Να το τολμήσω;(αγορα Μac)

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Κύριοι τα φώτα σας. Για άλλη μία φορά.

Σκέφτομαι το κάτωθι:

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0273984&catid=010100

ή αυτό:

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0336048&catid=010100

Εσείς τι λέτε.

Αξίζει το κόπο ή όχι;

Με Linux δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ (δεν πείθομαι ούτε ψήνομαι) και θέλω να περάσω σε ένα εναλλακτικό λειτουργικό.

Κάποιο από τα δύο; Κανένα από τα δύο; Γιατί ναι και γιατί όχι;
 
Φίλε μου πάρε ενα macmini(για να αρχίσεις με τα apple) απο την άλλη άμα δεν θές κάτι ποίο εναλακτικό πάρε μία sam400 με Amiga OS4.1
 
Αν σου αρέσει το στυλ σίγουρα (είναι ωραία τα άτιμα). Αν το θες για το λειτουργικό, φτιάξε ένα Hackintosh.

Γενικά θα σου'λεγα πρώτα να βάλεις OS X στο PC σου, να δεις αν σου αρέσει και μετά να προβείς σε αγορά.

Και μετά είναι τί θέλεις. Τα μηχανήματα αυτά είναι μάλλον ακριβά για τα χαρακτηριστικά τους και δεν παίρνουν expansion.

Aν θες Mac ή τον φτιάχνεις μόνο σου ή παίρνεις Mac Pro που η τιμή του συμφέρει πολύ (μόνο η standard έκδοση). Τα upgrades να τα αγοράσεις από αλλού.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Leon, για δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες για τα Mac Pro. Δεν αναφέρεσαι στα φορητά έτσι; Τα Macbook Pro (τα νέα) είναι πολύ όμορφα μηχανάκια πανάθεμά τα.

OS-X μπορώ να βάλω άνετα στο MSI Wind. Βέβαια δεν θα συγκρίνεται με το real thing, με τίποτε, και αυτό είναι απόλυτα κατανοητό. Φυσικά και με ενδιαφέρει και το look του μηχανήματος πάρα πολύ. Δεν θα ήθελα να μπλέξω σε αυτοσχέδια μηχανήματα, θα ήθελα το real thing, δωράκι τα Χριστούγεννα..... (Βγάζω τα απωθημένα μου σε μια ατελείωτη φτώχεια που κράτησε 35 χρόνια. Το δικαιούμαι φίλε....... )
 
Pooky είπε:
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Leon, για δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες για τα Mac Pro. Δεν αναφέρεσαι στα φορητά έτσι; Τα Macbook Pro (τα νέα) είναι πολύ όμορφα μηχανάκια πανάθεμά τα.
Τα Mac Pro φοράνε dual Xeon quad core. Αν προσπαθήσεις να στήσεις ένα σύστημα μόνος σου με τα χαρακτηρηστικά του Μac Pro πολύ δύσκολα θα φτάσεις την τιμή του (2210 Ευρώ). Δες εδώ. Είναι "επαγγελματικός" υπολογιστής και φυσικά τρέχει και Windows.

 


Βέβαια τα upgrades τα βαράει η Apple στα αφτιά, οπότε απλά τα αγοράζεις από αλλού.


 




OS-X μπορώ να βάλω άνετα στο MSI Wind. Βέβαια δεν θα συγκρίνεται με το real thing, με τίποτε, και αυτό είναι απόλυτα κατανοητό. Φυσικά και με ενδιαφέρει και το look του μηχανήματος πάρα πολύ. Δεν θα ήθελα να μπλέξω σε αυτοσχέδια μηχανήματα, θα ήθελα το real thing, δωράκι τα Χριστούγεννα..... (Βγάζω τα απωθημένα μου σε μια ατελείωτη φτώχεια που κράτησε 35 χρόνια. Το δικαιούμαι φίλε....... )
Απολύτως κατανοητό. Όμως δεν έχει απολύτως καμία διαφορά με το real thing γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει "real thing". Τα Mac είναι απλά PC, χωρίς τίποτα περισσότερο ή λιγότερο.

 


Πάντως όπως είπα το design είναι φοβερό και αν το θέλεις πάρτο. Καλύτερα iMac αν θες τη γνώμη μου (αν και ακριβότερο). Είναι δυνατότερο από το mini και όσο να΄ναι το design του είναι μια κλάση παραπάνω. Υπάρχουν και παρόμοιες PC λύσεις αλλά δεν είναι και πολύ φθηνότερες (βασικά στα ίδια) ενώ οπτικά (βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό) υπολοίπονται.


 

 

 




 

 


 
Mac Pro= 2200 + ΦΠΑ

 


Όχι ότι αλλάζει πολλά και πάλι είναι φθηνό για οκταπύρινο XEON.
 
Shock & Leon είδα τα μηχανήματα που αναφέρετε στο site της Systemgraph που είναι κοντά στο σπίτι μου, πάω και με τα πόδια.

Θα περάσω αύριο να τα δω και από κοντά.

Πράγματι για 8 core XEON, η τιμή είναι απαιχτη, αλλά είναι μάλλον υπερβολή η απόκτηση ενός τέτοιου μηχανήματος αυτή τη στιγμή.

Με χάλασαν λίγο οι σημειώσεις της εγγύησης, πράγματι εδώ μιλάμε για άλλο κόσμο στην κυριολεξία.

Ξέρω ότι αύριο θα πάθω πλάκα πάντως.........
 
Γιατί δεν βάζεις ένα FreeBSD or something? Same kernel only free.
 
Μπα, όσο και αν δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Linux μου τη σπάει αφάνταστα.

Επαναλαμβάνω καλά κάνει και υπάρχει το Linux, μακριά από μένα. Δεν με εξυπηρετεί σε τίποτε, δεν με ενδιαφέρει η παρουσία του, (δεν παίζει παιχνίδια, γαρ) .

Οι ανάγκες και οι γνώμες μπορεί να διαφέρουν, όπως και η τρέλλα ή η ψυχοπάθεια. Αυτό είναι προσωπικό veto του καθενός και κανείς δεν μπορεί να κάνει τον άλλο να αλλάξει γνώμη.

Τώρα το MAC OS παίζει παιχνίδια; Όχι, αλλά είναι μια διαφορετική προσέγγιση και με ενδιαφέρει να τη γνωρίσω.

Σαν πραγματικός καμμένος όμως θέλω το γνήσιο Apple Hardware, όχι για κανένα λόγο αλλά κυρίως για να μου φύγουν απωθημένα δεκαετιών, όπου τα λιμπιζόμουν και δεν μπορούσα καν να ονειρευτώ ότι θα μπορούσα μια μέρα να κατέχω ένα τέτοιο μηχάνημα.

Ναι, τώρα μπορώ να το πω: Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ. :cool:

Ναι, Rygar MACRULEZZZZZZZ!!!!!!!!!

και επιτέλους τώρα πιά μπορώ να επιλλέξω κάποιο χωρίς καν να κοιτάξω τιμή.

Ο ψυχίατρος μου συνέστησε computing therapy μέχρι τελικής πτώσης. Και εγώ ακολουθώ κατά γράμμα τις εντολές του. :D :D:D

Περισσότερα μετά την επίσκεψη στην Systemgraph.
 
Pooky είπε:
Ναι, Rygar MACRULEZZZZZZZ!!!!!!!!!
.
Ιανουάριος 2009

Pooky: "Το Mac δεν με κράτησε...ασχολήθηκα για 2-3 ημέρες, αλλά από εκεί και πέρα καθόταν στο γραφείο και μάζευε σκόνη. Δεν λέω, εντυπωσιακό εμφανισιακά, αλλά τελικά προτιμώ - από όλες τις απόψεις - το HTPC cube PC μου.

 


Ευτυχώς δεν έχασα χρήματα από την πώληση
"

:D χωρίς παρεξήγηση φίλε Pooky...
 
