Ναυμαχία

Αγαπημένο παιχνίδι! Ψιλοάσχετο, αλλά θυμήθηκα που σε ένα από τα Ρόμποκοπ στην τηλεόραση διαφημίζει ένα επιτραπέζιο σαν την ναυμαχία, αλλά αντί για πλοία οι παίκτες έχουν πυρηνικούς... πυραύλους! :D
 
Δεν το ειχα αυτο το παιχνιδι....αλλα το ειχε ενας ξαδερφος μου οπου πηγαινα συχνα τα Σαββατοκυριακα στο σπιτι του και παιζαμε ατελειωτες ωρες εν ετει 1993)..μου αρεσε πολυ ο σκοπος του παιχνιδιου...εβαζες με την φαντασια σου που θα ειναι ο στοχος του αντιπαλου σου και οταν τον πετυχαινες ηξερες οτι καθετα ή οριζοντια θα ηταν και τα υπολοιπα σημει ωστε να (βυθισεις) το πλοιο του αντιπαλου.... Μονο που ημουν λιγο πονηρος

icon3.png
και οταν ο ξαδελφος μου ειχε κανει μια σωστη κινηση οπου εβρισκε το ενα σημειο του καραβιου μου στον δικο του καντραν, τοτε με καποια γρηγορη κινηση αλλαζα την θεση στο δικο μου καραβακι στο καντραν ωστε να μην βρισκει του διπλανους στοχους και απορουσε που ειναι οι αλλο στοχοι για να βυθισει το καραβι μου....Μεχρι που το καταλαβε...
icon8.png
 
Υπεροχο επιτραπεζιο...
 
Έχω παίξει και τις δύο εκδόσεις της Ναυμαχίας. Μετά βγήκαν και τα αντίστοιχα video games όπως Battleship.
 
Eνας φιλος μου απο δραμα που τον συναντουσα στης διακοπες καθε καλοκαιρι ειχε ενα επιτραπεζιο ναυμαχια πολυτελειας αν μπορω να το πω ετσι.Δεν ηταν απο αυτα τα απλα και δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως αλλα ηταν πολυ εντυπωσιακο.
 
Το έπαιζα κι εγω στο δημοτικό στο χαρτί, χύμα αλλά το είχα ανακαλύψει και στο yahoo games το 2000 καθαρά pvp 1 vs 1 είχε σκορ levels και όλοι μπορουσαν να χαζεύουν το game του άλλου, μετά σταμάτησα το internet για κάποια χρόνια και νομίζω η yahoo το εβγαλε.
 
θυμαμαι το παιχνιδι, ειχα παιξει σε φιλικο σπιτι κάπου τη δεκαετία του 90...ωραιο παιχνιδακι!
 
Πίσω
Μπλουζα