Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Δεν ξέρω ποιος γάμος της λιζ είναι αλλά αρνήθηκε να φορέσει άσπρα, στα καταπράσινα να τονίζονται και τα μάτια της.
Ειναι ο τεταρτος γαμος της. Γαμπρος ο Eddie Fisher και κοιτα να δεις τι εγινε:
Η Elizabeth ειχε μολις χασει τον προηγουμενο συζυγο της, Mike Todd, σε αεροπορικο δυστυχημα. O Eddie που ηταν οικογενειακος τους φιλος αρχισε να βλεπει παρα πολυ συχνα την Elizabeth με σκοπο να την παρηγορει. Ετσι, απο τα πολλα παρε - δωσε, οι δυο τους ερωτευτηκαν μεταξυ τους και πολυ γρηγορα παντρευτηκαν. Πεντε χρονια αργοτερα η σταρ ζητησε διαζυγιο για χαρη του Richard Burton.
Λεπτομερεια: Ο Eddie ηταν ηδη παντρεμενος οταν τα εφτιαξε με την Elizabeth και η γυναικα του ηταν φιλη της.
 
Ειναι ο τεταρτος γαμος της. Γαμπρος ο Eddie Fisher και κοιτα να δεις τι εγινε:
Η Elizabeth ειχε μολις χασει τον προηγουμενο συζυγο της, Mike Todd, σε αεροπορικο δυστυχημα. O Eddie που ηταν οικογενειακος τους φιλος αρχισε να βλεπει παρα πολυ συχνα την Elizabeth με σκοπο να την παρηγορει. Ετσι, απο τα πολλα παρε - δωσε, οι δυο τους ερωτευτηκαν μεταξυ τους και πολυ γρηγορα παντρευτηκαν. Πεντε χρονια αργοτερα η σταρ ζητησε διαζυγιο για χαρη του Richard Burton.
Λεπτομερεια: Ο Eddie ηταν ηδη παντρεμενος οταν τα εφτιαξε με την Elizabeth και η γυναικα του ηταν φιλη της.
Μπάμπι πολύ άσχημο που πήρε άνδρα φίλης της, πολύ , πολύ άσχημο, πως αισθάνθηκε αυτή η γυναίκα; Δεν υπήρχαν άλλοι άνδρες να αγαπήσει μια Τέιλορ,μετά βέβαια η φίλη της την συγχώρεσε.
 
Μου άρεσε αλλά όχι σαν το she wolf που έχει αντίστοιχη κάπως υπόθεση. Από ότι κατάλαβα οι ταινίες αυτές ήταν b- movies thriller με πιο μικρά μπάτζετ. Επιστημονικής φαντασίας θρίλερ όπου ένας νεαρός επιστήμονας φτιάχνει έναν όρο που θεραπεύει τα πάντα και σου δίνει και κάποιες μεταφυσικές δυνατότητές ( ως τότε έχει δοκιμαστεί μόνο στα ζώα, νομίζω πως είδα και άλλη b- movie με σχετικό θέμα) Βρίσκει μια φυματικη στο τελευταίο στάδιο, όμορφη ορφανή κοπέλα στο νοσοκομείο και τον εφαρμόζει . Μόνο που η κοπέλα αυτή από σεμνή και ντροπαλή γίνεται μια femme fatale που σκοτώνει και γενικά δεν έχει κανένα συναίσθημα για τον άλλο και κανεναν ελεγχο . Έχει και τα δικά της συμπλέγματα από την φτωχή ζωή της.Έτσι αφού σκοτώσει την γυναίκα ενός πολυεκατομμυριούχου τον παντρεύεται . Ο νεαρός ερωτευμένος μαζί της γιατρός μαζί με τον μεγαλύτερο και σοφό συνάδερφο του αποφασίζει να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Γενικά , υπήρχαν ταινίες τότε b movies κυρίως που μιλούσαν για την παρέμβαση του ανθρώπου στους φυσικούς νόμους και τι συμβαίνει μετά...
 
Εγω δεν τα καταλαβαινω αυτα τα πραγματα. Αν θεωρω πως μια ταινια ειναι καλη, δεν κοιταω κατηγορια. Αφου ειναι καλη, τοτε για μενα ανηκει στην πρωτη. Και η συγκεκριμενη ειναι πολυ καλη και με πειστικες ερμηνειες απο ολους τους ηθοποιους.
Ειναι μια ταινια λατρεμενη που δεν προκειται ποτε να βαρεθω να τη βλεπω.
 