Pooky, ξεκίνα με το μικρό. Εάν το μετανιώσεις, απλά θα έχεις σκάσει 500 ευρά. Είμαι σίγουρος όμως ότι δε θα το μετανιώσεις. Το μεγάλο είναι πολύ μεγάλο για σένα που είσαι ακόμα...μικρούλης με τα apple :D . Ψηφίζω λοιπόν το μικρό. (το οποίο είναι μιικρότερο από ενα Apple floppy 5.25 που έχω δίπλα μου :D :D)
 
Το μικρό είναι στα τελευταία του. Τα κομμάτια που υπάρχουν είναι ξεστοκάρισμα. Η Apple έχει σταματήσει την παραγωγή του μιας και σε λίγο καιρό βγάζει το "τούβλο"

Αν έχει τα φράγκα ας πάει σε Macbook pro ή Air με SSD.

Πάντως παιχνίδια δεν θα βρεις πολλά Pooky, ΟΚ με τους emulators αλλά μην περιμένεις Warhead σε Mac.
 
Pooky είπε:
OS-X μπορώ να βάλω άνετα στο MSI Wind. Βέβαια δεν θα συγκρίνεται με το real thing, με τίποτε, και αυτό είναι απόλυτα κατανοητό.
Μου έχουν πει πως δεν δουλεύει 100%, και θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες επεμβάσεις στο hardware για να δουλέψει σωστά.

Επίσης, άκουσα (δεν θυμάμαι που), πως έχει κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσει ένα live cd με Mac OSX από την ίδια την Apple για PC, το οποίο θα δουλεύει όπως ακριβώς οι Live διανομές του linux.
 
Apple ,macbook,pro,imac εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου για αγορα.

Ο λογος να γλυτωσω απο τα Windows τα φορματ τα virus και χιλιες δυο @#$$#@@ που μας τυραναν σε καθε περιηγηση στο νετ,θα μου πεις με τα παιχνιδια τι γινεται.

Well λιγες εκδοσεις σε Μακ για τα καλα-γνωστα παιχνιδια,υπαρχουν και απο εκει και περα υπαρχουν και τα "παραθυρια" που τα φορτωνεις μεσω bootcamp και εχεις τα καλυτερα και απο τους 2 κοσμους.

Ι GUESS. :xm:

Toλμα το ,η γνωμη σου για τους υπολοιπους θα ειναι πολυτιμη,ασε που απο οτι λενε αν τα δοκιμασεις (MacOS) δεν γυρνας πισω.
 
Τόλμα το με κλειστά μάτια.Σταθερότητα ανώτερη ποιότητα κατασκευής,κανένα κόλλημα απλά κα΄νεις την δουλεία σου,μεγαλύτερη ταχύτητα και αν θες τα Windows τα τρέχεις μέσα στο OS X!Σου μιλάει κάποιος που έχει 26 Mac και 2 PC(και μάλιστα κορυφαία)για να δείχνω σε όλους τις διαφορές...
 
theoritikos είπε:
Μου έχουν πει πως δεν δουλεύει 100%, και θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες επεμβάσεις στο hardware για να δουλέψει σωστά.
Εδώ έχει οδηγίες για την εγκατάσταση. Το μόνο που δεν δουλεύει είναι το Wifi.

Επίσης, άκουσα (δεν θυμάμαι που), πως έχει κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσει ένα live cd με Mac OSX από την ίδια την Apple για PC, το οποίο θα δουλεύει όπως ακριβώς οι Live διανομές του linux.
Αυτό για ράδιο αρβύλα μου κάνει...Η Apple δεν θέλει να διαθέσει το OS της σε όλα τα PC παρά μόνο στα δικά της. Μην ξεχνάμε ότι η Apple είναι ένας hardware manufacturer (ή μάλλον παρέχει μια ολοκληρομένη υπηρεσία) σίγουρα δεν θα ήθελε να δει μείωση των πωλήσεων των μηχανημάτων της.

