Ναυμαχία

candy

RetroNuts!
Joined
25 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
85
Ένα από τα πολύ αγαπημένα επιτραπέζια παιχνίδια της εποχής,ήταν η "Ναυμαχία".Μέσα σε ένα ταμπλώ με τρύπες, τοποθετούσες το στόλο σου χωρίς να μπορεί να σε δει ο αντίπαλος και στη συνέχεια άρχιζες την επίθεση στα τυφλά μέχρι να βουλιάξεις πρώτος το στόλο του αντιπάλου.Τότε κυκλοφορούσε σε χρώμα μπλε και κόκκινο (ήταν για δύο παίχτες) με άσπρα πιόνια για τις τζούφιες βολές και κίτρινο για τις επιτυχημένες.Αρκετά απλό σαν σύλληψη,αλλά πολύ εθιστικό στην εφαρμογή του.Αυτή είναι η μοντέρνα εκδοχή και επειδή το βρήκα σε φλασάκι και πωρώθηκα,είπα να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά...:user:

Παίζουμε; :D

starwarsbattleships.jpg


---EDIT---

Βρήκα την παλιά έκδοση :)

SGbattlegame.gif


Προβολή συνημμένου 104559
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα από τα πιο απλά και ταυτόχρονα επιτυχημένα παιχνίδια! Όλοι μας παίξαμε κάποια υλοποίηση του συγκεκριμένου παιχνιδιού.Αποκορύφωση ήταν όταν παίζαμε στο σχολείο σχεδιάζοντας τα ταμπλό μάχης στα τετράδια μας! Αθάνατο! :thumbup:
 
To συγκεκριμενο παιχνιδι (παλια εκδοση) επεσε εχτες στα χερια μου (για λιγο).Το εχει ενας φιλος.Παιζαμε παλια αλλα νομιζα οτι δεν το χε πλεον.Ευτυχως ομως το χει!!!θα επανελθω με φωτο συντομα!!
 
Το πασχα πηρα δωρο την νεα εκδοση στον βαφτισιμιο μου, και φυσικα παιξαμε καμια 2-3 παρτιδες. Δεν ηταν τοσο διαστημικη οσο η φωτο της Candy, ομως. Επισης στον αδερφο του πηρα το MasterMind. Φανταζομαι το γνωριζετε ολοι :D Παιξαμε και τετοιο...οταν εχει κανει βαφτισιμια εχει πολλες καλες δικαιολογιες να παιζει παιχνιδια με τα παιδια ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αργησα λιγο αλλα καλλιο αργα ποτε!!!

dsc00427jl4.jpg


dsc00424xp8.jpg


dsc00424xp8.jpg

dsc00427jl4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παράπονο το είχα παιδάκι...δεν μου το είχαν ποτέ δωρίσει αν και το είχα ζητήσει...που χρήματα να το πάρω μόνος μου...στα 12 μου περίπου το απέκτησα σε ...ηλεκτρονική μορφή στο 6128...περιττό να γράψω ότι το έχω παίξει σε ότι φορμά έχει βγει έκτοτε...
 
Μπράβο dim για την φωτογραφία,έτσι ακριβώς ήταν...Δεν το στέλνετε καλύτερα στον spyros_s που είναι και παιδικό του απωθημένο; #)
 
Τους βύθισα όλους με την μια στο φλασοπαίχνιδο, λόγω σωστού DNA (ο προπάππους μου ήταν κουρσάρος!)

Το επιτραπέζιο το έχω παίξει προ αμνημονεύτων ετών με τον διπλανό μου στο δημοτικό...σπουδαίο εργαλείο :D Όσο για την καινούργια έκδοση, λίγο Star Wars την κόβω (κάτι Destroyers και Tie Fighters πήρε το μάτι μου).
 
ναυμαχια

Παιδια ψαχνω μια φωτογραφια που ειχε ενα κουτι ναυμαχιας! Στις αρχες της δεκαετιας του 90 νομιζω βγηκε και πρεπει να ειχε 2 παιδακια στην εικονα. Στείλτε ό,τι βρειτε!!! Ευχαριστω!
 
