Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

IMG_20200607_091144.png
Ένα εξαιρετικό δείγμα ταινίας για το πώς μία περσόνα ταυτιζεται με μία άλλη!Ένας βετεράνος καλός ηθοποιός ο οποίος ταυτίζεται με τον θεατρικό Οθελλο τόσο που αρχίζει να παθαίνει σχιζοφρένεια και να γίνεται σε όλα ο σαιξπηρικος ήρωας που σκοτώνει λόγω ζήλειας την γυναίκα που αγαπα. Σας την προτείνω , εννοείται. Ή ταυτηση δύο διαφορετικών προσώπων ενός πραγματικού και ενός θεατρικού. Επίσης ο πρωταγωνιστής πρέπει να ήταν ιδεοψυχαναγκαστικος
 
IMG_20200608_105048.png
Εμβληματική ταινία , καλοδουλεμένη σεναριακά. Ότι ή Λαμαρ ήταν τόσο καλή ηθοποιός ποιος θα μου το λεγε! Κρατα απεριόριστα το ενδιαφέρον της ταινίας πάνω της! Εξαιρετική ερμηνεία!!! 10/10, λες και γράφτηκε πάνω της ο ρολος. Και παίζει και με τον τοτε άνδρα της. Ότι και να πω θα ναι πολύ λίγο. Γοητευμένη όσο δεν πάει. Μία γυναίκα δυναμική με σκοτεινό παρελθόν που αλλαζει ζωή αφού κανει πρωτα απόπειρα αυτοκτονίας, μόνο που το παρελθόν ξανάρχεται να την βρει. Ή μορφή της κύριας Ματλιν Νταμιεν θα μου μείνει.
 
IMG_20200609_111155.png
Δυσκολακι μπορείτε να βρείτε ποιες ταινία της Γκαρμπο είναι από τις ασπρόμαυρες εικόνες
 
Προβολή συνημμένου 212801
Δυσκολακι μπορείτε να βρείτε ποιες ταινία της Γκαρμπο είναι από τις ασπρόμαυρες εικόνες
H πρώτη σκηνή της φωτό είναι από την ταινια του 1932 " όπως επιθυμείτε" με τον Ουεν Μουρ και την Γκαρμπο. Το δεύτερο σκηνικό, είναι από την ταινία "Ματα Χαρι "πάλι του 1932.
 
IMG_20200622_135804.png
Του 58' βέβαια δεν υπάρχει unspeacable horror σε καμία περίπτωση αλλά είναι ένα καλό φιλμ, αντιπροσωπευτικό της εποχής του . Και ενώ δείχνει να μπαίνει εντονα σε μεταφυσικά χωράφια τελικά όλα γίνονται από ανθρώπου χέρι. Στο τέλος ή πλάνη του ήρωα( νομίζει πως το μυαλό του είναι υπεύθυνο για θανάτους) αποκαλύπτεται
 
Η περιγραφή και οι εικόνες μου θυμίζουν σύγχρονα "news" sites με πηχιαίους τραγικούς τίτλους για click bait και μετά μαθαίνεις ότι ήταν κάτι ασήμαντο και το ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ!! UFO ήταν ένας απλος μετεωρίτης.
 
Η περιγραφή και οι εικόνες μου θυμίζουν σύγχρονα "news" sites με πηχιαίους τραγικούς τίτλους για click bait και μετά μαθαίνεις ότι ήταν κάτι ασήμαντο και το ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ!! UFO ήταν ένας απλος μετεωρίτης.
Έχει σίγουρα τις αδυναμίες του αλλά είναι πολύ καλυτερο από πολλα σημερινά τρομου για τα οποία γίνονται ουρές στα σινεμά. Ή δε ιστορία ιδιαίτερα πρωτότυπη και ολίγον μακαβρια και μέχρι το τέλος πιστευεις πως ο ηρωας έχει μεταφυσικές δυναμεις οι δε πινεζες έχουν ρόλο πρωταγωνιστή άσπρες και μαυρες τις οποίες ο ήρωας χρησιμοποιει για να καταγραψει έναν θάνατο στον χάρτη του νεκροταφείου . Α είδα και αγγλικό φιλμ νουάρ το mr murderer , "γράμμα στον δολοφόνο", λίγο μπερδεμένο αλλά καλο έχει σχέση με την τρέλα ενός συζύγου για την άπιστη πανέμορφη γυναίκα του. Καλό, είναι και σπάνιο τώρα ανέβηκε δείτε το! Πολύ καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Α είδα και αγγλικό φιλμ νουάρ το mr murderer , "γράμμα στον δολοφόνο", λίγο μπερδεμένο αλλά καλο έχει σχέση με την τρέλα ενός συζύγου για την άπιστη πανέμορφη γυναίκα του. Καλό, είναι και σπάνιο τώρα ανέβηκε δείτε το! Πολύ καλό.
Δεν ειναι αυτος ο τιτλος. Λεγεται Dear murderer, παραγωγης 1947. Πολυ καλο φιλμ και με εντελως πρωτοτυπο σεναριο.
 
Ωραίοι ηθοποιοί! Ειδικά ο σύζυγος και ή άπιστη Βιβιαν. Καλά και το τέλος δεν το περίμενα διολου, ο σύζυγος εύπιστος ενώ μπορούσε να κάνει το τέλειο έγκλημα ως αδίστακτο ον,ή σύζυγος τον τουμπαρε πολύ εύκολα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200622_204908.png
    IMG_20200622_204908.png
    1,3 MB · Προβολές: 0
Έχει σίγουρα τις αδυναμίες του αλλά είναι πολύ καλυτερο από πολλα σημερινά τρομου για τα οποία γίνονται ουρές στα σινεμά.

Η τανιά η ίδια μπορεί να είναι υπέροχη ή μάπα, δεν ξέρω, αλλά εγώ αναφερόμουνα στην άσχετη αφίσα / περιγραφή που υπαινίσσεται τέρας φρικτό και άλλα τρομακτικά. Η αφίσα δεν ανταποκρίνεται στο περιεχόμενο της ταινίας ακριβώς όπως και οι τίτλοι των ειδήσεων στα sites είναι υπερβολικοί (τραγωδία! Σοκ! Απίστευτο! )για να σε παρασύρουν να πατήσεις να μπεις μέσα και να διαβάσεις ότι η τραγωδία είναι οτί μία Καρντάσιαν φόρεσε ρούχο που δεν της πήγαινε.
 
Η τανιά η ίδια μπορεί να είναι υπέροχη ή μάπα, δεν ξέρω, αλλά εγώ αναφερόμουνα στην άσχετη αφίσα / περιγραφή που υπαινίσσεται τέρας φρικτό και άλλα τρομακτικά. Η αφίσα δεν ανταποκρίνεται στο περιεχόμενο της ταινίας ακριβώς όπως και οι τίτλοι των ειδήσεων στα sites είναι υπερβολικοί (τραγωδία! Σοκ! Απίστευτο! )για να σε παρασύρουν να πατήσεις να μπεις μέσα και να διαβάσεις ότι η τραγωδία είναι οτί μία Καρντάσιαν φόρεσε ρούχο που δεν της πήγαινε.
H αλήθεια, αλήθεια, έχεις δίκιο , δεν ανταποκρίνεται διόλου ή αφίσα στην υπόθεση της ταινίας εκτός και αν εννοεί το τέρας που κρύβεται από πίσω έχει σάρκα και οστά στο τέλος. Αλλά υπερβολική ή αφίσα μιας και οι πινεζες καθόριζαν την πορεία ενός ανθρώπου. Την έχεις δει;
 
Όχι, ούτε πρόκειται. Παλιά έβλεπα κυρίως κουλτουριάρικες ταινίες, πιο πρόσφατα εντρύφησα σε παλιές ελληνικές κωμωδίες, και τώρα δεν βλέπω τίποτε.
 
Όχι, ούτε πρόκειται. Παλιά έβλεπα κυρίως κουλτουριάρικες ταινίες, πιο πρόσφατα εντρύφησα σε παλιές ελληνικές κωμωδίες, και τώρα δεν βλέπω τίποτε.
Και πως κρίνεις τότε; Κρινουμε κάτι χωρίς να το δούμε; Εγώ είπα πως έχεις εντρυφήσει σε αυτήν την ταινία έτσι που τα λεγες.
 
Βρε είπαμε δεν κρίνω την ταινία αλλά την αφίσα, με βάση όσα έγραψες για την ταινία που δείχνουν ότι η αφίσα δεν ανταποκρινόταν στην υπόθεση.
 
Βρε είπαμε δεν κρίνω την ταινία αλλά την αφίσα, με βάση όσα έγραψες για την ταινία που δείχνουν ότι η αφίσα δεν ανταποκρινόταν στην υπόθεση.
Εγώ θα σε συμβούλευα να δεις αυτές τις χουλιγουντιανες, παλιες, ταινιες που περιφρονείς για κάποιες ποιοτικές όπως λες πλην της ψυχαγωγίας ακονιζουν και το μυαλό και λένε τα ίδια ακριβώς με τις ποιοτικές με πολύ πιο αξιόλογο τρόπο κάποιες φορες πλήρως κατανοητο. Πχ. Ή περσόνα του Μπεργκαν τα ίδια λέει με την ταινία " double life" ή οποία και προπορευτηκε μάλιστα. Ο καθένας σκηνοθέτης το χάσιμο της ταυτότητα ς και την ταύτιση με άλλη περσόνα το πε με τον δικό του τρόπο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τώρα δεν βλέπω τίποτε. Βαριέμαι.
 
Δείτε το , εξαιρετική ταινία με τον ντετέκτιβ μαικλ σειν( από ότι κατάλαβα είναι σειρά ταινιών με τον εν λόγω χαρακτήρα)/ μυστήριο, χιούμορ, σασπένς σε ισοποσες δόσεις σε αγκαθα κριστι μονοπάτια και ένα τέλος που δεν θα μαντεψετε διόλου εύκολα. Θα περάσετε ένα ωραίο βράδυ σας το εγγυώμαι. Καλοδουλεμένη πλοκή, μπράβο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200624_105142.png
    IMG_20200624_105142.png
    1,3 MB · Προβολές: 0
H jane russell , γεννήθηκε 21 Ιουνιου πριν 99 χρόνια! Ή πιο διάσημη φράση της είναι αυτή παρακατω για την διασημοτητα! Και μία φωτό της Ωντρευ με την κούκλα που έφτιαξαν προς τιμήν της.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200626_110132.png
    IMG_20200626_110132.png
    54 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20200626_110249.png
    IMG_20200626_110249.png
    1,1 MB · Προβολές: 7
Τώρα το καλοκαιράκι δείτε τις ταινίες με τον Μαικλ Σειν είναι εφτά συνολικα, έχουν ανέβει τρεις τον αριθμό. Είναι έξυπνες και διασκεδαστικές με πολύ χιούμορ, κάμποσο μυστήριο και πολύ ζωντάνια ταινίες, trust me, αν και έχουν χαρακτηριστεί b -movies.Dressed to kill, έχει να κάνει με την δολοφονία ενός θιασαρχη και της ερωμένης του,( σε ένα τραπέζι που χει παραθέσει ο θιασαρχης στο σπίτι του) με πολύ επιδέξιο τρόπο,δεν πρόκειται να βρείτε ποτέ τον δολοφόνο τόσο καλά κρυμμένος είναι!
 
Ρlease , δείτε την ταινία ," black cat του 41' "που είναι βασισμένη σε βιβλίο του Πόε. Θα ήθελα τόσο να την συζητήσω με όποιον την έχει δει. Και φυσικά η πλοκή είναι άμεσα συνδεδεμένη με γάτες και ειδικότερα με μια μαύρη γάτα που εμπλέκεται στην δολοφονία της γριάς, πλουσιας κυρίας της με πολύ μυστηριο τρόπο. Δεν θυμάμαι να εχω ξαναδεί και ταινία που βασίζεται πάνω στον Πόε.
 
Πίσω
Μπλουζα