Άσε που αν το έκανε αυτό το OS X θα παρουσίαζε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με τα Windows. Ασυμβατότητες μεταξύ των εξαρτημάτων (τώρα ειναι λίγα και ελεγχόμενα) και φυσικά ιούς malware και τα λοιπά (τώρα δεν υπάρχουν όχι γιατί το OS X είναι υπερασφαλές αλλά γιατί απλά έχει μικρό user base ώστε να ασχοληθούν οι επιτήδειοι).

Και φυσικά αν πας να χτυπήσεις τη Microsoft στο ίδιο της το παιχνίδι την πάτησες. Η μεγαλύτερη μερίδα χρηστών αγοράζει το OS μαζί με τον υπολογιστή. Άντε πείσε την Dell και τους λοιπούς να παρέχουν επιλογή OS X ή Windows. H MS κρατάει αυτή την αγορά από τα αρχ...και δεν διστάζει να χρησιμοποιήσει οτιδήποτε μέσο για να την κρατήσει. Όσο είδες κατασκευαστή να δίνει linux άλλο τόσο θα δεις κάποιο να παρέχει OS X.
 
Leon είπε:
...και φυσικά ιούς malware και τα λοιπά (τώρα δεν υπάρχουν όχι γιατί το OS X είναι υπερασφαλές αλλά γιατί απλά έχει μικρό user base ώστε να ασχοληθούν οι επιτήδειοι).
Αν και ΟΤ διαφωνώ κάθετα.

Μπορεί να έχουν ΠΟΛΥ μεγαλύτερη userbase τα Windows αλλά είναι απλοί χρήστες και όχι virus programmers. Είναι σαν να λέμε ότι στο MacOSX, στο freeBSD, netBSD, openBSD, Linux δεν υπάρχουν virus programmers γιατί είναι μικρή η Userbase.

Μα σχεδόν οι πλοιοψηφία των "χρηστών" του openBSD πχ είναι γνώστες.

Όσο τα Windows είναι μέσα στην τρύπα για να συνητρείται μια ολόκληρη αγορά από antivirus, firewalls, antispyware και δε ξέρω τι, δεν αλλάξει τίποτα.

Έβαλε η M$ sudo στα Vista και το πρώτο πράγμα που έδειξε στη χρήση του είναι πως να το κόβεις!!!!!

Στο MacOSΧ και στο Unixοειδή είναι εντελώς διαφορετική η φολοσοφία σχεδίασης. Δε λέω ότι είναι καλύτερη ή χειρότερη, είμαι σίγουρος ότι έχουν βγει "κακόβουλα" προγράμματα, αλλά είναι τόσα λίγα και κλείνουν τόσο γρήγορα οι τρύπες γιατί κάποιοι ενδιαφέρονται για την ασφάλεια και όχι για να βγάλουν φράγκα από απατεωνιές.
 
Stormwatch είπε:
Ιανουάριος 2009
Pooky: "Το Mac δεν με κράτησε...ασχολήθηκα για 2-3 ημέρες, αλλά από εκεί και πέρα καθόταν στο γραφείο και μάζευε σκόνη. Δεν λέω, εντυπωσιακό εμφανισιακά, αλλά τελικά προτιμώ - από όλες τις απόψεις - το HTPC cube PC μου.

 


Ευτυχώς δεν έχασα χρήματα από την πώληση
"

:D χωρίς παρεξήγηση φίλε Pooky...

Απολύτως καμία φίλε Stοrmwatch!!!

Αν μη τι άλλο οι "κόντρες" μαζί σου είναι άκρως απολαυστικές και φυσικά, καλό είναι να γίνονται.

Με τις κόντρες μαθαίνεις πάαααααρα πολλά!!!!!!!

Εντυπώσεις εντός ολίγου κύριοι! (Πρέπει να φύγω για μια έκτακτη δουλειά και επανέρχομαι καταπέλτης.... )
 
Ξέρετε, το mac mini δουλεύει και ως μπιμπελό. Δεν αστειεύομαι. Εμένα δε με πειράζει που δεν παίζει το ΧΨ πρόγραμμα ή παιχνίδι. Εάν είχα τα επιπλέον φράγκα, θα το είχα στο γραφείο μου.
 
Πίσω
Μπλουζα