Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Πως γίνεται η Τιρνει η οποία προτάθηκε για Όσκαρ για την ταινία αυτή να μην το πάρει; Πως γίνεται; Μιλάμε εγώ ανατριχιασα από την ερμηνεία της, το απόλυτο κακό θηλυκό. Εδώ έκανε να το παιδί ,τον άρρωστο κουνιάδο της να πάει στο βυθό της λίμνης, τέτοια Κάκια. Πιστεύω πως ήταν κοινωνιοπαθης και νάρκισσος η Έλεν .
 
 
Αν σε κάποια πρέπει να δώσουν Όσκαρ της καλύτερης femme fatale σε φιλμ νουάρ , αυτή εδώ είναι η καλύτερη επιλογή, η Μάργκο στο decoy . Eγω δει τόσα φιλμ νουάρ του παλιού Χόλυγουντ με τόσες διάσημες αλλά όπως τον έπαιξε η Αγγλίδα ηθοποιός τον ρόλο της μοιραίας καμιά. Και η ταινία έχει και σκληρές σκηνές για την εποχη( το 46') , δείτε την χωρίς αμφιβολία και φοβερό τέλος που ταιριάζει απόλυτα στον χαρακτήρα της φιλοχρηματης Μάργκο. Η ηθοποιός πέθανε πολύ νέα στα 33. Ο ρόλος της στο decoy , θα έμεινε αξέχαστος και κατά με άξιζε και οσκαρ
MV5BMWFmZDk1YTctOWM3Mi00MjA0LWJjOGUtNjg1NDZkN2M0YTg5L2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNTk5NzQ5Ng@@._V1_U...jpg
 
Αν σε κάποια πρέπει να δώσουν Όσκαρ της καλύτερης femme fatale σε φιλμ νουάρ , αυτή εδώ είναι η καλύτερη επιλογή, η Μάργκο στο decoy.
Πραγματικα, πολυ καλη ταινια με πρωτοτυπο θεμα (αυτο της νεκραναστασης) και πειστικοτατη ερμηνεια απο την πρωταγωνιστρια, Jean Gillie.
Εχω δει την ταινια πολλες φορες, αλλα απο την τελευταια φορα περασαν μερικα χρονια, οποτε τωρα που την ανεφερες λεω να την ξαναδω.
 
Πραγματικα, πολυ καλη ταινια με πρωτοτυπο θεμα (αυτο της νεκραναστασης) και πειστικοτατη ερμηνεια απο την πρωταγωνιστρια, Jean Gillie.
Εχω δει την ταινια πολλες φορες, αλλα απο την τελευταια φορα περασαν μερικα χρονια, οποτε τωρα που την ανεφερες λεω να την ξαναδω.
Και το γέλιο της ακόμα είναι σατανικό στην ταινία και απόκοσμο. Ακόμα και οι εκφράσεις του προσώπου της είναι μετρημένες ώστε να δείχνουν την βαθιά "αρρώστια" της να κάνει τα πάντα για το χρήμα. Ερμηνεία που ακουμπά την τελειότητα.
 
Και το γέλιο της ακόμα είναι σατανικό στην ταινία και απόκοσμο. Ακόμα και οι εκφράσεις του προσώπου της είναι μετρημένες ώστε να δείχνουν την βαθιά "αρρώστια" της να κάνει τα πάντα για το χρήμα. Ερμηνεία που ακουμπά την τελειότητα.
Κριμα που δεν χαρηκαμε αυτη την ηθοποιο σε περισσοτερες ταινιες. Οπως διαβαζω, εφυγε στα 33 της απο πνευμονια.
 
Κριμα που δεν χαρηκαμε αυτη την ηθοποιο σε περισσοτερες ταινιες. Οπως διαβαζω, εφυγε στα 33 της απο πνευμονια.
Λυπήθηκα τον γιατρό που είχε έναν άγγελο κοντά του , την γραμματέα του , την υπόληψη του πάνω από όλα και πως τον έμπλεξε η διαβολογυναικα με τα κόλπα της.
 
