Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Α, μπα; Τι λες βρε Μπριζιτ; Οι παντες και τα παντα κρινονται και υπερανω κριτικης δεν ειναι κανεις.
Ποιος ειναι ο Ντελον σε τελικη αναλυση; Ενας πολυ ομορφος ηθοποιος (στα νιατα του) χωρις ομως κανενα σπουδαιο ταλεντο στην Τεχνη που υπηρετησε. Αν δεν ειχε την εξωτερικη εμφανιση που ειχε, αμφιβαλλω αν θα γινοταν τοσο γνωστος.
Οποτε εν προκειμενω, θα μπορουσε να πηγαινε και σε καλλιστεια αντρων για να παρει και τιτλο και να του πουνε και μπραβο.
Δεν ξερω τι ακριβως γινεται με τα οικογενειακα του Ντελον, ουτε και με ενδιαφερει να μαθω, αλλα αμα εισαι δημοσιο προσωπο θα πρεπει να περιμενεις να ακουσεις διαφορα απο το κοινο, εχει δεν εχει δικιο.
Εδω κρινεται ο Θεος ο ιδιος απο εμας τους ανθρωπους. Δεν θα κριθει ενας ηθοποιος;
 
@Bambinella δεν ρωτάω την έχεις δει σίγουρα.

Kαι ομως οχι και ουτε σκοπευω να την δω γιατι, οπως διαβαζω, η ταινια ειναι του 1972.
Εχω επιλεξει πλεον να βλεπω μονο ταινιες που ο Kωδικας Ηays ηταν ακομα σε ισχυ. Αυτο συνεβαινε μεχρι το 1968, αλλα επειδη απο το 1966 ηταν σχεδον σαν να μην υπηρχε, οι ταινιες που βλεπω ειναι μεχρι το 1965.
Εξαιρεση κανω μονο στις τηλεταινιες που τις προσεχουν πολυ περισσοτερο. Εκει βλεπω μεχρι και 2023.
 
Kαι ομως οχι και ουτε σκοπευω να την δω γιατι, οπως διαβαζω, η ταινια ειναι του 1972.
Εχω επιλεξει πλεον να βλεπω μονο ταινιες που ο Kωδικας Ηays ηταν ακομα σε ισχυ. Αυτο συνεβαινε μεχρι το 1968, αλλα επειδη απο το 1966 ηταν σχεδον σαν να μην υπηρχε, οι ταινιες που βλεπω ειναι μεχρι το 1965.
Εξαιρεση κανω μονο στις τηλεταινιες που τις προσεχουν πολυ περισσοτερο. Εκει βλεπω μεχρι και 2023.
Mπαμπι σε σκέφτομαι να πήγαινες σινεμά να δεις το Poor things, σε πέντε λεπτά θα χει βγει εκτός αίθουσας. Και γω μια από τα ίδια. Γιαυτό και δεν πήγα χτες που είχα την ευκαιρία θα πληρωνα και θα φεύγα σε μισή ώρα μέσα.
 
Αυτό το τέλος δεν το περίμενα στο thriller με τα βαμπίρ, έμεινα στο τέλος. Όσοι θα το δείτε ποτέ θα καταλάβετε. Δεν ξέρω αν κάνεις άλλος περίμενε αυτό το τέλος που είναισίγουρα plot twist. Παρεμπιπτόντως πρέπει να ανοίξουμε θέμα με αυτήν την σειρά, είναι πολύ καλή στο είδος της. Την Μοντγκόμερι τηβ κυνηγαν οι καταιγίδες και τα στοιχειωμενα σπιτια.
thriller_incar.jpg
 
Αυτό το τέλος δεν το περίμενα στο thriller με τα βαμπίρ, έμεινα στο τέλος. Όσοι θα το δείτε ποτέ θα καταλάβετε. Δεν ξέρω αν κάνεις άλλος περίμενε αυτό το τέλος που είναισίγουρα plot twist. Παρεμπιπτόντως πρέπει να ανοίξουμε θέμα με αυτήν την σειρά, είναι πολύ καλή στο είδος της. Την Μοντγκόμερι τηβ κυνηγαν οι καταιγίδες και τα στοιχειωμενα σπιτια.