Ένα διαφορετικό είδος "ΝΑΥΜΑΧΙΑΣ"

Θυμάτε κανένας το παρακάτω παιχνίδι;

TORPEDO RUN.

torpedo run.jpg

Ατελείωτες ώρες παιχνιδιού,απίστευτες μάχες...Αυτά είναι παιχνίδια.Έχω έναν μικρό 11 μηνών και περιμένω πως και πως να παίξει με αυτά τα παιχνίδια και όχι με τις σημερινές βλακείες.Αχ τί εποχές και εκείνες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πείτε με ανώμαλο αλλά εγώ συχνά παίζω στην αμίγκα ναυμαχία με τον υπολογιστή...το είχα παιδικό απωθημένο αυτό το παιχνίδι!
 
spyros_s είπε:
παράπονο το είχα παιδάκι...δεν μου το είχαν ποτέ δωρίσει αν και το είχα ζητήσει...που χρήματα να το πάρω μόνος μου...στα 12 μου περίπου το απέκτησα σε ...ηλεκτρονική μορφή στο 6128...περιττό να γράψω ότι το έχω παίξει σε ότι φορμά έχει βγει έκτοτε...
Aν έπαιζες την έκδοση που νομίζω (αυτή που έριχνες και ομοβροντίες), τουλάχιστον ήταν και πολύ καλή...
 
ένα συναρπαστικό παιχνίδι που δεν το βαριέσε ποτέ!! το έχω στην πολυτελή έκδοση της ΜΒ και πρόσφατα αγόρασα μία έκδοση της ναυμαχίας που κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια και λέγετε επίθεση τορπίλης!!
 
Gryzor είπε:
Aν έπαιζες την έκδοση που νομίζω (αυτή που έριχνες και ομοβροντίες), τουλάχιστον ήταν και πολύ καλή...
μόλις είδα το μήνυμα σου....κάλλιο αργά παρά ποτέ!

Αυτό παίζω και μου αρέσει πολύ!

YouTube - Amiga Longplay [182] Battleships

http://www.youtube.com/watch?v=DBgV9DEFcnk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ μα ποτέ δεν με συγκίνησε αυτό το παιχνίδι σε ηλεκτρονική μορφή, αν δεν έχεις τον άλλο face2face να βλέπεις της αντιδράσεις του..
 
statusgr είπε:
Ποτέ μα ποτέ δεν με συγκίνησε αυτό το παιχνίδι σε ηλεκτρονική μορφή, αν δεν έχεις τον άλλο face2face να βλέπεις της αντιδράσεις του..
Το ίδιο πιστεύω κι εγώ!

Θυμάμαι μου είχαν φέρει δώρο την έκδοση που λέει ο UberAlles, στο κουτί είχε φωτογραφία δύο παιδάκια να παίζουν. Νομιζω αγόρι - κορίτσι...

Πρέπει να ήταν MB. Τα καρφάκια που είχε ήταν άσπρα και κόκκινα!

Δυστυχώς εξαφανίστηκε κι αυτό...
 
Εγώ το έχω σε κινηματογραφικό φιλμ από κάμερα της εποχής ενώ το παίζω (κάπου το 80-82 όπου κυκλοφόρησε), αλλά πρέπει όχι μόνο να βρω το φιλμ, αλλά και να το περάσω σε DVD...

dim είπε:
Αργησα λιγο αλλα καλλιο αργα ποτε!!!
dsc00427jl4.jpg


dsc00424xp8.jpg
 
φανταστικο παιχνιδακι.υπαρχει στη μεγαλη μου συλλογη και τα πηρα πριν απο κανα χρονο καινουργιο σφραγισμενο σε ενα μαγαζακι(δεν υπαρχει πια) πολυ παλιο.και ελληνικη εκδοση εννοειται!!
 
πωωω! το έχω κάπου στην αποθήκη!

το είχα κερδίσει σε τηλεφωνικό διαγωνισμό του STAR!
 
Πίσω
Μπλουζα