Ντόναλντ ή Μίκυ;

Ντόναλντ με τα χιλια, ο αλλος ειναι πολυ... τελειος. Μικρος ειχα ταυτιστει πολυ μαζι του, κυριως λογω χαρακτηρα, ειχαμε... πολλες ομοιοτητες! Και φυσικα, αγαπημενες ιστοριες ολες με τον Φαντομ Ντακ (ειχα τσαντιστει απιστευτα με εκεινη την ιστορια οπου η Νταιζη ανακαλυπτει την ταυτοτητα του)

Υ.Γ. Υποκλινομαι στο avatar του boomer!
 
Τις ιστοριες του Ντοναλντ που ειχαν Θειο Σκρουτζ, περιπετεια, "υπερπαραγωγη" τις προτιμω.

Οι ιστοριες με Ντοναλντ-Γκαστονε δεν μου αρεσουν καθολου.

Αρκετες απο τις ιστοριες του Μικυ (ιδιαιτερα με ΗΒ) ειχαν πολυ μυστηριο και τις αγαπω εξισου.

Θεωρως παντως οτι η κακη ιστορια Μικυ ειναι σχεδον παντα χειροτερη απο μια κακη ιστορια Ντοναλντ.

Θα ψηφισω Ντοναλντ
 
Ντόναλντ και πάλι Ντόναλτ. Το σύμπαν των παπιών με περιπέτειες στο χρόνο στο χώρο και μη, δεν μπορεί να συγκριθεί με τη νωχελική ζωή σε μια πόλη όπως το Μίκυ Σίτυ ή στα περίχωρα αυτής. Ούτως η άλλως, με παπιά μεγάλωσα. Αν είχε Μίκυ μέσα το Μίκυ Μάους απλά δεν το έπαιρνα!
 
Χε-χε, απίστευτο ρεύμα ο Ντόναλντ! Και εγώ ψηφίζω Ντόναλντ δαγκωτό, ποτέ δεν συμπάθησα ιδιαίτερα τον Μίκυ ή τον Γκούφη.
 
Αντιγράφω από τη Βικιπαίδεια:

Ονόματα του Ντόναλτ ανά τον κόσμο

Αραβικές χώρες: Μπατούτα, Βουλγαρία: Πατόκα Ντόναλντ, Δανία: Άντερς Αντ, ΗΠΑ: Ντόναλντ Ντακ, Ινδονησία: Ντόναλ Μπέμπεκ, Ισλανδία: Αντρές Εντ, Ισπανία: Ελ Πάτο Ντόναλντ, Ιταλία: Παπερίνο, Κίνα: Τανγκ Λάο Για, Ουγγαρία: Ντόναλντ Κάτσσα, Σερβία-Κροατία:Πάγια Πάτακ, Σουηδία: Κάλε Άνκα, Φινλανδία: Άκου Άνκα

Ονόματα του Μίκυ ανά τον κόσμο

Βουλγαρία: Μίκυ Μάους, Γαλλία: Μίκυ (προφέρεται Μικέ), Γερμανία, Ελλάδα, ΗΠΑ: Μίκυ Μάους, Ιαπωνία: Mikku Sakku, Ινδονησία: Μίκυ Τίκους, Ισλανδία: Μίκυ Μους, Ισπανία: Ελ Ρατόν Μίκυ, Ιταλία: Τοπολίνο, Κίνα: Μι Λάο Σου, Πολωνία: Μίσζκα Μίκυ, Ρωσία: Μίκυ Μάους, Σουηδία: Μούσε Πιγκ, Τουρκία: Μίκυ, Φινλανδία: Μίκυ Χίιρι

Τον καημένο το Μίκυ. Θα τον ψηφίσω μόνο και μόνο επειδή ο μεγάλος μου γιος λέει: "Μαμά, πάρε μου ένα Μίκυ Μάους" :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ντοναλντ. Εκτος του ότι μου θυμίζει τον εαυτό μου (άφραγκος-τεμπέλης-στραβωμένος-γκαντέμης-γεροπαράξενος) μου αρέσουν οι ιστορίες του πολύ περισσότερο από του Μικυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LOL, ούτε εκλογές σε μπανανία δεν θα "έγερναν" τόσο πολύ. :D :D :D
 
Ντόναλντ άνετα! Απολαυστικός στις περισσότερες ιστορίες! Ενώ ο χαρακτήρας του απο την στιγμή που έγινε και Φάντομ Ντακ αποκτά αρκετό βάθος!

Τον Μίκυ τον έβρισκα λίγο βαρετό μικρός! Όμως απο την σειρά 'Μίκυ Μυστήριο' και μετά ,τον λάτρεψα!
 
Kambia είπε:
Ντοναλντ και τα μυαλά στα κάγκελα. Έτσι με φώναζε και η μάνα μου όταν με έπιαναν τα νεύρα μου και φώναζα :) )
Τον Μίκυ, να πω την αλήθεια, μικρή τον βαριούμουν 8). Αυτό το σοβαρό που έβγαζε στις περιπέτειές του δεν το μπορούσα!