Βρε τον ατιμο, τι ερμηνεία είναι αυτή, πραγματικά τον περνάς για δισεκατομμυριούχο, σε παραμυθιαζει τόσο μεθυστικα :fafoutis: που τα βρίσκει! Πέφτεις στην παγίδα αμέσως :icon_lol: ποια δεν θα τον πίστευε; Και γυαλί και σοβαρότητα και πειθω και να μην έχει δεκάρα
 
Αύριο η λέσχη έχει το blow up του 66' να το δω να μην το δω ιδού η απορία, είναι αστυνομικό θρίλερ βέβαια αλλά.... Αντονιόνι που δεν πρέπει να μου ταιριάζει και να του ταιριαζω
 
Δεν μου φάνηκε καθόλου αστυνομικό θρίλλερ, γι αυτό και μου άρεσε άλλωστε (δεν είμαι θριλλερικός). Έχει βέβαια κάποιο μυστήριο, αλλά είναι αλήθεια μυστήριο?
 
Δεν μου φάνηκε καθόλου αστυνομικό θρίλλερ, γι αυτό και μου άρεσε άλλωστε (δεν είμαι θριλλερικός). Έχει βέβαια κάποιο μυστήριο, αλλά είναι αλήθεια μυστήριο?
Δεν έχει μυστήριο ενώ σε προϊδεάζει για μυστήριο; Μουφα με άλλα λόγια.
 
Αύριο η λέσχη έχει το blow up του 66' να το δω να μην το δω ιδού η απορία, είναι αστυνομικό θρίλερ βέβαια αλλά.... Αντονιόνι που δεν πρέπει να μου ταιριάζει και να του ταιριαζω
Δες το. Εχει καποιο μυστηριο, αλλα βεβαια δεν ειναι με τιποτα και Χιτσκοκ.
Δες το για τη διαφορετικη αισθηση που θα σου αφησει σε σχεση με τις ταινιες του Χολλυγουντ.
Δες το γιατι απο καλλιτεχνικη αποψη αξιζει πολυ. Ηταν σπουδαιος ο Αντονιονι.
Δες το για την ψυχεδελεια και τη χιπικη εποχη που μολις ειχε ξεκινησει. Ενημερωτικα, δηλαδη. Ετσι οπως το ειχα δει κι εγω εφηβη οταν ειχε προβληθει απο την τηλεοπτικη Κινηματογραφικη Λεσχη. Ολα οσα πρεσβευει η ταινια και η εποχη της τα απεχθανομαι, αλλα καλο ειναι να βλεπουμε και διαφορετικα πραγματα για να μπορουμε να σχηματισουμε σφαιρικη αποψη.
 
Κουίζ:Ποια ηθοποιός του παλαιού , παλαιού Χόλυγουντ έμαθε από τις εφημερίδες ότι είναι νεκρή καθώς πήγαινε στο στούντιο να δουλέψει ( να μην σου τύχει); Και μετά φυσικα την είδηση του θανάτου της ήρθε και η νεκρανάσταση της, αφού εμφανίστηκε στην πρεμιέρα της ταινίας της.
 
bambi το blow up έχει σχέση με φωτογραφία και σκοτεινό θάλαμο; γιατί blow up σήμαινε μεγέθυνση (δηλ. πώς από ένα μικρό αρνητικό βγάζουμε μια μεγάλη φωτογραφία). αν ναι πρέπει να το δω οπωσδήποτε!
 
Ο πρωταγωνιστής είναι φωτογράφος μόδας. Η σκηνή που φωτογραφίζει την Βερούσκα είναι κλασική. Και μια μεγέθυνση φωτογραφίας παίζει σημαντικό ρόλο στην ιστορία.

Ταινία που συνιστoυν και η bambinella κι ο elephadas είναι σπάνια. Και μόνο γι' αυτό πρέπει να τη δείτε :)
 
bambi το blow up έχει σχέση με φωτογραφία και σκοτεινό θάλαμο; γιατί blow up σήμαινε μεγέθυνση (δηλ. πώς από ένα μικρό αρνητικό βγάζουμε μια μεγάλη φωτογραφία). αν ναι πρέπει να το δω οπωσδήποτε!
Aκριβως. Για σειρα μεγεθυνσεων προκειται μεχρι να ανακαλυψει ο ηρωας αν αυτο που βλεπει ειναι φονος η οχι.
 
Πίσω
Μπλουζα