Ντενεκεδούπολη (1983)

Eίμαι ο Ζουληχτήςςςς (χα χα χα)

με Ντενεκεδούπολη (μαρκόπουλος) Μορμόλη (Καλογεροπούλου) και Οδυσεβάχ (Σαβόπουλος) μεγαλώσαμε
 
Μισό λεπτο. Η Τενεκεδούπολη παιζόταν στην τηλεόραση; Πότε; Εγώ θυμάμαι που την είχα δει σε θέατρο (κουκλοθέατρο) στην Αθήνα το 1977/8. Μετά θυμάμαι τα βιβλία και τους δίσκους. Αλλά στην τηλεόραση πότε; Μήπως έχω χάσει επεισόδια (στην κυριολεξία);
 
Είχα μια κασσέτα που την είχα λιώσει από το συνεχές playback...δυστυχώς χάθηκε μέσα στη λήθη του χρόνου...:mad:

Και εγώ έχω την εντύπωση πως είχε γίνει εκπομπή και στην τηλεόραση μια εποχή!
 
Nαι, παιζόταν ΚΑΙ στην τηλεόραση αρχές του '80! Αυτό που θυμάμαι ποιο έντονα απ'ολα τα... τενεκέδια ήταν ο μελένιος με την συρτή βαριεστημένη φωνή! :)
 
Η μητέρα μου, που ήταν και νηπιαγωγός, συχνά παίζει τη Ντενεκεδούπολη στον γιό μου και αυτός τη λατρεύει...

Κάπου έχουμε κι έναν δίσκο.
 
εγώ πάντως έχω ηχητική κασσέτα και ακούω συνέχεια την Ρένα Καζάκου να τα σπάει (επίσης έχω και τον Μορμόλη - 1974 σε κασσέτα από τον θίασο της Καλογεροπούλου - ανάμεσα στους τότε ηθοποιούς ο νεαρός Βαλαβανίδης και στο ρόλο του αφηγητή ο Γιάννης Φέρτης)

"Εδώ στην αποθήκη μας τα βρίκσεις πάντα όλα και αν είσαι και καλό παιδί σου δίνουν Kόκα-Κόλα, που πας Μελένιεεε, που πας κάτσε μαζί μας, κάτσε με μας"

τέλεια και η μουσικούλα του Γιάννη Μαρκόπουλου
 
Dominion είπε:
"Εδώ στην αποθήκη μας τα βρίκσεις πάντα όλα και αν είσαι και καλό παιδί σου δίνουν Kόκα-Κόλα, που πας Μελένιεεε, που πας κάτσε μαζί μας, κάτσε με μας"
τέλεια και η μουσικούλα του Γιάννη Μαρκόπουλου
Αυτή την κασσέτα είχα και εγώ μικρός!Οι συγκεκριμένοι στίχοι παραμένουν βαθιά χαραγμένοι στην καρδιά και το μυαλό μου...
 
!!

Παιδιά...την έχω σε LP :)..

"Τένεκεδένιος Ήλιος

και τσιγγινά βουνά

λαμαρίνενιες στέγες

και χάλκινα στενά

Τένεκεδούπολη είσαι ωραία τρανή

Τενεκεδούπολη σε αγαπάμε πολύ"

εδώ που τα λέμε ήταν λίγο "μίζερο" παιδικό :diablotin: οι κούκλες ήταν φτιαγμένες από σκουπίδια
 
Συγνώμη τι ήταν η ντενεκεδούπολη κουκλοθέατρο; :) :)
 
bi-bi είπε:
Συγνώμη τι ήταν η ντενεκεδούπολη κουκλοθέατρο; :) :)
Hταν κουκλοθεατρο, ομως ολες οι "κουκλες" ηταν απο ντενεκεδια. Ο αγαπημενος της αδερφης μου: ο βουτυρενιος. Αυτος ειχε την αργοσυρτη φωνη. Τον Μελενιο, τον θυμαμαι στα στρουμφακια. Τον αγαπουσε ιδιαιτερα η αδερφη μου γιατι ηταν παντα βαριεστημενος και ποτε δεν βιαζοταν :biglaugh:

Wally, αυτη την κασετα με το Μορμολη την ειχα κ'εγω! Την ειχε γραψει η μαμα απο ενα δισκαδικο Πρεπει να την ξανακουσω, να δω αν αναγνωριζω φωνες ηθοποιων! (θυμαστε τις κασετες που γραφαμε σε δισκαδικα, για να μην αγορασουμε τον δισκο, ή αν θελαμε συλλογη απο διαφορους δισκους?).
 
Domniki

"Wally, αυτη την κασετα με το Μορμολη την ειχα κ'εγω!"

Προφανώς σε μένα απευθύνεσαι βάση του πόστ που είχα κάνει κάνα 2 μερούλες πρίν. Εγώ είχα μέχρι και αφίσα από την παράσταση με φώτο των ηθοποιών (ο βαλαβανίδης με κοντό παντελονάκι, τιράντες και γυαλάκια).
 
Dominion είπε:
Domniki"Wally, αυτη την κασετα με το Μορμολη την ειχα κ'εγω!"

Προφανώς σε μένα απευθύνεσαι βάση του πόστ που είχα κάνει κάνα 2 μερούλες πρίν. Εγώ είχα μέχρι και αφίσα από την παράσταση με φώτο των ηθοποιών (ο βαλαβανίδης με κοντό παντελονάκι, τιράντες και γυαλάκια).
Sorry Dominion, διαβαζα γρηγορα τα ποστς και τα μπερδεψα. Ειχα παει κ'εγω στην παρασταση μικρη, ειχε ερθει η Καλογεροπουλου στην Θεσσαλονικη και μας ειχε παει η μαμα μου. Αλλα δυστυχως απο την παρασταση δεν θυμαμαι τιποτα, και η αφισα δεν νομιζω να επιβιωσε.
 
To Oδυσσεβάχ το ξέρεις??
 
26 χρονια πριν στην Παιδικη Σκηνη...η Καλογεροπουλου σε μεγαλα κεφια , την παρασταση την σκεφτομουνα για μηνες μετα - ο Οδυσσεβαχ ειναι μεσα στα 10 καλυτερα εργα για παιδια που εχουν γραφτει. :)
 
!!

"Ο Μορμόλης είν Μορμόλης και εμείς είμαστε εμείς!!"

κορυφή!!! η πρώτη κασέτα με παιδικά που είχα..νομίζω ήταν παιδικό θέατρο ε??
 
bi-bi είπε:
Συγνώμη τι ήταν η ντενεκεδούπολη κουκλοθέατρο; :) :)
Μπορεις να το πεις και ετσι, ενα cult(πλεον) καλογυρισμενο και με μερακι κουκλοθεατρο μα πανω απ'ολα με πολυ καλους ηθοποιους που εδιναν αλλη διασταση(=ποιοτικοτερο) στο ολο παραμυθι :)
 
!!

Ορίστε η Ντενεκεδούπολη:
 
Η Τενεκεδούπολη (και οχι ΝΤΕνεκεδούπολη) ήταν παιδική ραδιοφωνική εκπομπή που αργότερα (το 182 νομιζω) κυκλοφόρησε και ηχογραφημένη...
 
Πίσω
Μπλουζα