Εγω δεν τα καταλαβαινω αυτα τα πραγματα. Αν θεωρω πως μια ταινια ειναι καλη, δεν κοιταω κατηγορια. Αφου ειναι καλη, τοτε για μενα ανηκει στην πρωτη. Και η συγκεκριμενη ειναι πολυ καλη και με πειστικες ερμηνειες απο ολους τους ηθοποιους.
Ειναι μια ταινια λατρεμενη που δεν προκειται ποτε να βαρεθω να τη βλεπω.
Από τις δικές μου αγαπημένες και ας θεωρηται b movie το she wolf. Η ηθοποιός του she devil είναι εξαιρετική στον ρόλο ειλικρινά και από ότι είδα ήταν femme fetale σε τέτοιες ταινίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλλονη η Ελιζαμπεθ και ευτυχως που δεν εμοιασε στη μαμα. Ο μπαμπας της μαλλον ηταν πολυ ωραιος αντρας.
 
Ξέρουμε από πού το στυγμιοτυπο ; Από ποια ταινία, θυμάμαι και μια άλλη σκηνή με την Μπριζίτ που είναι με λευκό μπικίνι πάλι και πίνει πορτοκαλάδα σε μια καρέκλα. Είδα μια ταινία της "η γυναίκα και η μαριονέτα" που γυρίστηκε στην Ισπανία. Η Μπαρντό παίζει μια "σέξι " Γαλλίδα παρθένα ,να ναι μάλιστα, που κάνει έναν πλούσιο παντρεμένο άνδρα άνω κάτω και τον έχει του χεριού της. Μια τον ανάβει μια τον παράτα. Και στο τέλος τον εξευτελίζει για να τον υποτάξει και να τον κάνει ίσο με εκείνη.

FB_IMG_1657374599143.jpgs-l500.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξέρουμε από πού το στυγμιοτυπο ; Από ποια ταινία, θυμάμαι και μια άλλη σκηνή με την Μπριζίτ που είναι με λευκό μπικίνι πάλι και πίνει πορτοκαλάδα σε μια καρέκλα.
Και το στιγμιοτυπο και η σκηνη που αναφερεις ειναι απο την ταινια του 1962, Η ιδιωτικη μου ζωη (Vie privee).
 
Και εδώ η εν λόγω ταινία που υπήρξε και πετυχημένο βιβλίο. Το έργο έχει γυριστεί και με την Μάρλεν ντιντριχ .
La_femme_et_le_pantin.jpg
 

Συνημμένα

  • media.jpg
    media.jpg
    29,8 KB · Προβολές: 0
1. Είναι γυναίκα
2. Είναι ηθοποιός
3. Δεν την αναγνωρίζω

Άρα είναι η Ζωη Λάσκαρη
H Μισέλ μερσιε είναι , διάσημη Γαλλίδα ηθοποιός, μετά την Μπριζίτ κατά με η δεύτερη ωραιότερη Γαλλίδα ever
 
Ωραία ταινία και η ηθοποιός μου θυμίζει κάτι μεταξύ σε Λιζ Τέιλορ και Τζίνα λολομπριτζιτα( πολύ καλή υποκριτικά)Και εξελίσεται στις εξωτικες Μπαχάμες αυτό που το πάτε , με την πρωταγωνίστρια( μέτοχο ενός νυκτερινού κέντρου στο νησί) να είναι μεν μια τίμια κοπέλα, φοβερά παρεξηγημένη δε και να μπλέκεται σε άσχημες καταστάσεις τόσο σε επαγγελματικό όσο και σε προσωπικό επίπεδο. Τελικά όμως εκεί που δεν το περιμένει βρίσκει τον πραγματικό άνδρα της ζωής της.

images.jpeg
 
Ωραια ταινια, ευχαριστη. Κυλαει γρηγορα χωρις να κουραζει. Αλλα θα ηθελα ενα πιο θεαματικο φιναλε.
 
Ωραια ταινια, ευχαριστη. Κυλαει γρηγορα χωρις να κουραζει. Αλλα θα ηθελα ενα πιο θεαματικο φιναλε.
Eμενα πάλι μου άρεσε πολύ το φινάλε, βρίσκει ένα άνδρα όπως θα έπρεπε να είναι ( καλόν, ξανθό και κούκλο) και μένει για πάντα στον Παράδεισο, χωρίς να προδώσει το μυστικό που η μητέρα του πρώην αρραβωνιαστικού της, της εμπιστεύτηκε . Και τι μακιγιάζ! Γαλάζια σκια όλες και κόκκινα χείλη και φυσικά μαλλί στην τριχα
 
Πίσω
Μπλουζα