Ποιο ειναι αυτο; Δωσε μας λεπτομερειες.
 
Το χεις δει ; ποτέ δεν θα μαντέψεις το τέλος, δεν έχει ανέβει με ελληνικούς υπότιτλους.

Αν και εχω δει πολλα επεισοδια απο την εν λογω σειρα του Καρλοφ, το συγκεκριμενο οχι.
Θα το δω πολυ συντομα ομως και σε ευχαριστω!
 
Αν και εχω δει πολλα επεισοδια απο την εν λογω σειρα του Καρλοφ, το συγκεκριμενο οχι.
Θα το δω πολυ συντομα ομως και σε ευχαριστω!
Μπαμπι δεν ανοίγεις ένα θρεντ με το θριλερ, την σειρά, είσαι η κατάλληλη.
 
αρχείο λήψης (21).jpeg
Δεν νομίζω να είδα και άλλον τόσο ευφυή δολοφονικό σύζυγο σε ταινία, ο διάβολος ο ίδιος ακόμα και όταν όλα πάνε στραβά απο την αρχικη ιδέα του . Αν εσείς έχετε δει κάποιον πιο ευφυή συζυγο, δολοφονο γράψτε το. Τενίστας, Άγγλος διάσημος ( η καριέρα του αρχίζει να βαλτώσει αλλα τα ακριβά του γούστα μενουν) και προικοθηρας παντρεύεται πλούσια σύζυγο την Μαργκο μα όταν καταλαβαίνει πως υπαρχει εραστής παραλληλα θέλει να την βγάλει από την μέση αλλά δια αντιπροσωπου. Και δω είναι ολόκληρη ιστορία πως βρίσκει παλιό του συμφοιτητη( ενα ρεμαλι, απατεωνα, καταχραστη , κλεφτη κτλ)και πως τον εκβιάζει να κάνει τον φόνο, μιλάμε για λαγωνικό, οχι απλα πονηρο.
Στηνει ολοκληρο αλλοθι να βρισκεται σε λεσχη με τον εραστη της γυναίκας του. Έλα όμως που τα πράγματα δεν πάνε ως προς το αρχικό σχέδιο και η μαργκο κατορθώνει να σκοτώσει τον κακοποιητη της. Και κει βάζει σε σχέδιο άλλη μέθοδο να ενοχοποιησει την ίδια του την γυναίκα ότι σκοτωσε τον πληρωμένο δολοφόνο της όχι σε άμυνα αλλά επί σκοπού. Και όχι μόνο το κατορθώνει αλλά την δικάζουν για φόνο εκ προμελέτης με ποινη θανατου. Έρχεται όμως ο εραστής, συγγραφέας αστυνομικών έργων να την σωσει να μην πω αλλά όμως...
 
Τελευταία επεξεργασία:
^^^
Το σεναριο του Dial M βασιζεται σε θεατρικο εργο και ειναι ευφυεστατο.
Σε συνδυασμο με την ευρηματικη σκηνοθεσια του Αλφρεντ, η ταινια κατατασσεται στα αριστουργηματα.
 
^^^
Το σεναριο του Dial M βασιζεται σε θεατρικο εργο και ειναι ευφυεστατο.
Σε συνδυασμο με την ευρηματικη σκηνοθεσια του Αλφρεντ, η ταινια κατατασσεται στα αριστουργηματα.
Ευφυέστατο τόσο που κάποια πράγματα πρέπει να τα ξαναδώ, πολλές λεπτομέρειες με τα κλειδιά, τις λίρες , την τσαντα κτλ.και ο αστυνομικός γατα , γιατί αγαπά ο Θεός τον κλεφτη αγαπά και τον νοικοκύρη. Η Γκρέις πολύ καλή να σου πω εκεί που έρχεται ξανά στο σπίτι από την φυλακή παίζει εξαιρετικά. Γιατί m for murder, το m είναι η μαργκο;
 
Γιατί m for murder, το m είναι η μαργκο;

Στην Αγγλια του '53 για να καλεσουν σχηματιζαν και γραμματα εκτος απο αριθμους. Φυσικα θα μπορουσε το Μ να ειναι και η Μαργκο! :)
 
Πίσω
Μπλουζα