Μάλιστα και το κριτήριο μου για να αγοράσω, τότε, Μίκυ Μαους περιοδικό ήταν αν θα είχε περισσότερες σελίδες με Ντόναλντ.
Kambia, Kingtiger007, κοιτα να δεις το ακριβως αντιθετο :p , αγόρασα Μικυ, κλασσικά κτλ. οταν οι ιστοριες είχαν περισσότερο χαρακτηρες μικυ μεσα!!

caprice, υποκλίνομαι απλά για τα ονόματα :) ! Καλή δουλειά

:clap:

Τελικά αν ο Μικυ εβαζε υποψηφιότητα εναντι του Ντοναλντινιο, ουτε την δική του ψηφο δεν θα εβρισκε και το καταλαβαίνω αφου ο Ντοναλντ εκπροσωπεί πολύ καλύτερα τον μέσο χαρακτήρα αλλά και ο Μικυ είναι ιππότης!!!

βασικα τον Ντοναλντ θα τον ηθελα πιο μαχητικό εναντι του Σκρουτζ που πάντα τον ισοπεδωνει, πάντως μεγάλο πλεονεκτημα τα ταξίδια σε εξωτικά μερη και χαμένους πολιτισμούς !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχασα την ευκαιρία να προβλέψω τη σαρωτική νίκη του Ντόναλντ, στην αρχή του thread!

Θεωρώ πως ήταν αναμενόμενο. Δε θα αναφέρω τους λόγους, διότι τα είπατε όλα...

Ντόναλντ και από εμένα, αλλά για λόγους συμπαράστασης στον καψερό το Μίκυ, η ψήφος μου θα πάει σε αυτόν! ;)
 
Εννοοιται ντοναλντ.θυμαμαι χαρακτηριστηκα μια πολυ αγαπημενη ιστορια που ειχε λιωσει ολη η περιουσια του θειου σκρουτζ και επεσε στο κεντρο της γης και ο κυρος γραναζης κατασκευασε ενα οχημα με το ονομα αυγοπτερο και κατεβηκαν κατω για να βρουν το χρυσαφι.Αν θυμαμαι καλα η ιστορια ηταν σε δυο μερη αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.
 
metalcandyman είπε:
Εννοοιται ντοναλντ.θυμαμαι χαρακτηριστηκα μια πολυ αγαπημενη ιστορια που ειχε λιωσει ολη η περιουσια του θειου σκρουτζ και επεσε στο κεντρο της γης και ο κυρος γραναζης κατασκευασε ενα οχημα με το ονομα αυγοπτερο και κατεβηκαν κατω για να βρουν το χρυσαφι.Αν θυμαμαι καλα η ιστορια ηταν σε δυο μερη αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.
όπως το περιγράφεις μου θυμίζει τον "παγκόσμιο διαλύτη",μπορεί να είναι αυτό...
 
Απαιτώ ένα δεύτερο poll, Ντόναλντ vs Σκρουτζ!

Πιό ενδιαφέρουσα μάχη θα γίνει. ;)
 
Φιλε krem13 δεν θυμαμαι τον τιτλο της ιστοριας αλλα ηταν απο της καλητερες που εχω διαβασει.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε krem13 δεν θυμαμαι τον τιτλο της ιστοριας αλλα ηταν απο της καλητερες που εχω διαβασει.
πάντως αυτό που σου λέω,ήταν του ντον ρόσα και δημοσιεύτηκε στο κόμιξ,εδώ το εξώφυλλο.

@Maddog

ή ακόμα καλύτερα ντόναλντ εναντίον όλων :D !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
πάντως αυτό που σου λέω,ήταν του ντον ρόσα και δημοσιεύτηκε στο κόμιξ,εδώ το εξώφυλλο.
@Maddog

ή ακόμα καλύτερα ντόναλντ εναντίον όλων :D !
Για να το λες αυτη θα ειναι αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι εγω δεν ειχα στο κομιξ αυτη την ιστορια αλλα η στο κανινικο μικυ μαους η καπου αλλου δεν θυμαμαι και την ειχα πριν το 2000.Φανταστικες ιστορις και με πολλες συνεχειες ηταν η ζωδιακη πετρα και το μυστικο του τοτεμ.
 
DINO είπε:
Έχασα την ευκαιρία να προβλέψω τη σαρωτική νίκη του Ντόναλντ, στην αρχή του thread!Θεωρώ πως ήταν αναμενόμενο. Δε θα αναφέρω τους λόγους, διότι τα είπατε όλα...

Ντόναλντ και από εμένα, αλλά για λόγους συμπαράστασης στον καψερό το Μίκυ, η ψήφος μου θα πάει σε αυτόν! ;)
Με τίποτα δεν θα προεβλεπα την συντριπτική ήττα των Μικυ φανς αφου ειμαι ετοιμη να ετοιμάσω τον καφέ της παρηγοριάς :( !!

Χωρις Μικυ όμως θα αλλωνιζε ο μαυρος πιτ....
 
Maddog είπε:
Απαιτώ ένα δεύτερο poll, Ντόναλντ vs Σκρουτζ!Πιό ενδιαφέρουσα μάχη θα γίνει. ;)
Νομίζω πως πάλι θα έχει εύκολη νίνη ο Ντόναλντ . Πιστεύω πως μία δημοσκόπιση Ντόναλντ ντ Ανιψακίων θα έχει εγαλύτερο ενδιαφέρον :D !
 
Τα ανηψάκια ειναι ασυναγωνιστα , σκετη γλύκα αλλά κατα την γνωμη μου πάλι Ντοναλντ θα βγει, μεγάλο ρευμα..μεχρι και ο Φοιβος!!


μές στα στενά της λιμνούπολης ο Ντοναλντ Ντακ...!!!! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα