Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.831
Ειμαι κολλημενη, το παραδεχομαι.

Λατρευω αυτες τις δεκαετιες και ο,τι αυτες μπορουν να σημαινουν...

Ετσι για αρχη, και χωρις πολλη σκεψη δηλωνω πως πεθαινω για ολες τις ταινιες του Χιτσκοκ, με πρωτη και καλυτερη το Ψυχω. Εδω πλεον μιλαμε για παθος.

Ο Γκρεγκορι Πεκ στο Ακρωτηρι του Φοβου, μαζι με τον εξαισιο Ρομπερτ Μιτσαμ με μαγευουν οσο λιγοι.

Λωρα του 1944 , με μια πανεμορφη Τζιν Τιρνει και μια υπεροχη μελωδια στους τιτλους. Father of the bride με Σπενσερ Τρεισι και Ελιζαμπεθ Τειλορ. Μια απο τις καλυτερες κωμωδιες.

Ολες οι ταινιες της πολυαγαπημενης μου Ντορις Ντει και ιδιαιτερα με συμπρωταγωνιστη της τον Ροκ Χαντσον. Ξεχωριστη θεση στην καρδια μου το Midnight Lace, που γυρισε η Ντορις με τον Ρεξ Χαρισον το 1960.

Οπως ειπαμε, αυτα για αρχη, γιατι υπαρχουν ακομη πολλα φιλμ και ηθοποιοι της εποχης, που αγαπω.

Ειμαι σιγουρη πως κι εσεις θα εχετε τους δικους σας.
 
Oσο αφορα 40s - 50s - 60s...απο Αμερικανικες παραγωγες oι σημαντικοι πρωταγωνιστες/στριες στις αντιστοιχες ταινιες που μου ερχονται πρωτα στο μυαλο:

O Steve McQueen στο Bullitt

O Charlton Heston και η Sophia Loren στο El Cid

Ο John Wayne στο Searchers και στο The Longest Day

H απαστραπτουσα Julie Christie στο Doctor Zhivago

H Tippi Hedren στο Birds
 
Ο Burt Lancaster, όχι μόνο στο "From here to Eternity" αλλά σε όλες του...

... και όχι μόνο σαν ηθοποιός.... όλο το πακέτο μαζί...
hessam4.gif
hessam4.gif
hessam4.gif


http://www.thegoldenyears.org/lancast.html

Και τον θεωρώ και τον ομορφότερο ηθοποιό (να μην αναφέρω άντρα... ) παγκοσμίως... :wub:

Ο Clark Gable ως αξεπέραστος Ρετ Μπάτλερ ... http://www.thegoldenyears.org/gable.html

Ο Peter o Tool ως μοναδικός Λώρενς της Αραβίας...

και άλλοι
89.gif
πολλοί που δε μου έρχονται στο μυαλό :angry: τώρα...

και μάλλον απαντώ στην ερώτηση ποιός είναι ο αγαπημένος μου ηθοποιός και σε ποιά ταινία...
23t06dg.gif
 
Ο Τσαρλς Ιστον, περαν απο πολυ καλος ηθοποιος και ωραιος αντρας, ηταν και υπεροχος ανθρωπος.

Για τον Στηβ Μακ Κουην οτι και να πω ειναι λιγο. Αξεπεραστος σε ρολους σκληρου, μ' αρεσε να τον βλεπω διπλα στη Φει Νταναγουει. Απο ομορφια ο Στηβ, δεν ξερω, αλλα απο αρρενωποτητα, ο ανθρωπος ειχε με το κανταρι.

Ο Μπαρτ Λανκαστερ, αυτος ο τοσο ταλαντουχος ηθοποιος, ειχε ενα στιλ και μια φινετσα που πολυ λιγες φορες εχω συναντησει.
 
ανατολικά της Εδεμ με τον Ντην,

μια από τις πιο αγαπημένες μου, αν δεν την έχετε δει, αξίζει!

αλλα και στον επαναστάτη χωρις αιτία εγραψε ιστορία!!

μπράβο κορίτσι μου που το άνοιξες το θέμα: :beer: :clap: :wub: !!

μπορούμε να μιλήσουμε και για ευρωπαικό κινηματογράφο αυτης της εποχής;

[edit] Dead imageshack picture [edit]

από τις πιο, πιο αγαπημένες μου ένα παραμύθι που δεν θες να τελειώσει!! και ειδικά όταν το χαρουμενο προσωπάκι ανήκει στην Ωντρευ..

[video=youtube;JMKm-PpD8Aw]

θα βρω και άλλες πολύ αγαπημένες, απλώς πρεπει να σκεφτώ!! bambinella εχουμε το ίδιο πάθος νομίζω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα και βεβαια Αριαδνη. Εχουμε να πουμε πολλα για τον ευρωπαικο κινηματογραφο.

Καλο το Χολιγουντ, αλλα η ευρωπη πηγε το σινεμα ενα βημα παραπερα.
 
[edit] Dead imageshack picture [edit]

αυτη η ταινία είναι θρυλική !!

[edit] Dead imageshack picture [edit]

Uploaded with ImageShack.us

και η κυρία μυθική και αδικοχαμένη πάλι, πολλες σταρ πήγαν αδικοχαμένες ! η συγκεκριμένη φοβότανε το νερό και η παιδική της ηλικία δεν ήταν πάλι ανέμελη! ενιωσε την πιεση από μικρή!!

απο ευρωπαικο κινηματογράφο και ο 'Θεός έπλασε την γυναικα' με την Μπαρντό αλλά και οι κλέφτρες με Καρντινάλε και Μπαρντο!! αλλα και το ζευγάρι Σναιτερ-Ντελόν έγραψε ιστορία!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελπίζω να μου επιτρέπετε να πάω λίγα χρόνια νωρίτερα από τη δεκαετία του '40 και να σας πω για τον μεγάλο Errol Flynn και την υπέροχη "Επέλαση της Ελαφράς Ταξιαρχίας" (1936)!

Την ταινία την παρακολούθησα μικρός και με ενθουσίασε τόσο πολύ, που μετά έπαιζα με τα Playmobil μου, αυτά που είχα παρακολουθήσει. Επίσης, μου έχουν μείνει στο μυαλό και τα ονόματα κάποιων πόλεων - οχυρών, από το έργο : "Τσουκότι" και "Λοχάρα"...

Ακόμα, ποιός δε θυμάται, την ερμηνεία του, το 1938, στο "Robin Hood"...

Ακολουθεί tribute βιντεάκι:

 
[edit] Dead imageshack picture [edit]

Uploaded with ImageShack.us

[edit] Dead imageshack picture [edit]

Uploaded with ImageShack.us

αλλη μια ταινία σταθμός του Τενεσι Ουιλιαμς, η ερμηνεία της Βιβιαν Λη, έμεινε κλασσική!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεε μου, Αριαδνη, τι ειναι ολα αυτα που ανεβασες! Το ενα καλυτερο απο το αλλο. Απο ολους προτιμω τη Ναταλι που τη θεωρω πολυ γοητευτικη και ταλαντουχα. Πριν απο πολυ λιγα χρονια το Star ειχε δειξει τη βιογραφια της και ειδα ποσα περασε. Δεν ξερω, αλλα παντοτε πιστευα πως αυτη η γυναικα δολοφονηθηκε. Ετσι, χωρις να υπαρχουν ενδειξεις για κατι τετοιο. Απλως, ετσι εχει καταγραφει ο θανατος της στο μυαλο μου. Λες να φταινε η Αγκαθα Κριστι, ο Γιαννης Μαρης και ο Χιτσκοκ, που οσο να' ναι καποια ζημια θα μου' χουν κανει ετσι που τους εχω λιωσει?

DINO, καθε αναδρομη στο μακρινο παρελθον, ευπροσδεκτη. Με το κοντινο εχω προβλημα, ρετροφιλη γαρ.

Τον Ερρολ Φλυν τον ειχε περυσι εξωφυλλο ενα ελληνικο περιοδικο πανω σε ενα ιστιοφορο. Νομιζω οτι καταγινοταν πολυ με τη θαλασσα. Τον εχω δει μονο σε μια, δυο ταινιες , αλλα τον βρηκα ακρως ενδιαφεροντα.
 
[edit] Dead imageshack picture [edit]

και μια ταινία που την λάτρεψα μικρή με μια κυρια διάσημη για τα ωραια βιολετί της μάτια!

bambinella μου, ωραια λέξη το 'ρετρόφιλος' θα την χρησιμοποιώ και μενα μου άρεσε η Γουντ , είχε γλυκύτητα όσο λίγες και η Λη μου άρεσε πάλι και αυτή προωρα χαμένη, ευτυχώς η Ταιηλορ έσπασε το καλούπι των αδικοχαμένων σταρ!

Καποτε υπήρχαν σπουδαίες σταρ για να μιλήσεις, όχι πως δεν υπάρχουν και σήμερα αλλά το κλασσικό πως να το κάνουμε, έχει άλλη γοητεία, δεν χάνει ποτέ!! η διαχρονικότητα είναι κάτι που δυσκολα κερδίζεται!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και δυο ακόμα επιλογές.

Mια νεότατη και υπέροχη Ingrid Bergman στην ταινία "Intermezzo - a love story" του 1939.

Tην λάτρεψα σ' αυτή την ταινία.

Πόση εκφραστικότητα και συναισθήματα σε ένα μόνον βλέμμα...

Προσέξτε τι γράφει στην κλακέτα : "Νο make up - No lip Rouge" !!

Kαι το ερώτημα : πώς είναι δυνατόν να φαίνεται τόσο όμορφη χωρίς make up ?

"Το πορτραίτο του Dorian Gray", 1945.

Η πρώτη κινηματογραφική μεταφορά του μυθιστορήματος.

Με διαφορά καλύτερη από όλα τα remakes που ακολούθησαν.

Στην υπέροχη μουσική των τίτλων - και μέσα επίσης - ακούγεται

ο απόηχος από το πρελούδιο σε ρε ελάσσονα του Σοπέν.

http://www.youtube.com/watch?v=u7bjLB5qQqU&feature=related

Οι παλιές ασπρόμαυρες ταινίες δεν θα πεθάνουν ποτέ.

Είναι βέβαια λυπηρό που αγνοούνται και απαξιώνονται.

Έχουν γενικά περισσότερη διανόηση και συναίσθημα

από τις σημερινές που κυρίως επιδεικνύουν βία και σεξ.

Οι δυνατότητες των ηθοποιών στην ερμηνεία φαίνονται ακριβώς σ' αυτά - την

έκφραση και μεταφορά του συναισθήματος και της διανόησης στον θεατή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov, αληθινα με συγκινησες. Επιασες στοχο, που λενε.

Αυτες τις ταινιες που παραθετεις τις αγαπω παρα πολυ. Ειδικα το Ιντερμετζο, το εχω δει αμετρητες φορες και παντα με συγκινει. Μια υπεροχη ρομαντικη ταινια, δυο θρυλικοι πρωταγωνιστες. Να σου πω επισης, οτι συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτα που λες, οπως και με την αγαπημενη μου Αριαδνη.

Σ' ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες που δινεις για τις ταινιες. Δεν γνωριζα τιποτε απ' αυτα.

Καλη μου Αριαδνη, συνεχιζεις να με εκπλησσεις ευχαριστα! Αυτες δεν ειναι φωτογραφιες. Ειναι κοσμηματα.......και μαλιστα κοσμηματα οχι φω, αλλα διαμαντια.

Την Ελιζαμπεθ τη θαυμαζω και δεν θα μιλησω για την απεραντη και ξεχωριστη ομορφια της, γιατι οποιος εχει ματια, βλεπει!

Η Λασσι μου θυμισε τα παιδικα μου χρονια, οταν ολοι ημασταν αθωοι και ανυποψιαστοι...
 
[edit] Dead imageshack picture [edit]

με συγκίνησες τόσο με τα λόγια σου που αυτην την φωτο στην αφιερώνω με όλη μου την αγάπη!! είχε ομορφιά πολύ μπροστά από την εποχή της η Μπαρντό, το μόνο βέβαιο!!

για την ταινία της Ωντρευ που ρωτάς, όλες τις άλλες τις ξέρω που αναφέρεις εκτός από την τελευταία :sealed: δεν την έχω ξανακουσει, μακάρι κάποιος να ξέρει να μας πει! μια ταινία με την Ωντρευ παντα ενδιαφέρει!

πολή καλή και στην 'ιστορία μιας μοναχής' εκεί φαινεται ολοκάθαρα οτι είναι μεγάλη ηθοποιος!!

bambinella μου κρίμα που δεν υπάρχει σινεμά για ρομαντικούς ρετρόφιλους-σινεφίλ!!!

σαν παλιο σινεμά λοιπόν!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστω Αριαδνη, με ολη μου την καρδια. Ξερεις τι ειναι η Μπριζιτ για μενα γι αυτο και συνεχιζεις να με τροφοδοτεις με τις υπεροχες εικονες της. Θαυμαζω πολλα πραγματα σε αυτη τη γυναικα, αλλα κακα τα ψεματα, περισσοτερο την ομορφια της. Για μενα ειναι τοσο μα τοσο ξεχωριστη που την προτιμω απο αλλες πανεμορφες σταρ. Εχει κατι που δεν το εχω δει πουθενα αλλου.

Και το στομα της! Αυτο το εξαισιο στομα που οταν την επλασε ο Θεος πεταξε το καλουπι του και δεν το ειδα ποτε πανω σε αλλη γυναικα.

Η Μπαρντο εκτος απο ολα τα παραπανω ηταν και πολυ καλη δραματικη ηθοποιος.

Ας μη μενουμε μονο στην εμφανιση της γιατι την αδικουμε. Οσοι εχουν δει την ερμηνεια της στο ρολο μιας φυλακισμενης στη ταινια Η Αληθεια του 1960, καταλαβαινουν τι εννοω.

Ο Ζεφυρος στα Πετραλωνα ειναι ενα θερινο σινεμα για ολους εμας του ρετρομανιακους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι απόλυτοι γόητες του 40΄, 50΄ για μένα (όχι ότι με χαλούσαν οι υπόλοιποι :) )

Ρόμπερτ Τέιλορ :flower:


Γοητευτικός τυχοδιώκτης στην Κοιλάδα των Βασιλέων όπου ξαναβρίσκει την χημεία του "Κβο Βάντις" με την Ντέμπορα Κερ (παντρεμένη σ' αυτή την ταινία αλλά ευτυχώς ο άντρας αποδεικνύεται κάθαρμα και μας αδειάζει τη γωνιά :p )

http://www.youtube.com/watch?v=yGEVhT8tVS4

Και βέβαια ο πρώτος Ιβανόης με την Ελίζαμπεθ Τέιλορ να λάμπει από ομορφιά και νιάτα δίπλα του στον ρόλο της Ρεβέκκας (συγχωρείστε την άσχετη γλώσσα του βίντεο, ήταν το μόνο που βρήκα)

http://www.youtube.com/watch?v=UhUkwzjphcc

Σήμερα δεν τον λέω με τίποτα καλό ηθοποιό. Στην παιδική μου ηλικία όμως που κηνυγούσα σαν τρελή τις ταινίες εποχής, ο Ρόμπερτ Τέιλορ ήταν μεγάλος έρωτας. Και πέρα από τα κοστούμια και τα σπαθιά είχε την τύχη να παίξει σε μια από τις λίγες ταινίες που γύρισε η Βίβιαν Λι, στη "Γέφυρα του Βατερλό" όπου η λέξη μελό βρίσκει όλο της το νόημα και εγώ μουσκεύω ένα πακέτο χαρτομάντιλα :D

http://www.youtube.com/watch?v=jCj7joT1nYc

Έπεται συνέχεια με τον έτερο απόλυτο γόη ...

