Ντενεκεδούπολη (1983)

Sorry παιδια,αλλα εγω δεν την συμπαθησα ποτε ιδιαιτερα...μου εβγαζε γενικα κατι μιζερο,φτηνο,και ψιλοκαταθλιπτικο...την ειχα δει μερικες φορες στην tv αποσπασματικα..ισως να εφταιγε που ημουν μικρος και ηθελα κατι πιο ευχαριστο και οχι καποιον να μου περναει μυνηματα..το μονο που αρεσε ηταν το τραγουδι των τιτλων..
 
Σήμερα πήγα και είδα την παράσταση της Ντενεκεδούπολης στο Badminton!

Σημειωτέον ότι δεν είχα ακούσει ποτέ τον δίσκο ούτε είχα δει τη σειρά στην τηλεόραση, οπότε δεν μπορώ να κάνω σχετικές συγκρίσεις..

Λοιπόν, η παράσταση μου άρεσε πάρα πολύ!!!

Πολύ προσεγμένη σε όλα της, φιγούρες, σκηνοθεσία, ηθοποιοί, όλα! Η μουσική της είναι φανταστική κατά τη γνώμη μου!

Όλα τα παιδάκια παρατηροούσαν με προσοχή, παρ' όλο που ήταν αρκετά μικρά, τα περισσότερα ηλικίας νηπιαγωγείου. Πράγματι κάποιες φορές μπορεί να ήταν λίγο τρομακτικό για αυτά όπως ο Ζουληχτής ή ο Λαδένιος αλλά κανένα δεν άκουσα να κλαίει.. Όπως πιστεύω πως σαν θέμα είναι περισσότερο για μεγαλύτερα παιδιά ή και μεγάλους γενικώς...

Κράτησε συνολικά δύο ώρες (με το διάλειμμα) και άξιζε με το παραπάνω! Πιο επίκαιρο κείμενο δεν μπορούσαν να βρουν!

Στην παράσταση ήταν παρούσα και η Φακίνου η οποία σηκώθηκε να μας μιλήσει, ευχαρίστησε όλους όσους κρατάνε ζωντανή την Ντενεκεδούπολη 37 ολόκληρα χρόνια μετά και εμάς τα "μεγαλύτερα παιδιά" πολύ μας συγκίνησε, αλλά και ο Μαρκόπουλος που επίσης χαιρέτησε. Απ' ό,τι είδα, θα την παίξουν μόνο για δύο ακόμα Σαββατοκύριακα. Χαίρομαι που το πρόλαβα!

Μακάρι τα παιδιά να συνεχίσουν να βλέπουν και να ζουν μέσα από τέτοιες παραστάσεις και τα επόμενα χρόνια!
 
zouzou είπε:
Απ' ό,τι είδα, θα την παίξουν μόνο για δύο ακόμα Σαββατοκύριακα.!
Οπότε ... να σπεύσουμε !!! Διότι ... ίσως να μην ξαναβρούμε μπροστά μας Ντενεκεδούπολη ....
 
την ντενεκεδουπολη η μητερα μου που ηταν νηπιαγωγος την ειχε παιξει στα γενεθλια μου οταν ημουν μικρος στην αυλη και ειχανε ερθει ολα τα παιδακια απ τις γυρω γειτονιες τρελλη επιτυχια για καποιο λογο θυμαμαι οτι την κακια που ειχε γυναικεια φωνη την ειχε φτιαξει απο μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων και αυτο την εκανε ακομα πιο τρομαχτικη μπρρρρ παντως ειναι απ τις πιο γλυκες αναμνησεις που εχω απο τοτε
 
Πολύ ωραία η παράσταση της ΝΤΕΝΕΚΕΔΟΥΠΟΛΗΣ που είδα σήμερα, έχοντας για παρέα τα 2 ανιψάκια μου [5 ετών το αγοράκι, 3,5 ετών το κοριτσάκι] !!! Για μένα ... ήταν ένα πολύ - πολύ ομορφο ταξιδάκι "στα παλιά" !!! Ένα σωρό πράγματα τα θυμήθηκα, όπως τα είχα δει για πρώτη φορά στην τοοοοτε ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας !!! Σε αυτό συνετέλεσε το γεγονός ότι το "ρημέηκ" της Ντενεκεδούπολης σεβάστηκε πλήρως το αρχικό κείμενο και την αρχική ιδέα της κας Φακίνου !!! Και, πράγματι, το όλο "κόνσεπτ" της Ντενεκεδούπολης δεν υπέστη καμία αλλοίωση, απλώς προσαρμόσθηκε κάααπως περισσότερο στα "σύγχρονα δεδομένα" !!! Αλλά ... καλύτερα να μην πω περισσότερα΄, μιας και η Ντενεκεδούπολη θα παίζεται μέχρι και το άλλο Σαββατοκύριακο !!! Έτσι, όποιοι θέλουν να τη δουν [είτε εμείς οι "μεγάλοι" που θέλουμε να την ξαμαθυμηθούμε, είτε τα πιτσιρίκια που θέλουν να γνωρίσουν τον Μελένιο, τη Μηλίτσα, τον Βουτυρένιο κλπ κλπ] ... προλαβαίνουν ακόμη

:flower: :flower: :flower:

[το ότι μετά από .... 30βάλε χρόνια θα έβλεπα τον Ζουληχτή σε video wall ... ούτε που το φανταζόμουν :eek: o_Oo_O .... κι όμως, όπως είπα και παραπάνω, ο Ζουληχτής δεν υπέστη καμία ... αλλοίωση, παρέμεινε ... "ζουληχτής" με τις τεράααστιες χερούκλες του έτοιμες να συνθλίψουν τα ντενεκεδάκια !!! Μέχρι και η τόοοοτε ατάκα του παρέμεινε αναλλοίωτη, όπως 30βάλε χρόνια πριν : "Μμμμ .... ντενεκεδένιο κρέας μου μυρίζει" :eek: o_O:zip: .... ] ......

Πριν κάμποσο καιρό είχα γράψει στο ποστ μου :

Το τραγούδι του Ζουληχτή !!! Είμ' ο Ζουληχτής, ειμ' ο Ζουληχτής, κι απ' τα τρομερά μου χέρια δεν πρόκειται να σωθείς !!! Αυτός δεν θυμάμαι τι είδους ... "σιδερικό" ήταν !!! Νομίζω επρόκειτο για έναν τεράααστιο ντενεκέ, στον οποίο είχαν φτιάξει ένα μεγάλο άνοιγμα για "στοματάρα" του !!! Μέσα από το άνοιγμα βλέπαμε το χέρι του κουκλοπαίχτη τυλιγμένο σε ένα κόκκινο γάντι !!! Το δε χέρι του κουκλοπαίχτη υποδυόταν τη ... γλωσσάρα του Ζουληχτή, η οποία ... "ψηλαφούσε" τα τρόφιμα που του έδιναν τα δύστυχα τα ντενεκέδια !!! Ο Ζουληχτής, που λέτε, εκμεταλλευόμενος τον τεράστιο όγκο του, κλπ κλπ κλπ ....

 


Ωωωπ ... εδώ δεν το θυμόμουν και τόσο καλά, αλλά σήμερα, που είδα την παράσταση, οι αναμνήσεις μου .... "ήρθαν στα ίσια τους" : Το τεράααστιο ντενεκέδι, με την κόκκινη γλωσσάρα - χέρι του κουκλοπάιχτη, που ψηλαφούσε τα φρούτα και τα ζαρζαβατικά που του δίνανε τα ντενεκεδάκια, ήταν ο Λαδένιος !!! Ο Ζουληχτής είχε τις ... "χερούκλες" και όχι τη γλωσσάρα plus στοματάρα !!! Αλλά ... καλύτερα όλα αυτά να τα δείτε στην παράσταση .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό παίζονταν κάτι απογεύματα στην ΕΡΤ σίγουρα πριν το 1983 ,ακόμη δεν είχα ξεκινήσει νηπιαγωγείο. Άρα εκεί 1981 με 82. Μου έκανε εντύπωση μια κούκλα τενεκές που ήταν από τσιγκινο κουτί νεσκαφέ. Η μόνη κούκλα που θυμάμαι από εκεί. Γενικά είχε μια θεαματικότητα η εκπομπή αυτή,την έβλεπαν πολλά παιδιά τότε απ' την πολυκατοικία και απ' την γειτονιά που παίζαμε τα απογεύματα.
 
Πίσω
Μπλουζα