Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Για ποια ταινια έγινε κάστινγκ στο Χόλιγουντ το 61' με μαύρες γατες
 

Συνημμένα

  • IMG_20211211_145721.jpg
    IMG_20211211_145721.jpg
    254,2 KB · Προβολές: 5
Μια υπέροχη ζωή: Επίκαιρη, αγαπημένη ταινία, γλυκιά και ταυτόχρονα σκληρή με ρεσιτάλ ερμηνείας από το Τζέιμς Στιούαρτ, ενώ υπέροχη δίπλα του η γλυκιά Ντόνα Ριντ

Πέιτον Πόλεις - Η ομορφιά της Κολάσεως: Καλή ταινία εποχής. Αν και οι περισσότεροι θα μπορούσαν να την χαρακτηρίσουν ξεπερασμένη για μένα ήταν η πρώτη ταινία που είδα ποτέ μου στον τοπικό σύλλογο. Θυμάμαι ακόμη το βλέμμα που αρκετά προσηλωμένο να μαγνητίζεται από την οθόνη. Έχει σίγουρα ένα πιο ακαδημαϊκό τρόπο προσέγγισης αλλά δεν παύει να είναι αρκετά πρωτοποριακό για την εποχή του. Οι ερμηνείες όλων εξαιρετικές και φυσικά η κορωνίδα Λάνα Τέρνερ που με μάγεψε όταν την ξαναείδα με την φυσικότητα, την άνεση και το μέτρο με το οποίο παίζει, δίχως καμία υπερβολή. Μια πανέμορφη γυναίκα εδώ ερωτική ερήμην της πάνω απ' όλα

Η τροτεζα: Τζακ Λέμον και Σίρλεϊ Μακλειν λατρεύω και ξεχωριστά όμως το συνταίριασμα τους εδώ είναι κάτι παραπάνω από ιδανικό. Ο Τζακ Λέμον γνήσιος κωμικός αποδίδει εξαιρετικά τον ρόλο του, ενώ η Σίρλεϊ είναι γλυκύτατη και γοητευτική. Μια ευχάριστη, νόστιμη κωμωδία που τη λατρεύω.
 
Οχι, αλλα δεν ειναι και το ειδος της ταινιας που θα εβλεπα.
Ναι η εν λόγω ταινία ανέβηκε με ελληνικούς υπότιτλους. Τίτλος: ο Αη Βασίλης κατακτά τους Αρειανούς. Έρχονται οι Αρειανοί στην γη σε αποστολή για να βρούνε τον Άη Βασίλη και να τον φέρουν στα παιδιά τους που βλέπουν την γήινη τηλεόραση.
 
Eχει δει κανείς τις εξής παλιές ταινίες: με τον Σέρλοκ Χολμς "την χριστουγεννιάτικη πουτίγκα " του 54' η την παραμονή Χριστουγέννων του 47';
 
Πρωτη επανω ειναι η Julie Christie, αμεσως μετα η Vera Ellen και για την τελευταια κατω δεν εχω ιδεα.
 
Πρωτη επανω ειναι η Julie Christie, αμεσως μετα η Vera Ellen και για την τελευταια κατω δεν εχω ιδεα.
Εσθερ Γουίλιαμς, κολυμβήτρια παγκόσμιου επιπέδου και ηθοποιός. Μπράβο Μπάμπι που βρήκες την Βέρα Ελεν
 
Εσθερ Γουίλιαμς, κολυμβήτρια παγκόσμιου επιπέδου και ηθοποιός. Μπράβο Μπάμπι που βρήκες την Βέρα Ελεν
Πωπω, ναι! Και εχω δει τοσες ταινιες με την Esther Williams, αλλα εδω δεν τη γνωρισα.
 
Πωπω, ναι! Και εχω δει τοσες ταινιες με την Esther Williams, αλλα εδω δεν τη γνωρισα.
Μπαμπι έχεις δει το μαγιερλινγκ με τον Σαρίφ και την Ντενέβ;( μου το έχουν κάνει δώρο ως βιβλίο αυτό)και ακόμα να το διαβάσω. Έχει να κάνει με τον γιο της Σισσυς της Αυστρίας. Το έχει το ερτφλιξ
 
Πίσω
Μπλουζα