Απόλυτος γόης της δεκαετίας 40΄, 50΄ Νο 2 και αγαπημένη ταινία μαζί

Στιούαρτ Γκρέιντζερ και Sarabande for dead lovers (τον ελληνικό τίτλο δεν τον συγκράτησα, όταν είδα την ταινία πρώτη φορά στην τηλεόραση).

Η αληθινή ιστορία της πριγκίπισσας του Ανόβερου Σοφίας - Δωροθέας που ερωτεύτηκε τον Σουηδό μισθοφόρο και Φίλιπ φον Κένιγκσμαρκ. Η προσπάθειά τους να το σκάσουν μαζί αποκαλύφθηκε, ο Κένιγκσμαρκ δολοφονήθηκε και η Σοφία κλείστηκε σ' ένα απομακρυσμένο κάστρο μέχρι τον θάνατό της.

Η σκηνή της συνάντησης των δύο εραστών όταν η Σοφία το σκάει από το παλάτι και πάει να τον βρει στο σπίτι του τη νύχτα του καρναβαλιού (υπάρχει στο παρακάτω απόσπασμα) είχε στοιχίσει 3 τουλάχιστον μήνες από τη ζωή του βίντεο που είχαμε τότε καθώς είχα τρελάνει την κασέτα στο μπρος - πίσω :D

http://www.youtube.com/watch?v=DnCcB8RVDTY&feature=related

Υπάρχουν κι άλλοι πολλοί ρόλοι του Γκρέινζερ (κατά κανόνα σε έργα εποχής) κι υπήρξε πραγματικό ζευγάρι με την γλυκειά Τζιν Σίμονς.

Όπως καταλαβαίνετε είχα κόλλημα με τις ιστορικές ταινίες παλιά ;)

Όμως και σήμερα που το έχω αρκετά ξεπεράσει, δεν μπορώ να μην πω ότι τα έργα τότε ήταν πιστή εξιστόρηση των πραγματικών γεγονότων και η "ελεύθερη διασκευή" γινόταν μόνο στα αισθήματα ή στα κίνητρα των προσώπων.

Τα τελευταία χρόνια μου σηκώνονται οι τρίχες με τις ανακρίβειες που βλέπω σε "ιστορικές" ταινίες.

Από τους ήρωες "εποχής" μόνο ο Έρολ Φλυν δεν μου κόλλησε ποτέ (θα τις δω μ' ευχαρίστηση ωστόσο πολλές από τις ταινίες του).

Όσο για τους άλλους υπέροχους ηθοποιούς (Κάρι Γκραντ, Γκρέγκορι Πεκ, Ρίτσαρντ Μπάρτον κλπ.) ο καθένας θέλει ένα τόπικ για πάρτη του!!!
 
[edit] Dead picture / εξωτερικός σέρβερ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Retrofan, τις ταινιες δεν εχει τυχει να τις δω, αλλα χαιρομαι που εμαθα τοσα καινουργια πραγματα χαρη σε σενα.

Wally, o Orson Welles ειναι αυτος? Μ' αρεσε πολυ.
 
Μια άλλη ταινία-ρομάντζο που θυμάμαι ιδιαίτερα είναι η

"Letter from an unknown woman", 1948 με την Joan Fontain

trailer : http://www.youtube.com/watch?v=P0m0OhvYU_w&feature=related

Δεν έχει νόημα να γράψω κάτι - πολλές οι πληροφορίες εδώ :

http://www.answers.com/topic/letter-from-an-unknown-woman-1948-film

http://www.filmsite.org/lettf.html

Στην ταινία αυτή άκουσα μικρός για πρώτη φορά το "Un sospiro" του F. Listz που είναι το βασικό μουσικό θέμα της και

έκτοτε απο τα αγαπημένα μου...

Παρεμπιπτόντως, η Joan Fontain ήταν μια πραγματικά υπέροχη παρουσία στη "Rebecca" του Χίτσκοκ δέκα χρόνια νωρίτερα.

Το κράμα γλυκύτητας και αθωότητας που απέπνεε μαζί με την ομορφιά σε εκείνο το έργο δεν συναντάται εύκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα