Νίκος Ξυλούρης (1936-1980): Παληκάρι απ΄τα Σφακιά!

Yπεροχο το αφιερωμα σου Dino :worship:

Kαποιοι ανθρωποι γινονται αθανατοι μεσα απο τα δημιουργηματα τους. Μπορει ο Νικος Ξυλουρης να μη ζει πια, ομως η φωνη του εχει ξεπερασει τα ορια του χρονου.

Ποτε θα κανει ξαστερια αραγε????
 
Πω πω ρε συ DINO......!!! :bow:

Ευχαριστούμε!!!!
 
Βασικά σκέφτηκα, πως αφού υπάρχουν αξεπέραστοι Έλληνες καλλιτέχνες, γιατί να ασχολούμαστε μόνο με τους ξένους;

Γι'αυτό μπήκα στη διαδικασία να γράψω για τον Νίκο Ξυλούρη...

Ελπίζω να βρω χρόνο, να κάνω ένα αφιέρωμα και στο Στράτο, κάποια στιγμή...

Να είστε καλά...
 
Σαν σήμερα πριν από 30 χρόνια "σώπασε" ο αρχάγγελος της Κρήτης... Κι όμως δεν σώπασε ποτέ!

[video=youtube;k-UKum5XxfE]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την ευκαιρία της σημερινής ημέρας, Μεγάλης Παρασκευής...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώς μου είχε ξεφύγει τέτοιο θεικό θρεντ!!!!!!! :worship: :worship: :worship: :worship:
 
2 χαρακτηριστικα πολιτικα τραγουδια της τελευταιας περιοδου. Το πρωτο κατα περιεργο τροπο πρωτοερμηνευτηκε απο τον Κώστα Καρρά σε άλλο μοτίβο φυσικά, καθιερώθηκε όμως από τον Νίκο Ξυλούρη. Δίσκος: "Η συμφωνία της Γιάλτας και της πικρής αγάπης" (1976). Το δεύτερο από το δίσκο "Σάλπισμα" - 1978 .


[edit]This video is unavailable.


 


Sorry about that.[/edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλικάρι στα Σφακιά

Και ένα ιστορικό στιγμιότυπο όπου σε τηλεοπτική εκπομπή ο Ξυλούρης ερμηνεύει το "Παλικάρι στα Σφακιά". Θα ήταν καλό αν μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει τους δύο πρώτους κυρίους που εμφανίζονται (0:24-0:34 περιπου). Ο τρίτος είναι ο Νίκος Δημητράτος. Κώστας Παπαδόπουλος στο μπουζούκι.

[video=youtube;Qq0tVU6N7-g]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο στιγμιότυπο!

Δυστυχώς, δε μπόρεσα να αναγνωρίσω τα πρόσωπα...
 
Υπάρχουν καλλιτέχνες που κρατάνε ακόμα ζωντανό τον "θρύλο" της κρητικής μουσικής όπως ο Χαράλαμπος Γαργανουράκης.

 
Ο Διγενής Ψυχομαχεί

rizitika-markopoulos-xylouris.jpg




Ένα όμορφο ριζίτικο τραγούδι από την φωνή του "αηδονιού" της Κρήτης το οποίο περιλαμβάνεται στον δίσκο "Ριζίτικα" του Γιάννη Μαρκόπουλου σε κείμενα του Στυλιανού Τζιρίτα που κυκλοφόρησε από την Columbia το 1971.


rizitika-markopoulos-xylouris.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σα σήμερα τη θυμάμαι εκείνη τη μέρα...

Είχα απλώσει την τεράστια εφημερίδα στο πάτωμα, είχα γονατίσει επάνω της και διάβαζα κλαίγοντας σα να χάθηκε κάποιος από την οικογένειά μας. Η μάνα μου ψέλλισε 1-2 φορές "σήκω από κει πάνω, θα μαυρίσουνε τα χέρια σου και τα γόνατά σου" αλλά δεν έκανε τίποτε περισσότερο. (Ναι, έτσι ήτανε τότε οι εφημερίδες, τεράστιες, τουλάχιστον 2πλάσιες απ' τις σημερινές. Κι αν τις κρατούσες λίγο περισσότερο στα χέρια σου, γέμιζες μελάνια).

Και πώς να 'κανε; εκείνη κι ο πατέρας μου με μάθανε ν' αγαπώ τη μουσική, να ζω και ν' αναπνέω μ' αυτήν. Πώς να μην καταλάβουνε αυτό που νιώθανε κι οι ίδιοι τη στιγμή εκείνη; Διότι ο Νίκος Ξυλούρης δεν ήτανε ένας ακόμη τραγουδιστής. Ο Νίκος Ξυλούρης ήτανε, είναι και θα είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο της Μουσικής Ιστορίας μας μόνος του.

[video=youtube;L-UQVv1Y0OM]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA είπε:
...Το πρωτο κατα περιεργο τροπο πρωτοερμηνευτηκε απο τον Κώστα Καρρά σε άλλο μοτίβο φυσικά, καθιερώθηκε όμως από τον Νίκο Ξυλούρη. Δίσκος: "Η συμφωνία της Γιάλτας και της πικρής αγάπης" (1976)...
Οι δυο εκδοχές του τραγουδιού:

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]


Από τη θεατρική παράσταση "Το μεγάλο μας τσίρκο". Aλληγορία με διαχρονική σημασία...

[video=youtube;2Tsopg-Pj-w]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"ΡΑΒΕ-ΞΥΛΩΝΕ"

Στίχοι: Βασίλης Ανδρεόπουλος

Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Παραμύθι


Στίχοι: Γιώργος Ζερβουλάκος

Μουσική: Σταύρος Ξαρχάκος

Πρώτη εκτέλεση: Νίκος Ξυλούρης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΟΠΟΥΛΟ" (1970)

Ντουέτο με την Μαρία Δημητριάδη


[edit]This video is unavailable.


 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΟΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ - ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

[edit]"ΤΟΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ - Νίκος Ξυ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο nick. Πιο επίκαιρο παρά ποτέ αυτό που έβαλες.

Υ.Γ.

Θυμώνω ακόμα !!! Με την απώλεια.
 
Χαίρομαι που σου άρεσε Caprice. Για αυτό βάζω άλλο ένα, πιστεύω ωραίο.

[edit]"ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ - Νί..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακούω και αυτό που έβαλες και θέλω να πω το εξής. Κατεβαίνοντας την Πανεπιστημίου (πριν ή μετά τον νυν Παπασωτηρίου, στο αριστερό μας χέρι) μέσα σε μία από τις στοές είχε μαγαζί που πουλούσε μόνο κασέτες και δίσκους του Ξυλούρη. Θυμάμαι μία τεράστια αφίσα του, πολλές φωτογραφίες και μαύρο, μαύρο, τόσο μαύρο που μου είχε εντυπωθεί. Αν όντως - όπως νομίζω - ήμουν γύρω στα 10, τότε ήταν η χρονιά που είχε πεθάνει. Τόσα χρόνια να δουλεύω στο κέντρο και να μην έχω σκεφθεί ούτε μία φορά να τσεκάρω αν υπάρχει ακόμη αυτό το μαγαζί; Τι να πω ...
 
Πίσω
Μπλουζα