγόπουλου.

sitznik.jpg



Στο παρακάτω video, από την ίδια ταινία, με την αείμνηστη Ρίτα Σακελλαρίου, τη Στέλλα Βασιλειάδου, το Γιώργο Μανισαλή και τον αειθαλή Αθηνόδωρο Προύσαλη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ απόλυτα με την katerinak ότι σαν ντουέτο έδενε περισσότερο με την Άντζελα Ζήλεια[μια αξιολάτρευτη ηθοποιός και τραγουδίστρια!!!]
 
Για την ''Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου'' μου έχει μιλήσει η μάνα μου. :p 4 ώρες ταινία.

Εμένα μου έχει μείνει μία στην οποία τραγουδούσε με τη γνωστή και μη εξαιρετέα πονεμένη φωνή ''Πετραδάκι,πετραδάκι για τα σένα το'χτιζα''
 
Oχι αλλο ξανθοπουλοooooooooooooo!!!!Ειχα βρει καποτε ολες της ταινιες για την μανα μου και σιχαθηκα να ψαχνω για ξανθοπουλο.Περα απο την πλακα παντως εχει και μερικες πολυ καλες ταινιες.
 
Κομματι απο την ταινια Ειμαι μια Δυστυχισμενη.


Περιεχει την τεραστια Πολυ Πανου να ερμηνευει το επος Φερτε μια Κουπα με Κρασι και να μην χωρα να πεσει βελονι, να μην μπορει να χοροπηδησει ψυλλος και τον Νικο Ξανθοπουλο να πνιγει τα βασανα του με VAT 69
 
Από τα καλύτερα τραγούδια που έχει πει, και το είπε επίσης και η προαναφερθείσα Πόλυ Πάνου (μουσική Σταύρος Ξαρχάκος, στίχοι Αλέκος Γαλανός) :

http://www.youtube.com/watch?v=Pu_aVNHYcmw
 
katerinak είπε:
.......ΥΓ. Θυμαμαι που πριν μερικα χρονια ηταν καλεσμενος σε μια εκπομπη(μαλλον στη Σεμινα Διγενη) και ελεγε οτι δε φιλουσε ποτε τη συμπρωταγωνιστρια του στο στομα για να μην κριθει ακαταλληλη δι ανηλικους η ταινια.. Νομιζω ομως οτι υπαρχει μια εξαιρεση στην ταινια "ο αλητης του λιμανιου" ...
Και άλλη μια εξαίρεση στην ταινία "Γιακούμής, μια Ρωμέικη καρδιά" όπου στην τελευταία σκηνή στη θάλασσα, φιλάει την σύζυγο του Αννα Βαγενά...

Και για του λόγους το αληθές: 1002014_703438933007130_105060867_n.jpg :p :D
 
Για την Βαγενά χαλάλι.... άξιζε το ρίσκο.. ;)
 
3 εκπομπες αφιερωμενες στα τραγουδια που τραγουδησε ο ξανθοπουλος στις ταινιες της κλακ φιλμς
 
Θυμάμαι ότι σχετικά πρόσφατα (πριν 20+) χρόνια ο Ξανθόπουλος είχε πρωταγωνιστήσει σε τηλεοπτική σειρά στην ιδιωτική τηλεόραση. Δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της σειράς, αλλά εκεί έπαιζε ένα εντελώς διαφορετικό ρόλο απ΄αυτούς που μας είχε συνηθίσει στις παλιές ελληνικές ταινίες και ήταν πάρα πολύ καλός.
 
  • Like
Reactions: PT8
Θυμάμαι ότι σχετικά πρόσφατα (πριν 20+) χρόνια ο Ξανθόπουλος είχε πρωταγωνιστήσει σε τηλεοπτική σειρά στην ιδιωτική τηλεόραση. Δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της σειράς, αλλά εκεί έπαιζε ένα εντελώς διαφορετικό ρόλο απ΄αυτούς που μας είχε συνηθίσει στις παλιές ελληνικές ταινίες και ήταν πάρα πολύ καλός.
Στη κόψη του ξυραφιού;
 
3 εκπομπες του πανου γεραμανη με τον νικο ξανθοπουλο



 
Πίσω
Μπλουζα